shopping_cart0Basketmenu

2015 NW Cup round 6 at Silver Mtn, Kellogg, ID

view_listResults (187)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Results format By category

Gender Both

Pro men  dialpad Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st94Weston POTTER E. Wenatchee, WACommencal / Deity / Streamline Bike Supply2:22.461-
emoji_events2nd2Charlie SPONSEL Lake Oswego, ORGravity Components2:25.2622.80s
emoji_events3rd64Kent BILLINGSLEY Whitefish, MTWhitefish Mountain Resort2:25.2832.82s
 4th63Andrew FLASCHENRIEM Whitefish, MTCanfield Brothers2:25.7743.31s
 5th4Jake GROB Renton, WAGravity-Transition Racing2:27.1954.73s
 6th8Kevin LITTLEFIELD Auburn, WAgravity / Specialized / Stevens Pass Bike Park2:29.2066.74s
 7th707Robert STENSON Shoreline, WA100% / Bikesale.com go to site / Dainese / Pivot2:29.2476.78s
 8th65Kasper DEAN Olympia, WABell Helmets / Giro / gravity2:32.79810.33s
 9th84Cameron HOEFER Bothell, WABikesale.com go to site / Pivot2:33.01910.55s
 10th549Luke CARROLL Florence, ORNature quest / Norco / Veal Bike Plus2:35.701013.24s
 11th220Kole WETHERELL Snoqualmie, WAButchrd / High5 / Transition Bikes2:37.621115.16s
 12th55Alec WATTS Spokane, WAPBR / Streamline Bike Supply2:40.811218.35s
 13th243Tyler GILSDORF Sammamish, WADownhill Zone2:41.071318.61s
 14th1Luke STROBEL Issaquah, WAEvil Bikes2:41.321418.86s
 15th67Gabe STARKE Bon, WAKona2:41.901519.44s
 16th90Eben KIEHL Spokane, WA2:43.741621.28s
 17th390Trevor ALTIZER Kirkland, WA100% / ATLAS / One Industries2:43.871721.41s
 18th635Adam RANSAVAGE Ellensburg, WABarry Lunden / Letmebeyourpoolboy.com go to site2:44.131821.67s
 19th837Evan GILSDORF Sammamish, WADownhill Zone2:53.101930.64s
 20th93Bryan CRUM Spokane, WAWest Coast Racing2:53.392030.93s
 21st60Corey CRAIG Sherwood, ORHi-5 Bikes2:59.202136.74s

Cat 1: 0-18 boys  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st546Jason EISWALD Bellingham, WATim's Bike Shop2:30.761-
emoji_events2nd141Damon SEDIVY Kalispell, MTDeity / Knolly Bikes2:32.6221.86s
emoji_events3rd125Josh GIBB Redmond, WAIntense / Palmer Project2:36.1535.39s
 4th162Austin LANCASTER (cat1) Central Pt, OR2:37.0946.33s
 5th246Benjamin VAN VEEN Bellingham, WADisidual / Fanatik Bike Co. / Norco / Race Face / Terrain Gym2:39.3958.63s
 6th196Dylan BROWN (u20) Bothell, WAMonster / Tigatu2:48.99618.23s
 7th134Bailey VILLALOVOS Federal Way, WAMonster / Tigatu2:57.43726.67s
 8th261Ian ROBINSON Auburn, WAMonster / Mountain Sports Photography / Spy3:05.48834.72s
 9th688Caleb COOPER Truckee, CASensus Bikes / YT Bikes3:51.6591:20.89

Cat 1: 19-29 men  dialpad Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st177Alex WYNAKOS Monroe, WAAll Out Racing2:28.141-
emoji_events2nd669Carson EISWALD Bellingham, WATim's Bike Shop2:29.2121.07s
emoji_events3rd215Nate CHEYNE Port Angeles, WADas Rad Haus / Vitalire2:32.5934.45s
 4th318Kris CHRISTENSEN Kirkland, WAMojo Wheels2:35.9147.77s
 5th829Aidan JONES Fernie, BC2:36.6858.54s
 6th488Forrest TAYLOR Spokane, WAThe Bike Hub2:37.3869.24s
 7th435Jesse RANSAVAGE Seattle, WA2:37.7179.57s
 8th192Wood SKINNER Hermiston, ORTims Bike shop Gravity Cartel2:38.54810.40s
 9th568Michael KLENZ Hillsboro, OR2:41.28913.14s
 10th824Kurt CROWDER Fernie, BC2:44.211016.07s
 11th791Zack KNUDSON Foresthill, CADragonOptical / OregonDirtProductions2:45.911117.77s
 12th793Anthony WILLIAMS Spokane, WAWest Coast Racing2:47.141219.00s
 13th154Chris SANCHEZ Camas, WA2:47.581319.44s
 14th429Brian DAVISON Bellingham, WA2:53.441425.30s
 15th306Steve TAUSCHECK Anacortes, WA2:53.621525.48s
 16th432Eric EVANS (u40) Bellingham, WADockalot3:02.381634.24s
 17th634Owen DUDLEY Bozeman, MTAlleycat Bike Shop / Knolly Bikes3:05.911737.77s
 18th566Anthony MARSIANO Renton, WA661 / ATLAS / Canfield Brothers / G.H.Y. Bikes / Ogio / Sweetlines3:23.751855.61s
 19th757Wyatt LISK Boise, IDJoyride Cycle Shop3:46.46191:18.32
 665Kody CLARKE Duvall, WAAll-out racingDNF
 839Chase PEASLEE Helena, MTGravity GuildDNS

Cat 1: 30-39 men  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st799Chris CANFIELD Bellingham, WACanfield Brothers2:41.231-
emoji_events2nd838Noah BODMEN Whitefish, MT2:43.9022.67s
emoji_events2nd830Matthew CHYNOWETH Coeur D'alene, IDCDA Bike Co2:43.9022.67s
 4th158Jeff REES Spokane Valley, WAThe Bike Hub2:46.2745.04s
 5th287Carlisle DANIEL Portland, ORKona / Smith / Stantiam bikes2:52.11510.88s
 6th317Andrew FRINK Redmond, WAMojo Wheels2:52.27611.04s
 7th713Barry LUNDEN Spokane, WABike Hub / Moondusters2:52.95711.72s
 8th708Nicholas DUMAS Leavenworth, WADas Rad Haus2:53.40812.17s
 9th322Mike BRAWLEY Leavenworth, WAKAVU / trailwiki.org go to site2:59.43918.20s
 10th637Patrick FUNK Portland, ORFat Tire Farm3:04.021022.79s
 11th325Paul SCHMIERER Poulsbo, WAGreenline Six3:18.661137.43s

Cat 1: 40+ men  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st646Brad WATT Cornelius, OR2:53.621-
emoji_events2nd399Kris MELTON Leavenworth, WA2:55.5021.88s
emoji_events3rd466Rich DENSMORE Spokane, WAWest Coast Racing3:00.3036.68s
 4th103Brad DELZER Gresham, ORShiloh Bike Repair3:05.94412.32s
 5th371Ralph HAVENS Seattle, WAKnolly Bikes3:16.72523.10s

Cat 2: 0-14 boys  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st609Declan ERVIN Bellevue, WA2:23.691-
emoji_events2nd367Ezra NORTHERN Port Angeles, WANdub2:26.6722.98s
emoji_events3rd624Dawson YOUNG Libby, MTBad Medicine Bikes2:28.4634.77s
 4th235Louie BLAIR North Bend, WAMt Si MTB2:32.6048.91s
 5th310Andre STROM Whitefish, MTEspresso Chalet / Great northern cyclery2:36.07512.38s
 6th132Jack RYAN Bellingham, WAFanatik Bike Co. / Jr Progression Racing2:40.30616.61s
 7th823Jedidiah LAMB Joseph, ORBike Hub / FiveTen / Fox / Fox Racing Shox / LfDJ / West Coast Racing3:03.02739.33s

Cat 2: 15-18 boys  dialpad Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st531Sebastian BELKIN Bainbridge Island, WA2:12.601-
emoji_events2nd528Jake BASSETT (u40) Wenatchee, WAArlberg Sports / Precision waterjet2:16.7724.17s
emoji_events3rd826Parker BRYANT Victor, MT2:16.8434.24s
 4th282Andrew GORE Amboy, WAiXS / Royal / Single Track Minds / Spank / Transition Bikes2:20.1147.51s
 5th358Jacob GERVAIS Bellingham, WAFanatik Bike Co.2:20.5357.93s
 6th542Pierce KLINKE Sammamish, WAATLAS / Canfield Brothers / Crank Brothers / Spy2:22.5169.91s
 7th626Peter BUCKLEY Monroe, WAAll Out Racing2:24.56711.96s
 8th822Ryan PERRY (2) Nevada City, CA2:29.64817.04s
 9th695Julien DESPLANCHES Seattle, WA2:30.82918.22s
 10th564Nathan MOORE (u25) Issaquah, WA2:31.921019.32s
 11th169Steven STILES Camas, WASingle Track Minds / Transition Bikes2:34.391121.79s
 12th188Quinlan JORDAN Spokane, WAKnolly Bikes2:42.961230.36s
 13th156Kevin SINFIELD Woodinville, WA2:47.441334.84s
 119Joey RODRIGUEZ Gresham, ORWest Coast RacingDNS

Cat 2: 19-29 men  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st545Jordan WATTS Livingston, MTblue mt. coffee roasters / jimbo construction / Timber Trails2:10.901-
emoji_events2nd530Bryan MITCHELL Cashmere, WAArlberg Sports2:15.0124.11s
emoji_events3rd333Zach FRASER Port Angeles, WANW-cup / ODS2:16.9736.07s
 4th497Brendan BOYER Bellingham, WAClub Roost2:17.5746.67s
 5th844Tanner MURPHY Cda, ID2:18.0257.12s
 6th659Rylan HERDT Cheney, WAStreamline Bike Supply2:22.57611.67s
 7th403Halvor NORRIS Spokane, WAStreamline Bike Supply2:23.58712.68s
 8th831Brent PARKER Coeur D'alene, IDTwo Wheeler Dealer2:24.66813.76s
 9th454Rye LIVINGSTON Corvallis, ORHi-5 Bikes2:26.48915.58s
 10th684Tyler BOOTH Bellingham, WAAll Out Racing / Canfield Brothers / DVO Suspension2:29.511018.61s
 11th349Michael HOWE Bellingham, WAClub Roost / GNAR2:34.031123.13s
 12th673Nicholas DENTA Bellingham, WAClub Roost2:45.861234.96s

Cat 2: 30-39 men  dialpad Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st525Chris SHALBOT Seattle, WA2:19.301-
emoji_events2nd603Jesse MURDOCK Vancouver, WAHi-5 Bikes2:21.5422.24s
emoji_events3rd471Don MACY Moscow, IDParadise Creek Bikes2:22.0132.71s
 4th641Stuart PERILLO Marysville, WA2:23.6444.34s
 5th323Phil LEWIS Wenatchee, WACentral WA Evergreen MTB Alliance / Full circle cycle2:24.5555.25s
 6th513Pete KINSEY Kennewick, WAWest Coast Racing2:25.1765.87s
 7th211Aaron BUCK Rochester, WANW Cup2:26.0776.77s
 8th644Kent PERILLO Marysville, WA2:27.0487.74s
 9th718Lance COGLEY Spokane, WAWest Coast Racing2:27.2197.91s
 10th422Brian GISLE Lake Stevens, WA2:27.71108.41s
 11th347Glenn WADE Port Angeles, WANW Cup2:27.88118.58s
 12th540Todd HUHMAN Bothell, WA2:29.521210.22s
 13th832Brian WILSON (u40W) Spokane, WA2:30.301311.00s
 14th539Mitch FALKNER Camano Island, WA2:32.681413.38s
 15th833Tim HEALY Whitefish, MTGreat northern cyclery2:33.691514.39s
 16th208Brett PORTER Everett, WATim's Bike Shop2:33.831614.53s
 17th825Johnny BLAIR North Bend, WAMt. Si Racing2:36.061716.76s
 262Dante RUIZ Port Angeles, WANdubDNS

Cat 2: 40-49 men  dialpad Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st827Lance CANFIELD Bellingham, WACanfield Brothers2:13.341-
emoji_events2nd174Eric ALBERS Battle Ground, WAiXS / Royal / Single Track Minds / Spank / Transition Bikes2:16.8923.55s
emoji_events3rd567Peter GOULD Monmouth, ORSantiam Bikes2:21.1337.79s
 4th714Zebediah BURKE Joseph, ORBike Hub / FiveTen / Fox / Fox Racing Shox / LfDJ / West Coast Racing2:23.0049.66s
 5th819Jeff JORDAN Deer Park, WA2:28.77515.43s
 6th173Randall ROTHGEB Vancouver, WA2:32.04618.70s
 7th201Marc GAROUTTE Auburn, WAEpic Racing2:33.65720.31s
 8th843Doug PARKER Cda, ID2:35.59822.25s
 9th574Jason HIESTER Everett, WATim's Bike Shop2:37.99924.65s
 10th710Troy BASSETT Wenatchee, WAArlberg Sports / Precision waterjet2:38.491025.15s
 11th336Jay NAYLOR Everett, WATim's Bike Shop2:40.881127.54s
 12th520Alex ALTIZER Bothell, WAEastside Exterminators2:42.501229.16s
 13th234Kelly AMSBRY Kirkland, WA2:47.921334.58s
 14th777Ed ASSED Post Falls, IDTwo Wheeler Dealer2:54.881441.54s
 15th121Mitch SCHMIDT Portland, ORWest Coast Racing2:55.511542.17s
 131William RYAN Bellingham, WADNS

Cat 2: 50+ men  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st163Russell LANCASTER Central Pt, OR2:30.831-
emoji_events2nd258Ian RUDD North Vancouver, BCBicyclehub.ca2:34.2423.41s
emoji_events3rd754David STILES Camas, WASingle Track Minds / Transition Bikes2:34.8834.05s
 4th694Francois DESPLANCHES Seattle, WA2:35.9645.13s
 5th835Chris CONLEY Vancouver, WAiXS / Royal / Single Track Minds / Spank / Transition Bikes3:01.38530.55s

Cat 3: 0-14 boys  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st846Breydon WOLFF Lolo, MTEthan Pearly / Wolff auto2:25.411-
emoji_events2nd802Jordan NEEDHAM Moses Lake, WAVicious Cycle2:42.09216.68s
emoji_events3rd544Michael BUCKLEY Monroe, WAOmega Contractors Duvall2:42.58317.17s
 4th369Talon NORTHERN Port Angeles, WANdub2:49.78424.37s
 5th770Cam GIBB Redmond, WAGibb Nation2:50.06524.65s
 6th672Carter RUSSELL Brier, WARussel Sign Company2:51.99626.58s
 7th104Braden DELZER Gresham, ORLil Shredder Bikes2:52.04726.63s
 8th311Kyle STROM Whitefish, MTEspresso Chalet / Great northern cyclery3:02.60837.19s

Cat 3: 15-18 boys

1 competitor found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st803Shawn Michael NEEDHAM Moses Lake, WAVicious Cycle3:00.351-

Cat 3: 19-39 men  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st514Nakoda DUNHAM Kennewick, WA2:50.701-
emoji_events2nd675Guru SUNDER Seatlle, WA3:20.49229.79s

Cat 3: 40-49 men  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st796Michael YOUNG Libby, MTBad Medicine Bikes2:32.741-
emoji_events2nd671Douglas RUSSELL Brier, WARussell sign company2:37.9125.17s
emoji_events3rd836Shawn NEEDHAM Moses Lake, WAVicious Cycle2:41.1938.45s
 4th207Aaron SEUFERT Snohomish, WATim's Bike Shop2:42.99410.25s
 5th842Mathew GILBERTSON 9 Mile, WAWife2:45.62512.88s
 800Ken SINFIELD Woodinville, WADNS

 

 

Pro women  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st91Kjersti CHRISTENSEN Kirkland, WAKnolly Bikes3:04.831-
emoji_events2nd734Shelby REILLY Gresham, ORWest Coast Racing3:32.06227.23s
emoji_events3rd58Jaime REES Spokane Valley, WAThe Bike Hub and Liv4:06.1931:01.36

Cat 1 women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st451Kerstin HOLSTER Corvallis, OR100% / Chris King / Hi-5 Bikes / Loam Coffee / Race Face / royalracing3:26.511-
emoji_events2nd128Linnea ROOKE Seattle, WAMaxxis / MFR / Nuun3:40.17213.66s
emoji_events3rd193Hannah JOHNSON Seattle, WA100% / Maxxis / Tigatu3:44.59318.08s
 4th372Trish LIAU Seattle, WAKnolly Bikes4:23.69457.18s
 5th465Sandy DENSMORE Spokane, WAWest Coast Racing4:57.3651:30.85

Cat 2 women  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st428Alycia MAGGARD Eugene, ORPlanktown Brewing / Santiam Bikes2:40.091-
emoji_events2nd168Kate ATHA Whitefish, MTWhitefish Mountain Resort2:51.60211.51s
emoji_events3rd421Lisa MUGGLI Lake Stevens, WA2:53.52313.43s
 4th307Cherish TAUSCHECK Anacortes, WAEpic Racing2:58.35418.26s
 5th840Ella ERICKSON Hayden, ID3:01.08520.99s
 6th841Edna WHITE Whitefish, MT3:09.43629.34s
 7th834Matthew MANAH Missoula, MT3:32.30752.21s
 828Susan HIMES Spokane, WAWest Coast RacingDNS

Cat 3: 0-18 girls  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st206Samantha SEUFERT Snohomish, WATim's Bike Shop3:13.121-
emoji_events2nd750Bryce BASSETT Wenatchee, WACycle Central3:27.98214.86s
emoji_events3rd303Nyla STEPHENS North Bend, WASweetlines Jr. Racing3:30.49317.37s
 4th687Katie SINFIELD Woodinville, WA3:33.68420.56s
 5th233Talulla AMSBRY Kirkland, WASweetlines Jr. Racing3:46.72533.60s
 6th720Riley AMSBRY Kirkland, WASweetlines Jr. Racing4:11.68658.56s
 7th236Molly BLAIR North Bend, WASweetlines Jr. Racing4:26.4971:13.37
 8th848Mica ERICKSON Hayden, ID5:17.6382:04.51
 767Brynn BASSETT Wenatchee, WADNF

Cat 3 women  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st273Susan WALSH Burien, WAEpic2:43.931-
emoji_events2nd594Laura DELONG Bremerton, WA2:51.2827.35s
emoji_events3rd607Melissa BUCK Rochester, WANW Cup3:12.90328.97s
 4th498Melissa BOGERT Bellingham, WA3:14.88430.95s
 5th689Shannon SUTHERLAND Auburn, WAafford a vet animal clinic / Epic Racing / Santa Cruz3:23.03539.10s
 6th845Hannah WOLFF Lolo, MTMT alpha / Wolff auto3:27.32643.39s
Chat with us