shopping_cart0Basketmenu

2016 NW Cup round 1 at Port Angeles, WA

view_listResults (412)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

The original results are available at http://10izwd150e8v2f5g0p1xtx8c.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/sites…

Presented by

Supported by

Results format By category

Gender Both

Pro men  dialpad Finish spread

40 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st1Luke STROBEL 181052Issaquah, WAEvil Bikes2:35.5712:37.001-
emoji_events2nd18Magnus MANSON CAN19980319Sechelt, BCDevinci Factory Racing2:43.5192:37.3020.30s
emoji_events3rd2Weston POTTER USA19891203East Wenatchee, WAANVL / Transition Bikes2:36.8522:37.6030.60s
 4th8Kevin LITTLEFIELD 311006Auburn, WAFSA / Giant / gravity / Northwest Bicycle2:41.8462:39.3042.30s
 5th35Nic RODGERS CAN19970202Cobble Hill, BCDunbar Cycles2:36.9432:40.1053.10s
 6th3Kent BILLINGSLEY 327768Whitefish, MTMISSOULA BIKE SOURCE / Rocky Mountain Cycles2:40.4352:40.6063.60s
 7th6Jake GROB 265425Renton, WAANVL / Transition Bikes2:39.7942:41.4074.40s
 8th32Carson EISWALD 478276Bellingham, WA2:45.61162:41.5084.50s
 9th10Robert STENSON USA19870118Bothell, WAANVL / Bikesale.com go to site / Pivot2:43.90112:42.8095.80s
 10th11Remi GAUVIN CAN19920616Nanoose Bay, BCRocky Mountain Cycles / Urge2:49.43212:42.90105.90s
 11th29Kasper DEAN 403318Olympia Wa, WAJoyride Bikes2:43.2672:43.30116.30s
 11th58Alec WATTS 375721Vancouver, WAFly / Northwest Bicycle / PBR2:44.34132:43.30116.30s
 13th5Matt ORLANDO 295526Gig Harbor, WAANVL / Transition Bikes2:44.48142:43.50136.50s
 14th28Eben KIEHL 287787Seattle, WA2:43.66102:43.70146.70s
 15th46Daniel SHAW CAN19970807North Vanc, BCDevinci / major Cycles2:43.3882:44.70157.70s
 16th20Dale RUSSELL (elt) GBR19901123Surrey, BCStevePeatSyndicate2:46.66172:45.20168.20s
 17th19Colin GRANT CAN19960601Victoria, BCCowican Cycles / Van Isle United7:22.71372:45.90178.90s
 18th26Galen CARTER 231784Salt Lake City, UTANVL / Laketown bicyc / Transition Bikes2:48.02202:46.90189.90s
 18th44Nikolas CLARKE 334728Redmond, WABikesale.com go to site / Pivot / Viral2:49.48222:46.90189.90s
 20th34Trevor THEW CAN19930617Duncan, BCDunbar Cycles2:48.01192:47.502010.50s
 21st27Kody CLARKE 418330Duvall, WAAll Out Racing2:50.17232:47.902110.90s
 22nd15Levi HARAPNUIK CAN19960507North Vancouver, BCC4 Rider Training2:51.92282:48.002211.00s
 23rd31Cameron HOEFER 302528Bothell, WABikesale.com go to site / Pivot2:47.13182:48.502311.50s
 24th12Sky DUNN-SARVIS CAN19970309Argenta, BC2:59.51342:48.702411.70s
 25th25Alex WYNAKOS 428544Monroe, WAAll Out Racing2:58.39332:50.102513.10s
 25th43Rhys EWING 286964Eugene, WA26 wheels / DeityDNF2:50.102513.10s
 27th41Corey CRAIG 358070Dushougal, WAHi-5 Bikes2:51.60242:50.802713.80s
 28th40Jesse RANSAVAGE 303895Seattle, WARansavage Racing2:44.33122:51.202814.20s
 28th17Kris CHRISTENSEN USA19891012Kirkland, WAMojo Wheels2:51.83262:51.202814.20s
 30th23Steven SIMPSON 437997Sumner, WA3:02.35362:51.403014.40s
 31st33Curtis HOFFMAN 378429Kenmore, WABikesale.com go to site / Bothell Ski and Bike2:51.61252:52.103115.10s
 32nd14Dillon MORRISON CAN19971015Sidney, BCTeam Darkhorse2:51.91272:53.003216.00s
 33rd38Adam RANSAVAGE 292601Ellensburg, WA2:53.11292:53.503316.50s
 34th59Jeff BOWERS 269784Bellingham, WA2:56.35322:56.303419.30s
 35th60Tyler GILSDORF 228041Sammamish, WAdownhill zine racing2:54.67312:57.003520.00s
 36th45Anthony BROWNRIGG 209401Seatac, WAGHY / Rotec Cycles3:02.17352:58.803621.80s
 37th37Chris CANFIELD 172199Bellingham, WACanfield Brothers2:54.61302:58.903721.90s
 38th47Isaac MARANGONI BC091109Whistler, BC2:45.45153:01.103824.10s
 13Demetri TRIANTAFILLOU 374963Salt Lake City, UTLaketown BicyclesDNFDNS
 -Sidney SLOTEGRAAF CAN19881207Squamish, BCDunbar Cycles / Transition BikesDNS

Cat 1: 0-18 boys  dialpad Finish spread

27 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st112Simon TELLIER CAN19980529Victoria, BCpro city / van island united2:41.8622:40.601-
emoji_events2nd166Jason EISWALD 468093Bellingham, WA2:37.4312:40.7020.10s
emoji_events3rd184Blake BUNTING CAN19991002Vancouver, BCC4 Rider Training2:49.1462:44.8034.20s
 4th150Damon SEDIVY 341322Kalispell, MTDeity / Knolly Bikes2:44.0632:46.6046.00s
 5th101Josh GIBB USA19981105Redmond, WADVO Suspension / GHY / Transition Bikes2:44.3442:51.00510.40s
 5th118Austin LANCASTER (cat1) 424651Central Point, ORSanta Cruz / Unreal Cycles2:58.25202:51.00510.40s
 7th102Dylan BROWN (u20) 458932Bothell, WADVO Suspension / GHY / Transition Bikes2:50.96102:51.50710.90s
 8th434Joseph RAGER II 292284Amboy, WAiXS / Single Track Minds / Transition Bikes2:49.4272:52.00811.40s
 9th206Ian MILLEY CAN20010105Whistler, BCWhistler Village Sports2:54.77162:52.30911.70s
 10th113Josh DZIWENKA CAN19990508Victoria, BC2:51.67122:52.901012.30s
 11th188Jacob STEFIUK CAN19990324North Vancouver, BCC4 Rider Training2:47.7552:53.801113.20s
 12th116Caleb HARAPNUIK CAN19980210North Vancouver, BCC4 Rider Training2:49.4782:54.101213.50s
 13th307Eli MURPHY 438972North Bend, WAJr Progression Racing2:57.30192:54.801314.20s
 14th176Benjamin VAN VEEN 0424421Bellingham, WADisidual / Norco / Terrain Gym2:55.30172:56.101415.50s
 15th335Sylas LINNEMANN USA20000125Issaquah, WAJr Progression Racing2:54.12152:56.901516.30s
 16th174Seth SHERLOCK CAN20020828Squamish, BCIntense / Kovarik Racing2:59.50222:57.201616.60s
 17th232Parker BRYANT 497088Central Point, ORUnreal Cycles2:51.19112:57.401716.80s
 18th158Andrew GORE 466259Amboy, WAiXS / Kona / Santiam Bikes / Spank3:01.80232:59.401818.80s
 19th195Declan ERVIN Bellevue, WATim's Bike Shop2:50.4893:01.801921.20s
 20th122Ethan LIEB 460616Bellevue, WAFanatik Bike Co. / Leatt / Maxxis / Shimano3:04.76243:02.502021.90s
 21st120Jake BASSETT (u40) 473801Wenatchee, WAArlberg Sports / Viral2:58.95213:05.202124.60s
 22nd202Dawson INGRAM 503313Camas, WACamas Bikes / Norco2:53.01133:09.902229.30s
 23rd435Cam QUADRELLI CAN19981119New Westminster, BCLama Cycles / NS Bikes2:53.28143:10.802330.20s
 24th179Shane COOK 395749Lake Oswego, OR3:08.28253:11.202430.60s
 114Jacob HOWITT CAN19990112North Vancouver, BCRacefa / Rocky Mountain Cycles2:55.6618DNS
 424Pierce KLINKE 482428Sammamish, WACrank Brothers / One Industries / SpyDNSDNS
 -Jessie MCAULEY CAN20000526Brackendale, BCKovarik RacingDNS

Cat 1: 19-29 men  dialpad Finish spread

39 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st430Craig FOLSOM 284312Bellingham, WA2:54.001-
emoji_events2nd155Adam WOODHOUSE CAN19971228Anmore, BCC4 Rider Training2:55.0021.00s
emoji_events3rd131Connor CARSON CAN19960715Ladysmith, BCDeity / Van Isle United2:56.5032.50s
 4th376Spencer BALDWIN 476500Bellingham, WAYo Mama Racing2:58.1044.10s
 5th130Jayden GISBORNE CAN19930730Ladysmith, BCCowichan Cycles2:59.0055.00s
 6th133Wood SKINNER 294580Hermiston, ORSpy / Tim's Bike Shop2:59.9065.90s
 7th128Brian DAVISON 379122Bellingham, WALost Bikes3:00.2076.20s
 8th387Peter BUCKLEY 432205Monroe, WAElement / Omega Contractors Duvall / TLD3:00.7086.70s
 9th426Brent VAN FOSSEN 266975Seattle, WA3:00.9096.90s
 9th407Chris SANCHEZ 375624Camas, WANorthwest Bicycle3:00.9096.90s
 11th231Rye LIVINGSTON 498560Corvallis, ORHi-5 Bikes3:01.60117.60s
 12th280Jack HILL 293720Eugene, ORLife Cycles Bike Shop3:02.50128.50s
 13th333Zach FRASER 500842Port Angeles, WAgravity / Ogio / Royal3:03.20139.20s
 14th358Riley DOYLE 460586Anchorage, AKDeity / Knolly Bikes3:03.50149.50s
 15th183Cole TOWNSEND 455129Mukilteo, WAGravity Cartel / Woodinville Bikes3:03.90159.90s
 16th429Kevin QUILLAN 277033Bellingham, WA3:04.201610.20s
 16th271Eric MEZA 399752Portland, ORCamas Bikes / Norco3:04.201610.20s
 18th115Bryan MITCHELL 502650Cashmere, WAKali / Norco / ridge cycle3:04.901810.90s
 19th154Yannick METS 429547Lynnwood, WAYo Mama Racing3:06.501912.50s
 20th411Tim STATON 396608Seattle, WADVO Suspension / Kona / Tim's Bike Shop3:07.802013.80s
 21st124Eric EVANS (u40) 288604Bellingham, WALost Bikes3:07.902113.90s
 22nd428Clinton OVERMAN 292852Bellingham, WA3:08.002214.00s
 23rd223Anthony MARSIANO 401395Renton, WACanfield Brothers / Tim's Bike Shop3:08.202314.20s
 24th169Dylan EVANGER 476487Orting, WADAE3:08.502414.50s
 25th378Nicholas FREEDMAN 295461Seattle, WANickF Enterprizes / Satan / Woodinville Bikes3:09.602515.60s
 26th445Lewi VASSEUR 316910Seattle, WA3:10.802616.80s
 27th410Matt GIORGIS 301892Kent, WASTD's3:11.002717.00s
 28th421Nick WEINSTEIN 279954Seattle, WA3:11.502817.50s
 29th138Harry HEAD CAN19970702Squamish, BCMaxxis / Obsession / Spank / TLD3:13.602919.60s
 30th439Alex William FLOYD 289645Puyallup, WAJesse Ransavage3:14.903020.90s
 31st255Ian ROBINSON 403742Msr, WAViral3:15.603121.60s
 32nd172Steve TAUSCHECK 236508Anacortes, WA3:17.103223.10s
 33rd433Bret GILKEY 294889Woodinville, WA3:18.903324.90s
 34th165Tyler BOOTH 429095Bellingham, WADVO Suspension / Transition Bikes3:23.203429.20s
 35th408Halvor NORRIS 501889Spokane, WANorthwest Bicycle3:27.003533.00s
 36th438Bryan WORTH 377809Portland, OR3:38.503644.50s
 37th391Alex ELEY 289633Tacoma, WARansavage Racing3:59.90371:05.90
 436Jordan WATTS 472724Livingston, MTTimber TrailsDNS
 205Bjorn TEMPLE 443138Soquel, CATrail Head CycleryDNS

Cat 1: 30-39 men  dialpad Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st107Adam MANTLE CAN19840511Vancouver, BCDun Bar Cycles / Dunbar Cycles2:45.801-
emoji_events2nd156Tom POWER IRL19850609Vancouver, BC2:52.5026.70s
emoji_events3rd171Scott KEMP 191554Shoreline, WA2:52.7036.90s
 4th182Sam LARSON USA19810412Federal Way, WAOprah's Laser Cannon2:56.30410.50s
 5th117Jason PROVIS 502952Deming, WATeam2:57.30511.50s
 6th160Jeff REES 93452Spokane Valley, WAWest Coast Racing2:58.60612.80s
 7th141Adam WRIGHT (1980) 206360Glacier, WA3:00.70714.90s
 8th413Chris SHALBOT 474235Seattle, WA3:03.80818.00s
 9th416Michael KLENZ 410331Beaverton, WA3:05.20919.40s
 10th210Mike BRAWLEY Leavenworth, WAKAVU / trailwiki.org go to site3:05.401019.60s
 11th431Christopher ANGUS 213388Vancouver, WA3:08.901123.10s
 12th170Ryan HAYLES 292573Kirkland, WACams Air BNB3:10.101224.30s
 13th403Bryan KIEFFER Puyallup, WAEVS / Foes / Team Psycho3:24.401338.60s
 14th197Jesse MURDOCK 483314Vancouver, WAHi-5 Bikes3:26.301440.50s
 15th211Aaron BUCK 438928Rochester, WANW Cup3:26.401540.60s
 16th139Paul SCHMIERER 452678Poulsbo, WAMore Cowbell!3:29.201643.40s
 17th207Phil LEWIS Wenatchee, WAFull circle cycle4:05.40171:19.60
 159Charlie SHIVEL 352842Amboy, WAGravity Cartel / iXS / SpankDNS

Cat 1: 40+ men  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st180Nick TUTTLE 182596Mount Vernon, WAFanatik Bike Co.2:48.501-
emoji_events2nd242Kris MELTON 428939Leavenworth, WA3:02.40213.90s
emoji_events3rd149Kelly MELVIN 451798Sammamish, WAMFR3:02.80314.30s
 4th146Jason QUEEN 180096Port Townsend, WAHigh Above / Squirrel Army3:03.20414.70s
 5th246Darren LARSON CAN19700717Port Moody, BCRippers Lounge Racing3:04.50516.00s
 6th190Rich DENSMORE 212143Spokane, WAWest Coast Racing3:07.40618.90s
 7th134Randy BARTON 494108Meridian, IDIntense / Kore North Bikes3:08.80720.30s
 8th167Brad DELZER 137087Gresham, ORTodd (the Gov'nor) Olson3:09.40820.90s
 9th143Ed REILLY 150153Gresham, ORWest Coast Racing3:10.70922.20s
 10th110Matthew MACARTNEY 253249Fall City, WAEpic Racing3:11.701023.20s
 11th151Ralph HAVENS 15456Seattle, WAKnolly Bikes3:18.201129.70s
 12th415Chad GURNEY 503554Vancouver, WA3:18.601230.10s
 -Lance WOODKE Gig Harbor, WADNS

Cat 2: 0-14 boys  dialpad Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st132Drew MOZELL CAN20030909North Vancouver, BC3:03.101-
emoji_events2nd259Louie BLAIR 474255North Bend, WAKnucklehead Racing / Mt Si MTB3:04.4021.30s
emoji_events3rd364Jackson GOLDSTONE CAN20040210Squamish, BC3:06.8033.70s
 4th310Dawson YOUNG Libby, MTBad Medicine Bikes3:07.2044.10s
 5th389Zach COHEN Yarrow Point, WAFanatik Bike Co.3:10.9057.80s
 6th227Kai SPAFFORD 477751Bend, ORBachelor Bikepark3:12.9069.80s
 7th247Eric MILLEY CAN20030424Whistler, BCWhistler Village Sports3:14.90711.80s
 8th382Jacob SMITH (u21) 407417Portland, ORPdx devo3:15.80812.70s
 9th327Max SUFFIN Vancouver, WABurlington Bike Park / iXS3:19.40916.30s
 10th181Spencer ERVIN Bellevue, WA3:20.301017.20s
 11th390Morris VASSER Seattle, WAFanatik Bike Co.3:24.601121.50s
 12th329Talon NORTHERN Portangeles, WANW Cup3:25.201222.10s
 13th422Troy FLYNN Arlington, WA3:29.401326.30s
 14th412Rolland SCHMITTEN Cashmere, WA3:33.601430.50s
 15th163Jonathan SCHLENDER CAN20020406North Vancouver, BC3:33.901530.80s
 16th442Stratton JURUS Everett, WATim's Bike Shop3:36.101633.00s
 17th220Tegan CRUZ Pemberton, BCEvolution Whistler3:38.201735.10s
 18th392Carter RUSSELL 501104Edmonds, WARussell sign company4:17.80181:14.70

Cat 2: 15-18 boys  dialpad Finish spread

40 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st219Lucas CRUZ Pemberton, BCEvolution Whistler2:46.801-
emoji_events2nd140Gideon BENDER 271119Duvall, WARad racing NW2:52.3025.50s
emoji_events3rd111Brody JENSEN Meridian, IDKore North Bikes / Team ShitBird2:53.9037.10s
 4th379Ian CARPENTER 503575Bellingham, WAYo Mama Racing2:54.9048.10s
 5th175Dominick VAN VEEN Bellingham, WA2:55.0058.20s
 6th348Zach MCCRACKEN 501922Snoqualmie, WAMom and Dad2:55.4068.60s
 7th402Simon PATAMIA Seattle, WADad2:55.5078.70s
 8th147Jackson MORRIS Bc, WA2:57.10810.30s
 9th330Ezra NORTHERN Port Angeles, WA2:57.50910.70s
 10th369Tyler BOMMARITO Renton, WAKnucklehead Racing / Northwest Bicycle2:58.001011.20s
 11th258John FRISCHKORN 473555Sammamish, WAKnucklehead Racing / Mt Si MTB2:59.301112.50s
 12th322Jacob GERVAIS 425183Bellingham, WAFanatik Bike Co.2:59.401212.60s
 13th320Jake COON 432152Bellingham, WAFanatik Bike Co.3:01.101314.30s
 14th199Hunter ADAMS Athol, IDTwo Wheeler Dealer3:02.401415.60s
 15th362Kevin MEINHARDT Sammamish, WA3:04.301517.50s
 16th405Groves MOORE Port Townsend, WABroken Spoke Racing3:04.601617.80s
 17th361Drew STUESSE Sammamish, WA3:05.901719.10s
 18th432Chase COFFEY Bellingham, WA3:06.401819.60s
 19th142Joey RODRIGUEZ Gresham, ORWest Coast Racing3:06.501919.70s
 20th302William JACOBSON North Bend, WADeity / Gravity Cartel3:06.802020.00s
 21st345Nick FASANO 473168Sammamish, WAIncase / Royal / Spy3:09.702122.90s
 22nd360Jack MUTCHLER Ferndale, WALennysbikeshop3:11.502224.70s
 23rd453Chris WHARTON Sammamish, WAKnucklehead Racing / NorthWest3:13.302326.50s
 24th353Jackson SLOTEMAKER North Bend, WASingleTrack Cycles and MT SI MT3:13.802427.00s
 25th200Anders LARSEN Athol, IDTwo Wheeler Dealer3:15.902529.10s
 26th395Carl BUETER Issaquah, WA3:18.202631.40s
 27th427Nate KEELEY Bellingham, WA3:18.702731.90s
 28th425Jack WEST Bellingham, WADemon Protectives3:21.002834.20s
 29th400Jeremy MASIWCHUK Kirkland, WA3:22.802936.00s
 30th388Michael BUCKLEY 473775Monroe, WAElement / Sten / TLD3:24.603037.80s
 31st214Alex POEHLMAN Bellingham, WA3:24.703137.90s
 32nd401Jackson ZECHNICH Portland, OR3:26.003239.20s
 33rd363Cullen PAILLE Seattle, WA3:31.503344.70s
 34th351Jacob OLSON Marysville, WAMarysville Bike Shop3:42.903456.10s
 35th423Gavin QU 500820Mercer Island, WA3:47.50351:00.70
 36th406Christian MIDDLESTEAD Port Angeles, WADemon / One Industries / Spy3:53.40361:06.60
 37th372Maximus FRAY Vancouver, WATbr3:58.80371:12.00
 38th316Quinlan JORDAN 468989Spokane, WAKnolly Bikes4:57.60382:10.80
 196Anthony BLACK 2448095Rathdrum, IDTwo Wheeler DealerDNF
 -Miles FREELAN Bellingham, WADNS

Cat 2: 19-29 men  dialpad Finish spread

36 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st324Torsenn BROWN Hood River, OR2:45.401-
emoji_events2nd366Trevor LEWIS 498769Renton, WA2:47.8022.40s
emoji_events3rd313Dillon THIGPEN Ashland, ORBear Creek Bicycle2:52.2036.80s
 4th217Marc SOELBERG Valleyford, WAWheel Sport Bicycle2:52.6047.20s
 5th365Ryan CHABOT Granite Falls, WAMarysville Bike Shop2:52.7057.30s
 6th404Dalton EVANGER Graham, WARAW racing2:57.00611.60s
 7th284Brendan BOYER 473116Bellingham, WAClub Roost2:57.60712.20s
 8th191Brent PARKER 498911Post Falls, IDTwo Wheeler Dealer2:57.80812.40s
 9th129Evan JOHNSON Bellingham, WALost Bikes2:59.80914.40s
 10th346Tyler LOEBER USA19951121Snohomish, WAAirborne Bicycles3:00.301014.90s
 11th440Ross MCDONALD Newton, WAMTB Mania3:00.601115.20s
 12th234Cameron FLORES Washougal, WA3:01.301215.90s
 13th225Michael BRAND Federal Way, WACity Limits Apparel / Northwest Bicycle3:02.101316.70s
 14th311Dillon SMITH Port Townsend, WA3:03.301417.90s
 14th414Chase WALSH Bellingham, WA3:03.301417.90s
 16th278Chase PEART Tacoma, WA3:04.801619.40s
 17th292Andrew BURNS (u30) Steamboat Springs, CO3:05.401720.00s
 18th420Jesse HOCH Port Angeles, WANW Cup3:05.701820.30s
 19th342Nick LERMA Portland, ORHi-5 Bikes3:07.601922.20s
 20th332Zach ZINTER Shoreline, WA3:07.902022.50s
 21st371Rylan HERDT Cheney, WANorthwest Bicycle3:09.302123.90s
 22nd279Tyler COURTRIGHT Moses Lake, WA3:09.402224.00s
 23rd340Sergei LEONOV Bellevue, WA3:09.802324.40s
 24th254Joel MATTECHECK 501349Portland, ORWish I had one...3:10.402425.00s
 25th251Michael HOWE 392963Bellingham, WA3:12.602527.20s
 26th355Kevin SINFIELD 500720Woodinville, WAWoodinville Bikes3:13.802628.40s
 27th312Charlie LINDSAY Ashland, OR3:14.702729.30s
 28th357Michael WHITLEY Puyallup, WA3:17.302831.90s
 29th215Jonathan GLASSON Stanwood, WATim's Bike Shop3:17.702932.30s
 30th193Nate SMITH (cat2) Greenacers, WA509 / Fox / Spank / West Coast Racing3:20.203034.80s
 31st283Nicholas OMTA Bellingham, WAClub Roost3:26.703141.30s
 32nd397Benjamin SHARKEY Tacoma, WA3:34.403249.00s
 33rd352Thomas COLE Port Angeles, WABens Bikes sequim3:37.403352.00s
 34th308Joshua FULMER Shoreline, WA3:48.70341:03.30
 -Spencer BREWER Seattle, WADNS
 354Lorant DOMOKOS Seattle, WAProject 529 LegionDNS

Cat 2: 30-39 men  dialpad Finish spread

37 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st381Sergii SEMENOV USA19861006Kirkland, WA2:50.001-
emoji_events2nd287Dominic BEER Whistler, BCCycle Dog2:55.0025.00s
emoji_events3rd212Dennis YUROSHEK Bend, ORDecline Magazine / Knight Compo2:55.2035.20s
 4th262Cory YALOWICKI Lynwood, WAProject 529 Legion2:55.7045.70s
 5th253George SMILOV Seattle, WAEpic Racing2:55.9055.90s
 6th297Aaron WILKINSON 188493Port Orchard, WAGreenline Six / Joyride Bikes2:58.5068.50s
 7th264Patrick ZUEST Seattle, WAgravity3:02.30712.30s
 8th265John BRITT 503220Seattle, WA3:02.80812.80s
 9th157Stuart PERILLO 474143Marysville, WA3:03.60913.60s
 10th370James KAUFFMAN Port Angeles, WABike Garage / Lula roe / thomas co3:04.101014.10s
 11th584Bryan CAMPBELL Port Angeles, WA3:04.301114.30s
 12th192David TARBLE 503264Chewelah, WAWest Coast Racing3:04.601214.60s
 13th286Wallace BARR Pemberton, BC3:04.701314.70s
 13th298Brian GISLE 470412Lake Stevens, WA3:04.701314.70s
 15th356Dusty DIAMOND Seattle, WA3:05.201515.20s
 16th289Liam MARSHALL Whistler, BCCycle Dog3:07.401617.40s
 17th273Shane MCKENZIE Clackaus, ORDeity / FiveTen / stikard / X-Fusion3:08.901718.90s
 18th257Drew VAN HOUISEN Portland, OR3:09.201819.20s
 19th285Adam DAY Kirkland, WAGPR3:09.901919.90s
 20th375Chris MCFARLAND Seattle, WA3:11.102021.10s
 21st194Lance COGLEY Spokane, WAWest Coast Racing3:12.402122.40s
 22nd164Justin VANCE Kent, WA3:12.802222.80s
 23rd336Travis KLAAS Shoreline, WAWolf's Blitzers3:13.002323.00s
 24th386Todd HUHMAN 469074Bothell, WA3:14.102424.10s
 25th343Zach WIST Lake Stevens, WATim's Bike Shop3:15.302525.30s
 26th241Andy WADE Hobart, WA3:16.102626.10s
 27th339Dante RUIZ Port Angeles, WA3:17.002727.00s
 28th328James GARDNER Port Angeles, WA3:18.402828.40s
 29th250Malcolm SOELBERG Valleyford, WAWheel Sport Bicycle3:20.702930.70s
 30th380Jesse KIEFFER Puyallup, WAPsycho Evs3:24.003034.00s
 31st393Kyle MORDEN Burien, WA3:25.703135.70s
 32nd222Lance SORENSEN Hood River, OR3:26.303236.30s
 33rd417George PECK Everett, WAKnolly Grassroots Racing3:26.903336.90s
 -Timothy BAKER Everett, WADNS
 315William PORTER 397395Lynnwood, WARecycled CyclesDNS
 449Erik DUKES Port Angeles, WASquirrel ArmyDNS
 -Kent PERILLO Marysville, WATeam BrawndoDNS

Cat 2: 40-49 men  dialpad Finish spread

30 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st187Michael SCHLENDER North Vancouver, BC2:58.801-
emoji_events2nd252Anthony BARLOW Marysville, WAEpic Racing / Everett Bicycle Cent3:02.2023.40s
emoji_events3rd367Peter GOULD Monmouth, ORSanitan bikes3:04.8036.00s
 4th203Doug PARK Coeur D' Alene, IDWest Coast Racing3:08.5049.70s
 5th230Jason BALAJADIA Kirkland, WATim's Bike Shop3:08.6059.80s
 6th300Preston PETERSON Kirkland, WAWoodinville Bikes3:08.80610.00s
 7th368Joseph PRISEL Burlington, WABurlington Bike Park / Giant3:09.10710.30s
 8th240Travis BLUE Leavenworth, WABliss / Icicle bicycle3:11.30812.50s
 9th444Michael YOUNG Libby, MTBad Medicine Bikes3:11.80913.00s
 10th277David OVERMAN Vancouver, WAStumptown Wrecking Crew3:13.201014.40s
 11th244Nathan CONNOLLY Bend, ORSagebrush cycles3:13.401114.60s
 12th209Jay NAYLOR Everett, WATim's Bike Shop3:15.201216.40s
 13th303James JACOBSON North Bend, WAMt Si MTB3:16.101317.30s
 14th235Randall ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds3:18.801420.00s
 15th126Troy BASSETT 498781Wenatchee, WAArlberg Sports3:19.601520.80s
 16th326Jason HIESTER Everett, WATim's Bike Shop3:19.901621.10s
 17th350Robert OLSON Marysville, WAMarysville Bike Shop3:24.601725.80s
 18th359Justin SELF Olympia, WAFOCF / The Bike Garage PA3:25.501826.70s
 19th144Brent SMITH Washongal, WA3:26.001927.20s
 20th145Mitch SCHMIDT Portland, ORWest Cosat Racing3:27.202028.40s
 21st317Jeff JORDAN 969268Chattaroy, WA3:27.402128.60s
 22nd383Todd ERICKSON Hayden, IDTwo Wheeler Dealer3:28.802230.00s
 23rd301Andrew SPARK Moses Lake, WATim's Bike Shop3:31.502332.70s
 24th238Aaron SEUFERT 474268Snohomish, WATim's Bike Shop3:35.002436.20s
 25th208Erik GRAY Yakima, WADragon industries / O'Neal / One Industries3:35.802537.00s
 26th295Eric HABERMAN 999040Redmond, WASweetlines3:59.70261:00.90
 177Tom VAN VEEN Bellingham, WADNS
 239Lance WOODKE Gig Harbor, WADNS
 123Tim LIEB 468098Bellevue, WADNS
 -Patrick ANDERSON North Bend, WAMt Si MTBDNS

Cat 2: 50+ men  dialpad Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st349Jim MCCRACKEN 394067Snoqualmie, WA3:05.701-
emoji_events2nd119Russell LANCASTER 430641Central Point, ORUnreal Cycles3:08.6022.90s
emoji_events3rd263Todd OLSON Welches, ORBrashers / Shiloh3:12.5036.80s
 4th245Andrew CLARKE Redmond, WA3:12.6046.90s
 5th185Will STEVENSON (cat2) 429196Port Angeles, WABike Garage / NW Cup3:13.8058.10s
 6th213Todd MCCARTHY Portland, ORHi-5 Bikes3:16.20610.50s
 7th161Marc GAROUTTE 418149Auburn, WAEpic Racing3:19.30713.60s
 8th136Ian RUDD CAN19620325North Vancouver, BCBicyclehub.ca3:19.70814.00s
 9th305Jim DENISON Seattle, WA3:20.40914.70s
 10th555Bill KIEFFER 19075Puyallup, WATeam Psycho3:22.801017.10s
 11th304Gary GOODSPEED North Bend, WA3:24.201118.50s
 12th260William SMITH Edgewood, WA3:29.201223.50s
 13th233William WILLIAMS Kennewick, WA3:33.001327.30s
 441Matt STARBOARD Shoreline, WADNS
 294Matt SLANEY Senbeck, WADNS
 104Jason GIBB 375690Redmond, WADVO Suspension / GHY / Transition BikesDNS

Cat 3: 0-10 boys  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st168Braden DELZER 403733Gresham, ORLegion of Dirt / Lil Shredder Bikes3:51.601-
emoji_events2nd269Etan BRAVARD Portland, ORCyclepath Racing4:04.70213.10s
emoji_events3rd282Wyatt MCKENZIE 472971Clackamas, ORLil Shredder Bikes / TLD4:24.10332.50s
 4th268Eliot BRAVARD Portland, OR4:24.70433.10s
 5th290Oliver MARSHALL North Vancouver, BC4:25.60534.00s
 6th281Max MCKENZIE 472974Clackamas, ORLil Shredder Bikes / TLD4:41.60650.00s
 7th337Titus RUIZ Port Angeles, WANW Cup4:59.0071:07.40
 8th236Sebastian ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds5:17.1081:25.50
 274Gavin STANTON 471850Troutdale, ORLil Shredder Bikes / TLDDNF
 -Kellan GARY Issaquah, WADNS
 454Jaden CIULLA Pasco, WAKali ProtectorsDNS

Cat 3: 11-14 boys  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st309Matt MANGANO Port Angeles, WA3:25.801-
emoji_events2nd291Sam MARSHALL North Vancouver, BCLil Shredder Bikes3:43.10217.30s
emoji_events3rd218Austin CANTWELL 401200Boise, IDKore North Bikes3:54.70328.90s
 4th186Peyton PITTS Bend, OR3:54.90429.10s
 5th243Arlie CONNOLLY Bend, ORSagebrush cycles3:57.50531.70s
 6th338Oscar RUIZ Port Angeles, WANW Cup4:34.9061:09.10
 7th105Cam GIBB Redmond, WAGHY / ZOIC GRAVITY4:45.0071:19.20
 8th399Collin WALLA Edmonds, WAXevo Optics5:34.4082:08.60
 -Avery GRAY Yakima, WADragon A / O'Neal / One IndustriesDNS

Cat 3: 15-18 boys  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st437Alex HUMPHRES Redmond, WA3:39.001-
emoji_events2nd204Connor MCGUFFIN Camas, WACamas Bikes3:43.2024.20s
emoji_events3rd446Jimmy BTTISTONI Sammamish, WA3:51.40312.40s
 4th272Wyatt NELSON Bellingham, WA3:55.50416.50s
 5th419Parker STEINLE Kirkland, WAMatrix C / Ryno Power / Spy4:06.40527.40s
 6th448Michael FRIEND Kirkland, WA4:12.60633.60s
 7th447Adam HASENYAGER Bothell, WA4:21.40742.40s
 443Hudson SOELTER Port Angeles, WADNS

Cat 3: 19-39 men  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st266Drew TRAPNELL Beaverton, ORCamas Bikes / Norco3:22.601-
emoji_events2nd293Erik BRUNE USA19940914Duvall, WA3:23.7021.10s
emoji_events3rd344Nick CURTIS Lynnwood, WATim's Bike Shop3:40.10317.50s
 4th229Eric SANDERSON Redmond, WA3:43.40420.80s
 5th398Eric AVERY Ellensburg, WA3:49.30526.70s
 6th319Barrett CHAMBERLAIN Medford, OR4:11.20648.60s
 7th221Brandon CRAWFORD USA19840517Bremerton, WA4:13.70751.10s
 452Mathew KOWITZ Sequim, WADNF

Cat 3: 40-49 men  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st275Brian STANTON 503353Troutdale, OR3:25.801-
emoji_events2nd347Keith LOEBER Snohomish, WA3:33.4027.60s
emoji_events3rd318Angelo CIULLA Pasco, WAKali3:39.60313.80s
 4th331David THOMS Issaquah, WA3:58.20432.40s
 5th299Michael LASALATA Arlington, WAEpic Racing4:08.80543.00s

Cat 3: 50+ men  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st248Paul BUTORAJAC Lake Tripps, WAGHY4:01.501-
emoji_events2nd201Tom BUNTING Vancouver, BC4:42.70241.20s

 

 

Pro women  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st36Jaime REES 228046Spokane Valley, WAWest Coast Racing3:06.7713:08.201-
emoji_events2nd-Lauren HEITZMAN 283632La Connor, WAGravity Cartel / iXS / Mojo Suspension / Spank3:14.6026.40s
emoji_events3rd16Britney WHITE 1228926Glacier, WACommencal / Deity / Fox / Shimano3:13.0623:15.1036.90s
 4th22Kjersti CHRISTENSEN 434250Kirkland, WAHoney Stinger / Juliana Bicycles / MFR / Pacific Bike and Ski3:17.6433:18.40410.20s
 5th39Kerstin HOLSTER USA19901026Corvallis, ORHi-5 Bikes / Transition Bikes3:27.0443:32.60524.40s
 6th42Karen O'CONNELL 312430Seattle, WAMFR5:28.7563:46.30638.10s
 7th21Linnea ROOKE 472495Seattle, WAMFR3:46.4854:28.9071:20.70

Cat 1 women  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st106Kialani HINES 4988898Auburn, WA3:20.601-
emoji_events2nd137Kaytlin MELVIN USA20000803Sammamish, WAJuliana Bicycles / MFR / Pacific Bike and Ski3:28.1027.50s
emoji_events3rd178Dawn FIDLER 214419Mount Vernon, WAFanatik Hot Flashes3:30.1039.50s
 4th153Kat SWEET 120909Issaquah, WASweetlines3:43.50422.90s
 5th189Sandy DENSMORE Spokane, WAWest Coast Racing4:06.30545.70s
 6th148Hannah JOHNSON 413637Kirkland, WA100% / Maxxis4:13.90653.30s
 7th394Ashley HERNANDEZ 285169Bellingham, WAJeff bowers4:24.1071:03.50

Cat 2: 0-18 girls  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st198Alli GAERTNER 322900Couer D' Alene, IDShimano / Silver M / VerticalEarth3:23.701-
emoji_events2nd296Sydney HABERMAN 497899Redmond, WASweetlines Jr. Racing3:41.50217.80s
emoji_events3rd384Ella ERICKSON Hayden, IDTwo Wheeler Dealer3:47.00323.30s
 4th127Bryce BASSETT Wenatchee, WAArlberg Sports / Sweetlines3:52.10428.40s
 5th276Nyla STEPHENS North Bend, WASweetlines Jr. Racing4:04.50540.80s
 6th237Samantha SEUFERT 474302Snohomish, WATim's Bike Shop4:17.70654.00s
 7th121Brynn BASSETT Wenatchee, WAArlberg Sports11:14.4077:50.70

Cat 2: 19+ women  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st261Laura DELONG Bremerton, WA3:14.201-
emoji_events2nd256Amy JOSEFCZYK Seattle, WAEpic Racing / Knolly Bikes3:31.30217.10s
emoji_events3rd377Hailey STARR Everett, WATim's Bike Shop3:34.80320.60s
 4th173Cherish TAUSCHECK Anacortes, WAEpic Racing3:37.00422.80s
 5th226Susan WALSH Burien, WAEpic Racing3:37.30523.10s
 6th267Allison MCCUSKEY 484663Jackson, WYNorco3:38.10623.90s
 7th341Sarah OLSEN Portland, ORHi-5 Bikes3:40.30726.10s
 8th109Michelle MACARTNEY 253252Fall City, WAEpic Racing3:46.40832.20s
 9th108Annie CRAIG Orting, WAEpic Racing3:47.30933.10s
 10th373Lisa MUGGLI USA19840216Lake Stevens, WA3:58.501044.30s
 11th323Alison ANGIONE Sammamish, WASturdy Bitch Racing4:01.701147.50s
 12th325Andrea JOHNSON Seattle, WA4:15.90121:01.70
 -Agnes SAUVAGE Portland, ORHagens BermanDNS

Cat 3: 0-10 girls  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st288Brooke ANDERSON 2457033Portland, ORLil Shredder Bikes / TLD4:30.101-
emoji_events2nd321Sierra SEMSAK Issaquah, WASweetlines Jr. Racing4:37.0026.90s
emoji_events3rd306Riley HUDSON Bothell, WASweetlines Jr. Racing5:06.90336.80s
 4th224Molly BLAIR 502865North Bend, WASweetlines Jr. Racing5:13.50443.40s
 5th396Mica ERICKSON Hayden, ID6:46.6052:16.50
 418Katie CAW Oak Harbor, WADNS
 314Jetta PORTER 502009Lynwood, WASweetlinesDNS

Cat 3: 11-18 girls  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st270Gabby KEEN Port Moody, BC4:00.101-
emoji_events2nd385Bailey GOLDSTONE BC090295Squamish, BC4:01.2021.10s
emoji_events3rd216Riley AMSBRY Kirkland, WADeity / Sweetlines Jr. Racing4:34.80334.70s
 4th374Katie SINFIELD Woodinville, WAWoodinville Bikes5:21.2041:21.10

Cat 3: 19+ women  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st334Morgan BALLINGER 497696Dillon, COTimberline Cycles3:38.901-
emoji_events2nd450Calli TOTH Whitefish, MTMISSOULA BIKE SOURCE4:10.20231.30s
emoji_events3rd451Monica KEEN Port Moody, WA4:18.20339.30s
 4th135Christina SHAW Meridian, IDIntense / Kore North Bikes4:38.30459.40s
 5th409Leslie MOSES Tacoma, WA4:45.5051:06.60
 6th162Shannon SUTHERLAND 457882Auburn, WAEpic Racing4:50.1061:11.20
 7th125Erin BASSETT Wenatchee, WAArlberg Sports4:57.2071:18.30
 8th228Ivy LUI San Carlos, CA4:57.5081:18.60
 9th524Colette BUTORAJAC Lake Tapps, WAEpic Racing5:09.5091:30.60
 -Melissa BOGERT USA19900120Bellingham, WADNS
Chat with us