shopping_cart0Basketmenu

2016 NW Cup round 3 at Mt Hood, OR

view_listResults (236)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Presented by

Supported by

Results format By category

Gender Both

Pro men  dialpad Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st1Luke STROBEL 0181052Issaquah, WAEvil Bikes3:32.7323:28.251-
emoji_events2nd3Kent BILLINGSLEY 327768Whitefish, MTKali / MISSOULA BIKE SOURCE / Vittoria3:32.0213:28.6420.39s
emoji_events3rd5Matt ORLANDO 0295526Gig Harbor, WAANVL / Transition Bikes3:34.1133:31.1332.88s
 4th58Alec WATTS 375721Vancouver, WAFly / Gravity Cartel / Northwest Bicycle / PBR3:41.1293:32.8944.64s
 5th726Brandan BOHL 318538Livermore, CA1 SHOT RACING3:37.9453:32.9354.68s
 6th20Dale RUSSELL (elt) GBR19901123Surrey, UKStevePeatSyndicate3:37.4143:34.7866.53s
 7th725Jason BOHL 365766Livermore, CA1 SHOT RACING3:42.73133:34.8076.55s
 8th6Jake GROB 265425Renton, WAANVL / Transition BikesDNF3:36.2287.97s
 9th44Nikolas CLARKE 334728Redmond, WABikesale.com go to site / Pivot / Viral3:42.23103:37.3299.07s
 10th10Robert STENSON 279077Bothell, WA100% / ANVL / Bikesale.com go to site / Pivot3:39.5373:37.33109.08s
 11th38Adam RANSAVAGE 292601Ellensburg, WA3:44.89143:37.70119.45s
 12th43Rhys EWING 286964Eugene, ORDeityDNS3:38.291210.04s
 13th41Corey CRAIG 358070Washougal, WAHi-5 Bikes3:53.71203:38.601310.35s
 14th40Jesse RANSAVAGE 303895Seattle, WARansavage Racing3:42.35123:39.061410.81s
 15th9Kole WETHERELL 310603Clatskanie, ORHi-5 Bikes / Transition Bikes3:47.34153:39.451511.20s
 16th27Kody CLARKE 418330Duvall, WAAll Out Racing3:42.30113:40.861612.61s
 17th25Alex WYNAKOS 0428544Monroe, WAAll Out Racing3:48.79173:41.011712.76s
 18th17Kris CHRISTENSEN 259558Kirkland, WAMojo Wheels3:48.13163:41.581813.33s
 19th729Brian CAHAL 454235Cahal, CANoratec Factory3:50.13183:42.611914.36s
 20th28Eben KIEHL 287787Bellevue, WA3:39.5683:45.772017.52s
 21st23Steven SIMPSON 437997Sumner, WA3:53.22193:47.392119.14s
 22nd740Luke CARROLL Eugene, ORDNS3:48.282220.03s
 727Conrad CULLENEY 318536Livermore, CA1 SHOT RACING3:39.506DNF
 699Charlie SPONSEL 230753Lake Oswego, ORTeam RobotDNSDNS

Cat 1: 0-18 boys  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st118Austin LANCASTER (cat1) 0424651Central Point, OR3:54.1523:45.821-
emoji_events2nd335Sylas LINNEMANN 412138Issaquah, WAJr Progression Racing3:59.4553:51.3725.55s
emoji_events3rd122Ethan LIEB 460616Bellevue, WADeity / Fanatik Bike Co. / Leatt / Maxxis / Shimano / TLD4:05.3663:59.09313.27s
 4th202Dawson INGRAM 503313Camas, WACamas Bikes / Norco3:56.5443:59.44413.62s
 5th590Joseph RAGER II 292284Amboy, WAGravity Cartel / Single Track Minds / Spank3:45.2414:03.23517.41s
 6th424Pierce KLINKE 482478Sammamish, WA4:12.4374:06.91621.09s
 7th195Declan ERVIN 428275Bellevue, WATim's Bike Shop3:55.7334:28.86743.04s
 656Sebastian BELKIN 498933Bainbridge Island, WA10:53.588DNF
 232Parker BRYANT 497088Central Point, ORDVO Suspension / Santa Cruz / Unreal CyclesDNSDNS

Cat 1: 19-29 men  dialpad Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st358Riley DOYLE 460586Bellingham, WADeity / Knolly Bikes3:47.631-
emoji_events2nd366Trevor LEWIS 498769Renton, WADNS3:49.8222.19s
emoji_events3rd280Jack HILL 293720Eugene, ORLife Cycles Bike Shop3:54.5636.93s
 4th231Rye LIVINGSTON 498560Corvallis, ORFox / Hi-5 Bikes / TLD3:55.1147.48s
 5th133Wood SKINNER 294580Herinston, ORPedaling Innovation / Spy / Tim's Bike Shop3:55.9458.31s
 6th387Peter BUCKLEY 432205Monroe, WADiscover Chiropractic / Element / Norco / TLD3:59.04611.41s
 7th660Forrest TAYLOR 507451Spokeane, WAThe Bike Hub4:00.82713.19s
 8th115Bryan MITCHELL 502650Cashmere, WAKali / Norco / ridge cycle4:00.87813.24s
 9th407Chris SANCHEZ 375624Camas, WANorthwest Bicycle4:01.86914.23s
 10th183Cole TOWNSEND 455129Mukilteo, WAMaxxis / Specialized / Woodinville Bikes4:05.521017.89s
 11th333Zach FRASER 500842Port Angeles, WAgravity / NWCup / Royal4:06.731119.10s
 12th439Alex William FLOYD 289645Puyallup, WARansavage Racing4:07.841220.21s
 13th172Steve TAUSCHECK 236508Anacortes, WA4:18.511330.88s
 14th223Anthony MARSIANO 401395Renton, WAATLAS / Canfield Brothers / Ogio / Tim's Bike Shop4:18.701431.07s
 15th124Eric EVANS (u40) 288604Bellingham, WALost Bikes4:18.951531.32s
 16th255Ian ROBINSON 403742Auburn, WAMountain Sports Photography / Viral4:20.261632.63s
 17th408Halvor NORRIS 501889Spokane, WANorthwest Bicycle / Silent rock4:41.681754.05s
 18th165Tyler BOOTH 429095Bellingham, WADVO Suspension / Transition Bikes5:06.19181:18.56
 128Brian DAVISON 379122Bellingham, WALost BikesDNS
 565Sean BELOUSSOW 476540Portland, ORDNS

Cat 1: 30-39 men  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st416Michael KLENZ 410331Portland, OR3:50.121-
emoji_events2nd716Barry LUNDEN 268173Spokane, WAMoondusters / The Bike Hub4:05.38215.26s
emoji_events3rd639Mike WIESER 227734Boise, IDFly / Kali / Wild Rockies4:07.90317.78s
 4th210Mike BRAWLEY 397515Leavenworth, WAKAVU / trailwiki.org go to site4:08.89418.77s
 5th197Jesse MURDOCK 483314Vancouver, WAHi-5 Bikes4:16.47526.35s
 6th431Christopher ANGUS 213388Vancouver, WA4:19.11628.99s
 7th211Aaron BUCK 438928Rochester, WANW Cup4:38.08747.96s
 8th586Patrick FUNK 230741Portland, ORFat Tire Farm6:03.1982:13.07
 160Jeff REES 93452Spokane, WAWCRDNS

Cat 1: 40+ men  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st167Brad DELZER 137087Gresham, ORTodd (the Gov'nor) Olson3:53.501-
emoji_events2nd143Ed REILLY 150153Gresham, ORWCR4:23.33229.83s
emoji_events3rd151Ralph HAVENS 15456Seattle, WAKnolly Bikes4:26.48332.98s
 4th415Chad GURNEY 503554Vancouver, WA4:34.74441.24s
 5th149Kelly MELVIN 451798Sammamish, WAMFR4:40.29546.79s
 6th190Rich DENSMORE 198986Spokane, WAWCR6:34.7862:41.28
 134Randy BARTON 494108Meridian, ID100% / Deity / DVO Suspension / Fly / Intense / Kore North BikesDNF
 110Matthew MACARTNEY 253249Fall City, WAEpic RacingDNS
 713Joseph RAGER 277946Amboy, WAiXS / Single Track Minds / Spank / Transition BikesDNS
 -Brad WATT 199561Cornelius, ORDNS

Cat 2: 0-14 boys  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st571Dawson YOUNG Libby, MTBad Medicine Bikes4:43.131-
emoji_events2nd382Jacob SMITH (u21) 407417Portland, ORPdx devo4:50.3927.26s
emoji_events3rd259Louie BLAIR 474255North Bend, WANorthwest Bicycle4:51.6638.53s
 4th181Spencer ERVIN 504575Bellevue, WA5:00.78417.65s
 5th327Max SUFFIN Vancouver, WAHellion Bikes / iXS / Lumberyard5:14.05530.92s
 6th309Matt MANGANO Port Angeles, WA5:19.91636.78s
 7th746Gavin BUCHANAN Everett, WATim's Bike Shop5:43.03759.90s

Cat 2: 15-18 boys  dialpad Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st534Gideon BENDER 271119Duvall, WARad racing NW4:30.661-
emoji_events2nd111Brody JENSEN 506546Meridian, IDDeity / Fly / Kore North Bikes / Team ShitBird4:36.0725.41s
emoji_events3rd453Chris WHARTON 473475Sammamish, WAKnucklehead Racing / Northwest Bicycle4:38.4737.81s
 4th369Tyler BOMMARITO 492039Renton, WAKnucklehead Racing / Northwest Bicycle4:44.46413.80s
 5th705Lennart STOEPPLER Chattaroy, WA4:49.55518.89s
 6th402Simon PATAMIA Burien, WAGoon Squad / mis padres4:49.86619.20s
 7th142Joey RODRIGUEZ Gresham, ORWCR4:50.02719.36s
 8th258John FRISCHKORN 47355Sammamish, WANorthwest Bicycle4:50.83820.17s
 9th345Nick FASANO 473168Sammamish, WAATLAS / Incase / Royal / Spy4:51.02920.36s
 10th401Jackson ZECHNICH Portland, OR4:51.511020.85s
 11th362Kevin MEINHARDT Sammamish, WA4:52.451121.79s
 12th330Ezra NORTHERN Port Angeles, WANW Cup / Olympic Dirt Society4:53.021222.36s
 13th372Maximus FRAY Vancouver, WATbr4:53.471322.81s
 14th361Drew STUESSE Sammamish, WA4:54.461423.80s
 15th632Ruandy ALBISUREZ Vancouver, WAHi-5 Bikes4:54.831524.17s
 16th653Gavin ULLRICH Hood River, ORDIRTY FINGER4:58.541627.88s
 17th388Michael BUCKLEY 473775Monroe, WAElement / TLD / Viral5:17.821747.16s
 18th722Teddy GUTTERUD Kent, WA5:20.741850.08s
 19th704Jonathan WILLIAMS Chattaroy, WA5:21.541950.88s
 20th647Quinlan JORDAN 468989Spokane, WAKnolly Bikes5:26.992056.33s
 21st724Graham COWLES 508213Redmond, WAGoon Squad5:29.692159.03s
 22nd736Jedidiah LAMB Joseph, OR509 / Bike Hub / five 10 / Fox / WCR5:36.69221:06.03
 23rd700Bryce BENNETT Camas, WAMom & Dad5:40.01231:09.35
 24th717Charles MICHAUD Bellevue, WA5:50.03241:19.37
 738Ryan PEARSON Carnation, WADNF
 715Zackery STARK Beaverton, ORDNS

Cat 2: 19-29 men  dialpad Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st711Torsenn BROWN Hood River, OR4:21.711-
emoji_events2nd313Dillon THIGPEN Ashland, ORBear Creek Bicycle / Legion of Dirt4:33.61211.90s
emoji_events3rd217Marc SOELBERG 503776Valleyford, WAWheel Sport Bicycle Shops4:33.85312.14s
 4th225Michael BRAND Federal Way, WANorthwest Bicycle4:34.20412.49s
 5th730Andrew PARKER (u40) Loomis, CAO'Neal / Spy4:35.48513.77s
 6th191Brent PARKER 498911Dealer, IDTWO WHEELER4:36.91615.20s
 7th340Sergei LEONOV Bellevue, WA4:37.11715.40s
 8th712Tyler BOYD Gresham, OR4:38.16816.45s
 9th284Brendan BOYER 473116Bellingham, WA4:40.31918.60s
 10th476Sam STEVENSON Port Angeles, WABike Garage / NW Cup4:40.321018.61s
 11th720Brandon PORTER Oregon City, ORCyclepath / The Single Track Life4:45.711124.00s
 12th254Joel MATTECHECK 501349Portland, OR4:47.831226.12s
 13th342Nick LERMA Portland, OR4:50.271328.56s
 14th129Evan JOHNSON Bellingham, WALost Bikes4:52.021430.31s
 15th553Derek GENER Meridian, IDKore North Bikes4:58.281536.57s
 16th193Nate SMITH (cat2) Spokane, WAWest Coast Racing5:00.061638.35s
 17th293Erik BRUNE 485210Duvall, WAElement5:02.351740.64s
 18th731Shawn HOUCK Gresham, OR5:07.071845.36s
 19th701Jordan LECOUNT Libby, MTbad medicine5:19.731958.02s
 20th251Michael HOWE 392963Bellingham, WALost Bikes5:26.27201:04.56
 21st755Leif WINSTEAD Corvallis, OR5:28.22211:06.51
 22nd757Eric BAGLEY Lacey, WA6:55.64222:33.93

Cat 2: 30-39 men  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st257Drew VAN HOUISEN Portland, OR4:40.711-
emoji_events2nd192David TARBLE 503264Chewelah, WAWCR4:55.02214.31s
emoji_events3rd386Todd HUHMAN 469074Bothell, WA4:57.25316.54s
 4th393Kyle MORDEN Burien, WA4:58.77418.06s
 5th616Brian WILSON (u40W) Spokane, WA5:00.31519.60s
 6th315William PORTER 397395Lynnwood, WARecycled Cycles5:05.85625.14s
 7th603Andrew RATKOVIAK Vancouver, WASingle Track Minds5:07.08726.37s
 8th250Malcolm SOELBERG Valleyford, WAWheelsport Bicycle Shops5:18.74838.03s
 339Dante RUIZ Port Angeles, WANW Cup / Olympic Dirt SocietyDNS

Cat 2: 40-49 men  dialpad Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st703Ryan STERN Chattaroy, WA4:39.941-
emoji_events2nd367Peter GOULD 472939Monmouth, OR4:41.2521.31s
emoji_events3rd708Bryan DIKE Meridian, IDKore North Bikes4:46.9336.99s
 4th709Jason LEWIS Happy Valley, OR4:47.1047.16s
 5th126Troy BASSETT 498781Wenatchee, WAArlberg Sports4:53.07513.13s
 6th444Michael YOUNG Libby, MTBad Medicine Bikes4:53.90613.96s
 7th144Brent SMITH Washougal, WAHi-5 Bikes4:56.73716.79s
 8th317Jeff JORDAN 509267Chattaroy, WA5:01.38821.44s
 9th235Randall ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds5:08.16928.22s
 10th209Jay NAYLOR 460963Everett, WATim's Bike Shop5:08.541028.60s
 11th719Randy BURTIS Yakima, WA661 / Spy5:12.751132.81s
 12th145Mitch SCHMIDT Portland, ORWCR5:13.171233.23s
 13th661Nathan CONNOLLY Bend, ORSagebrush cycles5:21.801341.86s
 14th733Chris HESS Oregon City, OR5:23.491443.55s
 15th745Rodney HASTY West Linn, ORTribe503.com go to site5:23.981544.04s
 16th752Scott GRAY USA19700909Roslyn, WA5:28.851648.91s
 17th732Shannon MANGANO Port Angeles, WA5:37.061757.12s
 737Zebediah BURKE Joseph, OR509 / Bike Hub / FiveTen / Fox / LfDJ / West Coast RacingDNF
 326Jason HIESTER Everett, WATim's Bike ShopDNS

Cat 2: 50+ men  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st245Andrew CLARKE Redmond, WA4:47.431-
emoji_events2nd263Todd OLSON Welches, OR4:53.3025.87s
emoji_events3rd119Russell LANCASTER 430641Central Point, OR4:55.1437.71s
 4th744Monny WILLIAMS Kennewick, WA5:04.48417.05s
 5th136Ian RUDD CAN19620325North Vancouver, BCBicyclehub.ca5:05.15517.72s
 6th161Marc GAROUTTE 418149Auburn, WAEpic Racing5:05.20617.77s
 7th185Will STEVENSON (cat2) 429196Port Angeles, WABike Garage / NW Cup5:06.97719.54s
 8th260William SMITH Edgewood, WA5:27.49840.06s
 9th714Mike RINNAN Eagle Point, ORFly / Legion of Dirt / MAGLOCK / Rockstar / spectrum5:45.49958.06s

Cat 3: 0-10 boys  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st274Gavin STANTON 471850Troutdale, ORFiveTen / Lil Shredder Bikes / Profile racing / TLD9:18.161-
emoji_events2nd269Etan BRAVARD Portland, ORCyclepath9:38.16220.00s
emoji_events3rd168Braden DELZER 403733Gresham, ORLegion of Dirt9:47.04328.88s
 4th606Sebastian ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds9:59.91441.75s
 5th680Zachary SMITH (west) 458219Portland, ORPdx devo10:42.1651:24.00
 6th604Camron RATKOVIAK Vancouver, WASingle Track Minds11:45.5462:27.38
 7th749Wyatt HEDBERG Portland, ORLumberyard13:16.5573:58.39
 8th605Noah GREEN Vancouver, WA15:05.1085:46.94
 268Eliot BRAVARD Portland, ORCyclepathDNS
 454Jaden CIULLA Pasco, WAGoPro / Kali / Scott's Cycle and SportsDNS

Cat 3: 11-14 boys  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st748Caleb ELY Bend, ORGravity Cartel / Smith8:40.101-
emoji_events2nd521Peyton PITTS 499838Bend, OR8:50.82210.72s
emoji_events3rd218Austin CANTWELL 401200Boise, IDKore North Bikes8:51.43311.33s
 4th662Arlie CONNOLLY Bend, ORSagebrush cycles9:04.32424.22s
 5th698Dylan CANTWELL Boise, IDKore North Bikes9:14.58534.48s
 6th654Soren ULLRICH Hood River, ORLil Shredder Bikes9:32.84652.74s
 7th710Jackson MURPHY Camas, WA9:39.19759.09s
 8th399Collin WALLA Edmonds, WAXevo Optics10:05.0881:24.98

Cat 3: 15-18 boys  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st469Matthew DIKE Meridian, ID100% / Deity / Fly / Intense / Kore North Bikes / Magura Brakes8:03.131-
emoji_events2nd470Ryan GOULD Meridian, ID100% / Deity / Fly / Kore North Bikes / Stoke Bros8:23.54220.41s
emoji_events3rd743Cole HOLLAND Richland, WAHigh Desert Bicycles8:34.94331.81s
 4th741Mason PARKER Star, IDKore North Bikes9:02.65459.52s
 5th721Luke BURTIS Kent, WA10:38.0952:34.96

Cat 3: 19-39 men  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st266Drew TRAPNELL Beaverton, ORCamas Bikes / Norco8:00.011-
emoji_events2nd707Weston INKROTE Grants Pass, OR8:28.23228.22s
emoji_events3rd609Michael WEST Shelton, WAAzonic Squaxin Island8:34.66334.65s
 4th753Calvin LEPINSKI 508162The Dalles, ORSPR bike shop8:38.69438.68s
 5th747Geoff WALLA Edmonds, WA8:40.10540.09s
 6th754Cary CATES 508400The Dalles, ORSPR bike shop8:56.26656.25s
 7th723Garret DIEGEL Pullman, WA8:57.14757.13s
 8th344Nick CURTIS Lynnwood, WATim's Bike Shop9:41.0081:40.99

Cat 3: 40-49 men  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st751John BRAVARD Portland, ORCyclepath8:13.371-
emoji_events2nd275Brian STANTON 503353Troutdale, OR8:30.27216.90s
emoji_events3rd318Angelo CIULLA Pasco, WAAzonic / Kali / Scott's Cycle and Sports8:55.10341.73s
 4th299Michael LASALATA Arlington, WAEpic Racing9:37.9241:24.55

Cat 3: 50+ men

1 competitor found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st248Paul BUTORAJAC Lake Tapps, WAGHY9:11.481-

 

 

Pro women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st36Jaime REES 228046Spokane, WAWCR4:11.6314:02.201-
emoji_events2nd22Kjersti CHRISTENSEN 0434250Kirkland, WAJuliana Bicycles / Maxxis / MFR / Pacific Bike and Ski5:18.4934:24.67222.47s
emoji_events3rd39Kerstin HOLSTER 456788Corvallis, ORChris King / Fulcrum Fitness / Hi-5 Bikes / Loam Coffee / Stans / Transition Bikes4:45.9124:28.81326.61s
 4th90Christy GRAVES 0400491Winter Park, COGravity Cartel / iXS / Maxxis / Santa Cruz / Spank5:30.6945:10.3741:08.17
 -Lauren HEITZMAN 283632La Connor, WAMojo WheelsDNS

Cat 1 women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st106Kialani HINES 498898Seattle, WAGHY / ODI / Onyx / Ppac / TLD / X Brand4:16.361-
emoji_events2nd137Kaytlin MELVIN 400985Sammamish, WADHaRCO / Juliana Bicycles / Maxxis / MFR / Pacific Bike and Ski4:28.49212.13s
emoji_events3rd198Alli GAERTNER 322900Coeur D' Alene, IDShimano / VerticalEarth4:34.13317.77s
 4th189Sandy DENSMORE 212143Sokane, WAWCR5:27.2441:10.88
 148Hannah JOHNSON 413637Kirkland, WA100% / dialed / MaxxisDNS

Cat 2: 0-18 girls  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st121Brynn BASSETT 498790Wenatchee, WAArlberg Sports5:31.761-
emoji_events2nd127Bryce BASSETT 503230Wenatchee, WAArlberg Sports / Sweetlines5:48.93217.17s
emoji_events3rd237Samantha SEUFERT 474302Snohomish, WATim's Bike Shop6:35.0131:03.25

Cat 2: 19+ women  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st261Laura DELONG Bremerton, WA5:12.931-
emoji_events2nd613Elaine BOTHE 337050Portland, ORSorella Forte5:29.65216.72s
emoji_events3rd341Sarah OLSEN Portland, ORHi-5 Bikes / Loam Coffee / Transition Bikes5:29.69316.76s
 4th728Cherry THOMAS Welches, OR5:32.69419.76s
 5th450Calli TOTH 507445Whitefish, MTMISSOULA BIKE SOURCE5:35.82522.89s
 6th377Hailey STARR Everett, WATim's Bike Shop5:36.05623.12s
 7th718Brooke CORDER-DAY Roseburg, OR5:39.37726.44s
 8th734Taylor HESS Oregon City, OR5:41.05828.12s
 9th226Susan WALSH Burien, WAEpic Racing5:42.00929.07s
 10th109Michelle MACARTNEY 253252Fall City, WAEpic Racing5:48.641035.71s
 173Cherish TAUSCHECK Anacortes, WAEpic RacingDNF

Cat 3: 0-10 girls  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st288Brooke ANDERSON 473371Portland, OR10:13.131-
emoji_events2nd314Jetta PORTER 502009Lynnwood, WASweetlines Jr. Racing12:07.5821:54.45
emoji_events3rd735Ashtyn LAMB Joseph, ORMom & Dad12:10.2131:57.08
 4th306Riley HUDSON 507462Bothell, WADeity / FiveTen / iXS / Norco / Sweetlines Jr. Racing12:20.1542:07.02
 5th224Molly BLAIR 502865North Bend, WASweetlines Jr. Racing12:22.4952:09.36

Cat 3: 11-18 girls  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st216Riley AMSBRY Kirkland, WADeity / iXS / Norco / Sweetlines10:37.441-
emoji_events2nd742Honor HERRLINGER 503620Portland, OR12:19.9421:42.50

Cat 3: 19+ women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st750Virginie CALME Portland, ORCyclepath9:09.961-
emoji_events2nd739Karalyn ARONOW Portland, OR9:25.68215.72s
emoji_events3rd706Elizabeth FINKELSTEIN Hillsboro, MI9:27.73317.77s
 4th135Christina SHAW 503701Meridian, ID100% / Deity / DVO Suspension / Fly / Intense / Kore North Bikes10:20.4741:10.51
 5th125Erin BASSETT Wenatchee, WA10:30.5651:20.60
NS Define 150 1
NS Define 150 1
Chat with us