view_listResults (194)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

37 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st6Kirk MCDOWELL Anmore, BCDunbar Cycles3:56.551-
bookmark2nd8Matthew BEER North Vancouver, BCFox / Intense / OGC3:56.7320.18s
bookmark3rd1Chris KOVARIK Whistler, BC3:59.2832.73s
 4th5Rhys ELLIS Cochrane, ABWinsport4:01.9045.35s
 5th27Phillip KMETZ Keen, NH, USADanny's Cycles4:02.0755.52s
 6th12Lee JACKSON Squamish, BCFox / Intense / OGC4:03.7467.19s
 7th22Garrett MACINTOSH Calgary, AB4:04.0677.51s
 8th17Ken FAUBERT West Vancouver, BCDunbar Cycles4:04.2387.68s
 9th16Braeden ONCIUL Rossland, BCWreckless Racing4:07.29910.74s
 10th23Adriano DIGIACINTO North Vancouver, BCDunbar Cycles4:08.141011.59s
 11th18Colin GRANT Victoria, BCVan Isle United4:09.851113.30s
 12th13Nic RODGERS Cobble Hill, BCDunbar Cycles4:10.301213.75s
 13th10Aaron DOBIE Vancouver, BCDunbar Cycles4:12.481315.93s
 14th9Cody MACARTHUR Duncan, BCDunbar Cycles4:12.811416.26s
 15th11Chris BENNETT Calgary, AB4:12.901516.35s
 16th3Daniel SHAW North Vancouver, BCDevinci / major Cycles4:13.081616.53s
 17th21Daniel BANKS Calgary, AB4:13.501716.95s
 18th14Trevor THEW Duncan, BCDunbar Cycles4:14.831818.28s
 19th24Dean TENNANT Victoria, BCDunbar Cycles / Transition Bikes4:19.161922.61s
 20th2Dan SIMS Vancouver, BCDunbar Cycles4:19.172022.62s
 21st55Harry HEAD Squamish, BCCube / Maxxis / Obsession / Spank / TLD4:19.872123.32s
 22nd28Jacob REEVES Courtenay, BC4:22.752226.20s
 23rd25Ben PORTEOUS Vancouver, BCDunbar Cycles4:23.032326.48s
 24th53Jeremy MCDOWELL Calgary, AB4:24.852428.30s
 25th4Levi HARAPNUIK North Vancouver, BCC4 Rider Training4:26.102529.55s
 26th33Sam MCCONNERY Canmore, ABRMCC4:27.652631.10s
 27th19Nicholas COURT Duncan, BCVan Isle United4:27.762731.21s
 28th26Travis ROESNER Fernie, BC4:27.982831.43s
 29th52Hayden GENOUD Golden, BCDerailed Sports4:28.082931.53s
 30th7Rob VENABLES Vancouver, BCDunbar Cycles4:28.143031.59s
 31st20Jayden GISBORNE Ladysmith, BCCowichan Cycles Cartel4:36.953140.40s
 32nd54Zachary SEDIVY Kalispell, MT, USA4:37.843241.29s
 33rd29Tristan KEEGAN Calgary, ABKona4:39.073342.52s
 51Matt MONOD Banff, ABPOC / RMCC / SombrioDNS
 56Jake KIDNER Canmore, ABDNS
 57Jack ALMOND West Vancouver, BCC4 Rider TrainingDNS
 15Brandon DOUGLAS Williams Lake, BCDNS

UCI: 13-14 boys  dialpad Finish spread

12 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st99Tharen MARKLE Sidney, BC4:14.161-
bookmark2nd101Ethan SHANDRO North Vancouver, BCFox / Shimano / TLD / Trek4:24.68210.52s
bookmark3rd98Blake ROSS Auckland, New ZealandRevolution Products4:33.84319.68s
 4th100Dylan FYSH Cochrane, ABCalgary Cycle4:37.21423.05s
 5th97Seth SHERLOCK Squamish, BC4:37.62523.46s
 6th95Emmett HANCOCK Kelowna, BCRock-N-Road4:44.95630.79s
 7th103Eric MILLEY Whistler, BC5:08.46754.30s
 8th94Colton SEAWARD Williams Lake, BCTeam Darkhorse5:22.2781:08.11
 9th96Ben CASWELL North Vancouver, BC5:24.0891:09.92
 10th32Hayden ZABLOTNY Vernon, BCSun Country Cycle Norco5:34.16101:20.00
 11th102Jack FRASER Calgary, AB5:35.82111:21.66
 810Jonathan SCHLENDER North Vancouver, BCDNS

UCI: 19-29 men  dialpad Finish spread

25 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st109Adam WOODHOUSE Anmore, BCC4 Rider Training4:14.981-
bookmark2nd120Mark ALLISON New Westminster, BC4:20.9425.96s
bookmark3rd157Nicholas SCOTT Vancouver, BC4:20.9735.99s
 4th93Ali CHAPPLE Chilliwack, BCFVMBA4:23.4248.44s
 5th113Luciano Jose DE NEUFVILLE PASCAL Quito, EcuadorDistrict Bicycle Co.4:24.8859.90s
 6th108Connor CARSON Ladysmith, BC4:26.75611.77s
 7th116Trevor ATTRIDGE Victoria, BC4:29.72714.74s
 8th78Dakota BOYER Calgary, AB4:33.83818.85s
 9th119Ash SOUTHERN Vancouver, BC4:36.18921.20s
 10th75Mark SACKNEY Calgary, ABBowcycle DH4:36.711021.73s
 11th77Andrew HARGREAVES Calgary, ABBow Cycle DH4:40.321125.34s
 12th112Nat MCGRATH Invermere, BC4:44.231229.25s
 13th111Christopher BORN Calgary, AB4:45.551330.57s
 14th118Aidan JONES Fernie, BC4:47.991433.01s
 15th114Ryan BANYSCH Port Moody, BCKnolly Bikes4:48.131533.15s
 16th76Benoit GIROUX Revelstoke, BC4:49.281634.30s
 17th104Brandon JOHNSON Chestermere, AB4:49.361734.38s
 18th58Alek CAMPBELL Prevost, QC4:50.911835.93s
 19th115Eric HARTLEY Port Moody, BC4:57.911942.93s
 20th92Félix LABERGE Ste. Therese, QC5:08.402053.42s
 21st255Alexandre WILLIAMS Grand Cache, AB5:14.132159.15s
 22nd105Abdellaziz ZOUAOUI Vancouver, BCDunbar Cycles5:31.01221:16.03
 23rd106Justin TOPOROWSKI North Vancouver, BC5:33.74231:18.76
 24th117Bailey LARUSSON Kelowna, BC5:47.35241:32.37
 25th110Curtis DOIRON Calgary, AB6:02.51251:47.53

UCI: 30-39 men  dialpad Finish spread

3 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st154Tom POWER Vancouver, BCDifferent Bikes4:24.951-
bookmark2nd153Kurt CROWDER Fernie, BC4:25.1920.24s
bookmark3rd152George AMOS North Vancouver, BCRippers Lounge Racing4:35.14310.19s

UCI: 40-49 men  dialpad Finish spread

5 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st125Colin YARROW North Vancouver, BCTeam Darkhorse4:50.281-
bookmark2nd124Doug CROOK Duncan, BCVan Isle United4:57.5627.28s
bookmark3rd121Tim SEAWARD Williams Lake, BCTeam Darkhorse5:10.33320.05s
 4th123Kevin FOWLIE Port Moody, BCRippers Lounge Racing5:11.81421.53s
 5th122Brett CARELS Vancouver, BCRippers Lounge Racing5:35.81545.53s

UCI: 50+ men  dialpad Finish spread

4 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st150Don VAN EESTEREN Brackendale, BCRippers Lounge4:41.051-
bookmark2nd134John NIHSNER Golden, BC5:06.62225.57s
bookmark3rd149Ian RUDD North Vancouver, BC5:29.77348.72s
 4th151Jason WEBBER North Vancouver, BC7:03.0542:22.00

Expert: U17 boys  dialpad Finish spread

7 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st127Jessie MCAULEY Brackendale, BC4:20.831-
bookmark2nd130Lucas CRUZ Pemberton, BC4:21.1820.35s
bookmark3rd132Kael MARKLE Sidney, BCCycling BC4:23.7332.90s
 4th129Ian MILLEY Whistler, BC4:24.5143.68s
 5th131David KAHN Putnam Valley, NY, USADonny's Cycles4:27.9257.09s
 6th128Logan VAN EESTEREN Squamish, BC4:29.6068.77s
 254Willem DENOUDEN Calgary, ABWinsportDNS

Expert: 17-18 boys  dialpad Finish spread

16 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st42Blake BUNTING Vancouver, BCC4 Rider Training4:08.861-
bookmark2nd36Jesiah DYCK Abbotsford, BC4:13.7924.93s
bookmark3rd49Alex SILVERTHORNE Calgary, ABPedalhead Race Room4:15.5436.68s
 4th40Joshua REGAN Calgary, ABWinsport4:16.6547.79s
 5th37Jacob STEFIUK North Vancouver, BCC4 Rider Training4:17.4758.61s
 6th47Jake KAHN Putnam Valley, NY, USADanny's Cycles4:21.59612.73s
 7th38Josh DZIWENKA Victoria, BC4:25.50716.64s
 8th79Caleb HARAPNUIK North Vancouver, BCC4 Rider Training4:25.63816.77s
 9th35Simon TELLIER Victoria, BCPro City Van Island United4:29.80920.94s
 10th48Damon SEDIVY Kalispell, MT, USA4:32.561023.70s
 11th39Joshua FULTZ-VEINOTTE Canmore, AB4:35.491126.63s
 12th43David LEMIEUX Canmore, ABWinSport Academy4:40.981232.12s
 13th45John WALKER Duncan, BC4:44.121335.26s
 14th41Matthew COETSER Airdrie, ABWinsport4:44.771435.91s
 15th44Jack AYRTON Calgary, ABWinsport4:55.001546.14s
 46Braedon MCNICOL Calgary, ABWinsportDNF

Sport: U17 boys  dialpad Finish spread

18 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st68Justin CLEMENTS Calgary, ABCalgary Cycle4:30.011-
bookmark2nd61Dexter BUTTERWORTH Squamish, BC4:40.36210.35s
bookmark3rd72Logan MERRINGER Rossland, BC4:40.52310.51s
 4th60Mason SEAWARD Williams Lake, BCTeam Darkhorse4:55.79425.78s
 5th59Jackson HARE Winfield, BC4:55.80525.79s
 6th63Sam HOWE Jasper, AB4:56.05626.04s
 7th71J.T. BJARNASON Fruitvale, BC4:58.72728.71s
 8th66Jack MAZURY Calgary, ABWinsport5:04.56834.55s
 9th62Jacob BEECROFT Burnaby, BC5:08.29938.28s
 10th67Brad FIELDING Kamloops, BC5:08.951038.94s
 11th70Brayden STAFFORD Prince George, BC5:11.201141.19s
 12th69Aaron SIXSMITH Calgary, ABCalgary Cycle5:14.501244.49s
 13th73Gavin PATTERSON Rossland, BCSSGR5:19.331349.32s
 14th64Aiden BRUMMELHUIS Fruitvale, BCSeven Summits Gravity Racing5:40.42141:10.41
 15th50Alexander CHA (1) Calgary, ABWinsport5:45.82151:15.81
 16th34Rylan DYCK Calgary, AB6:18.56161:48.55
 65Grayden WHELAN Halfmoon Bay, BCDNS
 814Nick KNAPTON Whistler, BCTeam SquamishDNS

Sport: 17-18 boys  dialpad Finish spread

13 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st88Noah BIRKKJAER Calgary, ABWinsport4:31.211-
bookmark2nd91Kolt HOYLE Mount Currie, BC4:31.2820.07s
bookmark3rd86Nathan HARVEY Kamloops, BC4:35.5134.30s
 4th82Owen HUNTER Vancouver, BC4:41.70410.49s
 5th80Owen O'BRIEN Heffley Creek, BC4:50.35519.14s
 6th84Adrian LEE Vancouver, BCC4 Rider Training4:51.49620.28s
 7th85Ben THIRLWELL Victoria, BCVan Isle United4:54.27723.06s
 8th74Michal CHERAK Calgary, AB4:54.49823.28s
 9th87Spencer COLETTI Prince George, BCRuckus Skis Boards Bikes5:02.51931.30s
 10th81Morgan O'BRIEN Heffley Creek, BC5:11.931040.72s
 11th89Daniel NIKKEL Abbotsford, BCStraitline Components5:24.851153.64s
 12th83Lucas MOODY Calgary, AB5:25.311254.10s
 13th90Justin RENZ Abbotsford, BCStraitline Components5:31.131359.92s

Hardtail men

1 competitor found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st260Richard OSZUST Golden, BCDarkside6:00.371-

13-16 boys  dialpad Finish spread

8 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st175Gabriel NERON Sun Peaks, BC4:52.931-
bookmark2nd155Aidan CUTTING Abbotsford, BC4:57.6824.75s
bookmark3rd170Sam KAHN Putnam Valley, NY, USADanny's Cycles5:30.38337.45s
 4th163Kahleb BOSSON Grande Cache, AB5:31.67438.74s
 5th172Eric VIEIRA Nakusp, BC5:55.2451:02.31
 6th162Noah CRAWFORD Wetaskiwin, AB6:42.7561:49.82
 7th126James SINCLAIR (jun) Calgary, AB6:57.7572:04.82
 815Devon FABIO Port Moody, Bc, BCDNS

17-29 men  dialpad Finish spread

15 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st817Yannik SCHULZ Golden, BC4:33.131-
bookmark2nd139Christopher MCDOWELL Calgary, AB4:38.1124.98s
bookmark3rd171Garry RACE Chilliwack, BC4:43.17310.04s
 4th166Dustin TUMBACH Calgary, AB4:47.82414.69s
 5th174Tristin SINCLAIR Nakusp, BCShan's Bike Nakusp and Area Bike Society4:56.50523.37s
 6th165Steven COX Calgary, AB4:58.25625.12s
 7th178Wilson THIEL Calgary, AB5:02.75729.62s
 8th177Connor WEST Calgary, AB5:07.19834.06s
 9th145Rory GIRARD Chilliwack, BC5:07.33934.20s
 10th158Jason COX (u40) Coleman, AB5:23.141050.01s
 11th143Phil TREMBLAY Calgary, ABFirst Chair Clothing5:27.421154.29s
 12th159Brendan BUSATO Blairmore, AB5:30.401257.27s
 13th251Mitchell STAGG Golden, BC5:41.49131:08.36
 242Richard OSZUST Golden, BCDarksideDNF
 133John Rhoy BIBAY Edmonton, ABDNS

30+ men  dialpad Finish spread

10 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st167Freddy TUCKEY Calgary, AB4:49.921-
bookmark2nd156Arden GREANYA Calgary, AB4:52.1222.20s
bookmark3rd169Steven KHAN Putnam Valley, NY, USADanny's Cycles5:02.37312.45s
 4th140Ryan STOCKS Vernon, BCPender Power Systems5:02.67412.75s
 5th173Steve SHERLOCK Squamish, BC5:10.70520.78s
 6th253Jan KOTYK Golden, BC5:14.93625.01s
 7th243Pete ZABLOTNY Vernon, BC5:17.66727.74s
 8th176Blair HAMRE Grand Cache, AB5:54.5581:04.63
 9th822Gary TAYLOR Cochrane, AB7:24.6392:34.71
 821Michael SCHLENDER North Vancouver, BCDNS

Pre-runner men  dialpad Finish spread

2 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st179Aiden GREANYA Calgary, ABWhistler Development Team5:15.711-
bookmark2nd180Steve WONG North Vancouver, BCTeam Darkhorse5:45.68229.97s

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

2 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st30Claire BUCHAR Whistler, BC4:39.161-
bookmark2nd31Aubrey DEMCHUK Lethbridge, AB5:58.4221:19.26

UCI: 15-18 girls  dialpad Finish spread

2 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st142Kyleigh STEWART Kamloops, BCLiv Giant5:39.241-
bookmark2nd141Piper ALLMAN Sooke, BC5:42.5123.27s

UCI: 19-29 women  dialpad Finish spread

3 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st148Savannah GLENNIE Courtenay, BC5:25.581-
bookmark2nd147Ruth DYCK Williams Lake, BCKnolly Grassroots5:27.3021.72s
bookmark3rd146Laurie CITYNSKI Vancouver, BCTeam Darkhorse5:40.54314.96s

UCI: 30+ women  dialpad Finish spread

5 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st135Leanne JOHNSTON North Vancouver, BCDVO Suspension / Kali / Liv Giant5:58.441-
bookmark2nd138Claire HINCHLIFFE Duncan, BCVan Isle United6:05.5227.08s
bookmark3rd137Dannielle OSWELL Kamloops, BCRippers Lounge Racing6:09.20310.76s
 4th136Carolyn KAVANAGH Whistler, BCTeam Darkhorse6:15.28416.84s
 5th144Crystal TOWNSEND Vernon, BCMuddbunnies Riding6:29.47531.03s

17-29 women  dialpad Finish spread

3 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st168Jinny DONOVAN Williams Lake, BC6:12.231-
bookmark2nd250Audrey DUVAL Canmore, AB6:34.07221.84s
bookmark3rd164Anne BUTTERS 150 Mile House, BC6:36.81324.58s

30+ women  dialpad Finish spread

3 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st258Caroline ROUSSELLE Rossland, BC6:17.141-
bookmark2nd160Genevieve LAMBERT Jasper, AB6:44.47227.33s
bookmark3rd161Chantal CARON Calgary, AB6:48.19331.05s
NS Define 150 1
NS Define 150 1
Chat with us