2016 BC Cup round 3 at Panorama Resort, BC

(2016 Canada Cup, Round 3)
(2016 Dunbar Cycles Summer Series, Round 2)

17th July 2016

assessmentResults (188)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)

Results format By category

Gender Both

Elite men

48 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
137Kirk MCDOWALL CAN19901126Anmore, BCDunbar Cycles3:18.58 (1)-
238Forrest RIESCO Gibsons, BCIntense, Fox, RaceFace, Ryders3:22.34 (2)3.76s
311Matthew BEER CAN19860926North Vancouver, BCFox / Intense / OGC3:23.96 (3)5.38s
415Chris KOVARIK AUS19780301Whistler, BC3:26.31 (4)7.73s
52Sidney SLOTEGRAAF CAN19881207Squamish, BCDunbar Cycles / Transition Bikes3:26.97 (5)8.39s
614Nic RODGERS Cobble Hill, BCDunbar Cycles3:28.14 (6)9.56s
731Garrett MACINTOSH Calgary, ABindépendant3:28.38 (7)9.80s
840Ken FAUBERT CAN19890603West Vancouver, BCDunbar Cycles3:28.76 (8)10.18s
928Daniel SHAW North Vancouver, BCDevinci / major Cycles3:29.49 (9)10.91s
108Philippe RICARD CAN19940731Bromont, QCDevinci / major Cycles3:29.84 (10)11.26s
11105Benjamin DESPRÉS-MORIN CAN19951106Montreal, QCRoost Racing3:30.20 (11)11.62s
1239Rhys ELLIS CAN19910408Cochrane, ABWinsport3:30.42 (12)11.84s
1327Daniel SIMS NZL19860128North Vancouver, BCDunbar Cycles3:31.76 (13)13.18s
145Anthony EVANS CAN19900118Peachland, BCSovereign Cycle3:31.92 (14)13.34s
1532Luke STEVENS CAN19930821Revelstoke, BCSpecialized3:33.84 (15)15.26s
1624Spencer GRAF CAN19911104Burnaby, BC3:35.22 (16)16.64s
1742Colin GRANT CAN19960601Victoria, BCVan Isle United3:35.65 (17)17.07s
1818Trevor THEW CAN19930617Duncan, BCDunbar Cycles3:35.77 (18)17.19s
1935Cody MACARTHUR CAN19870805Duncan, BCDunbar Cycles3:37.93 (19)19.35s
2025Kurtis WALTON CAN19890630Kamloops, BCBicycle Café3:38.99 (20)20.41s
2129Francis PERRON CAN19970214Ste-Julie, QCROOSTRACING / Sportsauxpuces3:39.90 (21)21.32s
2248Chris BENNETT CAN19961023Calgary, AB3:40.01 (22)21.43s
2334Wiley KAUPAS Silverthorne, CO3:40.73 (23)22.15s
2410Brian CAHAL USA19961013Martinez, CA3:41.17 (24)22.59s
2543Nicholas COURT CAN19970523Duncan, BCVan Isle United3:41.92 (25)23.34s
2621Harry HEAD CAN19970702Squamish, BCCube / Maxxis / Obsession / Spank / TLD3:42.40 (26)23.82s
271Hugo LANGEVIN CAN19950723Bromont, QCCycles Performance Trek / Team Québec3:43.50 (27)24.92s
2830Maxime FORTIN-FAUBERT CAN19900713Valleyfield, QCLaferté Bbicycle Le Trou du Diable3:43.79 (28)25.21s
2916Kent BILLINGSLEY USA19930828Whitefish, MO3:43.86 (29)25.28s
3022Levi HARAPNUIK CAN19960507North Vancouver, BCC4 Rider Training3:44.16 (30)25.58s
313Dean TENNANT CAN19880928Victoria, BCDunbar Cycles / Transition Bikes3:44.68 (31)26.10s
3289Sam MCCONNERY CAN19950224Canmore, ABRMCC3:45.35 (32)26.77s
33104Raphael BARIL CAN19961118Thetford Mines, QC3:48.00 (33)29.42s
3449Jeremy MCDOWELL CAN19960905Calgary, AB3:50.12 (34)31.54s
3526Luciano Jose DE NEUFVILLE PASCAL ECU19961201Quito3:51.59 (35)33.01s
3645Tristan KEEGAN CAN19970124Calgary, ABKona / Smith3:52.87 (36)34.29s
37113Hayden GENOUD CAN19960612Golden, BCDerailed Sports3:53.04 (37)34.46s
3817Sky DUNN-SARVIS Argenta, BCIndependent3:54.42 (38)35.84s
3913Zachary SEDIVY Kalispell, MO3:57.63 (39)39.05s
4033Braeden ONCIUL Rossland, BCWreckless Racing4:00.76 (40)42.18s
417Rob VENABLES CAN19741231Vancouver, BCDunbar Cycles4:02.79 (41)44.21s
4212Jacob REEVES AUS19871231Courtenay, BC6:49.47 (42)3:30.89
4346Travis ROESNER CAN19871102Fernie, BC10:04.93 (43)6:46.35
20Wilson SCHULTZ CAN19970312Wetaskiwin, ABBow Cycle DHDNF
23Max SCHARF CAN19970430Salmon Arm, BCSkookum Cycle and SkiDNF
44Brandon DOUGLAS CAN19940331Williams Lake, BCNorcoDNF
19Daniel BANKS CAN19930509Calgary, ABDSQ
47Jayden GISBORNE CAN19930730Ladysmith, BCCowichan Cycles CartelDNS

UCI: 13-14 boys

12 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1141Tharen MARKLE CAN20020820Sidney, BCIndependent3:46.12 (1)-
2135Blake ROSS NZ2029982AucklandRevolution Products3:57.60 (2)11.48s
3133Seth SHERLOCK CAN20020828Squamish, BC3:58.52 (3)12.40s
4153Emmett HANCOCK Kelowna, BCIndependent4:14.24 (4)28.12s
5137Hayden ZABLOTNY CAN20030516Vernon, BCSun Country Cycle4:22.50 (5)36.38s
6139Tyler WALLACE North Vancouver, BC4:31.17 (6)45.05s
7138Eric MILLEY Whistler, BCIndependent4:34.26 (7)48.14s
8136Colton SEAWARD CAN20020801Williams Lake, BCTeam Darkhorse4:51.74 (8)1:05.62
9134Taylor MUNDEN CAN20030401Kamloops, BCDistrict Bicycle Company5:17.54 (9)1:31.42
10131Ben CASWELL North Vancouver, BC5:25.92 (10)1:39.80
132Dylan FYSH Cochrane, ABCalgary CycleDNF
142Jack FRASER CAN20020220Calgary, ABDNS

UCI: 19-29 men

18 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
198Adam WOODHOUSE Anmore, BCC4 Rider Training3:38.12 (1)-
2120Trevor ATTRIDGE CAN19970619Victoria, BC3:50.66 (2)12.54s
3128Dakota BOYER CAN19950101Calgary, AB3:55.66 (3)17.54s
4121Ash SOUTHERN CAN19870710Vancouver, BC3:57.61 (4)19.49s
5129Nat MCGRATH Invermere, BC3:58.68 (5)20.56s
696Ethan FOLKMANN North Vancouver, BC4:02.09 (6)23.97s
7140Benoit GIROUX CAN19910904Revelstoke, BC4:07.37 (7)29.25s
8124Christopher BORN Calgary, AB4:15.43 (8)37.31s
9118Brandon JOHNSON CAN19950904Chestermere, AB4:18.93 (9)40.81s
10119Ryan BANYSCH CAN19900406Port Moody, BCKnolly Bikes4:25.82 (10)47.70s
1199Abdellaziz ZOUAOUI CAN19910618Vancouver, BCDunbar B Team4:25.93 (11)47.81s
12122Eric HARTLEY CAN19931107Port Moody, BC4:27.66 (12)49.54s
13127Nicholas BARREAU CAN19940405Squamish, BCKnolly Bikes4:34.26 (13)56.14s
14100Callum CAMERON CAN19960820New Westminster, BC5:24.88 (14)1:46.76
15125Curtis DOIRON Calgary, AB5:31.01 (15)1:52.89
123Mark SACKNEY CAN19900725Calgary, ABBow Cycle DHDNS
97Mark ALLISON CAN19881207New Westminster, BCDNS
116Nick CHAPPELL-MOSS Mission, BC7idp / Funn / Lama Cycles / Royal / S4DNS

UCI: 30-39 men

3 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1172Chris CANFIELD USA19770614Bellingham, WA3:51.15 (1)-
2173George AMOS GBR19860716North Vancouver, BCRippers Lounge Racing3:57.75 (2)6.60s
3167Kurt CROWDER CAN19860614Fernie, BC3:58.73 (3)7.58s

UCI: 40-49 men

6 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1174Doug CROOK Duncan, BCVan Isle United4:06.55 (1)-
2170Colin YARROW CAN19730802North Vancouver, BCTeam Darkhorse4:09.77 (2)3.22s
3178Kevin FOWLIE CAN19721202Port Moody, BCRippers Lounge Racing4:12.89 (3)6.34s
4168Tim SEAWARD CAN19760407Williams Lake, BCTeam Darkhorse4:16.12 (4)9.57s
5179Darren LARSON CAN19700717Port Moody, BCRippers Lounge Racing4:21.12 (5)14.57s
6177Brett CARELS CAN19750919Vancouver, BCRippers Lounge Racing4:41.77 (6)35.22s

UCI: 50+ men

5 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1175Don VAN EESTEREN Brackendale, BCRippers Lounge4:03.74 (1)-
2176Gene HAMILTON Moad, UT4:09.94 (2)6.20s
3171Michael MOONEY CAN19630101North Vancouver, BCTeam Darkhorse4:18.31 (3)14.57s
4180Mike WALLACE North Vancouver, BC4:26.78 (4)23.04s
5166John NIHSNER Golden, BCIndependent4:41.70 (5)37.96s

Expert: U17 boys

8 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1144Ben WALLACE North Vancouver, BCFox / Intense / OGC3:45.27 (1)-
2148Willem DENOUDEN CAN20010227Calgary, ABWinsport3:45.47 (2)0.20s
3145Jessie MCAULEY CAN20000526Brackendale, BC3:45.75 (3)0.48s
4151Kael MARKLE CAN20000225Sidney, BCCycling BC3:46.17 (4)0.90s
5147Keegan FRY CAN20000409Rossland, BC3:47.43 (5)2.16s
6149Lucas CRUZ CAN20010716Pemberton, BCIndependent3:53.09 (6)7.82s
7146Logan VAN EESTEREN Squamish, BCLog Dawg Industries3:53.13 (7)7.86s
8150Ian MILLEY Whistler, BCIndependent3:55.24 (8)9.97s

Expert: 17-18 boys

21 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
157Magnus MANSON CAN19980319Sechelt, BCDEVINCI GLOBAL RACING3:24.87 (1)-
24Adam ROBBINS CAN19980924London, ONEastern States Cup North American Downhill Team3:30.41 (2)5.54s
352Henry FITZGERALD CAN19980813West Vancouver, BCStevePeatSyndicate3:31.08 (3)6.21s
450Simon TELLIER CAN19980529Victoria, BCvan island united3:39.54 (4)14.67s
565Jacob STEFIUK CAN19990324North Vancouver, BCC4 Rider Training3:39.59 (5)14.72s
681Alex SILVERTHORNE CAN19980414Calgary, ABPedalhead Race Room3:47.17 (6)22.30s
761Jesiah DYCK CAN19981223Abbotsford, BC3:48.82 (7)23.95s
860Cole MOONEY CAN19990614North Vancouver, BC3:50.36 (8)25.49s
951Caleb HARAPNUIK CAN19980210North Vancouver, BCC4 Rider Training3:53.16 (9)28.29s
1059Liam ROURKE CAN19980724Rawdon, QCCycles Performence / GiantCanada3:53.48 (10)28.61s
1163Noah BIRKKJAER CAN19990827Calgary, ABWinsport3:55.56 (11)30.69s
1268Josh DZIWENKA CAN19990508Victoria, BC3:55.66 (12)30.79s
1358Cam QUADRELLI CAN19981119Homeless, BC3:57.90 (13)33.03s
1464Jack AYRTON CAN19981130Calgary, ABWinsport4:01.66 (14)36.79s
1566Matthew COETSER CAN19991005Airdrie, ABWinsport4:06.18 (15)41.31s
1653Joshua REGAN CAN19991023Calgary, ABWinsport4:10.39 (16)45.52s
1754Damon SEDIVY Kalispell, MO4:15.59 (17)50.72s
1855Blake BUNTING CAN19991002Vancouver, BCC4 Rider Training4:17.92 (18)53.05s
1956Joshua FULTZ-VEINOTTE CAN19991209Canmore, AB4:42.94 (19)1:18.07
2062Braedon MCNICOL CAN19990110Calgary, ABWinsport5:14.97 (20)1:50.10
67David LEMIEUX CAN19980320Canmore, ABWinsportDNS

Sport: U17 boys

15 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1155Justin CLEMENTS CAN20010827Calgary, ABCalgary Cycle4:02.53 (1)-
2160Grayden WHELAN Halfmoon Bay, BC4:06.14 (2)3.61s
3157Dexter BUTTERWORTH CAN20000429Squamish, BC4:08.92 (3)6.39s
488Jackson HARE CAN20010527Kelowna, BCIndependent4:14.22 (4)11.69s
5156Aaron SIXSMITH CAN20000511Calgary, AB4:16.72 (5)14.19s
682Joseph WITWICKI CAN20000803Squamish, BCC4 Rider Training4:28.73 (6)26.20s
785Mason SEAWARD CAN20000504Williams Lake, BCTeam Darkhorse4:29.64 (7)27.11s
8158J.T. BJARNASON CAN20001029Fruitvale, BCSeven Summits Gravity Racing4:34.97 (8)32.44s
986Jacob BEECROFT Burnaby, BCIndependent4:35.93 (9)33.40s
1083Jack MAZURY CAN20000213Calgary, ABWinsport4:38.08 (10)35.55s
1184Caleb GEORGE Montrose, BCIndependent4:56.03 (11)53.50s
12159Aiden BRUMMELHUIS Fruitvale, BCSeven Summits Gravity Racing5:05.84 (12)1:03.31
13154Rylan DYCK Calgary, ABIndependent5:10.88 (13)1:08.35
14161Alexander CHA (1) CAN20010709Calgary, ABWinsport5:37.85 (14)1:35.32
1587Sam HOWE Jasper, AB5:48.64 (15)1:46.11

Sport: 17-18 boys

13 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
179Michal CHERAK CAN19980328Calgary, BC4:07.17 (1)-
274Kolt HOYLE Pemberton, BCCube,Bliss4:09.14 (2)1.97s
375Max NUTINI Trail, BC4:10.71 (3)3.54s
470Daniel FROESE North Vancouver, BCC4 Rider Training / Lynn Valley Bikes4:10.91 (4)3.74s
569Eric SCHULTZ Wetaskiwin, AB4:12.50 (5)5.33s
676Owen O'BRIEN Heffley Creek, BC4:15.00 (6)7.83s
778Ben THIRLWELL CAN19980325Victoria, BCVan Isle United4:19.97 (7)12.80s
873Spencer COLETTI CAN19990901Prince George, BCRUCKUS PG4:22.00 (8)14.83s
977Morgan O'BRIEN Heffley Creek, BC4:30.33 (9)23.16s
10348Nikolas HALLETT Calgary, ABIndependent4:30.46 (10)23.29s
1172Jacob NEWKIRK CAN19990223Calgary, ABWinsport4:31.77 (11)24.60s
1271Adrian LEE CAN19990510Vancouver, BCC4 Rider Training4:36.18 (12)29.01s
1380Lucas MOODY CAN19990423Calgary, AB4:39.22 (13)32.05s

13-16 boys

3 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1337Kahleb BOSSON Grande Cache, AB4:50.61 (1)-
2346Gavin LAROCQUE Redwood Meadows, AB6:17.60 (2)1:26.99
152Jack MACPHERSON Calgary, ABDNS

17-29 men

7 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1335Josh SOLMAN Rossland, BCRevolution Cycles & Service3:44.19 (1)-
2332Danny SPALDING Calgary, AB3:50.25 (2)6.06s
3342Christopher MCDOWELL Calgary, AB3:53.84 (3)9.65s
4334Linden LADOUCEUR Dunster, BC3:54.15 (4)9.96s
5339Wes BOOTH Kelowna, BC4:10.63 (5)26.44s
6330Dustin TUMBACH Calgary, AB4:49.16 (6)1:04.97
338Henrik PEDERSEN Cochrane, ABDNF

30+ men

9 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1347Lee Roy BROWN Invermere, BCBicycle works3:56.42 (1)-
2344Andrew GUNN Squamish, BC4:07.16 (2)10.74s
3331Freddy TUCKEY Calgary, AB4:10.43 (3)14.01s
4328Steve SHERLOCK Squamish, BC4:34.66 (4)38.24s
5345Steve WONG North Vancouver, BCTeam Darkhorse4:45.82 (5)49.40s
6327Craig JOHNS Calgary, AB5:23.35 (6)1:26.93
95Jeff MURRAY Radium, BCDNS
143Stephan MALETTE Panorama, BCDNS
343Pete ZABLOTNY Vernon, BCDNS

PreRunner men

2 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1810Alyas MURRAY Radium, BC4:50.05 (1)-
2815Tom FRASER Calgary, AB6:03.76 (2)1:13.71

 

 

Elite women

4 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1114Georgia ASTLE CAN19970705Whistler, BC3:57.92 (1)-
2111Claire BUCHAR CAN19780426Whistler, BC4:03.14 (2)5.22s
3112Vaea VERBEECK CAN19901125North Vancouver, BCRocky Mountain, Hope Tech4:17.90 (3)19.98s
4106Nicole SOULSBY Vancouver, BC4:38.38 (4)40.46s

UCI: 15-18 girls

3 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
191Kyleigh STEWART CAN19991117Kamloops, BCLiv Giant4:36.83 (1)-
292Piper ALLMAN CAN20011118Sooke, BC4:38.25 (2)1.42s
3107Stephanie DENROCHE Whistler, BCC4 / Norco / Race Face4:41.70 (3)4.87s

UCI: 19-29 women

3 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1162Ruth DYCK Williams Lake, BCKnolly Grassroots4:38.80 (1)-
2163Laurie CITYNSKI Vancouver, BCTeam Darkhorse4:43.14 (2)4.34s
3126Savannah GLENNIE CAN19951117Courtenay, BC4:55.36 (3)16.56s

UCI: 30+ women

4 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1169Dannielle OSWELL CAN19850601Kamloops, BCRippers Racing Lounge4:49.82 (1)-
2115Crystal TOWNSEND CAN19840906Vernon, BCMuddbunnies Riding4:54.84 (2)5.02s
3326Leanne JOHNSTON North Vancouver, BCDVO SUSPENSION / Kali / Liv Giant5:03.50 (3)13.68s
4130Carolyn KAVANAGH CAN19720607Whistler, BCTeam Darkhorse5:14.21 (4)24.39s

17-29 women

3 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1336Jinny DONOVAN Williams Lake, BC5:26.86 (1)-
2333Nicole SPALDING Calgary, AB6:37.17 (2)1:10.31
3165Jessica LOWEY Kimberley, BCPrairie Girls Racing10:10.76 (3)4:43.90

30+ women

1 competitor found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1329Kat RAY Edmonton, ABPrairie Girls Racing6:51.12 (1)-
Ghost FR AMR bike
Ghost FR AMR bike