2016 BC Cup round 5 at Silver Star, BC

7th August 2016

assessmentResults (194)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)

Results format By category

Gender Both

Elite men

21 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
11Chris KOVARIK Whistler, BC2:49.51 (1)-
221Luke STEVENS Revelstoke, BC2:51.38 (2)1.87s
33Bas VAN STEENBERGEN Kelowna, BC2:51.57 (3)2.06s
415Lee JACKSON Squamish, BCFox / Intense / OGC2:53.86 (4)4.35s
55Anthony EVANS Peachland, BCSovereign Cycle2:54.08 (5)4.57s
67Colin GRANT Victoria, BCVan Isle United2:55.06 (6)5.55s
722Spencer GRAF Burnaby, BCNorco2:56.13 (7)6.62s
82Rhys ELLIS Cochrane, AB2:56.59 (8)7.08s
816Trevor THEW Duncan, BCDunbar Cycles2:56.59 (8)7.08s
106Garrett MACINTOSH Calgary, AB2:57.17 (10)7.66s
1113Braeden ONCIUL Rossland, BC2:59.08 (11)9.57s
1218Brandon DOUGLAS Williams Lake, BCNorco3:00.68 (12)11.17s
134Kurtis WALTON Kamloops, BC3:00.91 (13)11.40s
1419Chris BENNETT Calgary, AB3:01.29 (14)11.78s
158Nicholas COURT Duncan, BC3:02.67 (15)13.16s
169Hayden GENOUD Calgary, AB3:06.32 (16)16.81s
1710Daniel BANKS Calgary, AB3:06.49 (17)16.98s
1823Jacob REEVES Gympie, Australia3:11.62 (18)22.11s
1912Levi HARAPNUIK North Vancouver, BCC4 Rider Training3:22.09 (19)32.58s
2014Tristan KEEGAN Calgary, ABKona / Smith3:30.74 (20)41.23s
17Harry HEAD Squamish, BCDNS

UCI: 13-14 boys

17 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1154Seth SHERLOCK Squamish, BC3:08.33 (1)-
2114Dylan FYSH Cochrane, AB3:10.01 (2)1.68s
377Jakob JEWETT Garibaldi Highlands, BCTeam Squamish3:11.96 (3)3.63s
4194Emmett HANCOCK Kelowna, BC3:17.10 (4)8.77s
5100Derek PRIEST Chilliwack, BC3:23.20 (5)14.87s
6129Hayden ZABLOTNY Vernon, BC3:28.22 (6)19.89s
7111Tyler WALLACE North Vancouver, BC3:34.15 (7)25.82s
895Colton SEAWARD Williams Lake, BCTeam Darkhorse3:39.21 (8)30.88s
9143Taylor MUNDEN Kamloops, BCDistrict Bicycle Company3:44.97 (9)36.64s
10172Sandy PHILLIPS Kamloops, BC3:47.59 (10)39.26s
11169Ryder EAGLETON Rossland, BC3:48.05 (11)39.72s
12196Levi WHITMAN Kamloops, BC3:50.78 (12)42.45s
1369Grady FOCHUK 150 Mile House, BC4:12.73 (13)1:04.40
1486Tyler HAMILTON Vernon, BC4:12.99 (14)1:04.66
131Ethan SHANDRO North Vancouver, BCDNF
204Tharen MARKLE Sidney, BCDNS
206David WOOD Whistler, BCDNS

UCI: 19-29 men

15 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
190Adam WOODHOUSE Anmore, BCC4 Rider Training2:56.22 (1)-
2179Travis ROESNER Fernie, BC3:04.64 (2)8.42s
3150Luciano Jose DE NEUFVILLE PASCAL Quito, EcuadorDistrict Bicycle Company3:04.81 (3)8.59s
4156Ethan FOLKMANN North Vancouver, BC3:05.12 (4)8.90s
588Brandon JOHNSON Chestermere, AB3:08.12 (5)11.90s
6199Liam KAIN North Vancouver, BC3:11.08 (6)14.86s
7104Connor CARSON Ladysmith, BCVan Isle United3:12.46 (7)16.24s
881Reid WESTREN Calgary, AB3:13.73 (8)17.51s
9161Ash SOUTHERN Vancouver, BC3:13.85 (9)17.63s
1059Alek CAMPBELL Prévost, QC3:15.11 (10)18.89s
11160Eric HARTLEY Port Moody, BC3:15.47 (11)19.25s
12148Christopher BORN Calgary, AB3:17.84 (12)21.62s
13191Bailey LARUSSON Kelowna, BC3:18.86 (13)22.64s
14197Nicholas BARREAU Squamish, BC3:40.47 (14)44.25s
15147Curtis DOIRON Calgary, AB3:47.72 (15)51.50s

UCI: 30-39 men

2 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1151Tom POWER Vancouver, BCDifferent Bikes2:59.52 (1)-
2175Kurt CROWDER Fernie, BC3:06.89 (2)7.37s

UCI: 40-49 men

5 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
168Dave STRATTON Courtenay, BC3:13.98 (1)-
2103Doug CROOK Duncan, BCVan Isle United3:14.00 (2)0.02s
3157Colin YARROW North Vancouver, BCTeam Darkhorse3:19.51 (3)5.53s
4180Tim SEAWARD Williams Lake, BCTeam Darkhorse3:26.67 (4)12.69s
5139Dustin WOODHOUSE Anmore, BC4:01.93 (5)47.95s

UCI: 50+ men

6 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1135Don VAN EESTEREN Brackendale, BC3:12.46 (1)-
2130Pete ZABLOTNY Vernon, BC3:19.36 (2)6.90s
3112Mike WALLACE North Vancouver, BC3:20.70 (3)8.24s
4122John NIHSNER Golden, BC3:28.79 (4)16.33s
5140Ian RUDD North Vancouver, BC3:42.96 (5)30.50s
6141Jason WEBBER North Vancouver, BC4:02.22 (6)49.76s

Expert: U17 boys

10 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1132Kendall MCLEAN Victoria, BC2:58.10 (1)-
2119Lucas CRUZ Pemberton, BC2:58.57 (2)0.47s
3110Ben WALLACE North Vancouver, BCFox / Intense / OGC3:01.53 (3)3.43s
463Jessie MCAULEY Brackendale, BC3:03.08 (4)4.98s
567Kael MARKLE Sidney, BCCycling BC3:04.67 (5)6.57s
6121Logan VAN EESTEREN Squamish, BC3:05.08 (6)6.98s
7187Keegan FRY Rossland, BC3:05.55 (7)7.45s
8105Justin CLEMENTS Calgary, AB3:06.75 (8)8.65s
965Willem DENOUDEN Calgary, AB3:07.50 (9)9.40s
125Steven BOBYN Kelowna, BCDNF

Expert: 17-18 boys

14 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
128Alex SILVERTHORNE Calgary, AB2:58.96 (1)-
234Joshua REGAN Calgary, AB2:59.80 (2)0.84s
339Joshua FULTZ-VEINOTTE Canmore, AB3:02.77 (3)3.81s
431Caleb HARAPNUIK North Vancouver, BCC4 Rider Training3:03.47 (4)4.51s
549Braedon MCNICOL Calgary, AB3:05.79 (5)6.83s
627Aidan MYHRE Williams Lake, BC3:09.93 (6)10.97s
732Josh DZIWENKA Victoria, BC3:10.44 (7)11.48s
847Noah BIRKKJAER Calgary, AB3:12.46 (8)13.50s
950Jacob HOWITT North Vancouver, BCRace Face / Rocky Mountain Cycles3:12.62 (9)13.66s
1033Jack AYRTON Calgary, AB3:13.56 (10)14.60s
1130Cam QUADRELLI New Westminster, BC3:15.33 (11)16.37s
1236Willem ZWIERS Garibaldi Highlands, BCC4 Rider Training / Devinci3:16.00 (12)17.04s
1329David LEMIEUX Canmore, AB4:08.74 (13)1:09.78
37Matthew COETSER Airdrie, ABDNS

Sport: U17 boys

18 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
179Jacob BEECROFT Burnaby, BC3:15.55 (1)-
2186Marcus CANT Kamloops, BCDistrict Bicycle Company3:17.40 (2)1.85s
3171Jackson PHILLIPS Kamloops, BC3:17.46 (3)1.91s
458Dexter BUTTERWORTH Squamish, BC3:17.54 (4)1.99s
5146Jackson HARE Winfield, BC3:18.86 (5)3.31s
6106Aaron SIXSMITH Calgary, AB3:19.21 (6)3.66s
762J.T. BJARNASON Fruitvale, BC3:19.54 (7)3.99s
8136Joseph WITWICKI Squamish, BCC4 Rider Training3:22.56 (8)7.01s
966Jack MAZURY Calgary, AB3:23.85 (9)8.30s
1092Gavin PATTERSON Rossland, BC3:24.46 (10)8.91s
1193Mason SEAWARD Williams Lake, BCTeam Darkhorse3:24.97 (11)9.42s
1287Logan MERRINGER Rossland, BC3:28.91 (12)13.36s
1376Brad FIELDING Kamloops, BC3:32.89 (13)17.34s
1461Aiden BRUMMELHUIS Fruitvale, BC3:41.68 (14)26.13s
1570Alexander CHA (1) Calgary, AB3:48.68 (15)33.13s
16101Grayden WHELAN Halfmoon Bay, BC3:51.13 (16)35.58s
1789Rylan DYCK Calgary, AB3:51.60 (17)36.05s
18145Gerald LORING Barriere, BC4:16.57 (18)1:01.02

Sport: 17-18 boys

17 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
175Nathan HARVEY Kamloops, BC3:08.63 (1)-
2123Owen HUNTER Vancouver, BC3:10.13 (2)1.50s
3158Kolt HOYLE Pemberton, BC3:16.45 (3)7.82s
4184Ben THIRLWELL Victoria, BCVan Isle United3:16.72 (4)8.09s
5113Kei NAKAI Whistler, BC3:17.41 (5)8.78s
6174Max NUTINI Trail, BC3:18.14 (6)9.51s
7117Adrian LEE Vancouver, BCC4 Rider Training3:20.12 (7)11.49s
8115Jacob NEWKIRK Calgary, AB3:20.68 (8)12.05s
9108Yusuke YAMAMOTO Burnaby, BC3:20.72 (9)12.09s
10170Nikolas HALLETT Calgary, AB3:20.81 (10)12.18s
1096Michal CHERAK Calgary, AB3:20.81 (10)12.18s
1272Owen O'BRIEN Heffley Creek, BC3:24.43 (12)15.80s
13120Spencer COLETTI Prince George, BC3:24.79 (13)16.16s
1471Morgan O'BRIEN Heffley Creek, BC3:32.79 (14)24.16s
15176Justin RENZ Abbottsford, BC3:36.70 (15)28.07s
16177Daniel NIKKEL Abbotsford, BC3:40.91 (16)32.28s
78Daniel FROESE North Vancouver, BCC4 Rider TrainingDNS

13-16 boys

17 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1173Johnathan HELLY Kamloops, BC3:17.71 (1)-
2167Wilson THOMPSON Williams Lake, BC3:18.33 (2)0.62s
3208Kahleb BOSSON Grande Cache, AB3:22.28 (3)4.57s
4137Caden DANBROOK Vernon, BC3:23.98 (4)6.27s
5195Dylan DASILVA West Kelowna, BC3:24.23 (5)6.52s
6193Ethan CLANCY Coldstrean, BC3:28.88 (6)11.17s
7134Matthew GARDNER Coldstream, BC3:29.69 (7)11.98s
8118Eric VIEIRA Nakusp, BC3:35.36 (8)17.65s
974Riley HOLOWATIUK Heffley Creek, BC3:36.48 (9)18.77s
10109Aidan CUTTING Delta, BC3:36.97 (10)19.26s
1173Benton KILBA Heffley Creek, BC3:43.39 (11)25.68s
12168Dayton LONG Williams Lake, BC3:43.48 (12)25.77s
13182Owen PALFREYMAN Vernon, BC3:44.71 (13)27.00s
14188Dimitri PASUTTO Kelowna, BC3:47.58 (14)29.87s
15198Calvin SCHULER Kelowna, BC4:19.21 (15)1:01.50
1691Kyle PAIN Vernon, BC4:35.42 (16)1:17.71
60Clay BONNICI Lumby, BCDNS

17-29 men

28 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1166Linden LADOUCEUR Dunster, BC3:01.59 (1)-
2102Ben BYERS Victoria, BC3:02.50 (2)0.91s
3162Jacob TOOKE Vernon, BC3:05.61 (3)4.02s
4185Wes BOOTH Kelowna, BC3:06.49 (4)4.90s
555Michael KERKOVIUS West Kelowna, BC3:10.60 (5)9.01s
6163Nicolas GAUTHIER Chicoutimi, QC3:13.02 (6)11.43s
7128Tristin SINCLAIR Nakusp, BC3:14.24 (7)12.65s
8165Darian GRIFFIN Valemount, BC3:18.32 (8)16.73s
980Shawn O'KEEFE Castlegar, BC3:19.64 (9)18.05s
10202Daniel STRZELEC Christina Lake, BC3:20.60 (10)19.01s
11164Félix GAGNON Whistler, BC3:22.15 (11)20.56s
12155Garry RACE Chilliwack, BC3:22.28 (12)20.69s
13124Dustin TUMBACH Calgary, AB3:23.04 (13)21.45s
14107David SYMONS Anmore, BC3:25.63 (14)24.04s
15181Seth BELIVEAU Grand Forks, BC3:26.08 (15)24.49s
16152Stefan MCKEE Kelowna, BC3:26.56 (16)24.97s
17189Kaegan MURPHY Vernon, BC3:34.61 (17)33.02s
18144Zachary WHITE Kamloops, BC3:35.66 (18)34.07s
19149Josh CARNEGIE Kamloops, BC3:36.01 (19)34.42s
2082Jace LAW Castlegar, BC3:36.19 (20)34.60s
21209Winston LENGERT Kelowna, BC3:39.11 (21)37.52s
2285Skylar CAMILLE Barrierre, BC4:11.13 (22)1:09.54
2353Tristan CAMPBELL Edmonton, AB4:14.23 (23)1:12.64
2452Fabio BUSI Calgary, AB5:06.19 (24)2:04.60
203Masaya FUJIMORA Whistler, BCDNS
98Cam SODERGREN Armstrong, BCDNS
190Anton HSU Kelowna, BCDNS

30+ men

11 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
151Jesse MCCLINTOCK Vernon, BC3:20.62 (1)-
2126Ryan STOCKS Vernon, BC3:23.87 (2)3.25s
3127Justin DRINNAN Vernon, BC3:25.93 (3)5.31s
4178Steve WONG North Vancouver, BCTeam Darkhorse3:30.29 (4)9.67s
554Steven HUDEMA Calgary, AB3:34.76 (5)14.14s
6207Chris SHANKS Kelowna, BC3:37.20 (6)16.58s
799Matt PRIEST Chilliwack, BC3:41.18 (7)20.56s
8153Brendan PUNNETT Kelowna, BC3:47.23 (8)26.61s
997Wesley KOCH Vegreville, AB4:01.58 (9)40.96s
10142Bob CLEAVE North Vancouver, BC4:10.19 (10)49.57s
201Darren THREINEN Big White, BCDNS

 

 

Elite women

1 competitor found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
120Claire BUCHAR Whistler, BC3:13.54 (1)-

UCI: 15-18 girls

3 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
184Stephanie DENROCHE Whistler, BCC4 / Norco / Race Face3:29.59 (1)-
264Piper ALLMAN Sooke, BC3:32.14 (2)2.55s
356Kyleigh STEWART Kamloops, BCLiv Giant3:38.71 (3)9.12s

UCI: 19-29 women

4 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
194Laurie CITYNSKI Vancouver, BCTeam Darkhorse3:25.88 (1)-
2183Savannah GLENNIE Courtenay, BC3:34.10 (2)8.22s
3116Ruth DYCK Williams Lake, BC3:35.47 (3)9.59s
4210Flo BELANGER-JONES Vancouver, BC3:36.97 (4)11.09s

UCI: 30+ women

1 competitor found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1133Crystal TOWNSEND Vernon, BCMuddbunnies Riding3:56.77 (1)-

13-16 girls

1 competitor found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
183Brianna KELLY Pritchard, BCDistrict Bicycle Company / Mostly Mental Shuttles4:47.87 (1)-

30+ women

3 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1192Caroline ROUSSELLE Rossland, BC3:47.63 (1)-
257Edith BONNETTE Kelowna, BC4:03.53 (2)15.90s
3200Jacky MARTIN Big White, BC4:15.80 (3)28.17s
Spank Spike pedals
Spank Spike pedals