2016 BC Cup round 6 at Fernie, BC

(2016 Dunbar Cycles Summer Series, Round 3)

28th August 2016

assessmentResults (160)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)

Results format By category

Gender Both

Elite men

18 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
11Chris KOVARIK AUS19780301Whistler, BC2:54.78 (1)-
210Lee JACKSON CAN19950425Squamish, BCFox / Intense / OGC3:01.11 (2)6.33s
325Cody MACARTHUR CAN19870805Duncan, BCDunbar Cycles3:01.46 (3)6.68s
48Colin GRANT Victoria, BCCowichan Cycles3:02.20 (4)7.42s
57Adriano DIGIACINTO CAN19850303North Vancouver, BCDunbar Cycles3:03.15 (5)8.37s
615Luke STEVENS CAN19930821Revelstoke, BCSpecialized3:03.52 (6)8.74s
75Trevor THEW CAN19930617Duncan, BCDunbar Cycles3:03.82 (7)9.04s
83Anthony EVANS CAN19900118Peachland, BCSovereign Cycle Norco Bikes3:04.52 (8)9.74s
94Nic RODGERS CAN19970202Cobble Hill, BCDunbar Cycles3:06.64 (9)11.86s
106Braeden ONCIUL Rossland, BCWreckless Racing3:06.80 (10)12.02s
1116Jeremy MCDOWELL CAN19960905Calgary, AB3:11.60 (11)16.82s
1211Chris BENNETT CAN19961023Calgary, AB3:12.37 (12)17.59s
1314Brandon DOUGLAS CAN19940331Williams Lake, BCNorco3:12.77 (13)17.99s
1417Travis ROESNER CAN19871102Fernie, BC3:18.00 (14)23.22s
1512Levi HARAPNUIK CAN19960507North Vancouver, BCC4 Rider Training3:18.62 (15)23.84s
1613Wilson SCHULTZ CAN19970312Wetaskiwin, ABBow Cycle DH3:21.94 (16)27.16s
28Garrett MACINTOSH Calgary, ABDNS
29Jack ALMOND West Vancouver, BCC4 Rider TrainingDNS

UCI: 13-14 boys

10 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1125Tharen MARKLE CAN20020820Sidney, BC3:39.04 (1)-
2122Seth SHERLOCK CAN20020828Squamish, BC3:43.31 (2)4.27s
3119Emmett HANCOCK CAN20020710Kelowna, BCRock'n Road3:49.40 (3)10.36s
4124Dylan FYSH Cochrane, ABCalgary Cycle3:49.73 (4)10.69s
5121Tyler WALLACE CAN20020824North Vancouver, BC3:57.20 (5)18.16s
6120Hayden ZABLOTNY CAN20030516Vernon, BCGrassroots Team / Norco / Sun Country Cycle4:00.10 (6)21.06s
7117Colton SEAWARD CAN20020801Williams Lake, BCTeam Darkhorse4:18.96 (7)39.92s
8123Eric MILLEY Whistler, BC4:19.98 (8)40.94s
9116Taylor MUNDEN Kamloops, BCDistrict Bicycle Company4:21.38 (9)42.34s
10118Spencer ERVIN Bellevue, WA4:25.63 (10)46.59s

UCI: 19-29 men

15 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
192Adam WOODHOUSE Anmore, BCC4 Rider Training3:33.36 (1)-
297Aidan JONES CAN19920828Fernie, BC3:40.25 (2)6.89s
394Sky DUNN-SARVIS CAN19970309Argenta, BC3:40.89 (3)7.53s
4101Nat MCGRATH Invermere, BC3:48.07 (4)14.71s
596Connor CARSON Ladysmith, BCVan Isle United3:52.03 (5)18.67s
685Cameron HALLIDAY CAN19970529Langley, BC4:01.11 (6)27.75s
790Alek CAMPBELL CAN19920916Prévost, QC4:06.20 (7)32.84s
898David SILVERTHORNE CAN19951122Calgary, ABPedalhead Race Room4:10.99 (8)37.63s
995Bailey LARUSSON Kelowna, BC4:12.49 (9)39.13s
1089Nicholas BARREAU CAN19940405Squamish, BCKnolly Bikes4:14.13 (10)40.77s
1193Brandon JOHNSON CAN19950904Nanaimo, BC4:17.35 (11)43.99s
1291Reid WESTREN CAN19950911Calgary, ABGravity Driven / Knolly Bikes5:10.28 (12)1:36.92
88Trevor ATTRIDGE CAN19970619Victoria, BCDNS
99Christopher BORN Calgary, ABDNS
100Curtis DOIRON Calgary, ABDNS

UCI: 30-39 men

2 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
187Kurt CROWDER CAN19860614Fernie, BC3:48.23 (1)-
286George AMOS GBR19860716North Vancouver, BCRippers Lounge Racing3:50.67 (2)2.44s

UCI: 40-49 men

5 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
184Doug CROOK CAN19681008Duncan, BCVan Isle United3:55.40 (1)-
281Colin YARROW CAN19730802North Vancouver, BCTeam Darkhorse3:57.22 (2)1.82s
380Tim SEAWARD CAN19760407Williams Lake, BCTeam Darkhorse4:02.67 (3)7.27s
482Kevin FOWLIE CAN19721202Port Moody, BCRippers Lounge Racing4:13.54 (4)18.14s
583Brett CARELS CAN19750919Vancouver, BCRippers Lounge Racing4:19.98 (5)24.58s

UCI: 50+ men

5 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
178Mike WALLACE CAN19660902North Vancouver, BC4:05.12 (1)-
279Don VAN EESTEREN CAN19660726Brachendale, BCRippers Lounge4:07.88 (2)2.76s
377Pete ZABLOTNY CAN19650713Vernon, BC4:21.32 (3)16.20s
473John NIHSNER Golden, BC4:21.67 (4)16.55s
576Ian RUDD CAN19620325North Vancouver, BC5:00.79 (5)55.67s

Expert: U17 boys

11 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
159Kendall MCLEAN CAN20000131Victoria, BC3:02.19 (1)-
260Ben WALLACE CAN20000807North Vancouver, BCOGC Intense Fox3:10.99 (2)8.80s
367Jessie MCAULEY CAN20000526Brackendale, BC3:12.69 (3)10.50s
458Lucas CRUZ CAN20010716Pemberton, BC3:13.93 (4)11.74s
562Logan VAN EESTEREN CAN20001120Squamish, BCLog Dawg Industries3:18.42 (5)16.23s
657Declan ERVIN Bellevue, WA3:18.81 (6)16.62s
761Ian MILLEY Whistler, BC3:21.32 (7)19.13s
863Willem DENOUDEN CAN20010227Calgary, ABWinsport3:21.39 (8)19.20s
965Kael MARKLE CAN20000225Sidney, BCCycling BC3:21.86 (9)19.67s
1066Justin CLEMENTS CAN20010827Calgary, ABCalgary Cycle3:26.39 (10)24.20s
1156Keegan FRY CAN20000409Rossland, BC3:39.33 (11)37.14s

Expert: 17-18 boys

14 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
135Alex SILVERTHORNE CAN19980414Calgary, ABPedalhead Race Room3:08.96 (1)-
239Blake BUNTING CAN19991002Vancouver, BCC4 Rider Training3:09.39 (2)0.43s
341Jacob STEFIUK CAN19990324North Vancouver, BCC4 Rider Training3:11.66 (3)2.70s
436Joshua REGAN CAN19991023Calgary, ABWinsport3:15.69 (4)6.73s
545Aidan MYHRE CAN19991027Williams Lake, BC3:17.09 (5)8.13s
664Josh DZIWENKA CAN19990508Victoria, BC3:18.25 (6)9.29s
743Joshua FULTZ-VEINOTTE CAN19991209Canmore, AB3:19.43 (7)10.47s
842Simon TELLIER CAN19980529Victoria, BC3:19.78 (8)10.82s
938Noah BIRKKJAER CAN19990827Calgary, ABWinsport3:21.89 (9)12.93s
1046Jacob HOWITT North Vancouver, BC3:22.42 (10)13.46s
1144Cam QUADRELLI CAN19981119New Westminster, BC3:27.67 (11)18.71s
1237Braedon MCNICOL CAN19990110Calgary, ABWinsport3:32.18 (12)23.22s
40David LEMIEUX CAN19980320Canmore, ABWinsportDNS
47Jack AYRTON CAN19981130Calgary, ABWinSport AcademyDNS

Sport: U17 boys

10 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1130Steven BOBYN Kelowna, BC3:48.22 (1)-
2128J.T. BJARNASON CAN20001029Fruitvale, BC3:52.55 (2)4.33s
3133Aaron SIXSMITH Calgary, ABCalgary Cycle3:59.65 (3)11.43s
4134Jackson HARE CAN20010527Kelowna, BC4:02.07 (4)13.85s
5129Aiden BRUMMELHUIS CAN20001127Fruitvale, BCSeven Summits Gravity Racing4:15.78 (5)27.56s
6126Rylan DYCK Calgary, AB4:19.78 (6)31.56s
7135Nick KNAPTON CAN20010726Whistler, BCTeam Squamish4:29.47 (7)41.25s
8127Alexander CHA (1) CAN20010709Calgary, AB4:39.22 (8)51.00s
968Ethan ROLUFS Fernie, BC5:22.80 (9)1:34.58
75Jack MAZURY CAN20000213Calgary, ABWinsportDNS

Sport: 17-18 boys

14 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1106Nathan HARVEY CAN19991127Kamloops, BC3:39.71 (1)-
2115Michal CHERAK CAN19980328Calgary, AB3:52.23 (2)12.52s
3110Owen HUNTER CAN19991109Vancouver, BC3:52.40 (3)12.69s
4112Kolt HOYLE Pemberton, BCCube bikes, Bliss Protection, Chromag, Bike Co.3:56.04 (4)16.33s
5111Owen O'BRIEN Heffley Creek, BC3:56.54 (5)16.83s
6107Ben THIRLWELL CAN19980325Victoria, BCVan Isle United4:00.67 (6)20.96s
7131Jacob NEWKIRK CAN19990223Calgary, ABWinsport4:01.54 (7)21.83s
8113Spencer COLETTI CAN19990901Prince George, BCRuckus Skis Boards Bikes4:02.47 (8)22.76s
9114Nikolas HALLETT Calgary, AB4:05.85 (9)26.14s
10102Eric SCHULTZ CAN19990308Wetaskiwin, AB4:06.72 (10)27.01s
11108Adrian LEE CAN19990510Vancouver, BCC4 Rider Training4:14.29 (11)34.58s
12104Justin RENZ CAN19980402Abbotsford, BCStrait Line4:15.03 (12)35.32s
13109Morgan O'BRIEN Heffley Creek, BC4:24.05 (13)44.34s
14103Daniel NIKKEL CAN19980220Abbotsford, BCStraitline4:27.50 (14)47.79s

Hardtail men

2 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1173Brendan BUSATO Blairmore, AB5:23.58 (1)-
2177Chris BENNETT Calgary, AB14:10.66 (2)8:47.08

13-16 boys

9 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1148J.J. GOODISON Fernie, BC4:18.44 (1)-
2155Eric VIEIRA Nakusp, BC4:18.70 (2)0.26s
3150Kahleb BOSSON Grande Cache, AB4:28.96 (3)10.52s
4170Devon FABIO Port Moody, BC4:31.43 (4)12.99s
5149Sam GOODISON Fernie, BC4:47.57 (5)29.13s
6142Noah CRAWFORD Wetaskiwin, AB4:50.43 (6)31.99s
7162Brent THIBODEAU Fernie, BC5:08.89 (7)50.45s
8143Simon BLOEMINK Fernie, BC6:25.94 (8)2:07.50
138Ben NIXON Fernie, BCDNF

17-29 men

22 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1158Danny SPALDING Calgary, AB3:42.92 (1)-
2141Yannik SCHULZ Golden, BCHigher Ground Mountain Sports3:48.56 (2)5.64s
3175Tristin SINCLAIR Nakusp, BC3:49.59 (3)6.67s
4168Christopher MCDOWELL Calgary, AB3:57.68 (4)14.76s
5145Luke WARTMAN Calgary, AB4:02.86 (5)19.94s
6136Ryley DAVID Fernie, BC4:05.47 (6)22.55s
7174Dustin TUMBACH Calgary, AB4:06.27 (7)23.35s
8139Shawn O'KEEFE Castlegar, BC4:09.49 (8)26.57s
9167Garry RACE Chilliwack, BC4:11.82 (9)28.90s
10157Seth BELIVEAU Grand Forks, BC4:13.92 (10)31.00s
11144Connor WEST Calgary, AB4:17.27 (11)34.35s
12166Rory GIRARD Chilliwack, BC4:21.14 (12)38.22s
13152Daniel STRZELEC Christina Lake, BC4:22.05 (13)39.13s
14147Wilson THIEL Calgary, AB4:22.64 (14)39.72s
15172Jason COX (u40) Coleman, AB4:24.90 (15)41.98s
16176Peter Paul GASCON Calgary, AB4:41.41 (16)58.49s
17165Jake GORDON Calgary, AB4:52.45 (17)1:09.53
18171Andrew FISHER Calgary, AB4:54.88 (18)1:11.96
19137Jack WOOD Fernie, BC5:10.49 (19)1:27.57
20153Lynden CORLEY Grand Forks, BC5:12.77 (20)1:29.85
21154Joshua STRZELEE Christina Lake, BC6:49.08 (21)3:06.16
140Jackson MORRIS Victoria, BCCaptain Sheet MetalDNF

30+ men

6 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1156Arden GREANYA Calgary, AB3:47.97 (1)-
2159Andrew GUNN Squamish, BC3:50.41 (2)2.44s
3160Freddy TUCKEY Calgary, AB4:01.81 (3)13.84s
4151Josh DE LA SALLE Whitehorse, YK4:17.97 (4)30.00s
5169Eric FISHER Calgary, AB4:24.25 (5)36.28s
6163Steve WONG North Vancouver, BC4:27.60 (6)39.63s

PreRunner men

3 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1178Aiden GREANYA Calgary, AB4:07.57 (1)-
2180Tom FRASER Calgary, AB5:22.81 (2)1:15.24
179Coen SKRYPNEK Calgary, ABDNS

 

 

Elite women

4 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
130Claire BUCHAR CAN19780426Whistler, BC3:32.34 (1)-
231Michelle GRIFFITHS CAN19881004Winlaw, BC3:34.91 (2)2.57s
332Ellie MAXFIELD GBR19820412Bristol, ENGOrange3:40.77 (3)8.43s
433Aubrey DEMCHUK CAN19860919Lethbridge, ABWreckless Racing5:24.89 (4)1:52.55

UCI: 15-18 girls

2 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
154Piper ALLMAN CAN20011118Sooke, BC3:50.11 (1)-
255Stephanie DENROCHE Whistler, BCNorco Race Face Ryders C44:20.95 (2)30.84s

UCI: 19-29 women

1 competitor found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
169Laurie CITYNSKI CAN19890826Vancouver, BCTeam Darkhorse4:19.69 (1)-

UCI: 30+ women

2 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
170Crystal TOWNSEND CAN19840906Vernon, BCMuddbunnies Riding4:25.84 (1)-
272Leanne JOHNSTON CAN19830910North Vancouver, BCDVO SUSPENSION / Kali / Liv Giant4:38.06 (2)12.22s

17-29 women

1 competitor found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1146Micah MORRIS Fernie, BC4:29.27 (1)-

30+ women

4 competitors found
Rank  BibNameLicenceAreaSponsorsRaceDiff
1161Isabelle DESMARAIS Rossland, BC4:50.41 (1)-
2164Shona RUBENS Canmore, AB5:02.25 (2)11.84s
3132Renee FROESE Kimberley, BC5:20.42 (3)30.01s
4105Diane TURNER Edmonton, ABUnited Cycling5:41.48 (4)51.07s