The official results can be found here.
Male: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 2 | Rupert CHAPMAN | Christchurch | 3:32.473 | 3:21.091 | - | ||
2nd | 1 | Ed MASTERS | New Plymouth | 3:28.332 | 3:23.872 | 2.78s | ||
3rd | 6 | Reuben OLORENSHAW | Nelson | 3:24.021 | 3:25.073 | 3.98s | ||
4th | 5 | Connor SANDRI | Oamaru | 3:35.866 | 3:27.204 | 6.11s | ||
5th | 7 | Louis HAMILTON | Rotorua | 3:36.777 | 3:29.355 | 8.26s | ||
6th | 22 | Jack HUMPHRIES | Palmerston North | 3:44.8610 | 3:30.576 | 9.48s | ||
7th | 18 | Peter BETHELL | Auckland | 3:35.155 | 3:31.137 | 10.04s | ||
8th | 16 | Connor HARVEY | Arrowtown | 4:29.2321 | 3:33.308 | 12.21s | ||
9th | 3 | Daniel MEILINK | Wellington | 3:40.089 | 3:36.919 | 15.82s | ||
10th | 24 | Kim NEWTON | Nelson | 4:22.5120 | 3:37.5310 | 16.44s | ||
11th | 21 | Gareth BURGESS | Methven | 3:52.7212 | 3:38.7011 | 17.61s | ||
12th | 97 | Max WARSHAWSKY | Australia | 3:39.108 | 3:41.0712 | 19.98s | ||
13th | 25 | Nic RODGERS | Canada | 4:00.9316 | 3:41.5913 | 20.50s | ||
14th | 12 | James MALTMAN | Australia | 3:58.2615 | 3:41.9114 | 20.82s | ||
15th | 15 | Joel TUNBRIDGE | Queenstown | 10:56.7224 | 3:43.3415 | 22.25s | ||
16th | 20 | Rod HALL | Culverden | 4:11.5117 | 3:46.2616 | 25.17s | ||
17th | 9 | Reon BOE | Queenstown | 3:45.2011 | 3:47.8917 | 26.80s | ||
18th | 23 | Matt LAWTON | Queenstown | 3:57.7714 | 3:54.7018 | 33.61s | ||
19th | 14 | Mat PRIOR | Christchurch | 4:13.4918 | 3:57.6019 | 36.51s | ||
20th | 4 | Bryn DICKERSON | Porirua | 6:36.2023 | 3:58.4720 | 37.38s | ||
21st | 13 | Carl EDMONDSON | Whakatane | 4:18.2919 | 4:08.1021 | 47.01s | ||
22nd | 17 | Michael MELLES | Wellington | 3:55.3613 | 4:18.7222 | 57.63s | ||
23rd | 8 | Kieran BENNETT | Christchurch | 3:33.174 | 4:27.7023 | 1:06.61 | ||
24th | 11 | Benjamin TOUDIC | New Caledonia | 4:32.4222 | 6:13.3624 | 2:52.27 | ||
19 | Sam TODD | Nelson | DNF | DNS |
Male: Senior Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 93 | Ethan BURGESS | Methven | 3:51.513 | 3:47.341 | - | ||
2nd | 149 | James HAMPDEN | Christchurch | 3:50.322 | 3:48.102 | 0.76s | ||
3rd | 92 | Josh REILLY | Auckland | 4:13.277 | 3:48.583 | 1.24s | ||
4th | 94 | Jonathon KENNETT | Christchurch | 3:47.761 | 3:50.874 | 3.53s | ||
5th | 143 | Troy STEWART | Alexandra | 6:48.6514 | 3:52.095 | 4.75s | ||
6th | 124 | William GUTHRIE | Queenstown | 3:52.044 | 3:54.696 | 7.35s | ||
7th | 123 | Jake BOYLETT | Nelson | 4:10.336 | 3:58.767 | 11.42s | ||
8th | 120 | Logan JENSEN | Whakatane | 4:29.659 | 4:04.778 | 17.43s | ||
9th | 126 | Dane NIMMO | Rotorua | 4:17.998 | 4:05.309 | 17.96s | ||
10th | 138 | Luke HOOPER | Christchurch | 4:10.255 | 4:12.8010 | 25.46s | ||
11th | 128 | Adin JOHNSON | Paraparaumu | 5:27.2113 | 4:29.1911 | 41.85s | ||
12th | 136 | Jake SHIRLEY | Nelson | 5:15.0112 | 4:32.5012 | 45.16s | ||
13th | 95 | Ben WILSON (20+) | Gore | 4:54.9411 | 4:44.4613 | 57.12s | ||
14th | 125 | Oliver KNIGHT | Palmerston North | 4:35.6010 | 5:11.5814 | 1:24.24 | ||
127 | George BRANNIGAN | Queenstown | DNS | DNS | ||||
121 | Leonard SONNTAG | Rotorua | DNS | DNS |
Male: U15 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 61 | Finn PARSONS | Rotorua | 4:09.211 | 3:59.961 | - | ||
2nd | 65 | Blake ROSS | Auckland | 4:48.342 | 4:05.102 | 5.14s | ||
3rd | 62 | Finn HAWKESBY-BROWNE | Christchurch | 4:53.533 | 4:22.703 | 22.74s | ||
4th | 63 | Fin STEWART | Christchurch | 5:02.965 | 4:44.084 | 44.12s | ||
5th | 66 | Alex BARKE | Queenstown | 4:58.324 | 4:53.505 | 53.54s | ||
6th | 60 | James MACDERMID | Hamilton | 5:32.106 | 5:48.236 | 1:48.27 | ||
64 | Taylor TOPP | Waipukurau | 6:03.687 | DNS |
Male: U17 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 82 | Sam ROBBIE | Queenstown | 3:47.781 | 3:45.431 | - | ||
2nd | 79 | Josh OXENHAM | Auckland | 4:01.222 | 3:56.672 | 11.24s | ||
3rd | 78 | Charlie MAKEA | Napier | 4:30.494 | 3:56.853 | 11.42s | ||
4th | 76 | Boaz HEBBLETHWAITE | Christchurch | 4:20.133 | 4:04.744 | 19.31s | ||
5th | 74 | Louis VULETA | Hamilton | 4:45.715 | 4:40.355 | 54.92s | ||
6th | 71 | Anton COUSINS | Wanaka | 4:50.736 | 4:49.176 | 1:03.74 | ||
7th | 72 | Logan CAESAR | Cambridge | 5:31.507 | 4:56.687 | 1:11.25 | ||
8th | 73 | William MACDERMID | Hamilton | 5:43.448 | 5:00.158 | 1:14.72 | ||
9th | 81 | Hamish MCLEOD | Queenstown | 6:11.669 | 5:01.479 | 1:16.04 | ||
77 | Zach WHITE | Dunedin | DNF | DNS | ||||
80 | Jayd ADLAM-KENNEDY | Queenstown | DNS | DNS | ||||
70 | Isaac EWEN | Tuakau | DNS | DNS | ||||
75 | Hunter PAULL | Christchurch | DNS | DNS |
Male: U19 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 10 | Cole LUCAS | Hamilton | 3:42.922 | 3:34.501 | - | ||
2nd | 49 | Simon READ | Queenstown | 3:41.971 | 3:40.862 | 6.36s | ||
3rd | 57 | Oscar PERKS | Nelson | 4:02.027 | 3:47.713 | 13.21s | ||
4th | 47 | Ben KARALUS | Nelson | 3:54.604 | 3:47.744 | 13.24s | ||
5th | 51 | Liam BETHELL | Auckland | 3:59.985 | 3:51.035 | 16.53s | ||
6th | 44 | Carson RAYNER | Auckland | 4:07.169 | 4:00.426 | 25.92s | ||
7th | 41 | Oliver JARMAN | Christchurch | 4:16.9211 | 4:01.357 | 26.85s | ||
8th | 50 | Blair MCCLEOD | Queenstown | 4:03.628 | 4:03.278 | 28.77s | ||
9th | 43 | Shaun BARCLAY | Timaru | 4:08.9510 | 4:03.719 | 29.21s | ||
10th | 56 | George EARLY | Mosgiel | 4:39.1615 | 4:03.8710 | 29.37s | ||
11th | 42 | Caleb BURGESS | Methven | 4:01.426 | 4:05.1311 | 30.63s | ||
12th | 53 | Max HIDES | Christchurch | 4:25.4313 | 4:08.3812 | 33.88s | ||
13th | 55 | Calum BOOTH | Dunedin | 4:48.8516 | 4:09.9513 | 35.45s | ||
14th | 90 | Alex O'CONNOR | Richmond | 4:35.5314 | 4:12.7414 | 38.24s | ||
15th | 52 | Billy MEACLEM | Christchurch | 4:17.9012 | 4:24.0015 | 49.50s | ||
45 | Mathew GILLAN | Queenstown | 3:44.633 | DNF | ||||
48 | Riley MCLAY | Queenstown | 5:59.8917 | DNF | ||||
91 | Sam CAMERON | Queenstown | DNF | DNS | ||||
96 | Josh BIRKENHAKE | Cashmere | DNS | DNS | ||||
46 | Mical WILSON | Nelson | DNS | DNS | ||||
54 | Willem ZWIERS | BC, Canada | DNS | DNS |
Male: 30-39 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 132 | Nathan RANKIN | Levin | 4:21.472 | 3:38.771 | - | ||
2nd | 133 | Mike COWLIN | Wanaka | 4:01.261 | 3:57.362 | 18.59s | ||
3rd | 139 | Jacob COLES | Australia | 4:27.963 | 4:19.883 | 41.11s | ||
4th | 129 | Jarrod BANG | Wellington | 4:33.314 | 4:28.504 | 49.73s | ||
5th | 137 | Todd COUPER | Christchurch | 4:54.617 | 4:42.745 | 1:03.97 | ||
6th | 130 | Mike EVANS | Rotorua | 4:43.415 | 5:49.816 | 2:11.04 | ||
7th | 131 | Jackson & Rose GREEN | Christchurch | 7:29.828 | 7:07.767 | 3:28.99 | ||
134 | Ben SHAYLER | Dunedin | 4:54.496 | DNS | ||||
135 | Robert CHAPPELL | Palmerston North | DNS | DNS |
Male: 40-49 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 141 | Ross FLEXMAN | Auckland | 6:27.321 | 4:52.281 | - | ||
140 | Daniel BURGESS | Methven | DNS | DNS |
Male: 50+ Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 150 | Cameron MCLEOD | Queenstown | DNF | 9:14.751 | - | ||
2nd | 148 | Jon PARSONS | Rotorua | DNF | 9:35.272 | 20.52s |
Female: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 101 | Alanna COLUMB | Queenstown | 5:20.942 | 4:22.741 | - | ||
2nd | 103 | Agata BULSKA | Christchurch | 5:08.751 | 5:41.032 | 1:18.29 | ||
102 | Ronja HILL-WRIGHT | Rotorua | DNS | DNS | ||||
100 | Sophie TYAS | Auckland | DNS | DNS |
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified