shopping_cart0Basketmenu

view_listResults (211)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

The original results are available at http://youyangsmtbinc.com.au/pdf/results/VDHS_Rd_2_Overall_results.pdf

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

34 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st18Shannon HEWETSON FTF DH1:59.59621:57.2651-
emoji_events2nd21David HABICHT 2:02.37681:59.41622.151s
emoji_events3rd5Liam PANOZZO Team Mt Beauty2:01.80951:59.97332.708s
 4th35Lee ELLIS 2:02.22772:00.81643.551s
 5th30Dan BOOKER 2:04.138132:01.44054.175s
 6th6Jack O'HARE 2:08.169212:01.44364.178s
 7th7Jackson WHITE Albury Wodonga MTB Club2:03.608112:01.50974.244s
 8th28Ben HILL 2:03.370102:01.58984.324s
 9th8Tom WYATT FTF DH2:01.54342:01.69794.432s
 10th9Darcy COUTTS Club Mud2:04.143142:01.814104.549s
 11th24Jackson DAVIS 2:02.89092:02.407115.142s
 12th3Joel PANOZZO Team Mt Beauty2:05.840172:02.517125.252s
 13th4Chris WHITELOCK 2:05.232162:02.798135.533s
 14th17Hayden STEAD Gippsland MTB2:04.134122:03.072145.807s
 16th14Trevor BURKE 2:01.00332:03.944166.679s
 17th10Lachlan GIBSON Gippsland MTB2:06.656182:04.301177.036s
 18th15Elliot RIED Albury Wodonga MTB Club2:08.079202:05.104187.839s
 19th19Taran GOIRIS FTF DH2:08.765232:06.338199.073s
 20th23Ben BLOOMFIELD 2:11.478272:06.845209.580s
 21st16Nicholas TANCREDI Red Hill Riders2:10.422252:07.231219.966s
 22nd31Aaron ANDREWS Red Hill Riders2:09.544242:07.9032210.638s
 23rd12Brett BARRETT Team Mt Beauty2:08.578222:07.9552310.690s
 24th29Angus JACKSON You Yangs MTB2:10.872262:10.4752413.210s
 25th25Tristan HEFFERMAN FTF DH2:13.485292:10.6402513.375s
 26th20Andrew JEPHCOTT FTF DH2:01.83862:11.1472613.882s
 27th34Mark GILLESPIE Red Hill Riders2:13.657302:23.0162725.751s
 28th22Nick SWAYN Geelong MTB2:07.818192:48.0232850.758s
 29th33Dan TOUGH 2:13.436285:17.092293:19.827
 2Aiden VARLEY 1:59.4281DNF
 13Shane HOFFMANN 2:13.84631
 11Angus MACAULAY Team Mt Beauty2:14.28732
 26Jake SOUTER 2:36.06133
 27Cam OSIURAK DNS

Expert men  dialpad Finish spread

37 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st302Travis DAWKINS Club Mud2:05.8741-
emoji_events2nd331Tyson BROGDEN Club Mud2:08.52922.655s
emoji_events3rd336Dale BARRETT 2:10.12134.247s
 4th326Haydn WILLIAMS 2:10.24744.373s
 5th335Marc PETULLA 2:11.08255.208s
 6th303Matthew STODDART You Yangs MTB2:11.29265.418s
 7th325Steve JOHNSON FTF DH2:11.30975.435s
 8th301Brad KENNEDY GVMTBC2:11.36585.491s
 9th309Tom SIINMAA 2:12.06196.187s
 10th333Christopher RICHARDS FTF DH2:13.239107.365s
 11th338Tim SUMMERS You Yangs MTB2:13.684117.810s
 12th332Samuel LANGSTON 2:13.750127.876s
 13th337Jesse HANNA 2:13.757137.883s
 14th307Karl AMMITZBOLL 2:13.763147.889s
 15th310Robbie GOODFELLOW FTF DH2:13.787157.913s
 16th322Matt CURRIE FTF DH2:13.895168.021s
 17th327Nick VAN LIER Club Mud2:14.326178.452s
 18th329Mitchell BULL FTF DH2:14.359188.485s
 19th314Gary MCIVOR 2:16.3151910.441s
 20th318Michael WILLIAMS 2:17.0032011.129s
 21st315Jacob SCHELLEN Gippsland MTB2:17.7902111.916s
 22nd320Quentin HILL 2:18.0442212.170s
 23rd323Tom MORGAN Club Mud2:19.8612313.987s
 24th316Lloyd MANKS GVMTBC2:20.0582414.184s
 25th313Patrick MOLLOY 2:20.5172514.643s
 26th324Brad JONES Gippsland MTB2:20.6682614.794s
 27th312Jordan POWELL 2:20.8932715.019s
 28th339James CAMPBELL 2:21.4612815.587s
 29th311Alex FERGUSON Club Mud2:23.2452917.371s
 30th321Alex WEARNE You Yangs MTB2:23.4233017.549s
 31st319Jed CORNTHWAITE 2:23.4863117.612s
 32nd330Kieran HEDGES 2:24.6803218.806s
 33rd308Peregrine MACLEISH 2:25.3403319.466s
 34th306Chris SINIS 2:30.9733425.099s
 317Lochie CAREY You Yangs MTBDNS
 328Brandon FRIJLINK DNS
 334Ben HALLYBURTON DNS

Sport men  dialpad Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st1015Matt BERTOLI Gippsland MTB2:15.7221-
emoji_events2nd1019Michael SHALLCROSS 2:16.04520.323s
emoji_events3rd1012Justin POMELLA 2:16.42230.700s
 4th1026Ashley MAREROA 2:18.35242.630s
 5th1009Daniel JEFFREY 2:19.08353.361s
 6th1008Tom LEE GVMTBC2:21.52965.807s
 7th1006Justin DE JONG 2:21.70475.982s
 8th1005Bradley COAD PHS2:22.70486.982s
 9th1001Darcy CRIPPS 2:26.508910.786s
 10th1024Tyson HILDER 2:27.5601011.838s
 11th1023Daniel SALMERON 2:27.7261112.004s
 12th1011Todd CALDWELL 2:27.7281212.006s
 13th1021Brendan STEADMAN FTF DH2:28.4291312.707s
 14th1020Cameron GARRETT 2:32.5311416.809s
 15th1013Yael FRY 2:33.0941517.372s
 16th1022Pac DIESEL 2:34.6561618.934s
 17th1007Oscar ABRAM 2:43.5601727.838s
 18th1025Ryan MAYNARD 2:53.4961837.774s
 19th1018Simon GILLESPIE 3:08.9711953.249s
 20th1016Marcus NEAL You Yangs MTB3:29.966201:14.244
 1017Brendan LAW DNF
 1002Corey MANSFIELD DNS
 1010Trevor GRAHAM You Yangs MTBDNS
 1014Matthew DUSINA DNS

U15 boys  dialpad Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st1501Charlie JONES Mansfield / Mt Buller Cycling Cl2:22.8701-
emoji_events2nd1502Kaia ELLIS Alpine Cycling Club2:30.55027.680s
emoji_events3rd1512Will ASKEW 2:35.260312.390s
 4th1504Luke BARLOW 2:36.125413.255s
 5th1510Beau JOHNSON 2:47.522524.652s
 6th1515Jack MCCOSKER Club Mud2:51.515628.645s
 7th1514Heath ROSS 3:00.023737.153s
 8th1516Liam MCROSTIE 3:07.700844.830s
 9th1507James BARNES 3:18.936956.066s
 10th1509Olen DYMKE 7:33.768105:10.898
 1740Cooper DILLON DNF
 1506Lindsay KILBOURNE You Yangs MTBDNS
 1508Ethan SAUNDERS DNS
 1511Angus FAULL DNS
 1513Sam PETERS DNS

U17 boys  dialpad Finish spread

39 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st1702Cooper DOWNEY FTF DH2:10.50212:07.5181-
emoji_events2nd1703Will ARBLASTER You Yangs MTB2:12.27022:09.11021.592s
emoji_events3rd1701Louis TANCREDI Red Hill Riders2:15.36252:11.28633.768s
 4th1705Max WOOD Club Mud2:13.71032:12.26844.750s
 5th1724Thomas MALOTA You Yangs MTB2:18.69272:15.70358.185s
 6th1704Billy CARTWRIGHT 2:16.54162:16.36368.845s
 7th1722Matthew EMPEY Mansfield / Mt Buller Cycling Cl2:19.10882:17.650710.132s
 8th1725Sinclair LAIRD Red Hill Riders2:22.923122:21.874814.356s
 9th1712Tom JEWELL 2:26.787162:23.147915.629s
 10th1710Eddie BURN 2:13.77142:27.0931019.575s
 11th1727Christian BELL 2:29.866182:27.3061119.788s
 12th1735Ethan WHITE 2:30.278192:29.5741222.056s
 13th1723Jack TAYLOR Gippsland MTB2:21.671112:29.6221322.104s
 14th1713Cooper SMITH 2:26.265152:32.4231424.905s
 15th1726Jack ATCHISON 2:23.953132:33.3681525.850s
 16th1708Max GOLDING 2:32.758202:44.8551637.337s
 17th1714Jarvis HARROP 2:29.373172:50.6891743.171s
 18th1736Chase HOBSON Red Hill Riders2:19.51593:38.227181:30.709
 1730Lou CHIDIAC FTF DH2:21.57810DNF
 1729Jackson TAMANIKA 2:24.78714DNF
 1707Jay LULOFS 2:33.76221
 1719William MASCHIO 2:33.76822
 1734Fergus DRENDEL Club Mud2:38.52023
 1715Bodie SAUNDERS 2:40.45724
 1711Angus EWERS 2:40.78425
 1737Billy BALCOMBE 2:42.26226
 1709Marcus MOLLOY 2:42.49727
 1717Sebastian D'IMPERIO 2:44.31228
 1716Stefan BERRIGAN 2:44.74329
 1739Oliver PEARCE 2:51.15530
 1718Lachlan SALLABANK 2:51.67831
 1720Patrick MCBAIN 2:53.69432
 1738Stuart GIBSON 3:07.41533
 1706Kieran MACDONALD 3:13.38434
 1731Angus OLDAKER 9:53.21035
 1721Ethan DURANTE DNF
 1728Mitchell GRAHAM You Yangs MTBDNS
 1732Takumi TREVENA DNS
 1733Dougal BARRETT DNS

U19 men  dialpad Finish spread

27 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st1926Baxter MAIWALD FTF DH2:00.82312:01.1161-
emoji_events2nd1902Aaron GUNGL Alpine Cycling Club2:03.94832:02.21421.098s
emoji_events3rd1904Bryce HEATHCOTE FTF DH2:03.50122:02.43331.317s
 4th1918Jay SUTHERLAND You Yangs MTB2:05.84952:05.82344.707s
 5th1921Dylan LOMBARD You Yangs MTB2:08.91162:06.62355.507s
 6th1905Jay COTTRELL Team Mt Beauty2:11.83772:09.92268.806s
 7th1909Adam TREVELYAN You Yangs MTB2:13.78392:10.17479.058s
 8th1903Oskar WHITE Albury Wodonga MTB Club2:12.17282:11.339810.223s
 9th1901Benjamin ZWAR KVIST Beechworth Chain Gang2:04.36142:11.866910.750s
 10th1916Will MCCALLUM Red Hill Riders2:15.060102:11.9381010.822s
 11th1912Jacob FRAUENFELDER 2:20.993172:12.0241110.908s
 12th1913Dylan RASMUSSEN FTF DH2:18.370112:15.4461214.330s
 13th1919Finn MORCOMBE 2:19.825132:16.4731315.357s
 14th1910Jack DREVER Wombat MTB2:19.211122:16.5651415.449s
 15th1914Joel TANCREDI Red Hill Riders2:21.237192:18.1531517.037s
 16th1925Kyle GALAMBOS 2:19.849142:18.2161617.100s
 17th1920Tim MILLINER 2:20.073152:19.3531718.237s
 18th1923Josh LIVESLEY You Yangs MTB2:20.132162:19.3911818.275s
 19th1907Ross NEL Alpine Cycling Club2:21.510202:21.5241920.408s
 20th1924Cameron TRELOAR 2:20.999182:22.2892021.173s
 1908Tali LANE WELSH 2:22.41921
 1917Harrison WRIGHT FTF DH2:24.75222
 1911Jeremy HENDERSON You Yangs MTB2:32.44523
 1915Lucas RIGG 2:39.10824
 1927William TWIGG 2:53.40525
 1906Ben OLIVER 3:38.53826
 1922Wesley ROCHE DNS

Master men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st801Nick MARTIN FTF DH2:11.1941-
emoji_events2nd803Adrian SCHELLEN Gippsland MTB2:14.05622.862s
emoji_events3rd805Justin ROMANOWICZ FTF DH2:18.70337.509s
 4th807Toloumu MALOTA You Yangs MTB2:19.93848.744s
 5th809Martin PETERS FTF DH2:35.406524.212s
 6th806Mark KILBOURNE You Yangs MTB2:45.276634.082s
 7th808Justin ARMSTRONG Albury Wodonga MTB Club2:53.125741.931s

Veteran men  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st702David FERRONI FTF DH2:08.3361-
emoji_events2nd714Jake ROYLE 2:09.82721.491s
emoji_events3rd711Daniel BROOKS Red Hill Riders2:12.90534.569s
 4th713John HUNTER FTF DH2:16.95648.620s
 5th705Matthias PRANGE 2:22.560514.224s
 6th707Tim JOHNSON 2:28.500620.164s
 7th708Phillip HOSKINS FTF DH2:29.840721.504s
 8th712Konrad TRAKELL 2:31.301822.965s
 9th710Matt ATTIWILL Club Mud2:38.406930.070s
 10th706Kleat WILSON 2:53.4471045.111s
 11th709Phillip ADAMS GVMTBC3:01.3501153.014s

Super Master men  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st901Hector HENRIQUEZ Red Hill Riders2:32.1341-
emoji_events2nd904Sam ASKEW 3:32.77521:00.641

Single crown men  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st507Matt CARTER 2:07.6941-
emoji_events2nd501Tom SNOWDON GVMTBC2:10.23822.544s
emoji_events3rd509Keenan BIRD 2:20.280312.586s
 4th514Edmond MCGREGOR 2:22.406414.712s
 5th511Will SPARK 2:30.442522.748s
 6th508Fynn MCLEOD You Yangs MTB2:39.490631.796s
 506Tim O'MAHONY DNS
 512Robert SAUNDERS DNS
 513Mark PICKERSGILL DNS

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st208Georgia ASTLE 2:19.40012:17.2541-
emoji_events2nd206Sarah BOOTH 2:25.36522:22.70425.450s
emoji_events3rd203Marnie WILLIAMS You Yangs MTB2:25.47632:36.375319.121s
 4th201Megan LOWE 2:47.03642:42.952425.698s
 5th204Tracey MCGUIRE 3:03.85952:57.395540.141s
 6th207Monika HEER 3:20.83763:19.39561:02.141
Misspent Summers: DH & Enduro yearbooks
Misspent Summers: DH & Enduro yearbooks
Chat with us