shopping_cart0Basketmenu

2011 NW Cup round 2 at Port Angeles, WA

view_listResults (287)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

The original results are available at http://www.nwcup.com/uploads/Round_2_DH_Results_Overall_NW_Cup.pdf

Results format By category

Gender Both

Pro men  dialpad Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st4Luke STROBEL 181052Issaquah, WAMS Evil2:35.481-
emoji_events2nd66Andrew MITCHELL CAN19870813Victoria, BCDunbar Cycles / Elka / Straightline2:37.8222.34s
emoji_events3rd59Dean TENNANT 78919Victoria, BCDevinci / Dunbar Cycles / Elka2:38.4933.01s
 4th1Kyle THOMAS 262613Issaquah, WADiamondback2:41.3745.89s
 5th80Dan SIMS 500142Vancouver, BCDunbar Cycles2:42.0556.57s
 6th87David CAMP 186468Port Orchard, WA2:43.4167.93s
 7th34Eric LONEY 230743Longview, WAProject 529 / Santa Cruz / SRAM2:43.8578.37s
 8th76Adam MANTLE 79187Vancouver, BCDunbar Cycles / Intense2:43.9988.51s
 9th443Tim COLEMAN 79083Coquitlam, BCJohn Henry Bikes2:44.2298.74s
 10th447James DODDS NZL19811207Rotorua, NZLZerode2:44.55109.07s
 11th74Rob VENABLES CAN19741231Vancouver, BCDunbar Cycles2:46.851111.37s
 12th14Brian MULLEN 278779Bellingham, WADropNZone.com go to site / Roiba Gear2:46.971211.49s
 13th99Matt ORLANDO 0295526Gig Harbor, WACove / NW Riders Clothing2:47.901312.42s
 14th406Adam RANSAVAGE 292601North Bend, WAEvil Bikes2:49.021413.54s
 15th94Tyler GILSDORF 228041Sammamish, WADownhill Zone Racing Team2:52.181516.70s
 16th444Glenn FRANKS 79102Vancouver, BCskiis and biikes / Zerode2:52.341616.86s
 17th7Zeb ??? BC2:53.071717.59s
 18th6Kelly MCGARRY Nelson, NZDiamondback2:53.341817.86s
 19th10Max MILLER 281440Portland, ORKnolly Bikes / pow gloves2:54.001918.52s
 20th445Rob STEAD 78968Vancouver, BCJohn Henry Bikes2:55.992020.51s
 21st100Jerry KNIGHT 252778Seattle, WABig Tree Bikes2:57.172121.69s
 22nd469Nathan HOCH 0171210Seattle, WA2:58.232222.75s
 23rd70Jared HOBBS 104216Portland, ORRiver City / Viso2:59.222323.74s
 24th506Anthony BROWNRIGG 209401Vashon, WATMC3:13.712438.23s
 25th502Anthony EVANS CAN19900118Peachland, BCLavan Apparel3:22.032546.55s
 401Keith THOMPSON 35447Issaquah, WAWheel Sport EASTDNS
 3Bryn ATKINSON 120462Seattle, WAOakley / Transition BikesDNS
 44Alexander MCGUINNIS 245733Portland, ORTeam Krunk ShoxDNS
 88Josh STARK 245787Carnation, WADownhill Zone / PivotDNS

Cat 1: 0-18 boys  dialpad Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st181Mark WALLACE UCI-78486Duncan, BCExperience Cycling2:45.121-
emoji_events2nd147Kevin LITTLEFIELD 311006Auburn, WABig Tree Bikes / Yeti2:49.5524.43s
emoji_events3rd312Kole WETHERELL 310603Clatskanie, ORProject 529 / Santa Cruz / SRAM2:51.9736.85s
 4th145Steven BALDOCK 304831Nevada City, CANorthstar @ Tahoe2:53.3048.18s
 5th185Jonathan ALLYN 310191Kent, WABig Tree Bikes2:53.4658.34s
 6th321Nikolas CLARKE 334728Redmond, WADirt Corps / Fox / Gregg's Cycles / Trek2:54.2469.12s
 7th200Blake BRYANT 295176Sequim, WA661 / Mike's Bikes2:57.27712.15s
 8th493Bas VAN STEENBERGEN 78782Kelowna, BCCycle Path Kelowna / Transition Bikes2:58.48813.36s
 9th173Alexander PFIFFNER 303088Portland, ORGoPro3:03.06917.94s
 10th125Conner MISHALANIE 264407Kirkland, WAGrizzly Sports / Rotec Cycles3:04.471019.35s
 11th190Gaelen HARRISON 345800Monroe, ORVenti's Cafe3:07.121122.00s
 12th281Trevor THEW CAN19930617Duncan, BCPro City Racing3:11.551226.43s
 13th180Grant LESTOCK-KAY UCI-78301Mill Bay, BCChromag / Marty's Mountain Cycle3:12.201327.08s
 14th144Mylan SMITH 279218Vancouver, WABad Monkey Bikes / NW Max3:19.951434.83s
 15th122Bret GILKEY 294889Woodinville, WAOne Ghost Industries3:39.901554.78s

Pro: 35+ men  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st424Matt PATTERSON 231152Snoqualmie, WADirt Corps / Gregg's Cycles / NoTubes / Trek2:55.561-
emoji_events2nd77John PITTON 214418Bellingham, WAFanatik Bike Co. / Prospect Street Cafe3:00.2424.68s
emoji_events3rd282Chris BENTLEY 199389Fall City, WABryneInvent / FSA3:04.3538.79s

Cat 1: 19-29 men  dialpad Finish spread

48 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st224Jason SAMS 294576Bellingham, WADropNZone.com go to site / Prospect Street2:49.541-
emoji_events2nd199Nick MARVIK 341988Bellingham, WADropNZone.com go to site / NW Riders Clothing2:51.7822.24s
emoji_events3rd415Ty HORTON Hood River, WATeam Dirty Fingers / Transition Bikes2:53.6634.12s
 4th256Eben KIEHL 287787Redmond, WATBT Suspension / Team Mukai2:56.7647.22s
 5th272Evan CHOLTCO-DEVLIN 208539Seattle, WAContour2:57.4257.88s
 6th292Wood SKINNER 294580Hermiston, ORCove2:58.0468.50s
 7th253Rhys EWING 286964Eugene, ORDeity / LCBS / Roots Racing2:58.2178.67s
 8th335Brent VAN FOSSEN 344700Seattle, WA2:58.7789.23s
 9th299Mason SOWDON 278782Anacortes, WAFanatik Bike Co. / Treelines3:00.62911.08s
 10th340Chris FARM 230744Monmouth, ORFlow Cup Racing / Venti's Cafe3:01.021011.48s
 11th341Alan THOMPSON 320584Salem, ORFlow Cup Racing / Venti's Cafe3:01.381111.84s
 12th439Kyle LINDEMANN 286283Pullman, WA3:02.641213.10s
 13th298Victor SMITH Anacortes, WAHidden Wave / Treelines3:02.701313.16s
 14th337Trevor LOUVIERE 198696Covington, WAGHY3:02.771413.23s
 15th397Aaron MCVAY 295801Brier, WABike's West Racing / Marzocchi / Trek3:04.321514.78s
 16th304Cameron HOEFER 302528Kenmore, WADirt Corps3:04.801615.26s
 17th329Hans ELDRIDGE 193583Kingston, WAKicker Audio / MRP / Silverdale3:06.711717.17s
 18th490Patrick HENNESSEY Leavenworth, WAAlki Bike and Board3:06.891817.35s
 19th151Eric AUCHMAN 343414Lacey, WABroken Spoke3:07.441917.90s
 20th435Andrew MARTIN 278048Tacoma, WA3:07.892018.35s
 21st342Jesse RANSAVAGE 303895North Bend, WADirt Corps3:08.212118.67s
 22nd464Tory KLONIUS 295120Olympia, WAAzonic / Blu / O'Neal / Western Riders3:08.342218.80s
 23rd477Tyler RAPP 272052Marysville, WASpy / Stanwood Velo Sport3:08.462318.92s
 24th314Anthony LEONARDUZZI 303673Snoqualmie, WAFluid / Team Raw / Transition Bikes3:09.112419.57s
 25th499Shane CONWELL 346422Tenino, WAWestern Riders3:09.282519.74s
 26th419Willie HOBBS 280487Whitefish, MOGreat Northern Cycles3:09.842620.30s
 27th175Ryan VAN NOY 338612Portland, ORFluid / TLD3:09.932720.39s
 28th119Mac LAWS 291167Bellingham, WAFanatik Bike Co. / Fit Adventure / Shuttle Nuts Bike Racks3:10.572821.03s
 29th422Joseph SARR Bellingham, WA3:10.962921.42s
 30th467Chris PASCUCCI 152346Bellingham, WATransition Bikes3:11.573022.03s
 31st284Dexter ROBSON 78542Saltspring, BCExperience Cycle / Intense / OGC / Xfusion3:11.833122.29s
 32nd324Jeff MOCERI 344032Covington, WAPacific Mobile Racing3:12.003222.46s
 33rd498Eric EVANS (u40) 288604Bellingham, WARuff Rydaz3:12.203322.66s
 34th438Alex USKOSKI 286271Seattle, WA3:12.633423.09s
 35th434Forrest TAYLOR 333198Spokane, WAWheel Sport EAST3:12.823523.28s
 36th258Derek BATCHELDER 295175Beaverton, OROrange / pow gloves3:12.933623.39s
 37th117Westley LAWS 342826Bellingham, WAShuttle Nuts Bike Racks3:13.283723.74s
 38th345Nick WEINSTEIN 279959Bellevue, WAMTNside Bikes3:13.893824.35s
 39th478Matt SLOAN Beaverton, WAHighest Profits3:14.223924.68s
 40th417Steve TAUSCHECK Anacortes, WA3:15.574026.03s
 41st336Nolan RICHARDS 338330Sammamish, WABroken Spoke Racing3:17.494127.95s
 42nd334Clinton OVERMAN 292852Bellingham, WA3:19.264229.72s
 43rd155Kris CHRISTENSEN 259558Kirkland, WAMojo Wheels3:26.904337.36s
 44th440Cole EATON 290871Vancouver, WA3:31.634442.09s
 45th113Bryan KIEFFER 100849Puyallup, WAAzonic / EVS / Foes / Team Psycho3:31.674542.13s
 46th421Kenneth BIRKELAND Anacortes, WA3:37.004647.46s
 47th437Patrick FUNK 230741Portland, ORHawkBuilt / Team Robot4:24.87471:35.33
 112Jess KIEFFER 100850Sumner, WAArrow / EVS / Foes / PyschoDNS

Cat 1: 30-39 men  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st302Tyler EARNHEART 293240Bellingham, WADropNZone.com go to site / Prospect Street Cafe2:48.611-
emoji_events2nd189Nick HARDIN 150153Hood River, ORTeam Dirty Fingers2:54.6526.04s
emoji_events3rd176Jeff REES 93452Spokane, WABike Hub Racing3:03.06314.45s
 4th303Ryan FINNEGAN Seattle, WADirt Corps / Gregg's Cycles / Trek3:03.68415.07s
 5th250Eric BROWN (spt) 347698Bellingham, WAHigh Life Crew / Whatcom Trails3:06.83518.22s
 6th372Sam LARSON 314976Seattle, WAPacific Mobile Racing3:07.54618.93s
 7th449Sam ISETT 193867Fairview, OR3:09.16720.55s
 8th496Joshua BRAWLEY Bellingham, WAJunebug3:11.77823.16s
 9th418Aaron LEE (40+) 180827Vancouver, WA3:16.30927.69s
 10th166Leo BROCK 293594Bonney Lake, WACarpe Beerem3:20.931032.32s
 395Tyler BATES 181028Seattle, WAGHYDNS
 148Nathan MARSH 199663Bonney Lake, WAProject 529 / SRAMDNS

Cat 1: 40+ men  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st275Bryan CONNOLLY 85868Kent, WAPacific Mobile Racing3:04.541-
emoji_events2nd339Bryan GIOIA 78258Port Moody, BCKaraleen Westmoreland3:05.0820.54s
emoji_events3rd468Todd ZIMMERMAN 294569Bellingham, WADropNZone.com go to site / Prospect Street Cafe3:11.0136.47s
 4th139Todd OLSON 163220Welches, ORTeam Krunk Shox3:13.1748.63s
 5th192Brad DELZER 137087Gresham, ORShiloh3:15.06510.52s
 6th356Darrell JAMIESON 0230745Lacenter, WAYeti3:16.38611.84s
 7th318Greg SATTERFIELD Puyallup, WAArby's / Center Cycle3:17.23712.69s
 8th243Dugan CRITTENDEN 329210Seattle, WAUvex3:17.89813.35s
 9th315Shawn FOLEY USA19710701Snoqualmie, WATeam Raw3:21.90917.36s
 10th470Monty PRICE 247054Kelso, WATeam Highlander3:22.771018.23s
 11th358David OVERMAN 329600Vancouver, WATeam Stumptown3:37.571133.03s
 420Mike ESTES 263896Hood River, ORCove / Dakine / ODIDNS

Cat 1: 50+ men

1 competitor found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st229Arnold MUKAI 150045Issaquah, WATBT Suspension / Team Mukai4:00.021-

Cat 2: 0-14 boys  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st384Nic RODGERS 61408Delta, BCDelta Bike Co.3:17.011-
emoji_events2nd453Ben JELINEK Maple Valley, WAArby's / Center Cycle3:22.7325.72s
emoji_events3rd456Dan KRUSE 351978Welches, ORDakine / Evil Bikes / POC3:32.19315.18s
 4th207Ben GORE Bellevue, WA3:40.09423.08s
 5th357Chase JAMIESON 295632Lacenter, WAYeti3:50.25533.24s
 6th427Shane COOK Lake Oswego, OROne Ghost Industries3:52.94635.93s
 7th481Ben JOHANSEN Welches, ORShiloh Cyclery4:12.49755.48s
 288Brad STIPEK Renton, WADNS

Cat 2: 15-18 boys  dialpad Finish spread

25 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st396Kye REFVEM Fall City, WADirt Corps3:04.041-
emoji_events2nd187Dillon EMTMAN Kent, WA3:06.7322.69s
emoji_events3rd217Chris YOUNG Renton, WAPacific Mobile Racing3:06.9432.90s
 4th487Tyler RUA Washougal, WAHighlander bike shop3:08.0844.04s
 5th472Karsten LORENTZ Wenatchee, WA3:10.9156.87s
 6th431Sanders BROADLAND Olympia, WABroken Spoke3:12.4268.38s
 7th115Nico ROLAND Portland, OR3:13.2079.16s
 8th268Joshua RANDALL Redmond, WAThunder Creek Racing3:13.5689.52s
 9th114Anders COOK Lake Oswego, OROne Ghost Industries3:17.06913.02s
 10th296Grant LUCHANSKY Olympia, WABroken Spoke3:20.821016.78s
 11th319Dan HARMON 346168Bainbridge Island, WAClassic Cycle3:21.451117.41s
 12th167Mitch DAVIS 244772Maple Valley, WABroken Spoke3:22.311218.27s
 13th473Kyle DAVIS (20+) Wenatchee, WA3:24.881320.84s
 14th505Manuel FRIAS Seattle, WA3:25.201421.16s
 15th412Chance KESO 312442Port Orchard, WA3:25.581521.54s
 16th270Stuart GOLD Redmond, WALive Day 1 / Thunder Creek Racing3:26.321622.28s
 17th425Henry HOLM 344600Spokane Valley, WA3:28.601724.56s
 18th274Sam SAIMO Snoqualmie, WADirt Corps3:31.021826.98s
 19th218Ryan MILLER (cat1) 310272Auburn, WABryneInvent / Jet City Velo3:33.261929.22s
 20th461Dane FORTENBERRY Snoqualmie, WADirt Corps3:37.372033.33s
 21st489Adam MUKERJEE Redmond, WAThunder Creek Racing3:45.112141.07s
 22nd246Emmet WILLIAMS Fall City, WATeam Mommy and Daddy3:48.982244.94s
 23rd368Kameron VANDERPOL Lynden, WARitcheyRacer3:49.052345.01s
 24th348Ben MACMILLAN Snoqualmie, WADirt Corps3:49.572445.53s
 25th414Grant BLEIL Bellingham, WAPapatastic4:03.292559.25s

Cat 2: 19-29 men  dialpad Finish spread

32 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st391Lucas CHALCRAFT Bonney Lake, WAGHY2:54.201-
emoji_events2nd297Justin FELDHAUS Bellingham, WADemon Dirt / High St. Collective2:57.2123.01s
emoji_events3rd416Sean KENDALL 294021Bend, OR3:02.5438.34s
 4th376Zach CROFT Arlington, WAPacific Mobile Racing / Specialized / TLD3:03.6049.40s
 5th123Lance HEIM 310660Seattle, WADirt Corps3:05.33511.13s
 6th146Brian SAHLIN Auburn, WA3:08.15613.95s
 7th504Julian HENNESSEY Seattle, WAAlki Bike and Board3:08.54714.34s
 8th138Cory YALOWICKI Lynnwood, WA3:10.20816.00s
 9th223Brian TUCKER Seattle, WAMacic Crystals3:13.60919.40s
 10th457Paul GANNON Kent, WAYour Mom3:13.781019.58s
 11th458Jimmy BARROM Enumclaw, WA3:20.371126.17s
 12th486Jordan MEREDITH Black Diamond, WADirt Boner3:20.651226.45s
 13th183Brian DAVISON Ferndale, WARuff Rydaz3:21.311327.11s
 14th290Mathew RUSSELL Seattle, WAAlki Bike and Board3:21.571427.37s
 15th374Jesse SCHULTE Maple Valley, WAPacific Mobile Racing3:21.891527.69s
 16th441Brian FLYNN Seattle, WA3:22.831628.63s
 17th370Alex ELEY 289633Steilacoom, WAThe Bike Hub3:23.821729.62s
 18th269Matt RITTER Renton, WA3:25.221831.02s
 19th459Corey SEACHRIS Bellingham, WA3:26.891932.69s
 20th244Alastair COX Portland, ORWeston Integrated Technologies3:27.902033.70s
 21st476David SCHOENMAKER Ferndale, WARuff Rydaz3:28.112133.91s
 22nd511Paul WILSON (sen) Everett, WA3:29.142234.94s
 23rd325Steve WESTENHISER Pacific, WAGoPro / Monster / Utopia Optics3:35.382341.18s
 24th510Ron CHANG Bellingham, WA3:36.342442.14s
 25th497Ryan ANDERSON (west) Kirkland, WABicycles West Racing3:38.082543.88s
 26th426Kyle MCCARRON Kirkland, WA3:39.172644.97s
 27th471Bobby TERRY 207269Bellingham, WAEarl's Bike Shop3:45.342751.14s
 28th463Matt VERNIE Shelton, WA3:48.402854.20s
 29th236Dustin ROGERS 344758Snoqualmie, WA3:56.53291:02.33
 485Dale SHAHON Bellingham, WADemon Dirt / High St. CollectiveDNS
 160Chase LORENSEN Seattle, WATeam Thug LifeDNS
 161Max PILTZ Seattle, WADNS

Cat 2: 30-39 men  dialpad Finish spread

31 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st279Jason WILLAFORD Woodinville, WAFor All the Little People3:08.041-
emoji_events2nd484Nate SPENCER Maple Valley, WAArby's / Center Cycle3:08.0720.03s
emoji_events3rd452John HENRY 291161Spokane, WABike Hub Racing3:12.6034.56s
 4th359Charlie SHIVEL Portland, ORStumptown Wrecking Crew3:13.6145.57s
 5th287Killian FUNK 265538Portland, OR3:16.7658.72s
 6th188Richard HANDSCHIN Seattle, WA3:16.8368.79s
 7th479Dave CARR Hood River, ORTeam Dirty Fingers3:17.3979.35s
 8th375Teague BARRINGER Covington, WAPacific Mobile Racing3:18.23810.19s
 9th245Paul SCHMIERER Poulsbo, WABroken Spoke Racing3:19.82911.78s
 10th482Ty HEDLUND Kent, WAProject 5293:20.101012.06s
 11th248Nate CARDOZO Port Townsend, WABroken Spoke Racing3:22.061114.02s
 12th507James POELKER Tumwater, WAGreenline Six / Norco3:22.501214.46s
 13th495Rory MCLEOD Seattle, WAPacific Mobile Racing3:22.861314.82s
 14th508Ray DOTTERER Seattle, WACreature3:23.121415.08s
 15th380Tobin FOULKE 344096Bothell, WAGamut / Kirkland Bicycle / Utopia Optics3:23.291515.25s
 16th267Tobias ROBERTS Renton, WAGHY / Gohuckyourself.com go to site3:25.251617.21s
 17th381Jeremy MARTIN (west) Tacoma, WACarpe Beerem3:26.751718.71s
 18th107Pete SEXTON Port Townsend, WABroken Spoke Racing3:35.091827.05s
 19th211Joshua ENGSTROM Woodinville, WAHLC / Tigatu.com go to site3:35.881927.84s
 20th215Edward VERGARA East Olympia, WAGreenline Six / Joyride Bikes3:39.742031.70s
 21st251Garth GOURLEY Port Townsend, WABroken Spoke Racing3:40.492132.45s
 22nd483Jose CONTRERAS Renton, WAYour Mom3:43.762235.72s
 23rd377James WOODBURN Kirkland, WA3:44.612336.57s
 24th350Rodney HASTY West Linn, ORPHP Racing / Tribe503.com go to site3:46.472438.43s
 25th460Aaron WILSON Bellingham, WA3:51.732543.69s
 26th413Chad HARVEY Beaverton, OR4:10.98261:02.94
 201Mike BOCKNER Seattle, WADWB / Recycled CyclesDNS
 429Brett COOPER Everett, WADNS
 430Erich SCHULTZ Seattle, WADNS
 436Daniel COMITO Seattle, WADNS
 512Sopho KHNOR Lynnwood, WADNS

Cat 2: 40-49 men  dialpad Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st433Robert CASTILLO Seattle, WADas Rad Haus3:08.351-
emoji_events2nd264Jason GIBB 288609Redmond, WAAtomLab / Corsair Bikes / GHY / Marzocchi3:13.9025.55s
emoji_events3rd149Mark GRAY Woodinville, WAProject 5293:16.7538.40s
 4th254Jeffrey LANE Seattle, WA3:26.75418.40s
 5th240Jim MCCRACKEN Snoqualmie, WADirt Corps / Gregg's Cycles / Trek3:26.96518.61s
 6th454Pete JELINEK Maple Valley, BCArby's / Center Cycle3:29.87621.52s
 7th491Andrew CLARKE Redmond, WA3:30.12721.77s
 8th128Preston PETERSON Kirkland, WAEvergreen Mountain Bike Alliance3:30.33821.98s
 9th186Trevor EMTMAN Kent, WAN.I.M.3:31.03922.68s
 10th252Jim SHAVER WABroken Spoke3:49.641041.29s
 11th222Jim DENISON Seattle, WAThe Jim Army4:05.461157.11s
 12th208Jay GORE Bellevue, WA4:11.57121:03.22
 13th448Daniel ALLYN 310190Kent, WABank Roll4:11.65131:03.30
 14th432Robby MEISER 228031Bothell, WA4:24.35141:16.00
 197Jason EDENS 109036Bothell, WADWBDNS
 389Michael DILL 343528Seattle, WABig Skee / Chicas MuertasDNS
 273Dan SAIMO Snoqualmie, WADirt Corps / Gregg's Cycles / TrekDNS
 280Dan NELSON Oly, WADWB / Recycled Cycles / Rotec CyclesDNS

Cat 2: 50+ men  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st555Bill KIEFFER 19075Puyallup, WATeam Psycho3:32.451-
emoji_events2nd300Ron KOCOL Bellingham, WARocking Chair Racing3:41.2128.76s
 333Dan OVERMAN 118584Bellingham, WADNS

Cat 3: 0-14 boys  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st308Eric HARVEY Carnation, WADirt Corps3:38.451-
emoji_events2nd221Zachary JONES 3309308Covington, WA3:56.80218.35s
emoji_events3rd455Nikolai JELINEK Maple Valley, WAArby's / Center Cycle3:57.97319.52s
 4th450Luke LESTOCK-KAY 78313Mill Bay, BC4:12.45434.00s
 5th263Josh GIBB Redmond, WAGHY / Gibb Nation4:30.78552.33s
 6th241Zach MCCRACKEN Snoqualmie, WADirt Corps / Gregg's Cycles / Trek5:34.7561:56.30

Cat 3: 15-18 boys  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st307Coda BOGGS Snoqualmie, WA3:50.201-
emoji_events2nd442Taylor MILLER Hermiston, OR3:54.3424.14s
emoji_events3rd234Jacob CARMICHAEL 343998Bellevue, WAOpen to offers!3:57.2637.06s
 4th102Chase SMITH (WA) 350774Fife, WA4:04.10413.90s
 5th398Silas HARRISON Issaquah, WA4:07.49517.29s

Cat 3: 19-39 men  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st494Ben MIRACLE Marysville, WA3:11.071-
emoji_events2nd423Jamie SHERIFF Bellingham, WA3:36.25225.18s
emoji_events3rd503George HATFIELD Gresham, ORFall Line Sports3:46.76335.69s
 4th500David CALLAHAN Seattle, WAHurricane Ditka3:46.82435.75s
 5th492Ryan LILLA Spanaway, WASelf3:47.32536.25s
 6th509Myles SCOTT Seattle, WA4:38.8161:27.74
 7th488Mike LEONARD Everett, WA4:45.2471:34.17
 306Jarrett GILMORE Puyallup, WADWB / Recycled CyclesDNS
 465Nick GLADWIN Whistler, BCEvolutionDNS
 466Tyler WYMAN Whistler, BCEvolutionDNS
 399Josh HARVEY Issaquah, WADNS

Cat 3: 40+ men  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st309Scott BOGGS Snoqualmie, WA3:43.531-
emoji_events2nd271L.J. MCALLISTER 343778Everett, WA3:48.6425.11s
emoji_events3rd101William SMITH 350778Fife, WA3:52.0438.51s

 

 

Pro women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st446Gabrielle MOLLOY Whistler, BCZerode3:06.921-
emoji_events2nd69Jaime REES 228046Spokane, WABike Hub Racing / Loeka3:10.6323.71s
emoji_events3rd98Dawn FIDLER 214419Mt. Vernon, WASpeedy Beaver Racing3:21.32314.40s
 4th451Chelsey HENRY 268172Spokane, WABike Hub Racing3:32.96426.04s
 462Cassandra STAMM 278785Carnation, WASpeedy Beaver RacingDNS

Cat 1 women  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st286Karen O'CONNELL 312430Seattle, WADirt Corps3:35.451-
emoji_events2nd331Emily SMITH 319714Bellingham, WASpeedy Beaver Racing3:46.26210.81s
emoji_events3rd332Michelle WEEKLY 320612Bellingham, WARoyal3:46.62311.17s
 4th285Kat SWEET 120909Kenmore, WADirt Corps / Gregg's Cycles / Trek3:47.76412.31s
 5th366Lisa HONG 316400Seattle, WADWB4:13.03537.58s
 6th129Shelby REILLY 263084Gresham, ORCCP / NW Cup4:45.1961:09.74

Cat 2: 19-39 women  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st242Julie CRITTENDEN Seattle, WAItMyBday&ICryIfIWant23:39.681-
emoji_events2nd475Jennifer TELL Bothell, WADirt Corps3:40.3520.67s
emoji_events3rd214Elie YAZDANI 345702Seattle, WAChicas Muertas3:49.68310.00s
 4th501Jamie SAGE Vaughn, WA3:53.93414.25s
 5th387Nadia MELIM 343674Seattle, WACrooked box creative3:58.12518.44s
 6th351Bethany PRICE West Linn, ORPHP Racing / Tribe503.com go to site4:39.02659.34s

Cat 2: 40+ women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st388Gretchen NELSON 343356Seattle, WAChicas Muertas3:30.871-
emoji_events2nd305Jennifer EVERHARD 108773Bellevue, WABryneInvent4:22.15251.28s
emoji_events3rd220Rachel DELATEUR Tumwater, WAFriends of Capitol Forest / Greenline Six4:26.88356.01s
 4th156Diana MILLER 219519Issaquah, WABryneInvent8:18.9744:48.10

Cat 3 women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st474Annemarie MARTIN Tacoma, WA5:22.631-
emoji_events2nd233Margaret SORK Port Townsend, WABroken Spoke5:23.3920.76s
emoji_events3rd283Dani VERGARA East Olympia, WAGreenline Six / Joyride Bikes6:07.60344.97s
 428Fredrika SPRENGLE Seattle, WADNS
Renthal Cycling
Renthal Cycling
Chat with us