shopping_cart0Basketmenu

2010 NW Cup round 4 at Port Angeles, WA

view_listResults (183)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Results format By category

Gender Both

Pro men  dialpad Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st6Lars STERNBERG 185351Ferndale, WATransition Bikes2:30.611-
emoji_events2nd157Dean TENNANT Dunbar Cycles / Sombrio2:31.9721.36s
emoji_events3rd25Eric LONEY 230743Longview, WA661 / MRP / Project 529 / RockShox / Santa Cruz2:33.8533.24s
 4th38Keith THOMPSON 35447Issaquah, WAWheel Sport EAST2:35.8745.26s
 5th47Evan GILSDORF 247503Sammamish, WADownhill Zone Racing / Elka Suspension2:36.5955.98s
 6th146Nick TUTTLE 182596Snoqualmie, WAGHY2:36.9766.36s
 7th150Boe MCGEE 193517Bellevue, WAGo-Ride.com go to site2:38.5377.92s
 8th155Rob VENABLES Dunbar Cycles2:40.1289.51s
 9th4Bart MCDANIEL 95886Pacific, WATransition Bikes2:41.52910.91s
 10th139Kyle THOMAS 262613Issaquah, WAEvil Bikes2:42.181011.57s
 11th9Casey NORTHERN 117615Port Angeles, WATransition Bikes2:45.251114.64s
 12th156Andrew MITCHELL Dunbar Cycles / Intense / Sombrio2:51.831221.22s
 13th158Brian GERRARD 149251Lake Tapps, WA2:53.781323.17s
 14th159Ben KUBAS 97230Eugene, ORCanfield Brothers / Gener8 / Smith / TAI Cycling2:55.161424.55s

Cat 1: 0-18 boys  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st200Brian MULLEN 278779Bellingham, WADropNZone.com go to site / Transition Bikes2:37.521-
emoji_events2nd520Adam RANSAVAGE 292601North Bend, WAEvil Bikes2:40.2322.71s
emoji_events3rd599Blake BRYANT 295176Sequim, WA661 / Inside Out Fitness / Mike's Bikes2:42.3934.87s
 4th634Trevor PARSON 306082Everson, WAFanatik Bike Co.2:42.6745.15s
 5th284Kevin LITTLEFIELD 311006Auburn, WA661 / Big Tree Bikes / SDG / Sunline2:43.4355.91s
 6th645Andrew WIDMAN 293148Bellingham, WAFanatik Bike Co.2:44.2066.68s
 7th652Shane WISE 309928Everson, WAFanatik Bike Co.2:44.5877.06s
 8th636Trevor BENNETT 310766Spokane, WA2:46.8189.29s
 9th687Rhys EWING 286964Eugene, ORDownhill Coalition / Lifecycle Bike Shop2:51.49913.97s
 10th260Kole WETHERELL 310603Clatskanie, OR661 / MRP / Project 529 / Santa Cruz / SRAM2:53.491015.97s
 300Jack HILL 293720Eugene, ORDownhill Coalition / Life CycleDNF

Cat 1: 19-29 men  dialpad Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st690Matt ORLANDO 295526Gig Habor, WADisidual Clothing / Fanatik Bike Co.2:37.401-
emoji_events2nd640Joshua KAHN 261583Ashland, OR2:40.4623.06s
emoji_events3rd249Aaron MCVAY 295801Brier, WA2:42.4135.01s
 4th590Daniel MAZUTI 240110Port Orchard, WABig Tree Bikes / Disidual / DT Swiss / gravity / Schwalbe2:43.1345.73s
 5th272Eben KIEHL 287787Redmond, WATeam Mukai2:43.3055.90s
 6th546Clinton OVERMAN 292852Bellingham, WADad2:44.8967.49s
 7th693Max WELLS 309958Bellingham, WAPlunder2:45.4778.07s
 8th707Kenneth JORGENSEN 277401Goleta, CAEric Loney 5292:45.5688.16s
 9th605Anthony LEONARDUZZI 303673Snoqualmie, WA661 / BDP2:46.2298.82s
 10th682Sam BURKHART 94281Bellingham, WATransition Bikes2:47.411010.01s
 11th594Hans ELDRIDGE 193583Kingston, WASilverdale Cycles2:48.821111.42s
 12th696Cameron HOEFER 302528Kenmore, WACameron Hoefer Racing2:48.851211.45s
 13th286Jason SAMS 294576Bellingham, WADropNZone.com go to site / Prospect Street Cafe2:49.961312.56s
 14th519Jesse RANSAVAGE 303895North Bend, WADirt Corps / Trek2:50.221412.82s
 15th324Alex ZBARAZKY 283841Mountlake Terrace, WA661 / DWB / Recycled Cycles2:54.181516.78s
 16th217Bryan KIEFFER 100849Puyallup, WAArow / Azonic / EVS / Foes / Team Psycho2:58.271620.87s
 17th492Kris CHRISTENSEN 259558Kirkland, WAMojo Wheels2:58.751721.35s
 18th386Andrew MARTIN 278048Tacoma, WAMaxxis3:00.601823.20s
 19th527Alex William FLOYD 289645Spokane, WAKim Floyd / The Bike Hub3:07.261929.86s
 216Jess KIEFFER 100850Puyallup, WAAzonic / EVS / Foes / Team PsychoDNF

Cat 1: 30-39 men  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st424Matt PATTERSON 231152Snoqualmie, WADirt Corps / Gregg's Cycles / Nema / Trek2:42.271-
emoji_events2nd337Tyler EARNHEART 293240Bellingham, WA2:43.0220.75s
emoji_events3rd277Bryan CONNOLLY 85868Kent, WAKali / Team Dirt Boner2:43.9131.64s
 4th234R.D. WATTERS 286366Bellingham, WAAzonic / Fanatik Bike Co. / Schwalbe / SDG2:44.0641.79s
 5th644Max MILLER 281440Portland, ORKnolly Bikes / pow / Sombrio2:47.4555.18s
 6th269Jeff REES 93452Spokane, WAThe Bike Hub2:52.35610.08s
 7th316Jeff MCAULEY 173733Poulsbo, WASilverdale Cyclery2:57.34715.07s
 8th683Travis ERICKSON 228147Seattle, WAGohuckyourself.com go to site3:03.51821.24s
 9th368Tristyn DUERR 265439Snohomish, WADirt Corps3:09.38927.11s
 270Coy MILLER 270672Spokane, WABike HubDNF

Cat 1: 40+ men  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st642Chris KALKHOVEN 111433Portland, ORpow gloves2:55.121-
emoji_events2nd641John PITTON 214418Bellingham, WAFanatik Bike Co. / Logos / Prospect Street Cafe2:55.4720.35s
emoji_events3rd578Lawrence MOROLES 89974Sequim, WA3:02.4337.31s
 4th559Jerry SOUTHWORTH 283597Ravensdale, WA661 / GHY / O'Neal / ODI / SockGuy3:08.46413.34s
 714Mike ESTES DNF

Hardtail men

1 competitor found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st708Levi AUTENRIETH 3:59.411-

Cat 2: 0-14 boys  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st699Dan KRUSE Dakine / Evil Bikes / Por2:59.841-
emoji_events2nd566Ben JELINEK Arby's Racing3:07.7427.90s
emoji_events3rd237Bret GILKEY 294889Woodinville, WA3:17.08317.24s

Cat 2: 15-18 boys  dialpad Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st655Nikolas CLARKE Big Tree Bikes / Manda Racing2:57.691-
emoji_events2nd310Travis MOROZ 3:01.3423.65s
emoji_events3rd391Ryan HASERT 309361Kirkland, WACorsair Bikes3:01.7934.10s
 4th558Kye REFVEM 3:06.2248.53s
 5th462Anders COOK One Ghost Industries3:06.4658.77s
 6th390Nicholas ANZALONE 309355Battleground, WA3:07.78610.09s
 7th638Sanders BROADLAND Skank Bate Racing3:08.14710.45s
 8th692Eric WONG SDG Components3:08.54810.85s
 9th675Manuel FRIAS Thuglife racing3:09.36911.67s
 10th684Chris YOUNG 3:10.991013.30s
 11th646Alexander PFIFFNER 303088Portland, OR3:13.901116.21s
 12th622Joshua RANDALL 3:15.301217.61s
 13th681Deric KLAHR Silverdale Cyclery3:15.461317.77s
 14th674Aaron HAMILTON Thuglife racing3:17.971420.28s
 15th473Mitch DAVIS 244772Maple Valley, WATeam TAI3:24.621526.93s
 16th643Michael AUTENRIETH 313906Seattle, WA3:39.611641.92s
 17th233Max PLITZ Alpine Hut4:05.24171:07.55
 678Conner VEITCH Big TreeDNF

Cat 2: 19-29 men  dialpad Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st667Jeff MOCERI 2:50.231-
emoji_events2nd651Lucas CHALCRAFT 2:55.6525.42s
emoji_events3rd637Eric AUCHMAN Skank Bate Racing2:57.3737.14s
 4th376Cory YALOWICKI Crazy Monkey Racing2:59.8349.60s
 5th668Jesse SCHULTE 2:59.8559.62s
 6th613Joseph SARR 3:00.67610.44s
 7th392Jack RUSSELL Plunder3:01.16710.93s
 8th141Frederick STAMM 176943Renton, WAKnacker / Slo To The Bones3:03.83813.60s
 9th701Nicholas FREEDMAN 3:04.43914.20s
 10th522Jeremy SOLTOW 3:07.571017.34s
 11th405Mike RICE Team Psycho3:09.021118.79s
 12th205Alastair COX 3:09.801219.57s
 13th305Paul SCHMIERER More Cowbell!3:09.921319.69s
 14th695Bobby TERRY 207269Bellingham, WAEarl's Bike Shop3:10.011419.78s
 15th688Alex ELEY 289633Pullman, WATeam SPONGE3:11.981521.75s
 16th672Jimmy BARROM Team Dirt Boner3:12.521622.29s
 17th694Alex COCCO 322850Eugene, ORBikesale.com go to site / Iller Clothing3:13.761723.53s
 18th665Jordan MEREDITH 3:16.191825.96s
 19th664Paul GANNON Dirt Boner3:17.941927.71s
 20th711Lance HEIM Dirt Corps3:22.522032.29s
 21st433Pete SEXTON The Broken Spoke3:23.432133.20s
 22nd709Andrew HAMILTON 3:23.752233.52s
 23rd702Aaron DUFFIN Silverdale Cyclery3:33.432343.20s
 24th710William PORTER 3:35.862445.63s
 25th466Kyle MCCARRON 4:04.21251:13.98
 26th712Wesley VIEVE Gregg's Cycles4:07.17261:16.94

Cat 2: 30-39 men  dialpad Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st396Ryan FINNEGAN 2:55.501-
emoji_events2nd581Greg SATTERFIELD Arby's Racing2:57.0621.56s
emoji_events3rd460Pip MASION DWB / Intense / Recycled Cycles2:57.5932.09s
 4th698Ben DIXON 2:58.1742.67s
 5th480Shawn FOLEY 3:02.3856.88s
 6th706Ty HEDLUND Project 5293:05.79610.29s
 7th484Nate SPENCER Dirt Boner3:10.31714.81s
 8th653Robert CASTILLO 3:12.48816.98s
 9th508Andrew KNOTT 312446Enumclaw, WAGHY3:15.15919.65s
 10th603Nate CARDOZO The Broken Spoke3:15.691020.19s
 11th388Jason WILLAFORD Hellen Keller Racing3:16.151120.65s
 12th704Andrew PICKERING 312444Woodinville, WADirty Bird Racing3:16.551221.05s
 13th705Colin BRISSEY Dirty Bird Racing3:17.491321.99s
 14th662Tobin FOULKE 3:23.111427.61s
 15th201Brian STONE 3:23.651528.15s
 16th569Jeff PETERSON Dirt Corps3:29.501634.00s
 17th629Graham BARRY Dirt Corps3:34.681739.18s
 18th703Eddie ANZALONE 320606Battle Ground, WA3:35.931840.43s
 19th663Jon BRISCOE 3:36.091940.59s
 20th713Mike FINNEGAN 3:51.192055.69s
 457Joseph MCGILL DNF

Cat 2: 40-49 men  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st471Dugan CRITTENDEN Pipewright Inc3:01.681-
emoji_events2nd567Pete JELINEK Arby's Racing3:08.4526.77s
emoji_events3rd656Neal CLAY Greenline Six3:08.7637.08s
 4th550Jason GIBB 288609Redmond, WAAtomLab / Dirt Corps / Gregg's Cycles3:10.4948.81s
 5th351Jim MCCRACKEN Dirt Corps / Gregg's Cycles / Trek3:11.3659.68s
 6th482Andy VOIGHT Awesomeland / DWB / Recycled Cycles3:15.89614.21s
 7th680Jim MAESNER 3:19.45717.77s
 8th679Daniel VEITCH Netjets Inc3:19.78818.10s
 9th379Jim SHAVER TAI3:20.79919.11s
 10th669Jason EDENS 109036Bothell, WADWB3:54.951053.27s
 11th676Dan NELSON Recycled Cycles / Rotec Cycles4:06.32111:04.64
 254Preston PETERSON Evergreen Mt.Bike AllianceDNF
 573Stuart MACRAE Broken Spoke / Team Port TownsendDNF

Cat 2: 50+ men  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st350Bill KIEFFER 19075Puyallup, WATeam Psycho3:23.031-
emoji_events2nd677Ron KOCOL Cap'n Ron3:23.4520.42s

Cat 3: 0-14 boys

1 competitor found

Cat 3: 15-18 boys  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st287Chance KESO 312442Port Orchard, WA3:00.051-
emoji_events2nd673Emmet WILLIAMS 3:25.86225.81s

Cat 3: 19-39 men  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st564Ron CHANG 2:56.981-
emoji_events2nd700Mike BERDWALDT 3:10.95213.97s
emoji_events3rd328Edward VERGARA Greenline Six / Joyride biking3:11.04314.06s
 4th377Garth GOURLEY Broken Spoke / Team Port Townsend3:18.96421.98s
 5th631Dustin ROGERS 3:20.17523.19s
 6th671Christian HAGEL-SORENSEN Project 5293:25.30628.32s
 7th596Robby SLATTERY Slatterized Custums3:27.70730.72s
 444Tyler ZIMMERMAN DNF

Cat 3: 40+ men  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st686Steven DIXON 3:20.741-
emoji_events2nd619Dan OVERMAN 3:32.04211.30s

 

 

Pro women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st3Jill KINTNER Transition Bikes2:47.251-
emoji_events2nd35Jaime REES 228046Spokane, WAThe Bike Hub3:03.29216.04s
emoji_events3rd32Dawn FIDLER 214419Mount Vernon, WASpeedy Beaver Racing3:03.47316.22s
 4th27Cassandra STAMM 278785Carnation, WASpeedy Beaver Racing3:23.08435.83s

Cat 1 women  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st343Kat SWEET 120909Kenmore, WADirt Corps / Gregg's Cycles / Trek3:20.291-
emoji_events2nd317Jessica SERDOWICH 277445Bellingham, WASAMICA3:28.6128.32s
emoji_events3rd415Bridgette LEBER 312456Bozeman, MTMom & Dad3:43.54323.25s

Cat 2 women  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st389Kristi PRUITT 3:22.911-
emoji_events2nd639Adrian HOPKINS 3:38.88215.97s
emoji_events3rd247Ann DAVIS 269817Maple Valley, WATeam TAI3:42.10319.19s
 4th367Jennifer TELL Dirt Corps3:50.88427.97s
 5th670Emily SMITH 319714Bellingham, WA3:54.65531.74s
 6th144Asta SESTRAP 3:57.80634.89s
 7th470Julie CRITTENDEN 4:00.69737.78s
 8th625Janine SATTERFIELD 4:07.61844.70s
 9th309Yvonne GILLETTE 4:07.74944.83s
 10th658Rachel DELATEUR 9108Tumwater, WAGreenline Six / Joyride biking4:46.12101:23.21
 472Diana MILLER 219519Issaquah, WATAIDNF
 342Karen O'CONNELL 312430Seattle, WASpeedy Beaver RacingDNF

Cat 3: 0-18 girls  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st689Carlee DOUGLAS 3:46.531-
emoji_events2nd308Adrianna MOROZ 3:51.5425.01s

Cat 3 women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st250Samantha LONEY Project 5293:52.861-
emoji_events2nd691Jessica OLSON 4:18.77225.91s
emoji_events3rd685Lorna FELDICK 4:24.18331.32s
 4th327Dani VERGARA Greenline Six / Joyride biking5:03.5741:10.71
 697Laura VEITCH DNF
Chat with us