shopping_cart0Basketmenu

2017 NW Cup round 1 at Port Angeles, WA

view_listResults (427)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

The original results are available at http://10izwd150e8v2f5g0p1xtx8c.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/sites…

Presented by

Supported by

Results format By category

Gender Both

Pro men  dialpad Finish spread

45 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st16Magnus MANSON BC098311Sechelt, BC, CanadaKona Factory3:29.17412:38.821-
emoji_events2nd17Forrest RIESCO BC090352Gibsons, BC, CanadaIntense / Kali / Race Face / Ryders2:42.5522:38.8920.07s
emoji_events3rd32Carson EISWALD 478276Bellingham, WAFairhaven Bike / Gamut / Maxxis2:43.7632:38.9830.16s
 4th1Luke STROBEL 181052Issaquah, WAEvil Bikes2:41.6712:39.7140.89s
 5th37Colin GRANT BC098300Victoria, BC, CanadaCowichan Cycles / Santa Cruz2:44.1042:41.2252.40s
 6th43Lee JACKSON 10008589534Squamish, BC, Canada2:44.7652:42.4063.58s
 7th26Nic RODGERS BC092753Cobble Hill, BC, CanadaBeyond The Usual - Velofix2:47.5482:44.0775.25s
 8th4Jake GROB 0265425Tacoma, WAEVO / Transition Bikes2:50.61112:45.1786.35s
 9th49Kasper DEAN 403318Olympia, WA2:45.5462:46.1797.35s
 10th11Nate FURBEE 215754Los Osos, WAE13 / IHB / Team Furbee2:51.05142:46.49107.67s
 11th8Nikolas CLARKE 334728Redmond, WA100% / Bikesale.com go to site / Pivot2:49.75102:46.52117.70s
 12th2Kent BILLINGSLEY 327768Missoula, MTDFT united2:53.94242:46.85128.03s
 13th33Daniel SHAW 10009659362North Vancouver, BC, CanadaDevinci / major Cycles2:54.78282:47.05138.23s
 14th12Todd RENWICK 359655Sonora, CAsensus grips / YT Industries2:52.09162:47.07148.25s
 15th69Trevor LEWIS 498769Renton, WAB-line racing / Commencal2:52.62192:47.19158.37s
 16th3Matt ORLANDO 295526Gig Harbor, WAEVO / Transition Bikes2:47.2572:47.26168.44s
 17th36Garrett MACINTOSH 10835Calgary, AB, CanadaGT Coalition2:55.73302:47.60178.78s
 18th23Brian DAVISON 379122Ferndale, WALennys bike shop / Lost Bikes2:53.29212:47.64188.82s
 19th39Chris BENNETT 529519Calgary, AB, CanadaChromag / Fusion Human D / POC2:53.04202:48.44199.62s
 20th46Rhys ELLIS BC098302Whistler, BC, CanadaZEP Racing3:07.24402:49.462010.64s
 21st22Brian CAHAL 454235Martinez, CAFactory Novatec2:53.69232:49.942111.12s
 22nd470Sky DUNN-SARVIS BC097879Argenta, BC, Canada2:58.21362:50.132211.31s
 23rd9Jesse RANSAVAGE 303895Seattle, WARansavage Racing2:57.57342:50.362311.54s
 24th31Jason EISWALD 468093Bellingham, WA100% / Deity / GD / Leatt / Maxxis2:56.77322:50.502411.68s
 25th7Robert STENSON 279077Bothell, WA100% / Bikesale.com go to site2:54.53262:51.022512.20s
 26th35Rhys EWING 286964Eugene, WADeity / team scraper2:52.51182:51.172612.35s
 27th24Kyle HOGAN 368923Arroyo Grande, CANFRDNS2:51.192712.37s
 28th50Kevin LITTLEFIELD 311006Auburn, WAPerfect descent MTB clinics2:50.78132:51.452812.63s
 29th29Eben KIEHL 287787Bellevue, WA2:50.77122:51.502912.68s
 30th38Nicholas COURT BC092808Duncan, BC, CanadaCowichan Cycles / Santa Cruz2:54.09252:51.993013.17s
 31st665Kody CLARKE 418330Duvall, WAAll Out Racing / speed energy2:57.49332:52.143113.32s
 32nd27Cameron HOEFER 302528Bothell, WA100% / Bikesale.com go to site / Pivot2:55.93312:52.153213.33s
 33rd45Wood SKINNER 294580Hermiston, ORAll Out Racing / speed energy2:54.55272:52.293313.47s
 34th34Harry HEAD 10015117836Squamish, BC, CanadaCube / Maxxis / Obsession / Spank2:53.50222:52.373413.55s
 35th41Kris CHRISTENSEN 259558Kirkland, WAMojo Wheels3:01.90392:53.683514.86s
 36th20Adam WOODHOUSE BC093541Anmore, BC, CanadaC4 Rider Training2:51.97152:53.933615.11s
 37th10Alex WYNAKOS 428544Monroe, WAAll Out Racing / YT Industries3:00.26372:55.013716.19s
 38th51Dean TENNANT BC098304Victoria, BC, CanadaDunbar Cycles / Transition Bikes2:54.89292:56.193817.37s
 39th52Jayden GISBORNE BC093848Ladysmith, BC, CanadaCowichan Cycles / Santa Cruz3:00.48382:57.243918.42s
 40th25Levi HARAPNUIK BC093133North Vancouver, BC, CanadaEndless Biking2:57.67352:57.294018.47s
 41st13Bailey VILLALOVOS 470329Federal Way, WADFT unitedDNF3:03.554124.73s
 42nd28Trevor THEW BC092424Duncan, BC, CanadaDunbar Cycles2:49.6193:05.874227.05s
 15Josh GIBB 375690Redmond, WADFT united2:52.2717DNF
 42Anthony EVANS BC091060Peachland, BC, CanadaRace Face / Smith / Sovereign CycleDNSDNS
 -Simon TELLIER BC092288Victoria, BC, Canadatrek pro cityDNS

Cat 1: 0-18 boys  dialpad Finish spread

32 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st155Lucas CRUZ BC098029Pemberton, BC, Canada2:48.0212:45.741-
emoji_events2nd124Kendall MCLEAN BC097754Victoria, BC, CanadaKoverik Racing Magura RD Team2:50.3542:46.4320.69s
emoji_events3rd145Blake BUNTING CAN19991002Vancouver, BC, CanadaC4 Rider Training2:51.7962:46.7230.98s
 4th143Ben WALLACE BC090595North Vancouver, BC, CanadaFox / Intense2:50.1132:48.3242.58s
 5th178Declan ERVIN 478275Bellevue, WARide Fox / Schwalbe3:12.35262:50.9355.19s
 6th433Layton MEYERS 414457Maple Valley, WAKona / Rad racing NW2:54.2482:51.8366.09s
 7th271Josh DZIWENKA BC098254Victoria, BC, CanadaEndūr / Primal performance / Saxx2:51.2952:52.1976.45s
 8th133Jacob STEFIUK BC093089North Vancouver, BC, CanadaC4 / Norco Racing2:53.8072:52.4686.72s
 9th229Gideon BENDER 271119Duvall, WARad racing NW3:01.85152:52.7897.04s
 10th184Ian MILLEY 10055828938Whistler, BC, CanadaWhistler Village Sports2:57.9592:54.43108.69s
 11th217Joshua REGAN AB10674Calgary, AB, CanadaZEP Racing3:00.11102:55.05119.31s
 12th131Ethan SHANDRO BC098305North Vancouver, BC, CanadaTrek BC DEVO TEAM2:49.1722:55.62129.88s
 13th279Kael MARKLE 10054892482Sidney, BC, CanadaMMC Rocky Mountain3:03.62182:56.011310.27s
 14th370Owen HUNTER 10058466530Vancouver, BC, CanadaJohn Henry Bikes / Norco3:03.26172:56.451410.71s
 15th170Dawson YOUNG Libby, MTBad Medicine Bikes3:12.28252:56.911511.17s
 16th136Colton WIERSUM 431725Bellingham, WACanfield Brothers / Encompass ac3:03.05162:58.121612.38s
 17th458Chris WHARTON 473475Sammamish, WAProgression Cycle3:00.84132:58.321712.58s
 18th156Seth SHERLOCK BC098016Squamish, BC, CanadaIntense / Kovarik Racing3:03.79192:58.751813.01s
 19th108Sylas LINNEMANN 412138Issaquah, WADFT united3:00.17112:58.781913.04s
 20th100Ethan LIEB 460616Bellevue, WAFanatik Bike Co. / Leatt / Norco / Shimano3:04.72202:59.692013.95s
 21st164Trent DEL GRIPPO 314386Golden, CO7idp / Giro / Royal / SR Suntour3:05.54213:00.302114.56s
 22nd159Benjamin VAN VEEN 0424421Bellingham, WAJr Progression Racing / Leatt / Norco3:59.10313:04.262218.52s
 23rd218Noah BIRKKJAER AB60385Calgary, AB, CanadaZEP Racing3:10.18233:05.062319.32s
 24th230Tyler BOMMARITO 492039Renton, WAB-line racing3:12.54273:05.322419.58s
 25th369Yusuke YAMAMOTO BC098335Burnaby, BC, CanadaDavid / Loam Coffee / Spy3:00.54123:07.262521.52s
 26th234Andrew GORE 466259Amboy, WAGravity Cartel / Kona / Santiam Bikes3:19.47303:08.892623.15s
 27th152Drew MOZELL 10059049035North Vancouver, BC, CanadaDunbar Cycles3:10.77243:09.882724.14s
 28th140Brody JENSEN 506546Meridian, ID100% / Deity / DVO Suspension / Fly / Kore North Bikes3:08.91223:10.142824.40s
 29th179Spencer ERVIN 504575Bellevue, WAE13 / Schwalbe3:17.48293:10.232924.49s
 30th200Matthew COETSER AB10666Airdrie, AB, CanadaZEP Racing3:16.03283:15.623029.88s
 31st101Dylan BROWN (u20) 458932Bothell, WAAll Out Racing / FSA3:01.14145:13.65312:27.91
 110Zach MCCRACKEN 501922Snoqualmie, WADFT unitiedDNSDNS

Cat 1: 19-29 men  dialpad Finish spread

30 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st119Liam SMILLIE 438757Las Vegas, NVNovatec Factory Racing2:48.151-
emoji_events2nd137Torsenn BROWN 511643Hood River, OR2:53.6625.51s
emoji_events3rd189Nate BOWMAN 455700Steamboat Springs, CO2:55.0436.89s
 4th461Craig FOLSOM 284312Bellingham, WA2:55.1046.95s
 5th122Jake INNES 10059570007Victoria, BC, CanadaFernwood inn2:55.4457.29s
 6th286Spencer BALDWIN 476500Bellingham, WA2:56.8768.72s
 7th202Jacob CARMICHAEL 343998Bellingham, WA2:59.40711.25s
 8th447Cole TOWNSEND 455129Mukilteo, WAAll Out Racing / Fox / Specialized2:59.91811.76s
 9th123Trevor ATTRIDGE BC097187Victoria, BC, CanadaEndūr / Oak Bay Bikes3:00.34912.19s
 10th208Rye LIVINGSTON 498560Portland, ORCyclepath3:01.271013.12s
 11th185Marc SOELBERG 503776Valleyford, WAThe Bike Hub3:02.181114.03s
 12th442Chris SANCHEZ 375624Camas, WANorthwest Bicycle3:03.021214.87s
 13th424Brendan BOYER 473116Bellingham, WA3:03.581315.43s
 14th150Sergei LEONOV 522292Bellevue, WA3:04.151416.00s
 15th289Jake BASSETT (u40) 483801Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivotcycles3:05.741517.59s
 16th226Peter BUCKLEY 432205Sammamish, WAB-line racing3:05.771617.62s
 17th118Eric EVANS (u40) 288604Bellingham, WALennys bike shop / Lost Bikes3:06.711718.56s
 18th134Steve TAUSCHECK 236508Anacortes, WAEpic Racing3:07.081818.93s
 19th417Connor CARSON BC090820Ladysmith, BC, Canada3:07.791919.64s
 20th127Jack HILL 293720Eugene, ORteam scraper3:09.902021.75s
 21st259Ian ROBINSON 403742Auburn, WAMountian sports photography3:11.062122.91s
 22nd146Charlie DOHERTY 191732Seattle, WA3:11.322223.17s
 23rd160Walter SORENSON 530099Eugene, ORMyself3:11.612323.46s
 24th460Nick LERMA 530102Portland, ORCyclepath3:13.982425.83s
 25th345Ross MCDONALD 676798Albiquerque, NMMTB Mania3:16.732528.58s
 26th209Cameron WELCH 530085Port Orchard, WA3:18.762630.61s
 27th323Alex William FLOYD 289645Puyallup, WARansavage Racing3:20.612732.46s
 28th443Halvor NORRIS 501889Spokane, WANorthwest Bicycle / X-Fusion3:21.442833.29s
 29th212Anthony MARSIANO 401395Burien, WAGoPro / Ogio / Tim's Bike Shop3:22.672934.52s
 120Caleb HARAPNUIK 10016173116North Vancouver, BC, CanadaObsession BikesDNS

Cat 1: 30-39 men  dialpad Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st151Adam MANTLE CAN19840511Vancouver, BC, CanadaDunbar Drinking Team2:55.031-
emoji_events2nd125Jason PROVIS 502952Deming, WA2:56.7221.69s
emoji_events3rd408Nick RYSER 512277Bellingham, WALennys bike shop / Lost Bikes3:00.0935.06s
 4th211Sam LARSON 314976Puyallup, WAOh per ahh3:00.3245.29s
 5th163Scott KEMP 191554Shoreline, WA3:00.9455.91s
 6th223Michael KLENZ 410331Carlton, OR3:03.9968.96s
 7th171Jeff REES 93452Spokane Valley, WAWest Coast Racing3:05.80710.77s
 8th126Adam WRIGHT (1980) USA19800430Glacier, WAJustfuckingride3:06.29811.26s
 9th198Paul HOWARD 10059568488Whistler, BC, CanadaZEP Racing3:11.88916.85s
 10th111Mike BRAWLEY 397515Leavenworth, WAKAVU / trailwiki.org go to site3:13.371018.34s
 11th117Phil LEWIS 397520Wenatchee, WAFull circle cycle3:18.371123.34s
 12th456Christopher ANGUS 213388Vancouver, WA3:18.711223.68s
 13th242Charlie SHIVEL 352842Amboy, WAGravity Cartel / iXS / Spank3:21.421326.39s
 14th192Paul SCHMIERER 452678Poulsbo, WAMore Cowbell!3:22.421427.39s
 15th446Andrew FRINK 244580Seattle, WAMojo Wheels3:22.881527.85s
 16th149Sergii SEMENOV 470385Kirkland, WA3:23.971628.94s
 17th195Jesse MURDOCK 483314Vancouver, WAWCR3:25.191730.16s
 18th453Bryan KIEFFER 100849Puyallup, WAEVS / Team Psycho3:40.701845.67s

Cat 1: 40+ men  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st147Chris CANFIELD 172199Bellingham, WACanfield Brothers2:59.231-
emoji_events2nd220Kris MELTON 428939Leavenworth, WA3:02.5423.31s
emoji_events3rd104Randy BARTON 494108Meridian, WADVO Suspension / Fly / Intense / Kore North Bikes3:05.0335.80s
 4th113Kelly MELVIN 451798Sammamish, WA3:08.3149.08s
 5th183Darren LARSON 10055646961Port Moody, BC, CanadaRippers Lounge Racing3:08.7159.48s
 6th196Rich DENSMORE 527454Spokane, WAWCR3:12.71613.48s
 7th162Troy BASSETT 498781Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivotcycles3:16.46717.23s
 8th169Tony DEL GRIPPO 321520Golden, CO7idp / Royal / SR Suntour3:17.78818.55s
 9th182Ralph HAVENS 15456Seattle, WAKnolly Bikes3:17.90918.67s
 10th173Matthew MACARTNEY 253249Fall City, WAEpic Racing3:18.231019.00s
 11th132Ed REILLY 150153Gresham, ORWCR6:12.04113:12.81

Cat 2: 0-14 boys  dialpad Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st320Jackson GOLDSTONE 10053812449Squamish, BC, Canada2:48.501-
emoji_events2nd287Aidan BORTHWICK 10059194636Delta, BC, CanadaC4 / Norco Racing2:54.6126.11s
emoji_events3rd186Eric MILLEY 10055829039Whistler, BC, CanadaWhistler Village Sports2:56.6338.13s
 4th241Aiden GREANYA 10683Calgary, BC, CanadaDRIFT RACING / Leatt / Polygon / Schwalbe2:57.7049.20s
 5th247Louie BLAIR 474255North Bend, WADFT united / DVO Suspension / FSA / Transition Bikes2:58.68510.18s
 6th269Coen SKRYPNEK 10565Calgary, AB, CanadaZEP Racing2:58.90610.40s
 7th334Jonah BRINKERHOFF 443721Bellingham, WA3:00.75712.25s
 8th410Matt MANGANO 483883Port Angeles, WA3:02.89814.39s
 9th153Jon MOZELL 10059048934North Vancouver, BC, Canada3:07.02918.52s
 10th175Peyton PITTS 499838Bend, ORBend Endrance Academy / Spy3:07.321018.82s
 11th238Jacob WING AB10687St. Albert, AB, CanadaDRIFT RACING / Leatt / SR Suntour3:12.801124.30s
 12th469Kaeden EARSLEY Yelm, WA3:13.811225.31s
 13th260Blake RAUSCH 526890Rainier, WA3:18.711330.21s
 14th154Tegan CRUZ 10051476062Pemberton, BC, Canada3:20.391431.89s
 15th429Talon NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt Society3:23.341534.84s
 16th227Braden DELZER 403733Gresham, ORLegion of Dirt / Renthal3:39.461650.96s
 17th471Riley PLUMMER 534408Welches, OR3:41.301752.80s
 18th391Arlie CONNOLLY Bend, ORLoamWolf / Sagebrush cycles / Spy3:45.881857.38s
 19th402Sebastian ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds3:54.40191:05.90
 20th437Cameron STINGER 477563Reno, NVDeity / Kore North Bikes3:57.54201:09.04

Cat 2: 15-18 boys  dialpad Finish spread

38 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st243Justin CLEMENTS AB10678Calgary, AB, CanadaCalgary Cycle / DRIFT RACING2:37.551-
emoji_events2nd467John FRISCHKORN 473555Sammamish, WANorthwest Bicycle2:43.0125.46s
emoji_events3rd428Bryce KANS Maple Valley, WA2:46.1338.58s
 4th245Dylan FYSH AB10270Cochrane, AB, Canada2:47.73410.18s
 5th244Aaron SIXSMITH 10818Calgary, AB, CanadaDRIFT RACING2:50.72513.17s
 6th336Harrison ANDERSON 527390Buckley, WA2:50.83613.28s
 7th142Gavin ULLRICH 530127Hood River, ORDIRTY FINGERS BIKES2:51.98714.43s
 8th274Jonathan SCHLENDER BC093458North Vancouver, BC, CanadaC4 / Norco Racing2:54.65817.10s
 9th214Cole HOLLAND 529646Richland, WAAll Out Racing2:55.44917.89s
 10th378Jake COON 432152Bellingham, WAFanatik Bike Co.2:55.751018.20s
 11th404Jackson ZECHNICH Portland, OR2:57.521119.97s
 12th364Randy CHABOT Granite Falls, WAMarysville Bike Shop2:57.541219.99s
 13th427Dylan SCHWENK Anacortes, WA2:57.801320.25s
 14th235Teddy GUTTERUD 524476Black Diamond, WARotec Cycles2:59.971422.42s
 15th419Chase COFFEY 526381Bellingham, WA3:02.011524.46s
 15th177Caleb ELY Bend, ORiXS / Smith / Spank3:02.011524.46s
 17th305Devon FABIO 10054708081Port Moody, Bc, BC, CanadaC4 / Norco Racing3:02.601725.05s
 18th144Tyler WALLACE BC090586North Vancouver, BC, Canada3:03.291825.74s
 19th307Nick FASANO 473168Sammamish, WARoyal / Spy / Sweetlines3:05.321927.77s
 20th374Stratton JURUS Everett, WATim's Bike Shop3:05.492027.94s
 21st107Avery GRAY Yakima, WADesert Velocity Racing3:05.612128.06s
 22nd373Gavin BUCHANAN Everett, WATim's Bike Shop3:05.822228.27s
 23rd233Michael BUCKLEY 473775Monroe, WAB-line racing3:06.832329.28s
 24th418Jackson WEST 526220Bellingham, WAShuksan Velo Club3:07.552430.00s
 25th103Austin CANTWELL 401200Boise, IDKore North Bikes3:10.102532.55s
 26th141Ryan GOULD 526182Meridian, IDDeity / DVO Suspension / Fly / Kore North Bikes3:10.352632.80s
 27th421Nate KEELEY 526695Bellingham, WA3:10.742733.19s
 28th413Wilfred PUGH 528255Enumclaw, WA3:12.682835.13s
 29th375Cullen PAILLE Seattle, WAJRA bicycles3:13.972936.42s
 30th367Miles MCMAHAN 529509Bellevue, WAparents3:16.823039.27s
 31st115Cam GIBB Redmond, WADFT united3:17.493139.94s
 32nd403Maximus FRAY Vancouver, WATbr3:19.143241.59s
 33rd358Quinlan JORDAN 468989Chattaroy, WAKnolly Bikes3:22.303344.75s
 34th414Alex HUMPHRES Redmond, WA3:28.233450.68s
 35th357Ansel HIGGINS Redmond, WA3:31.713554.16s
 36th361Hudson SOELTER Port Angeles, WAPort angeles bike garage3:36.523658.97s
 37th385Johnny PAWNALL North Bend, WANorthwest Bicycle3:36.883759.33s
 38th376Zachery MORRIS Seattle, WAJRA bicycles3:51.53381:13.98

Cat 2: 19-29 men  dialpad Finish spread

33 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st210Drew BOXOLD Walnut Creeek, CA2:41.031-
emoji_events2nd314Leland HARRIS Victoria, BC, CanadaMarty Mountain Cycle / Team Fis2:44.9123.88s
emoji_events3rd128Jackson MORRIS Victoria, BC, CanadaOak Bay Bikes2:48.0837.05s
 4th409Max FORD Richland, WA2:48.3647.33s
 5th333Zach FRASER Port Angeles, WAStraight off the couch2:48.8157.78s
 6th368Ryan CHABOT Granite Falls, WAMarysville Bike Shop2:49.6468.61s
 7th188Andrew BURNS (u30) 510384Steamboat Springs, CO2:50.4179.38s
 8th280William LAMER Hood River, ORhood riders / Team Finger2:50.5989.56s
 9th288Drew STUESSE 530164Sammamish, WA2:53.07912.04s
 10th349Andrew PARKER (u40) 485458Loomis, CAAuburn Bike Company2:54.151013.12s
 11th350Dillon SMITH Port Townsend, WA2:54.241113.21s
 12th129Jacob WOODSY Missoula, MTMISSOULA BIKE SOURCE2:55.531214.50s
 13th116Michael HOWE 392963Bellingham, WALost Bikes / Magna Tactics / Rebel2:57.671316.64s
 14th139Gabe CUNNINGHAM 526924Hood River, OR2:58.501417.47s
 15th114Codie REGNIER BC098189Maple Ridge, BC, CanadaLoam Coffee / Proline Racing3:01.581520.55s
 16th168Jeff Doyle SAVOLA Seattle, WADiamondback3:03.891622.86s
 17th215Tyler COURTRIGHT Moses Lake, WAO'Neal / Powder Posse / Ryno Power3:07.091726.06s
 18th332Erik BRUNE 485210Duvall, WAB-line racing3:07.341826.31s
 19th256Drew TRAPNELL Beaverton, ORBike Gallery3:07.421926.39s
 20th430Christopher HAYS 526222Lebanon, OR3:07.572026.54s
 21st290Carson DILLARD USA19971101Wenatchee, WAMom and Dad3:08.672127.64s
 22nd382Brandon PORTER 530168Oregon City, ORCyclepath / PDX3:11.522230.49s
 23rd387Tyler STIVERS Mount Vernon, WA3:11.572330.54s
 24th390Nicholas WALTMAN Seattle, WA3:15.212434.18s
 25th199Jordan LECOUNT Libby, MTBad Medicine Bikes3:18.472537.44s
 26th422Jacob WINSLOW Spokane, WAComplete Athlete / Xcelerate Sport3:24.432643.40s
 27th435Michael WEST Shelton, WAAzonic / Royal3:26.622745.59s
 28th298Nicholas OMTA Bellingham, WALost Bikes3:27.092846.06s
 29th371Corey GARCHER Silverton, ORFall Line3:32.462951.43s
 30th346Dante RODRIGUEZ Mount Shasta, CAMTB Mania3:34.383053.35s
 31st216Sean COTTON Moses Lake, WAPowder Posse3:46.45311:05.42
 -Joey PARRY Royal Oaks, CAScots valley cycle sportDNS
 -Cavin REWOLDT Enumclaw, WADNS

Cat 2: 30-39 men  dialpad Finish spread

38 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st407Colin DRAKE Roseburg, OR2:45.041-
emoji_events2nd250Wallace BARR Whistler, BC, Canada2:48.2523.21s
emoji_events3rd252Liam MARSHALL Whistler, BC, CanadaCycle Dog2:50.3035.26s
 4th255Daniel PHIPPS Whistler, BC, Canada2:50.3145.27s
 5th300Cory YALOWICKI Lynnwood, WAProject 529 Legion2:50.3455.30s
 6th457James ALTON Port Angeles, WAOlympic Dirt Society2:50.4565.41s
 7th253Dominic BEER Whistler, BC, CanadaCycle Dog2:51.6376.59s
 8th309Travis HOLMAN 524350Prineville, ORGood Bike Co. / Trek2:51.8486.80s
 9th389Sean STEWART 526499Vancouver, WA2:52.6897.64s
 10th299Brian GISLE Lake Stevens, WA2:55.581010.54s
 11th317George SMILOV Seattle, WAEpic Racing2:57.861112.82s
 12th325Bryson OTTO 530077Federal Way, WA2:58.701213.66s
 13th167Mike LAWLESS Mukilteo, WAFSA2:58.871313.83s
 14th340James GARDNER 524648Port Angeles, WA2:58.911413.87s
 15th426Scott ECKERT Port Orchard, WA3:01.241516.20s
 16th284Zach WIST Lake Stevens, WATim's Bike Shop3:01.621616.58s
 17th251Nic OLLIER Whistler, BC, Canada3:01.631716.59s
 18th311Patrick ZUEST Seattle, WAFSA3:01.651816.61s
 19th187Malcolm SOELBERG 523791Valleyford, WAThe Bike Hub3:01.821916.78s
 20th225Rory MCLEOD Seattle, WAOh-praw3:02.262017.22s
 21st293Travis KLAAS Edmonds, WATeam Oprah3:03.202118.16s
 22nd398Jeff MCAULEY Bremerton, WA3:03.382218.34s
 23rd393Joe FRUECHTEL Portland, ORPearl Bandits3:04.352319.31s
 24th584Bryan CAMPBELL Pa, WAScott and casey3:04.672419.63s
 25th420Tim HEALY Whitefish, MTSPP3:05.282520.24s
 26th366Todd HUHMAN Bothell, WA3:07.542622.50s
 27th236Lance COGLEY 99205, WAWest Coast Racing3:11.182726.14s
 28th261Chris WALLER 530209Rainier, WA3:13.702828.66s
 29th191Nick ARSERS Indianola, WA3:13.742928.70s
 30th207Brian WILSON (u40W) Spokane, WAWCR3:14.803029.76s
 31st181Jesse KIEFFER Puyallup, WAEVS / Team Psycho3:19.723134.68s
 32nd438Chris GARRET Portand, OR3:24.973239.93s
 33rd384Kyle MORDEN Burien, WA3:30.203345.16s
 34th411Joshua FULMER Shoreline, WASpy / Team Couch Life3:49.08341:04.04
 35th365Jack HOOBLER Granite Falls, WALucifer's D / Marysville Bike Shop4:00.10351:15.06
 283Nick CURTIS Lynnwood, WAMarysville Bike ShopDNS
 -Dominic BEER Whistler, BC, CanadaCycle DogDNS
 -Erik RINGSMUTH Seattle, WADNS

Cat 2: 40-49 men  dialpad Finish spread

30 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st239Arden GREANYA 10682Calgary, BC, CanadaDRIFT RACING / Leatt / Polygon / Schwalbe2:50.311-
emoji_events2nd379Cameron PIERCY Snohomish, WADVO Suspension / Kona / Tim's Bike Shop2:55.3225.01s
emoji_events3rd304Christian HAGEL Sammamish, WAProject 529 Legion2:56.2835.97s
 4th395Jason FRANZ Silverton, ORFall Line Racing / Fly / Tribe503.com go to site2:58.7548.44s
 5th267Dante RUIZ Port Angeles, WA3:00.49510.18s
 6th348Ryan STERN 111443Chattaroy, WA3:01.87611.56s
 7th273Michael SCHLENDER BC098331North Vancouver, BC, Canada3:01.95711.64s
 8th206Zebediah BURKE Joseph, ORFiveTen / Fox / West Coast Racing3:02.90812.59s
 9th327Anthony BARLOW Marysville, WAEpic Racing3:02.97912.66s
 10th176Mike PITTS 528808Bend, ORmy family3:04.061013.75s
 11th381Michael ORR 524504Duvall, WANorthwest Bicycle3:04.921114.61s
 12th204Brent SMITH Washougal, WAWCR3:05.691215.38s
 13th401Randall ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds3:06.931316.62s
 14th416Ray DOTTERER Seattle, WATeam Lumberjack Petite3:07.101416.79s
 15th106Erik GRAY 530213Yakima, WADesert Velocity Racing3:09.221518.91s
 16th112Michael NASELOW Bellingham, WAProud Squirrel Racing3:09.311619.00s
 17th392Nathan CONNOLLY Bend, ORLoam Wolf / Sagebrush cycles3:11.611721.30s
 18th359Jeff JORDAN 509267Chattaroy, WA3:11.651821.34s
 19th130Anthony MYERS Vancouver, WA3:12.071921.76s
 20th352Larry JACKSON Caldwell, IDJoyride Cycles3:13.252022.94s
 21st102Tim LIEB 468098Bellevue, WA3:15.162124.85s
 22nd335Beau BRINKERHOFF 79851Bellingham, WA3:15.982225.67s
 23rd277Todd ERICKSON 528106Hayden, IDTwo Wheeler Dealer3:16.292325.98s
 24th362Robert OLSON Marysville, WAMarysville Bike Shop3:18.662428.35s
 25th240Michael LASALATA Arlington, WASPP3:25.032534.72s
 26th394Rodney HASTY Westlinn, ORFall Line Racing / Tribe503.com go to site3:29.922639.61s
 -Scott GRAY 499979Roslyn, WADNS
 121Angelo CIULLA 530056Pasco, WADesert Velocity RacingDNS
 303Mark GRAY Woodinville, WAProject 529 LegionDNS
 -Brandon ZECHER Fox Island, WADNS

Cat 2: 50+ men  dialpad Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st386David OVERMAN Vancouver, WAStumptown Wrecking Crew2:59.391-
emoji_events2nd306Preston PETERSON Kirkland, WAWoodinville Bikes2:59.9520.56s
emoji_events3rd262Todd OLSON 163220Sandy, ORBobby Stenson3:05.6236.23s
 4th109Jim MCCRACKEN Snoqualmie, WA3:09.62410.23s
 5th377Monny WILLIAMS Kennewick, WADesert Velocity Racing3:11.44512.05s
 6th221Mitch SCHMIDT 150667Portland, ORWest Coast Racing3:16.55617.16s
 7th157Jason WEBBER CAN19580807North Vancouver, BC, Canada3:16.80717.41s
 8th231Marc GAROUTTE 418149Auburn, WAEpic Racing3:18.82819.43s
 9th257Todd MCCARTHY Vancouver, WA3:19.63920.24s
 10th312Jim DENISON Seattle, WA3:20.021020.63s
 11th396Darin GABLE 529325Goldbar, WAACTIVE EXCAVATOR RENTALS3:20.131120.74s
 12th555Bill KIEFFER Puyallup, WAEVS, Team Psycho3:25.251225.86s
 13th158Ian RUDD BC092074North Vancouver, BC, CanadaBicyclehub.ca3:26.761327.37s
 14th400Dominic FRANZA 529473Redmond, WABellevue Kawasaki / Bothell Ski &3:39.491440.10s
 15th265Eric HABERMAN Redmond, WA3:43.361543.97s

Cat 3: 0-10 boys  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st363Gavin STANTON 471850Troutdale, ORLil Shredder Bikes / TLD4:15.311-
emoji_events2nd315Max MCKENZIE 472974Clackamas, ORFiveTen / Gravity Cartel / TLD4:21.7526.44s
emoji_events3rd316Wyatt MCKENZIE 472971Clackamas, ORFiveTen / Gravity Cartel / TLD4:22.4737.16s
 4th301Kellan GARY 522997Issaquah, WANorthwest Bicycle4:41.83426.52s
 5th441Teddy EVERSON IV Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park5:18.0851:02.77
 6th448Camron RATKOVIAK Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank5:18.8761:03.56
 7th449Noah GREEN Vancouver, WAiXS / Single track cyclery / Spank5:51.3071:35.99
 8th224Carter CRUM 530410Spokane, WABike Hub / FiveTen / Fox / WCR6:09.3181:54.00
 9th440Jorgen PALMER Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park6:48.9492:33.63

Cat 3: 11-14 boys  dialpad Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st343Brandon DALY 529531North Bend, WAMt Si MTB / Northwest Bicycle3:55.721-
emoji_events2nd294Parker HUNTINGFORD 526955Rainier, WAcarstar / Nem / Pain mafia crossfit3:56.4920.77s
emoji_events3rd324Soren ULLRICH 530125Hood River, OR4:06.70310.98s
 4th344Jagger BUCY 530092Snoqualmie, WA4:09.89414.17s
 5th342Carter LACEY 529488Bellevue, WA4:10.00514.28s
 6th203Cody PARSONS Yakima, WABearded monkey Cycle4:10.92615.20s
 7th172Teagan HAUGEN Libby, MT4:12.72717.00s
 8th281Jacob SCHWEND-CLOHERTY Seattle, WATall Tree4:17.88822.16s
 9th322Taylor DUNN 527185Ellensburg, WAFluidride4:18.87923.15s
 10th268Oscar RUIZ Port Angeles, WA4:20.711024.99s
 11th434Cody MATZ Chehalis, WA4:30.781135.06s
 12th464Colby GROVES Port Angeles, WA4:50.081254.36s
 423Deakin STORM Lake Stevens, WADNF
 -Jarek ZECHER Fox Island, WADNS

Cat 3: 15-18 boys  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st360Ruben GUIBERT BC098017Mount Currie, BC, CanadaCommencal development team2:45.771-
emoji_events2nd219Sam HOWE 10606Jasper, AB, CanadaZEP Racing2:53.3627.59s
emoji_events3rd451Henri VERGARA-GRINDELL Forest Grove, ORE133:44.41358.64s
 4th355Jackson KELDERMAN 530002Issaquah, WA4:00.2841:14.51
 5th292Bijan DANIALI Seattle, WA4:03.4151:17.64
 6th445Logan FRITZ Snoqualmie, WA4:06.1761:20.40
 7th354Oscar EITEL Petaluma, CA4:11.7771:26.00
 8th313Ethan HUGHES 530017Bellevue, WA4:24.0181:38.24
 9th450Cole GOODNIGHT Edmonds, WA4:35.1491:49.37
 356Graham COWLES 508213Redmond, WAKrispy Kreme DonutsDNF

Cat 3: 19-39 men  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st463Tim KLOECKER Poulsbo, WA3:45.071-
emoji_events2nd319Dylan SPEER 530004Black Diamond, WA3:53.2128.14s
emoji_events3rd468Alexander NEWSTEAD Mercer Island, WA3:54.4239.35s
 4th380Lorant DOMOKOS 490953Seattle, WAProject 529 Legion3:56.95411.88s
 5th295Brett HUNTINGFORD 530357Rainier, WA4:04.78519.71s
 6th425Andrew BRYANT Oak Harbor, WA4:09.41624.34s
 7th318Justin STOKER Richland, WAscotts cycles4:19.80734.73s
 8th412Matt ARNOLD Monroe, WATCLFL4:20.45835.38s
 9th372Devin OEI Silverton, ORFall Line Racing / Tribe503.com go to site4:29.45944.38s
 339William PORTER 397395Bothell, WANot Killing itDNS

Cat 3: 40+ men  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st466Brumas NEWSTEAD Seattle, WAPiermont flywheelers4:01.471-
emoji_events2nd254Andrew CAINE 523563Portland, OR4:08.0726.60s
emoji_events3rd297David BEVERLY 138824Coeur D Alene, IDVerticalEarth4:13.40311.93s
 4th148Tom BUNTING Vancouver, BC, Canada4:14.21412.74s
 5th326David THOMS Issaquah, WA4:14.42512.95s
 6th415Alan HUMPHRES Redmond, WA4:15.77614.30s
 7th432Al ROMERO Kennewick, WA4:17.08715.61s
 8th452Gerardo VERGARA-MONROY Forest Grove, OR4:35.48834.01s
 9th439Ted EVERSON Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park4:36.15934.68s
 10th270Paul BUTORAJAC Lake Tapps, WAGHY4:36.421034.95s
 11th454Derek DELAHUNT Seattle, WA4:36.541135.07s
 194Jim WILLIAMS 527015Portland, ORDNS

 

 

Pro women  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st30Danielle BEECROFT 10008176878Sydney, AustraliaAdidas Eyewear / Pivot / Stans3:08.6913:04.261-
emoji_events2nd40Jaime REES 228046Spokane Valley, WAWest Coast Racing3:19.5023:17.65213.39s
emoji_events3rd14Kaytlin MELVIN 400985Sammamish, WA100% / DHaRCO / Evil Bikes / I9 / Maxxis3:20.9633:21.07316.81s
 4th47Kerstin HOLSTER 456788Portland, ORChris King / Cyclepath / Loam Coff3:38.0353:28.53424.27s
 5th44Karen O'CONNELL 312430Seattle, WA3:33.9343:38.10533.84s
 6th19Linnea ROOKE 472495Seattle, WAMaxxis / MFR3:40.9463:40.13635.87s
 7th18Bridgette LEBER 312456Bellingham, WAJenson / REBel Riders / TruckerCo Posse4:29.1774:13.2471:08.98

Cat 1: 0-29 women  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st201Stephanie DENROCHE BC091755Whistler, BC, CanadaZEP Racing3:24.801-
emoji_events2nd462Sarah OLSEN 530254Portland, ORCyclepath / PDC3:42.44217.64s
emoji_events3rd135Connor Shae JAMES 529444Bellingham, WA3:43.24318.44s
 4th166Bryce BASSETT 503230Wenatchee, WAArlberg Sports / Fly / Pivotcycles3:48.19423.39s
 5th138Hannah JOHNSON 413637Kirkland, WA100%3:49.21524.41s
 6th444Laura DELONG 474293Bremerton, WA4:13.68648.88s

Cat 1: 30+ women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st455Emily THOMPSON 504848Bellingham, WA3:45.081-
emoji_events2nd190Kat SWEET 120909Kenmore, WAElement / Norco / Sweetlines3:53.4128.33s
emoji_events3rd180Annie CRAIG 526241Orting, WAEpic Racing4:28.57343.49s
 197Sandy DENSMORE 212143Spokane, WAWCRDNS

Cat 2: 0-18 girls  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st310Aleda TORONITZ 10055352123Brentwood Bay, BC, CanadaMarty's Mountain Cycle3:06.091-
emoji_events2nd321Bailey GOLDSTONE 10053812348Squamish, BC, Canada3:14.0227.93s
emoji_events3rd275Ella ERICKSON 528104Hayden, IDNorthern Peaks Alliance / Two Wheeler Dealer3:14.6738.58s
 4th266Sydney HABERMAN 497899Redmond, WASweetlines Jr. Racing3:19.79413.70s
 5th161Brynn BASSETT 498790Wenatchee, WAArlberg Sports / Fly / Pivotcycles3:22.93516.84s
 6th296Nyla STEPHENS North Bend, WASweetlines Jr. Racing3:25.56619.47s
 7th475Elle RUNYAN 482316Sammamish, WASweetlines / Team Gary3:31.22725.13s
 8th264Gabby KEEN 10059846556Port Moody, BC, CanadaKinetik Cycles4:01.70855.61s
 9th282Riley AMSBRY 530175Kirkland, WASweetlines Jr. Racing4:42.4591:36.36

Cat 2: 19-39 women  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st263Emily SABLEHAUS Settle, WAJillianna / SRAM3:14.291-
emoji_events2nd397Agnes SAUVAGE 260768Portland, ORHagens Berman3:25.48211.19s
emoji_events3rd406Tracy KENNELLEY 530149Glide, ORCanyon Creek Bicycles / ODI / Spy3:29.07314.78s
 4th329Alison ANGIONE Sammamish, WA3:30.21415.92s
 5th285Meghan DAHL Bellingham, WA3:30.82516.53s
 6th347Calli TOTH 507445Whitefish, MTSmokey Point Production3:33.36619.07s
 7th341Anna SUROWIECKI Woodinville, WAB-line racing3:34.78720.49s
 8th388Christine STIVERS Mount Vernon, WASkagit Cycle3:35.35821.06s
 9th308Bethany HOLMAN 524383Prineville, ORGood Bike Co. / Trek3:41.60927.31s
 10th405Brooke CORDER-DAY 530443Roseburg, ORCanyon Creek Bicycles4:00.891046.60s

Cat 2: 40+ women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st291Amy JOSEFCZYK Seattle, WAEpic Racing3:20.851-
emoji_events2nd174Michelle MACARTNEY 253252Fall City, WAEpic Racing3:25.4224.57s
emoji_events3rd246Susan WALSH Burien, WAEpic Racing3:43.93323.08s
 4th328Andrea JOHNSON Seattle, WAKnolly Knation4:07.59446.74s

Cat 3: 0-10 girls  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st278Sierra SEMSAK 497663Issaquah, WASweetlines Jr. Racing4:50.391-
emoji_events2nd276Mica ERICKSON 528107Hayden, IDNorthern Peaks Alliance / Two Wheeler Dealer5:22.07231.68s
emoji_events3rd337Riley HUDSON 486354Bothell, WASweetlines Jr. Racing5:38.73348.34s
 4th249Molly BLAIR 502865North Bend, WASweetlines Jr. Racing5:41.68451.29s
 5th338Jetta PORTER 502009Bothell, WASweetlines Jr. Racing6:50.2051:59.81

Cat 3: 11-18 girls  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st258Autumn PARHAM 524759Edmonds, WA4:07.071-
emoji_events2nd302Makenna GARY 522996Issaquah, WASweetlines Jr. Racing4:19.68212.61s
emoji_events3rd459Brooke ANDERSON 473371Portland, ORLil Shredder Bikes / Sweetlines / TLD4:36.44329.37s
 4th353Saylor JACKSON Caldwell, IDJoyride Cycles5:12.3541:05.28
 5th205Ashtyn LAMB Joseph, ORFiveTen / Fox / West Coast Racing5:39.9751:32.90

Cat 3: 19-39 women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st465Natasha WEISS Gig Harbor, WA4:32.581-
emoji_events2nd383Shannon LELL Bellevue, WA5:08.75236.17s
emoji_events3rd431Shalamar HAYS Lebanon, OR6:14.7931:42.21
 -Lauren YAEGER Gold Bar, WAStevens Pass Bike ParkDNS

Cat 3: 40+ women  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st436Tricia CONNOLLY Bend, ORSagebrush cycles4:28.281-
emoji_events2nd165Erin BASSETT 529946Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivotcycles4:35.9127.63s
emoji_events3rd213Tracy TAYLOR Silverdale, WAEpic Racing4:51.76323.48s
 4th232Shannon SUTHERLAND 457882Auburn, WAEpic Racing5:03.65435.37s
 5th105Christina SHAW 503701Meridian, IDDVO Suspension / Fly / Intense / Kore North Bikes5:04.99536.71s
 6th272Colette BUTORAJAC Lake Tapps, WAGHY5:14.29646.01s
 7th351Grace JACKSON Caldwell, IDJoyride Cycles5:33.9271:05.64
Chat with us