shopping_cart0Basketmenu

2017 NW Cup round 3 at Mt Hood, OR

view_listResults (264)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Presented by

Supported by

Results format By category

Gender Both

Pro men  dialpad Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st11Nate FURBEE 215754Los Osos, CAANVL / E13 / IHB / SCB3:23.591-
emoji_events2nd32Carson EISWALD 478276Bellingham, WAMaxxis3:27.5623.97s
emoji_events3rd69Trevor LEWIS 498769Renton, WAB-line racing / Commencal3:32.5138.92s
 4th49Kasper DEAN 403318Olympia, WA3:33.60410.01s
 5th8Nikolas CLARKE 334728Redmond, WA100% / Bikesale.com go to site / Pivot3:33.86510.27s
 6th726Evan GEANKOPLIS 290045Gold River, CAMarin Enduro Team3:34.56610.97s
 7th50Kevin LITTLEFIELD 311006Auburn, WAPerfect descent MTB clinics3:34.59711.00s
 8th724Matthew KOEN 379171Larkspur, CAMarin / SR Suntour3:36.24812.65s
 9th89Riley DOYLE 460586Bellingham, WAChain Reaction Alaska3:36.30912.71s
 10th23Brian DAVISON 379122Bellingham, WALost Bikes3:36.751013.16s
 11th45Wood SKINNER 294580Hermiston, ORAll Out Racing / AMS / Revgrips / speed energy3:36.771113.18s
 12th137Torsenn BROWN 511643Hood River, ORMtn View Cycles3:37.411213.82s
 13th9Jesse RANSAVAGE 303895Seattle, WADevinci Bikes!!!3:37.621314.03s
 14th31Jason EISWALD 468093Bellingham, WA100% / 6D Helmets / Deity / Leatt / Maxxis3:38.041414.45s
 15th4Jake GROB 0265425Tacoma, WAEVO / Transition Bikes3:38.601515.01s
 16th3Matt ORLANDO 0295526Gig Harbor, WAEVO / Transition Bikes3:41.151617.56s
 17th10Alex WYNAKOS 428544Monroe, WA6D Helmets / All Out Racing / YT Ind3:41.641718.05s
 18th665Kody CLARKE 418330Duvall, WAAll Out Racing3:42.331818.74s
 19th85Matt MOORE (u50) 316938Benicia, CAENCINA BIKES / Enve Composites3:42.531918.94s
 20th41Kris CHRISTENSEN 259558Kirkland, WAMojo Wheels3:46.852023.26s
 21st13Bailey VILLALOVOS 470329Federal Way, WADFT united3:53.252129.66s

Cat 1: 0-18 boys  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st101Dylan BROWN (u20) 458932Bothell, WAAll Out Racing / DVO Suspension / Fly / FSA3:42.941-
emoji_events2nd581Joshua FULTZ-VEINOTTE 10016174025Canmore, ABOutside Bike and Ski3:46.3723.43s
emoji_events3rd178Declan ERVIN 478275Bellevue, WARide Fox / Schwalbe3:49.6636.72s
 4th458Chris WHARTON 473475Sammamish, WAProgression Cycle3:54.27411.33s
 5th428Bryce KANS 534553Maple Valley, WAB-line racing3:55.45512.51s
 6th136Colton WIERSUM 431725Anacortes, WAEncompass Financial3:56.94614.00s
 7th100Ethan LIEB 460616Bellevue, WADT Swiss / Fanatik Bike Co. / FiveTen / Leatt / Maxxis / Norco / Shimano / Smith3:57.62714.68s
 8th170Dawson YOUNG 490336Libby, MTBad Medicine Bikes3:57.67814.73s
 9th230Tyler BOMMARITO 492039Renton, WAB-line racing3:57.75914.81s
 10th234Andrew GORE 466259Amboy, WAGravity Cartel / iXS / Kona / Smith / Spank3:59.811016.87s
 11th179Spencer ERVIN 504575Bellevue, WA4:12.591129.65s
 12th229Gideon BENDER 271119Duvall, WARad racing NW4:13.921230.98s

Cat 1: 19-29 men  dialpad Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st447Cole TOWNSEND 455129Mukilteo, WAFox / Maxxis / Specialized / Spy3:42.191-
emoji_events2nd134Steve TAUSCHECK 236508Anacortes, WAEpic Racing3:48.9326.74s
emoji_events3rd545Austin LANCASTER (cat1) 0424651Central Point, OR100% / DVO Suspension / Santa Cruz / Schwalbe / Unreal Cycles3:51.1838.99s
 4th554Nik DOMMEN 295631Fairfax, CAUp Racing3:52.25410.06s
 5th668Rowan BATEMAN 382383Portland, ORCyclePath Gravity3:54.05511.86s
 6th150Sergei LEONOV 522292Bellevue, WA3:54.98612.79s
 7th226Peter BUCKLEY 432205Snohomish, WAB-line racing3:55.68713.49s
 8th208Rye LIVINGSTON 498560Portland, ORCyclepath PDX3:57.28815.09s
 9th442Chris SANCHEZ 275624Camas, WANorthwest Bicycle3:58.28916.09s
 10th728Bryan MITCHELL 502650Cashmere, WA3:58.461016.27s
 11th160Walter SORENSON 530099Eugene, OR4:03.541121.35s
 12th118Eric EVANS (u40) 288604Bellingham, WALost Bikes4:04.621222.43s
 13th541Greg DEASY 531019Redwood City, CA4:04.711322.52s
 14th259Ian ROBINSON 403742Auburn, WAMountain Sports Photography4:08.781426.59s
 15th146Charlie DOHERTY 191732Seattle, WA4:12.441530.25s
 16th323Alex William FLOYD 289645Puyallup, WA4:13.321631.13s
 17th443Halvor NORRIS 501889Spokane, WANorthwest Bicycle4:14.101731.91s
 18th460Nick LERMA 530102Portland, OR4:29.701847.51s
 634Jake BASSETT (u40) 473801Wenatchee, WAArlberg Sports / PivotDNF
 678Nick LOCKE 476505Moscow, IDParadise Creek BikesDNS

Cat 1: 30-39 men  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st721Patrick FUNK 741230Portland, ORFat Tire Farm3:48.321-
emoji_events2nd223Michael KLENZ 410331OR3:50.4722.15s
emoji_events3rd126Adam WRIGHT (1980) 530270Glacier, WAJustfuckingride3:58.46310.14s
 4th722Ryan GREEN (west) 525986Carmichael, CARiver Ratt4:00.22411.90s
 5th764Barry LUNDEN 268173Spokane, WAMoondusters / The Bike Hub4:00.99512.67s
 408Nick RYSER 512277Bellingham, WALost Bikes-Lenny's Bike ShopDNF
 603Mike WIESER 227734Boise, IDCanfield Brothers / Smokey Point ProductionsDNS
 456Christopher ANGUS 213388Vancouver, WADNS

Cat 1: 40+ men  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st228Brad DELZER 137087Gresham, ORThe Govenor "Olson"3:56.791-
emoji_events2nd147Chris CANFIELD 172199Bellingham, WACanfield Brothers4:01.9025.11s
emoji_events3rd173Matthew MACARTNEY 253249Fall City, WAEpic Racing4:16.40319.61s
 4th196Rich DENSMORE 198986Spokane, WAWCR4:16.86420.07s
 5th162Troy BASSETT 498781Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot4:28.18531.39s

Cat 2: 0-14 boys  dialpad Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st320Jackson GOLDSTONE 10053812449Squamish, BCFox Oakley Kore Shimanp4:27.921-
emoji_events2nd657Jacob SMITH (u21) 407417Portland, ORPdx devo4:32.1724.25s
emoji_events3rd247Louie BLAIR 474255North Bend, WADFT united4:51.65323.73s
 4th175Peyton PITTS 499838Bend, ORBend Endurance Academy / ODI / Ogio / Spy4:59.59431.67s
 5th260Blake RAUSCH 526890Rainier, WANem5:01.76533.84s
 6th343Brandon DALY 529531North Bend, WANorthwest Bicycle / Rocky Mountain Cycles5:09.62641.70s
 7th429Talon NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt Society5:22.78754.86s
 8th471Riley PLUMMER 524408Welches, OR5:24.55856.63s
 9th324Soren ULLRICH 530125Hood River, OR5:25.86957.94s
 10th172Teagan HAUGEN Libby, MTBad Medicine Bikes5:27.111059.19s
 11th227Braden DELZER 403733Gresham, ORLegion of Dirt / Renthal5:28.77111:00.85
 12th391Arlie CONNOLLY Bend, ORSagebrush cycles5:43.72121:15.80
 13th434Cody MATZ Chehalis, WA5:51.15131:23.23
 14th402Sebastian ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds5:52.83141:24.91
 15th630Etan BRAVARD Portland, WA5:58.58151:30.66
 16th742Dylan CANTWELL 401212Boise, ID6:01.18161:33.26
 17th410Matt MANGANO 483883Port Angeles, WAOlympic Dirt Society8:18.30173:50.38

Cat 2: 15-18 boys  dialpad Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st467John FRISCHKORN 473555Sammamish, WANorthwest Bicycle4:17.561-
emoji_events2nd602Kai SPAFFORD 477751Bend, ORBend Endurance Academy4:31.45213.89s
emoji_events3rd644Simon PATAMIA Burien, WAKrispy Kreme Factory Racing4:31.64314.08s
 4th404Jackson ZECHNICH Portland, OR4:42.38424.82s
 5th743Cole HOLLAND 524646Richland, WAO'Neal / Trek Bike Shop4:43.48525.92s
 6th177Caleb ELY 533518Bend, ORiXS / Smith / Spank4:49.44631.88s
 7th635Michael BUCKLEY 473775Snohomish, WAB-line racing4:50.28732.72s
 8th662Mason GOOD Arlee, MTKnolly Bikes4:55.10837.54s
 9th766Harrison ANDERSON 527390Buckley, WA4:55.85938.29s
 10th427Dylan SCHWENK Anacortes, WAYour Mom4:58.131040.57s
 11th356Graham COWLES 508213Bothell, WAKrispy Kreme Factory Racing4:58.481140.92s
 12th469Kaeden EARSLEY Yelm, WAPremier Collision CARSTAR5:05.691248.13s
 13th235Teddy GUTTERUD 524476Black Diamond, WARotec Cycles5:06.731349.17s
 14th103Austin CANTWELL 401200Boise, ID5:08.401450.84s
 15th403Maximus FRAY Vancouver, WADos Ruedas5:08.681551.12s
 16th643Jonathan WILLIAMS Chattaroy, WAIndian Trail Physical Therapy5:11.911654.35s
 17th115Cam GIBB Redmond, WADFT united5:12.571755.01s
 18th755Joey RODRIGUEZ Gresham, ORWCR5:12.821855.26s
 19th687Mac POTTER Sandy, OR5:12.871955.31s
 20th718Ryan RICHARDS Talent, ORLegion of Dirt5:12.922055.36s
 21st367Miles MCMAHAN 529509Bellevue, WAMcMahan Assett Management5:40.69211:23.13
 22nd313Ethan HUGHES 530017Bellevue, WA6:26.27222:08.71
 413Wilfred PUGH 528255Enumclaw, WADNF
 142Gavin ULLRICH 530127Hood River, ORTeam Dirty Fingers BikesDNF
 451Henri VERGARA-GRINDELL Forest Grove, ORE13DSQ
 717Ezra NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt SocietyDNS

Cat 2: 19-29 men  dialpad Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st725Jack HARPER Coeur D'alene, IDVerticalEarth4:38.851-
emoji_events2nd116Michael HOWE 392963Bellingham, WALost Bikes / Magna Tactics / RebelRiders4:41.2322.38s
emoji_events3rd139Gabe CUNNINGHAM 526924Hood River, OR4:45.0436.19s
 4th739Mitchell SENOUR Beaverton, OR4:45.7946.94s
 5th409Max FORD Richland, WADesert Velocity Racing4:49.32510.47s
 6th332Erik BRUNE 485210Duvall, WAB-line racing4:52.02613.17s
 7th215Tyler COURTRIGHT Moses Lake, WAO'Neal / Powder Posse / The Bicycle Shop4:54.34715.49s
 8th672Michael WHITLEY 529842Puyallup, WAKnolly Bikes5:03.46824.61s
 9th199Jordan LECOUNT Libby, MTBad Medicine Bikes5:08.64929.79s
 10th616Corey GARCHER Silverton, ORFall Line / Fly / GT Bikes / oneball5:09.811030.96s
 11th387Tyler STIVERS Mount Vernon, WA5:10.441131.59s
 12th430Christopher HAYS 526222Lebanon, OR5:20.031241.18s
 13th671Stephen WHITLEY Puyallup, WA5:41.28131:02.43
 256Drew TRAPNELL Beaverton, ORBike GalleryDNS
 738Zackery STARK Beaverton, ORDNS

Cat 2: 30-39 men  dialpad Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st407Colin DRAKE Roseburg, ORCanyon Creek Bicycles4:30.421-
emoji_events2nd300Cory YALOWICKI Lynnwood, WAProject 529 Legion4:35.4124.99s
emoji_events3rd733Jesse DEGNAN Vancouver, WA4:35.6035.18s
 4th696Bryson OTTO 530077Federal Way, WA4:39.2848.86s
 5th309Travis HOLMAN 524350Prineville, ORGood Bike Co / Trek4:40.58510.16s
 6th667Ben ATON 471896Portland, ORCyclepath PDX4:53.08622.66s
 7th420Tim HEALY Whitefish, MTSPD Canfield4:54.29723.87s
 8th393Joe FRUECHTEL Portland, ORPearl Bandits4:55.49825.07s
 9th761Patrick MONAHAN Beaverton, OR5:02.89932.47s
 10th384Kyle MORDEN Burien, WA5:04.041033.62s
 11th222Stuart PERILLO 474143Snohomish, WA5:04.291133.87s
 12th745Michael BARNETT Long Beach, WA5:09.961239.54s
 13th438Chris GARRET Milwaukie, ORMonkey Racing5:15.251344.83s
 14th760Sean HARP Big Lake, WA5:25.471455.05s
 15th389Sean STEWART 526499Vancouver, WA5:33.27151:02.85
 16th261Chris WALLER 530209Rainier, WANem5:34.62161:04.20
 17th715Bryan WALKER Grants Pass, ORLegion of Dirt5:34.77171:04.35
 18th765Nigel RUTIGLIANO Portland, OR5:44.40181:13.98
 19th660Ben GIBSON 532845Bellingham, WA13h00:16.991912h55:46.57
 751Aaron PETERS (u35) Roseburg, ORDNF

Cat 2: 40-49 men  dialpad Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st348Ryan STERN 111443Chatteroy, WAIndian Trail Physical Therapy4:42.861-
emoji_events2nd395Jason FRANZ Silverton, ORamerican adrenaline / Fall Line Racing / Fly / GT Bikes / Hiball / oneball / Silver Falls Brewery / Tribe5034:49.5226.66s
emoji_events3rd130Anthony MYERS Vancouver, WA4:52.0639.20s
 4th359Jeff JORDAN 509267Chattery, WA4:55.78412.92s
 5th740Chris PAGE Brightwood, ORMetropolis Cycles4:56.09513.23s
 6th719Michael YOUNG Libby, MTBad Medicine Bikes4:58.51615.65s
 7th206Zebediah BURKE Joseph, OR509 / FiveTen / Fox / iXS / LfDJ / Spank / WCR5:01.12718.26s
 8th106Erik GRAY 530213Yakima, WADesert Velocity Racing5:01.13818.27s
 9th277Todd ERICKSON 528106Hayden, IDTwo Wheeler Dealer5:01.57918.71s
 10th762Danny CARLSON Puyallup, WA5:02.141019.28s
 11th204Brent SMITH Washougal, WAWCR5:04.761121.90s
 12th392Nathan CONNOLLY Bend, ORSagebrush cycles5:09.691226.83s
 13th759Doug PARK Coeur D'alene, IDWCR5:19.021336.16s
 14th352Larry JACKSON Caldwell, IDJoyride Cycles5:19.761436.90s
 15th401Randall ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds5:20.451537.59s
 16th750Aaron LAUGHLIN Roseburg, ORCanyon Creek Bikes5:21.491638.63s
 17th686Jason NEUMANN Mcminnville, ORFall Line Bike Shop / GT Oneball5:24.621741.76s
 18th394Rodney HASTY Westlinn, OR5:39.051856.19s
 19th240Michael LASALATA Blaine, WACanfield Brothers5:40.601957.74s
 20th572Brian STONE Vancouver, WARyno Power6:06.74201:23.88
 -Jason BROUWER Lynnwood, WA529 LEGIONDNS

Cat 2: 50+ men  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st386David OVERMAN Vancouver, WA4:44.281-
emoji_events2nd723Andrew CLARKE Redmond, WA4:58.32214.04s
emoji_events3rd747Jason GIBB Redmond, WADFT united4:58.34314.06s
 4th377Monny WILLIAMS 533623Kennewick, WAScott's Cycle5:16.68432.40s
 5th158Ian RUDD CAN19620325N. Vancouver, BCBicycle Hub CA5:20.52536.24s
 6th748Rick GALE Zigzag, OR5:22.67638.39s
 7th262Todd OLSON Sandy, OR5:39.63755.35s
 396Darin GABLE 529325Gold Bar, WAACTIVE EXCAVATOR RENTALS INC / GABLE PIANO / MARTINSON PIANO MOVINGDNS
 221Mitch SCHMIDT 150667Portland, WAWest Coast RacingDNS

Cat 3: 0-10 boys  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st363Gavin STANTON 471850Troutdale, ORFive-10 / Lil Shredder Bikes / Profile / TLD3:35.901-
emoji_events2nd315Max MCKENZIE 472974Clackamas, ORFiveTen / Gravity Cartel / lilshredder bikes / Stikrd / TLD / X-Fusion3:36.5920.69s
emoji_events3rd316Wyatt MCKENZIE 472971Clackamas, ORFiveTen / Gravity Cartel / lilshredder bikes / Stikrd / TLD / X-Fusion3:40.8434.94s
 4th720Wyatt PARKER Ellensburg, WAIron Horse Brewery3:41.9646.06s
 5th729Kenai ROWAN Rhododendron, OR3:45.98510.08s
 6th448Camron RATKOVIAK Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank3:47.01611.11s
 7th777Boon CHAIJAROEN Portland, ORDad3:50.71714.81s
 8th757Oliver HUBLER Hood River, OR3:53.04817.14s
 9th449Noah GREEN Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank4:13.65937.75s
 10th224Carter CRUM 530410Spokane, WA509 / Bike Hub / FiveTen / Fox / WCR4:34.051058.15s
 301Kellan GARY 52297Issaquah, WALittle Si MTB / Northwest BicycleDNS

Cat 3: 11-14 boys  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st294Parker HUNTINGFORD 526955Rainier, WA6:27.851-
emoji_events2nd344Jagger BUCY 530092Snoqualmie, WA6:55.33227.48s
emoji_events3rd763Tanner WESCOTT Bend, ORBend Endurance Academy7:02.34334.49s
 4th203Cody PARSONS Yakima, WABeared Monkey Cycle7:14.76446.91s
 5th322Taylor DUNN 527185Ellensburg, WAFluidride7:15.75547.90s
 6th646Colby GROVES Port Angeles, WABikes Garage / Groves Crane Company7:33.0061:05.15
 7th735Kai SHAYS Hood River, OR7:51.3971:23.54
 8th736Rory MCBEATH Pullman, WAThree Forks Bike Club8:13.7081:45.85
 9th756Jude BENDER 416166Duvall, WAB-line racing10:26.1393:58.28

Cat 3: 15-18 boys  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st620Austin WALLER 526976Mill Creek, WA6:23.831-
emoji_events2nd445Logan FRITZ Snoqualmie, WANorthwest Bicycle6:36.32212.49s
emoji_events3rd653Chayce WILLIAMS Auburn, WACenter Cycle, Renton6:39.04315.21s
 4th357Ansel HIGGINS Redmond, WAMom & Dad6:39.32415.49s
 5th355Jackson KELDERMAN 530002Issaquah, WA6:39.66515.83s
 6th292Bijan DANIALI Seattle, WA6:43.34619.51s
 7th649Lolo REYNOLDSON Tacoma, WAFlight Racing6:48.99725.16s

Cat 3: 19-39 men  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st753Ian DONNELLY Beaverton, OROregon Trail Syndicate6:17.691-
emoji_events2nd468Alexander NEWSTEAD Mercer Island, WA6:25.1427.45s
emoji_events3rd295Brett HUNTINGFORD 530357Rainier, WAFoothills Build and Remodel6:34.03316.34s
 4th380Lorant DOMOKOS 490953Seattle, WAProject 529 Legion6:34.27416.58s
 5th372Devin OEI Silverton, ORamerican adrenaline / Fall Line Bike Shop / Fly / GT BICYCLES / hiball energy / oneball / silverfalls brewery / Tribe5036:55.54537.85s
 6th731Josh TEDROW Portland, OR7:02.27644.58s
 -Brad GUTTING 379925Seattle, WADNS
 749Colton SCOTT Vancouver, WADNS

Cat 3: 40+ men  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st754Sean SPEESE Portland, OR6:15.481-
emoji_events2nd254Andrew CAINE 523563Portland, OR6:19.5524.07s
emoji_events3rd466Brumas NEWSTEAD Seattle, WADisco Duck6:27.85312.37s
 4th727Shannon MANGANO Port Angeles, WA7:03.82448.34s
 5th270Paul BUTORAJAC Lake Tapps, WAGHY7:23.0851:07.60
 6th752Ron RIGGS Port Angeles, WA7:25.2061:09.72
 -David BEVERLY 138824Coeur D Alene, IDVerticalEarthDNS
 741Ryan JOHNSON (40+) Coeur D'alene, IDDNS
 194Jim WILLIAMS 527015Portland, ORDNS

 

 

Pro women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st14Kaytlin MELVIN 400985Sammamish, WA100% / DHaRCO / Industry Nine / Maxxis / Progression Cycle4:21.471-
emoji_events2nd47Kerstin HOLSTER 456788Portland, ORChris King / Cyclepath / Fox / Maxxis / Oakley / Stans4:25.1923.72s
emoji_events3rd716Lauren HEITZMAN 283632Portland, ORMojo Wheels5:01.40339.93s
 4th18Bridgette LEBER 312456Bellingham, WAJenson USA / REBel Riders / TruckerCo5:34.1741:12.70

Cat 1: 0-29 women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st480Alli GAERTNER 322900Coeur D'alene, IDVerticalEarth4:33.981-
emoji_events2nd138Hannah JOHNSON 413637Kirkland, WAMFR4:47.81213.83s
emoji_events3rd166Bryce BASSETT 503230Wenatchee, WAArlberg Sports / Fly / Pivot4:47.90313.92s
 4th462Sarah OLSEN 530254Portland, WACyclepath PDX5:15.73441.75s

Cat 1: 30+ women

1 competitor found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st397Agnes SAUVAGE 260768Portland, ORHagans Berman4:52.171-

Cat 2: 0-18 girls  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st321Bailey GOLDSTONE 10053812348Squamish, BCFiveTen / KORE / sombre5:04.331-
emoji_events2nd161Brynn BASSETT 498790Wenatchee, WAArlberg Sports / Fly / Pivot5:11.8027.47s
emoji_events3rd264Gabby KEEN 10059846556Port Moody, BCKinetik Cycles5:18.77314.44s
 4th275Ella ERICKSON 528104Hayden, IDNorthern Peaks Alliance / Two Wheeler Dealer5:20.36416.03s
 5th732Brielle STERN Chattaroy, WAIndian Trail Physical Therapy5:48.78544.45s

Cat 2: 19-39 women  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st734Marissa KRAWCZAK Zigzag, OR5:34.991-
emoji_events2nd388Christine STIVERS Mount Vernon, WA5:44.7429.75s
emoji_events3rd465Natasha WEISS Gig Harbor, WA5:47.51312.52s
 4th341Anna SUROWIECKI Woodinville, WAB-line racing5:49.62414.63s
 5th347Calli TOTH 492103Whitefish, MTSmokey Point Productions (24)5:54.94519.95s
 6th406Tracy KENNELLEY 530149Glide, ORCanyon Creek Bicycles / Evlution Nutrition / ODI / Ogio / Spy6:00.11625.12s
 7th746Elizabeth FINKELSTEIN Portland, ORCyclepath PDX6:02.60727.61s
 8th308Bethany HOLMAN 524383Prineville, ORGood Bike Co / Trek6:11.48836.49s

Cat 2: 40+ women  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st174Michelle MACARTNEY 253252Fall City, WAEpic Racing5:26.281-
emoji_events2nd758Sarah BENDER 150851Duvall, WAB-line racing5:35.1628.88s
emoji_events3rd246Susan WALSH Burien, WAEpic Racing5:58.79332.51s

Cat 3: 0-10 girls  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st276Mica ERICKSON 528107Hayden, IDNorthern Peaks Alliance / Two Wheeler Dealer3:58.521-
emoji_events2nd737Aletha OSTGAARD Selah, WAAble Gate Homes4:05.9827.46s
emoji_events3rd337Riley HUDSON Bothell, WASweetlines Jr. Racing4:18.66320.14s
 4th338Jetta PORTER 502009Bothell, WASweetlines Jr. Racing5:28.7241:30.20

Cat 3: 11-18 girls  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st258Autumn PARHAM 524759Edmonds, WA6:44.781-
emoji_events2nd302Makenna GARY 522996Issaquah, WASweetlines Jr. Racing7:29.80245.02s
emoji_events3rd459Brooke ANDERSON 473371Portland, ORLil Shredder TLD Bike Sweetlines7:34.39349.61s
 4th744Molly IZER Sandy, OR8:00.0141:15.23
 5th706Taylor OSTGAARD Selah, WAAble Gate Homes8:00.7751:15.99
 6th353Saylor JACKSON 532866Caldwell, IDJoyride Cycles9:03.2962:18.51
 205Ashtyn LAMB Joseph, OR509 / FiveTen / Fox / iXS / LfDJ / Spank / WCRDNF

Cat 3: 19-39 women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st730Caitlan WHITLEY Puyallup, WA9:12.431-
emoji_events2nd431Shalamar HAYS Lebanon, OR9:34.23221.80s
 383Shannon LELL Bellevue, WADNS
 -Jayme DAILEY Everett, WAB-line racingDNS

Cat 3: 40+ women  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st165Erin BASSETT 529946Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot7:05.701-
emoji_events2nd436Tricia CONNOLLY Bend, ORSagebrush cycles7:21.86216.16s
emoji_events3rd232Shannon SUTHERLAND 457882Auburn, WAEpic Racing8:21.9031:16.20
 4th647Nadia ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds9:20.2842:14.58
 5th272Colette BUTORAJAC Lake Tapps, WAGHY Paulette Racing16:10.5459:04.84
 213Tracy TAYLOR Silverdale, WAEpic RacingDNS
Chat with us