shopping_cart0Basketmenu

2017 NW Cup round 5 at Silver Mtn, Kellogg, ID

view_listResults (256)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Presented by

Supported by

Results format By category

Gender Both

Pro men  dialpad Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st32Carson EISWALD 478276Bellingham, WAFairhaven Bicycle / Maxxis2:10.7312:10.411-
emoji_events2nd35Rhys EWING 286964Eugene, ORDeity / team scraper2:15.4652:13.7823.37s
emoji_events3rd49Kasper DEAN 403318Olympia, WA2:13.5142:13.9233.51s
 4th31Jason EISWALD 468093Bellingham, WA100% / Deity / GD / Leatt / Maxxis2:15.5162:14.1443.73s
 5th2Kent BILLINGSLEY 327768Missoula, MTDFT united2:16.1482:14.9354.52s
 6th519Brandan BOHL 318538Livermore, CA1 SHOT RACING2:17.01102:15.8965.48s
 7th3Matt ORLANDO 295526Gig Harbor, WAEVO / Transition BikesDNS2:16.4976.08s
 8th50Kevin LITTLEFIELD 311206Auburn, WAPerfect descent MTB clinics2:16.3692:16.7186.30s
 9th15Josh GIBB 375698Redmond, WADFT united2:16.0672:17.2296.81s
 10th84Nate BOWMAN 455700Steamboat Springs, CORace Face / Royal / Santa Cruz2:23.04182:20.22109.81s
 11th69Trevor LEWIS 498769Rental, WAB-line racing / Commencal2:13.4432:20.871110.46s
 12th520Conrad CULLENEY 318536Livermore, CA1 SHOT RACING2:18.37122:21.401210.99s
 13th665Kody CLARKE 418330Duvall, WAAll Out Racing2:24.72212:22.031311.62s
 14th89Riley DOYLE 460586Bellingham, WAChain Reaction Alaska2:17.91112:22.951412.54s
 15th73Bryce HELBLING 406096Midvale, UTDVO Suspension / Knolly Bikes / LAKETOWN / POC2:24.26202:23.871513.46s
 16th45Wood SKINNER 294580Heimiston, ORAll Out Racing / Lost Bik / Revgrips2:21.87152:24.121613.71s
 17th13Bailey VILLALOVOS 470329Federal Way, WADFT united2:23.24192:25.731715.32s
 18th58Zachary SEDIVY 341146Kalispell, MTDeity / Fly2:22.78172:25.871815.46s
 19th515Jason BOHL 365766Livermore, CA1 SHOT RACING2:19.90132:26.361915.95s
 20th10Alex WYNAKOS 428544Monroe, WAAllons Racing / YT Industries2:22.72162:33.832023.42s
 21st23Brian DAVISON 379122Bellingham, WALost Bikes2:21.59142:40.602130.19s
 22nd11Nate FURBEE 215754Los Osos, CATeam Furbee2:13.0823:07.712257.30s
 -Torsenn BROWN 511643Hood River, ORMountain View CyclesDNSDNS

Cat 1: 0-18 boys  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st483Damon SEDIVY 341322Kalispell, MTGiant Co Factory2:17.9812:16.661-
emoji_events2nd458Chris WHARTON 473475Sammamish, WAProgression Cycle2:23.6842:18.1921.53s
emoji_events3rd230Tyler BOMMARITO 492039Renton, WAB-line racing2:26.4872:18.8032.14s
 4th101Dylan BROWN (u20) 458932Bothell, WAAll Out Racing / Fly / FSA2:19.1322:20.1143.45s
 5th428Bryce KANS 534533Maple Valley, WAB-line racing2:23.9252:21.3754.71s
 6th229Gideon BENDER 271119Duvall, WARad racing NW2:26.6582:22.0865.42s
 7th110Zach MCCRACKEN 501922Snoqualmie, WADFT united2:25.6162:24.0777.41s
 8th108Sylas LINNEMANN 412138Issaquah, WADFT united2:21.3732:24.6387.97s
 9th179Spencer ERVIN 504575Bellevue, WA6D Helmets / Ethirteen / Schwalbe2:29.5792:28.19911.53s
 10th644Simon PATAMIA 483744Burien, WAKrispy Kreme Factory Racing2:44.09102:34.741018.08s
 11th170Dawson YOUNG 490336Libby, MTBad Medicine Bikes2:47.94112:37.981121.32s
 140Brody JENSEN 506546Meridian, IDDeity / E13 / Kore North Bikes / MaguraDNS

Cat 1: 19-29 men  dialpad Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st447Cole TOWNSEND 455129Makilteo, WAFox / iXS / Maxxis / Spank / Specialized2:19.461-
emoji_events2nd202Jacob CARMICHAEL 343998Bellevue, WANobl Wheels2:20.9921.53s
emoji_events3rd668Rowan BATEMAN 382383Portland, ORCycle Path Gravity2:25.2135.75s
 4th823Frankie CULHNO 485831Kellogg, IDBike Hub2:25.4946.03s
 5th784Forrest TAYLOR 507451Sokane, WASilvey Valley / SPP / The Bike Hub2:25.5356.07s
 6th511Taber KOHLMOOS 476365Livermore, CA2:27.3467.88s
 7th150Sergei LEONOV 522292Bellevue, WA2:28.4078.94s
 8th226Peter BUCKLEY 432205Snohomish, WAB-line racing2:28.6489.18s
 9th134Steve TAUSCHECK 236508Anacortes, WAEpic Racing2:28.9199.45s
 10th774Connor ARMSTRONG 418280Hidden Valley, CADirt Bag Racing2:28.96109.50s
 11th127Jack HILL 237920Eugene, ORteam scraper2:29.24119.78s
 12th443Halvor NORRIS 501889Spokane, WANorthwest Bicycle2:29.44129.98s
 13th160Walter SORENSON 530099Eugene, OR2:29.461310.00s
 14th118Eric EVANS (u40) 288604Bellingham, WALost Bikes2:31.401411.94s
 15th424Brendan BOYER 473116Bellingham, WA2:36.251516.79s
 16th460Nick LERMA 530102Portland, ORCyclepath PDX2:38.151618.69s
 17th678Nick LOCKE 476505Moscow, IDParadise Creek Bikes2:38.461719.00s
 18th212Anthony MARSIANO 401395Burien, WArevgr / Sweetlines / Tims Nike Shop2:39.701820.24s
 19th289Jake BASSETT (u40) 483801Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot2:46.331926.87s
 20th259Ian ROBINSON 403742Auburn, WAEvergreen mtb4:10.65201:51.19

Cat 1: 30-39 men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st171Jeff REES 93452Spokane Valley, WAWest Coast Racing2:32.711-
emoji_events2nd603Mike WIESER 227734Boise, IDCanfield Brothers / Fly / Kali / SPP2:36.0823.37s
emoji_events3rd195Jesse MURDOCK 483314Vancouver, WA509 / Fox / West Coast Racing2:47.64314.93s
 4th192Paul SCHMIERER 452678Poulsbo, WAMore Cowbell!2:48.25415.54s
 5th408Nick RYSER 512277Bellingham, WALost Bikes Lenny's Bike Shop2:49.71517.00s
 117Phil LEWIS 397520Wenatchee, WAFull circle cycleDNS
 764Barry LUNDEN 268173Spokane, WABike Hub / Moondusters / SPPDNS

Cat 1: 40+ men  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st220Kris MELTON 428939Leavenworth, WARIDGE Cyclesport2:33.191-
emoji_events2nd228Brad DELZER 137087Gresham, ORTodd Olsen2:37.2224.03s
emoji_events3rd173Matthew MACARTNEY 253294Fall City, WAEpic Racing2:41.4138.22s
 4th162Troy BASSETT 498781Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot2:53.76420.57s
 -Ralph HAVENS 15456Seattle, WAKnolly Bikes

Cat 2: 0-14 boys  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st247Louie BLAIR 474255Northbend, WADFT united2:32.571-
emoji_events2nd343Brandon DALY 529531North Bend, WANW Bicycles / Rocky Mountain Cycles2:35.6223.05s
emoji_events3rd821Aiden HAZAN Sandpoint, ID2:36.5633.99s
 4th260Blake RAUSCH 526890Rainier, WA2:37.6045.03s
 5th471Riley PLUMMER 524408Welches, Ore2:39.6557.08s
 6th175Peyton PITTS 499838Bend, ORBend Endurance Academy / ogo2:41.3168.74s
 7th324Soren ULLRICH 530125Hood River, OR2:42.1379.56s
 8th429Talon NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt Society2:42.86810.29s
 9th172Teagan HAUGEN Libby, MTBad Medicine Bikes2:53.04920.47s
 10th402Sebastian ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds3:04.301031.73s
 11th820Nate WILLIAMS Boise, IDKore North Bikes3:08.271135.70s
 12th227Braden DELZER 403733Gresham, ORLegion of Dirt / Renthal3:18.841246.27s

Cat 2: 15-18 boys  dialpad Finish spread

28 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st635Michael BUCKLEY Snohomish, WABline racing / Mom & Dad / Spy2:26.861-
emoji_events2nd717Ezra NORTHERN Port Angeles, WAOlympic Dirt Society2:27.0620.20s
emoji_events3rd602Kai SPAFFORD 477751Bend, ORBend Endurance Academy2:28.7731.91s
 4th307Nick FASANO 473168Sammamish, WASweetlines2:30.2343.37s
 5th743Cole HOLLAND 529646Richland, WAAll Mountain Style / All Out Racing2:31.2754.41s
 6th824Carl BUETER Issaquah, WAGHY2:31.7464.88s
 7th814Will PEREZ Hvl, CADirt Bag Racing2:32.0875.22s
 8th596Aaron OSTROM 510966Boise, IDKore North Bikes2:33.7386.87s
 9th844Matt LESSMEIER Kalispell, MT2:34.2197.35s
 9th142Gavin ULLRICH 530127Hood River, ORDIRTY FINGERS BIKES2:34.2197.35s
 11th404Jackson ZECHNICH 536353Portland, OR2:36.49119.63s
 12th235Teddy GUTTERUD 524476Black Diamond, WARotec Cycles2:37.401210.54s
 13th4Kaeden EARSLEY Yelm, WAN.E.M2:41.791314.93s
 13th469Kaeden EARSLEY dayYelm, WAN.E.M2:41.791314.93s
 15th810Charles MICHAUD Bellevue, WA2:42.431515.57s
 16th115Cam GIBB Redmond, WADFT united2:43.061616.20s
 17th103Austin CANTWELL 401200Boise, ID2:44.961718.10s
 18th356Graham COWLES 508213Bothell, WAKrispy Kreme Factory Racing2:47.011820.15s
 19th597Matthew DIKE Meridian, IDDeity / Fly / Intense / Kore North Bikes2:53.721926.86s
 20th141Ryan GOULD 526182Meridian, IDDeity / Fly / Kore North Bikes2:57.512030.65s
 21st789Ean VATCHER Star, IDKore North Bikes2:58.482131.62s
 22nd375Cullen PAILLE Seattle, WAJRA bicycles2:59.782232.92s
 23rd376Zachery MORRIS Seattle, WAJRA bicycles3:07.562340.70s
 357Ansel HIGGINS Redmond, WAKrispy Kreme Factory RacingDNF
 385Johnny PAWNALL Northbend, WACrankbro / FSA / Northwest BicycleDNF
 813Luke MORGAN Calistoga, CADirt Bag RacingDNF
 -Johnny POWNALL North Bend, WACrank Brothers / Northwest BicycleDNS
 -Dylan SCHWENK Anacortes, WAYour MomDNS

Cat 2: 19-29 men  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st409Max FORD West Richland, WADesert Velocity Racing2:26.061-
emoji_events2nd775Kameron SWANK Superior, MTDirt Bag Racing2:31.0625.00s
emoji_events3rd116Michael HOWE 392963Bellingham, WALost Bikes / Magna Tactics / Rebel2:36.23310.17s
 4th332Erik BRUNE 485210Duvall, WAB-line racing2:37.29411.23s
 5th672Michael WHITLEY Puyallup, WAInspired Ride / Knolly Bikes2:40.48514.42s
 6th671Stephen WHITLEY Puyallup, WA2:45.16619.10s
 7th616Corey GARCHER Silverton, ORFalline / Fly / GT Bikes / Hiball / oneball / TRI2:45.30719.24s
 8th676Ryan ROBLES DayPuyallup, WA2:52.89826.83s
 9th215Tyler COURTRIGHT Moses Lake, WAO'Neal / Powder Posse2:57.56931.50s
 10th673Cavin REWOLDT Enumclaw, WA2:58.291032.23s
 11th659Andrew ENGLES Pasco, WADesert Velocity Racing3:36.32111:10.26

Cat 2: 30-39 men  dialpad Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st300Cory YALOWICKI Lynnwood, WAProject 529 Legion2:31.761-
emoji_events2nd584Bryan CAMPBELL Port Angeles, WACasey / Scott2:35.4523.69s
emoji_events3rd675Gene KISHINEVSKY Beaverton, ORCyclepath PDX2:36.4734.71s
 4th847Cameron LLOYD Lolo, MTKnolly Deity Onyx RP2:37.0845.32s
 5th457James ALTON Port Angeles, WAODS2:37.1655.40s
 6th845Don MACY DayMoscow, ID2:37.2665.50s
 7th309Travis HOLMAN 524350Prineville, ORGood Bike Co. / Trek2:37.4075.64s
 8th207Brian WILSON (u40W) Spokane, WABike Hub / FiveTen / West Coast Racing2:37.6485.88s
 9th830Pete KINSEY Kennewick, WADesert Velocity Racing2:39.2497.48s
 10th222Stuart PERILLO 474143Snohomish, WACanfield SPP2:40.49108.73s
 11th660Ben GIBSON 532845Bellingham, WA2:42.361110.60s
 12th809Kent PERILLO Bellingham, WA2:42.411210.65s
 13th261Chris WALLER 530209Rainier, WA2:46.881315.12s
 14th681Jared FARIS Pasco, WA2:47.551415.79s
 15th236Lance COGLEY 389276Spokane, WAWest Coast Racing2:49.401517.64s
 16th420Tim HEALY Whitefish, MTCanfield Brothers / SPP2:55.851624.09s
 17th389Sean STEWART 526499Vancouver, WA3:02.341730.58s
 18th848Ryan LIGHTBODY Stanwood, WA3:14.071842.31s
 19th187Malcolm SOELBERG 523791Valleyford, WAThe Bike Hub3:17.271945.51s
 20th-Max WOOD Pullman, WAParadise Creek Bicycles3:18.822047.06s
 20th846Max WOOD DayPullman, WA3:18.822047.06s
 22nd667Ben ATON 471896Portland, ORCyclepath PDX12h01:23.392211h58:51.63

Cat 2: 40-49 men  dialpad Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st206Zebediah BURKE DayWAWCR2:34.011-
emoji_events2nd130Anthony MYERS Vancouver, WA2:37.7923.78s
emoji_events3rd106Erik GRAY 530213Yakima, WADesert Velocity Racing2:39.3535.34s
 4th762Donny CARLSON Puyallup, WA2:39.9345.92s
 5th401Randall ROTHGEB Vancouver, WASingle Track Minds2:40.6356.62s
 6th395Jason FRANZ Silverton, ORAmerican Adr / Fall Line / Tribe5032:41.8767.86s
 7th352Larry JACKSON Caldwell, IDJoyride Cycles2:42.7178.70s
 8th359Jeff JORDAN 509267Chattery, WA2:46.16812.15s
 9th277Todd ERICKSON 528106Hayden, IDTwo Wheeler Decler2:46.92912.91s
 10th759Doug PARK Coeur D'alene, IDWest Coast Racing2:47.351013.34s
 11th831Scott GRAY 499979Doslyn, WA2:48.731114.72s
 12th204Brent SMITH Washougal, WABike Hub / Fox / Kona / West Coast Racing2:51.081217.07s
 13th838Ed ASSED Post Falls, IDAssure Painting / The Bike Hub3:17.141343.13s
 14th240Michael LASALATA Bellingham, WACanfield Brothers3:18.351444.34s
 15th658Jeff ENGLES Pasco, WADesert Velocity Racing / ODI3:48.41151:14.40
 348Ryan STERN 111443Spokane, WAIndian Trail Physical TherapyDNS

Cat 2: 50+ men  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st723Andrew CLARKE Redmond, WA2:38.811-
emoji_events2nd377Monny WILLIAMS 533623Kennewick, WADessert Velocity Racing2:47.0328.22s
emoji_events3rd265Eric HABERMAN Redmond, WA2:52.56313.75s
 4th221Mitch SCHMIDT 150667Portland, ORWest Coast Racing3:21.58442.77s

Cat 3: 0-10 boys  dialpad Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st315Max MCKENZIE 4725974Clackamas, ORGravity Cartel / TLD3:00.191-
emoji_events2nd316Wyatt MCKENZIE 472971Clackamas, ORGravity Cartel / TLD3:00.9220.73s
emoji_events3rd720Wyatt PARKER Ellensburg, WA3:02.8932.70s
 4th301Kellan GARY 522997Issaquah, WANorthwest Bicycle3:05.8345.64s
 5th729Kenai ROWAN Rhododendron, ORDad3:10.48510.29s
 6th801Tanner WILLIAMS Donnelley, ID3:11.56611.37s
 7th812Ole BARRS Hood River, OR3:17.90717.71s
 8th448Camron RATKOVIAK Vancouver, WAiXS / Single Track Minf Cyclery / Sp3:18.81818.62s
 9th449Noah GREEN Vancouver, WAiXS / Single Track Minds3:35.64935.45s
 10th562Ethan RUCHERT Newman Lake, WAMoJo Cyclery3:36.401036.21s
 11th440Jorgen PALMER 532862Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park3:45.131144.94s
 12th441Teddy EVERSON IV 532860Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park3:47.811247.62s
 13th224Carter CRUM 530410Spokane, WA509 / Bike Hub / FiveTen / Ride Fox / West Coast Racing4:01.97131:01.78
 14th757Oliver HUBLER Hood River, ORCouper Spur Alpine Team4:32.47141:32.28
 15th827Elliott KLEIN Redmond, WA4:56.56151:56.37

Cat 3: 11-14 boys  dialpad Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st835Brayden HERNDON Liberty Lake, WA2:34.661-
emoji_events2nd342Carter LACEY 529488Bellevue, WAOLA2:39.2524.59s
emoji_events3rd825Zachary ATKINS Naches, WA2:44.4939.83s
 4th203Cody PARSONS Yakima, WABearded monkey Cycle2:50.30415.64s
 5th742Dylan CANTWELL 401212Boise, ID2:51.27516.61s
 6th822Michael YATES 537363Fall City, WA2:59.75625.09s
 7th322Taylor DUNN 527185Ellensburg, WAFluidride3:01.35726.69s
 8th685Dylan PHIPPS Mcminnville, ORC & R Racing / Fall Line Racing3:01.68827.02s
 9th736Rory MCBEATH Pullman, WAThree Forks Bike Club3:02.03927.37s
 10th841Alex ROBERTS Duvall, WAB-line racing3:05.441030.78s
 11th839Ryley LYNN Otis Orchards, WABike Hub3:07.951133.29s
 12th815Cason LAM DAYSpokane, WA3:09.511234.85s
 13th268Oscar RUIZ Port Angeles, WAOlympic Dirt Society3:49.38131:14.72
 836Tyler ELLS Whitefish, MTDNF

Cat 3: 15-18 boys  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st816Thomas LAWSON Liberty Lake, WAWheel sport2:36.881-
emoji_events2nd445Logan FRITZ Snoqualmie, WANorthwest Bicycle2:38.7821.90s
emoji_events3rd833Aidan CROSKREY Whitefish, MT2:40.0033.12s
 4th649Lolo REYNOLDSON Tacoma, WAFlight2:41.6744.79s
 5th355Jackson KELDERMAN 530002Issaquah, WA2:41.8454.96s
 6th653Chayce WILLIAMS Auburn, WACenter Cycle2:43.3466.46s
 7th826Silas HIGGINS Redmond, WAMom and Dad2:58.03721.15s
 313Ethan HUGHES 530017Bellevue, WADNS

Cat 3: 19-39 men  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st468Alexander NEWSTEAD Mercer Island, WACookie Monster2:32.731-
emoji_events2nd380Lorant DOMOKOS 490953Seattle, WAProject 529 Legion2:36.2423.51s
emoji_events3rd295Brett HUNTINGFORD 530357Rainier, WAForthills Build and Remodel2:42.1339.40s

Cat 3: 40+ men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st297David BEVERLY 138824Coeur D'alene, IDVerticalEarth2:44.141-
emoji_events2nd254Andrew CAINE 523563Portland, OR2:44.5720.43s
emoji_events3rd231Marc GAROUTTE 418149Auburn, WAEpic Racing2:49.1134.97s
 4th811James HELBLING Midvale, UTLaketown Bicycles / TruckerCo2:53.6649.52s
 5th439Ted EVERSON 532861Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park3:07.68523.54s
 6th840Erik ROBERTS Duvall, WAB-line racing3:11.11626.97s
 828Pat SHIELDS Yakima, WADNS

 

 

Pro women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st40Jaime REES 228046Spokane Valley, WAWest Coast Racing2:32.6512:38.091-
emoji_events2nd834Alicia LEGGETT 455546Missoula, MTKnolly Bikes2:46.4132:46.9428.85s
emoji_events3rd47Kerstin HOLSTER 456788Portland, ORCyclepath PDX2:45.1922:47.3739.28s
 4th796Kate MEYER 535650Bend, ORBend Cyclery / Deity / Hope / I9 / RIOT2:48.4742:51.41413.32s

Cat 1: 0-29 women  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st166Bryce BASSETT 503230Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot2:59.851-
emoji_events2nd462Sarah OLSEN 530254Portland, ORCyclepath PDX3:04.4224.57s

Cat 2: 0-18 girls  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st275Ella ERICKSON 528104Hayden, IDNorthern P / Two Wheeler Dealer2:45.281-
emoji_events2nd266Sydney HABERMAN 497899Redmond, WASweetlines Jr. Racing2:52.5727.29s
emoji_events3rd264Gabby KEEN BC098367Port Moody, BC, CanadaKinetik Cycles2:53.2938.01s
 4th161Brynn BASSETT 498790Wenatchee, WAAlberg Sports Inc / Pivot2:57.47412.19s
 5th817Hannah WOLFF 536358Lolo, MT5:23.8952:38.61

Cat 2: 19-39 women  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st388Christine STIVERS Mt. Vernon, WA2:43.621-
emoji_events2nd347Calli TOTH 492103Whitefish, MTSPP2:59.93216.31s
emoji_events3rd843Natalie VITALIE 526728San Francisco, CADirt Trail Riders / Rhythm Bikes3:01.59317.97s
 4th465Natasha WEISS Gig Harbor, WA3:05.17421.55s
 5th682Kristen FARIS Pasco, WA3:06.66523.04s
 6th406Tracy KENNELLEY 530149Glide, ORCanyon Creek Bicycles / ODI / Spy3:10.11626.49s
 7th601Ashley ST. PIERRE 537311Eagle, ID3:10.13726.51s
 8th832Melissa BOGERT 499910Moscow, ID3:12.45828.83s
 9th308Bethany HOLMAN 524383Prineville, ORGood Bike Co. / Trek3:15.04931.42s
 10th405Brooke CORDER-DAY 530443Roseburg, ORCanyon Creek Bicycles3:38.251054.63s
 11th792Jenna NORRIS Spokane, WAZuster Cycling3:49.72111:06.10
 12th819Samantha SEUFERT 474302Snohomish, WATim's Bike Shop3:50.01121:06.39

Cat 2: 40+ women  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st246Susan WALSH Burien, WAEpic Racing3:06.861-
emoji_events2nd174Michelle MACARTNEY 253252Fall City, WAEpic Racing3:09.5322.67s
emoji_events3rd758Sarah BENDER 150851Duvall, WAB-line racing3:14.9038.04s

Cat 3: 0-10 girls  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st278Sierra SEMSAK 497663Issaquah, WASweetlines Jr. Racing3:01.641-
emoji_events2nd276Mica ERICKSON 528107Hayden, IDNorthern P / Two Wheeler Decler3:12.49210.85s
emoji_events3rd737Aletha OSTGAARD Selah, WAAble Gate Homes3:16.38314.74s
 4th337Riley HUDSON Bothell, WASweetlines Jr. Racing3:48.08446.44s
 5th829Nory KLEIN Redmond, WA3:59.13557.49s

Cat 3: 11-18 girls  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st258Autumn PARHAM 524759Edmonds, WA2:51.671-
emoji_events2nd302Makenna GARY 522996Issaquah, WASweetlines Jr. Racing2:55.2223.55s
emoji_events3rd706Taylor OSTGAARD Selah, WAAble Gate3:02.08310.41s
 4th645Julia LOFQVIST TRAUM Issaquah, WASweetlines Jr. Racing3:12.79421.12s
 5th818Grace LAWSON Liberty Lake, WAWheelsport3:19.34527.67s
 6th353Saylor JACKSON 532866Caldwell, IDJoyride Cycles3:19.65627.98s
 7th205Ashtyn LAMB DayWAWCR3:57.4771:05.80

Cat 3: 19-39 women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st837Emily WELLINGTON Post Falls, IDAssure Painting / The Bike Hub3:19.151-
emoji_events2nd842Brooke ONEILL 532017San Francisco, CA3:24.2025.05s
emoji_events3rd730Caitlan WHITLEY Puyallup, WA3:26.7337.58s
 4th383Shannon LELL Bellevue, WA3:33.27414.12s
 5th849Courtenay BRIMER Bellevue, WASister in Action Sports4:31.9151:12.76

Cat 3: 40+ women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st165Erin BASSETT 529946Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot3:08.701-
emoji_events2nd232Shannon SUTHERLAND 457882Auburn, WAEpic Racing3:17.3528.65s
emoji_events3rd351Grace JACKSON Caldwell, IDJoyride Cycles3:22.95314.25s
 4th213Tracy TAYLOR Silverdale, WAEpic Racing3:25.27416.57s
 5th600Kate OSTROM Boise, IDKore North Bikes3:28.70520.00s
Chat with us