shopping_cart0Basketmenu

2017 NW Cup round 6 at Stevens Pass, WA

view_listResults (293)photo_libraryPhotos (1,222)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Presented by

Supported by

Results format By category

Gender Both

Pro men  dialpad Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st5Weston POTTERphoto_library 424874E. Wenatchee, WAEVO / Transition Bikes2:28.42102:24.421-
emoji_events2nd49Kasper DEANphoto_library 403318Bellingham, WA2:26.4432:24.7420.32s
emoji_events3rd31Jason EISWALDphoto_library 468093Bellingham, WA100% / 6D Helmets / Deity / Leatt2:27.0552:25.0030.58s
 4th1Luke STROBELphoto_library 181052Issaquah, WAEvil Bikes2:22.0412:25.2940.87s
 5th11Nate FURBEEphoto_library 215754Los Osos, CAANVL / E13 / Santa Cruz2:25.0922:25.7051.28s
 6th50Kevin LITTLEFIELDphoto_library 311006Auburn, WAPerfect descent MTB clinics2:29.07112:26.8562.43s
 7th137Torsenn BROWNphoto_library 511643Hood River, OR2:29.81122:27.2572.83s
 8th3Matt ORLANDOphoto_library 295526Gig Harbor, WAEVO / Transition Bikes2:27.0142:27.9783.55s
 9th69Trevor LEWISphoto_library 4980769Renton, WAB-line racing / Commencal2:27.2972:28.1793.75s
 10th9Jesse RANSAVAGEphoto_library 303895Seattle, WADevinci2:28.0692:28.62104.20s
 11th8Nikolas CLARKEphoto_library 334728Redmond, WA100% / Bikesale.com go to site / Pivot2:29.42115.00s
 12th45Wood SKINNERphoto_library 294580Hermiston, ORAllOutRacing / Lost Bikes / Pedaling inovations / Rev grips2:34.11132:32.34127.92s
 13th665Kody CLARKEphoto_library 418330Duvall, WAAll Out Racing2:37.92142:35.921311.50s
 14th41Kris CHRISTENSENphoto_library 259558Kirkland, WAMojo WheelsDNS2:35.951411.53s
 15th534Adam RANSAVAGEphoto_library 292601Ellensberg, WA2:39.81152:37.091512.67s
 16th27Cameron HOEFERphoto_library 302528Bothell, WABikesale.com go to site / Pivot2:40.60162:37.721613.30s
 17th7Robert STENSONphoto_library 279077Bothell, WA100% / ANVL / Bikesale.com go to site / Pivot3:05.29172:39.911715.49s
 18th35Rhys EWINGphoto_library 286964Eugene, ORDeity / Tream Screaper2:27.2162:40.041815.62s
 19th460Nick LERMAphoto_library 530102Portland, ORCyclepath PDXDNS2:49.451925.03s
 20th783Ben FURBEEphoto_library 215234Olympia, WAE13 / Santa Cruz / Team Furbee2:28.0284:44.70202:20.28
 99Brian CAHALphoto_library 454235Martinez, CAnovatec factoryDNSDNS
 4Jake GROBphoto_library 265425Tacoma, WAEvil Bikes / Transition BikesDNSDNS
 10Alex WYNAKOSphoto_library 428544Monroe, WA6D Helmets / All Out Racing / YT IndustriesDNSDNS

Cat 1: 0-18 boys  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st433Layton MEYERSphoto_library 414457Maple Valley, WAKona / Rad racing NW2:31.6322:28.421-
emoji_events2nd101Dylan BROWN (u20)photo_library 58932Bothell, WAAll Out Racing / DVO Suspension / Fly / FSA / Tigatu2:34.5932:31.1122.69s
emoji_events3rd100Ethan LIEBphoto_library 460616Bellevue, WADT Swiss / Fanatik Bike Co. / FiveTen / Leatt / Maxxis / Norco2:36.4842:34.1635.74s
 4th458Chris WHARTONphoto_library 473475Sammamish, WAProgression Cycle2:40.0672:34.2745.85s
 5th428Bryce KANSphoto_library 534553Maple Valley, WAB-line racing2:39.9462:36.3557.93s
 6th178Declan ERVINphoto_library 478275Bellevue, WARide Fox / Schwalbe2:23.0412:37.2468.82s
 7th170Dawson YOUNGphoto_library 490336Libby, MTBad Medicine Bikes2:41.9582:39.85711.43s
 8th644Simon PATAMIAphoto_library 483744WAKrispy Kreme Factory Racing2:50.8292:43.15814.73s
 9th229Gideon BENDERphoto_library 271119Duvall, WARad racing NW2:37.1852:46.84918.42s

Cat 1: 19-29 men  dialpad Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st447Cole TOWNSENDphoto_library 455129Mukilteo, WAMaxxis / Spank / Specialized / Spy / Woodinville Bikes2:35.411-
emoji_events2nd118Eric EVANS (u40)photo_library 288604Bellingham, WALost Bikes2:39.2023.79s
emoji_events3rd208Rye LIVINGSTONphoto 498560Portland, ORCyclepath PDX2:39.3333.92s
 4th134Steve TAUSCHECKphoto_library 236508Anacortes, WAEpic Racing2:40.6045.19s
 5th545Austin LANCASTER (cat1)photo_library 424651Central Point, OR2:41.7156.30s
 6th668Rowan BATEMANphoto_library 382383Portland, ORCyclePath Gravity2:42.0966.68s
 7th226Peter BUCKLEYphoto 432205Snohomish, WABline racing2:43.1677.75s
 8th823Frankie CULHNOphoto_library Kellogg, IDMom and Dad2:43.8588.44s
 9th443Halvor NORRISphoto_library 501889Spokane, WANorthwest Bicycle2:45.1299.71s
 10th127Jack HILLphoto_library 239720Eugene, ORteam scraper2:45.20109.79s
 11th160Walter SORENSONphoto_library 530099Eugene, OR2:45.621110.21s
 12th678Nick LOCKEphoto_library 476505Moscow, IDParadise Creek Bikes2:46.281210.87s
 13th146Charlie DOHERTYphoto 191732Seattle, WA2:47.161311.75s
 14th259Ian ROBINSONphoto_library 403742Auburn, WAEvergreen mtb2:47.691412.28s
 15th323Alex William FLOYDphoto_library 289645Puyallup, WAJesse Ransavage2:48.441513.03s
 16th150Sergei LEONOVphoto 522292Bellevue, WA2:49.741614.33s
 17th424Brendan BOYERphoto_library 473116Bellingham, WAAvailable2:51.681716.27s
 18th212Anthony MARSIANOphoto_library 401395Butien, WAOgio / Rev grips / Slick Products / Sweetlines / Tim's Bike Shop2:58.151822.74s
 209Cameron WELCH 530085Port Orchard, WADNS

Cat 1: 30-39 men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st163Scott KEMPphoto_library 191554Shoreline, WAEvil Bikes2:38.371-
emoji_events2nd408Nick RYSERphoto_library 512277Bellingham, WALennys bike shop / Lost Bikes2:40.5922.22s
emoji_events3rd603Mike WIESERphoto_library 227734Boise, IDCanfield Brothers / Fly / Kali / SPP2:45.2336.86s
 4th171Jeff REESphoto_library 93452Spokane, WAWCR2:49.49411.12s
 5th195Jesse MURDOCKphoto_library 483314Vancouver, WAFiveTen / Fox / WCR2:56.93518.56s
 6th888Andrew CLAIBORNEphoto_library 428991Olympia, WAJoyride Bikes2:59.20620.83s
 7th192Paul SCHMIERER 452678Poulsbo, WAMore Cowbell!3:06.65728.28s

Cat 1: 40+ men  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st147Chris CANFIELDphoto_library 172199Bellingham, WACanfield Brothers2:37.291-
emoji_events2nd220Kris MELTONphoto_library 428939Leavenworth, WARIDGE Cyclesport2:39.1921.90s
emoji_events3rd577Keith THOMPSONphoto_library 35447Tanasket, WA2:45.0837.79s
 4th870Chris BENTLEYphoto_library 199389Fall City, WAWoodinville Bikes2:49.07411.78s
 5th228Brad DELZERphoto_library 137087Gresham, ORThe Govenor2:51.22513.93s
 6th162Troy BASSETTphoto_library 498781Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot2:52.33615.04s
 7th173Matthew MACARTNEYphoto_library 253249Fall City, WAEpic Racing2:57.28719.99s
 8th182Ralph HAVENSphoto_library 15456Seattle, WAKnolly Bikes3:01.55824.26s
 9th544Russell LANCASTERphoto_library 430641Central Point, OR3:16.24938.95s

Cat 2: 0-14 boys  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st247Louie BLAIRphoto_library 474255North Bend, WADFT united / DVO Suspension / FSA / Transition Bikes3:25.691-
emoji_events2nd410Matt MANGANOphoto_library 483883Port Angeles, WAOlympic Dirt Society3:33.6627.97s
emoji_events3rd260Blake RAUSCHphoto_library 526890Rainier, WAN.E.M.3:35.2639.57s
 4th566Jonah BRINKERHOFFphoto_library 443721Bellingham, WAEnve / Smith / TLD3:37.27411.58s
 5th891Samuel DAYphoto_library Bend, OR3:47.59521.90s
 6th883Raymond JAMESONphoto_library Bonney Lake, WA3:53.21627.52s
 7th172Teagan HAUGENphoto_library Libby, MT3:55.23729.54s
 8th343Brandon DALYphoto_library 529531North Bend, WANW Bicycles / Rocky Mountain Cycles3:59.81834.12s
 9th227Braden DELZERphoto_library 403733Gresham, ORLegion of Dirt4:12.69947.00s
 10th402Sebastian ROTHGEBphoto Vancouver, WASingle Track Minds4:25.541059.85s
 11th434Cody MATZphoto_library Chehalis, WA4:43.83111:18.14
 12th471Riley PLUMMERphoto_library 524408Welches, ORDad6:01.48122:35.79

Cat 2: 15-18 boys  dialpad Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st635Michael BUCKLEYphoto_library Snohomish, WAB-line racing / Mum and Dad3:19.031-
emoji_events2nd743Cole HOLLANDphoto_library 529646Richland, WAAllmountainstyle / Desert Velocity / O'Neal / Spy3:19.8120.78s
emoji_events3rd142Gavin ULLRICHphoto_library 530127Hood River, ORDIRTY FINGERS BIKES3:24.7435.71s
 4th404Jackson ZECHNICHphoto_library 536353Portland, OR3:27.6648.63s
 5th451Henri VERGARA-GRINDELLphoto_library Forest Grove, ORE133:30.98511.95s
 6th378Jake COONphoto_library 432152Bellingham, WAFanatik Bike Co.3:31.07612.04s
 7th307Nick FASANOphoto_library 473168Sammamish, WASweetlines3:32.64713.61s
 8th107Avery GRAY Yakima, WADesert Velocity Racing3:34.07815.04s
 9th882Spencer SUMPTERphoto_library Bellingham, WA3:35.94916.91s
 10th413Wilfred PUGHphoto_library 528255Enumclaw, WAKrispy Kreme Factory3:39.581020.55s
 11th427Dylan SCHWENKphoto_library Anacortes, WAYour Mom3:40.681121.65s
 12th858Trever WARWICKphoto_library Graham, WA3:42.101223.07s
 13th235Teddy GUTTERUDphoto 524476Black Diamond, WARotec Cycles3:45.611326.58s
 14th103Austin CANTWELLphoto_library 401200Boise, ID3:47.911428.88s
 15th403Maximus FRAYphoto_library Vancouver, WADos Ruedas / Tbr3:48.451529.42s
 16th375Cullen PAILLEphoto_library Seattle, WAJRA Bicycle3:51.861632.83s
 17th602Kai SPAFFORDphoto_library 477751Bend, ORBend Endurance Academy3:52.231733.20s
 18th385Johnny POWNALLphoto_library North Bend, WANorthwest Bicycle3:57.141838.11s
 19th859Austin ROSEphoto_library Anacortes, WAahahooohaoo3:59.031940.00s
 20th361Hudson SOELTERphoto_library Port Angeles, WAPort angeles bike garage4:01.252042.22s
 21st896Alexander PERELMANphoto_library Duvall, WA4:03.102144.07s
 22nd358Quinlan JORDANphoto_library 468989Spokane, WAKnolly Bikes4:28.18221:09.15
 -Sam REIER Bozeman, MTDNS

Cat 2: 19-29 men  dialpad Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st623Jimmy CLOHERTYphoto_library 451501Seattle, WATall Tree Racing3:15.061-
emoji_events2nd409Max FORDphoto_library West Richland, WADesert Velocity Racing3:16.6021.54s
emoji_events3rd872Trevor ALTIZERphoto_library Bothell, WA3:21.6236.56s
 4th332Erik BRUNEphoto_library 485210Duvall, WAB-line racing3:29.51414.45s
 5th864Lazar DRESEVICphoto_library Bellingham, WA3:34.85519.79s
 6th576Joel MATTECHECKphoto_library Portland, ORATLAS / Evlution / O'Neal3:37.63622.57s
 7th215Tyler COURTRIGHTphoto_library Moses Lake, WAO'Neal / Powder Posse / The Bike Shop3:38.40723.34s
 8th672Michael WHITLEYphoto_library 498692Puyallup, WAKnolly Knation3:38.86823.80s
 9th290Carson DILLARDphoto_library 530197Wneatchee, WAMom and Dad3:42.93927.87s
 10th857Riley OCHSphoto_library Bellingham, WA3:43.241028.18s
 11th865Nick TWCZYNphoto_library Seattle, WAMom and Dad3:43.491128.43s
 12th116Michael HOWEphoto_library 392963Bellingham, WALost Bikes / Magna Tactics / REBel Riders3:47.711232.65s
 13th671Stephen WHITLEYphoto_library Puyallup, WA3:49.501334.44s
 14th863Nicholas PAPADAKISphoto_library Anacortes, WACal Poly Cycling3:49.611434.55s
 15th616Corey GARCHERphoto_library Silverton, ORAmerican adrenelin / Fall Line / Fly / GT Bikes / hi ball / one ball / Tribe5033:50.181535.12s
 16th673Cavin REWOLDTphoto_library Enumclaw, WAK.T.K Aviation4:06.881651.82s
 17th873Matt PROFFETTphoto_library Wenatchee, WA4:14.741759.68s
 18th298Nicholas OMTAphoto_library Bellingham, WALost Bikes5:20.45182:05.39
 898Tyler BOOTHphoto_library Bellingham, WADVO Suspension / Gravity Cartel / TR RacingDNF
 775Kameron SWANK Supeior, MTDirtbag RacingDNF
 -Mitchell SENOUR Hillsboro, ORDNS

Cat 2: 30-39 men  dialpad Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st584Bryan CAMPBELLphoto_library Port Angeles, WAScott + Casey3:23.551-
emoji_events2nd300Cory YALOWICKIphoto_library Lynnwood, WAProject 529 Legion3:27.4623.91s
emoji_events3rd696Bryson OTTOphoto_library 530077Federal Way, WA3:27.5433.99s
 4th309Travis HOLMANphoto_library 524350Prineville, ORGood Bike Co. / Trek3:28.6145.06s
 5th875Clark NIELSENphoto_library Everett, WA3:28.7555.20s
 6th420Tim HEALYphoto_library Whitefish, MTCanfield Brothers / SPP3:31.0967.54s
 7th850Ronald HOphoto_library Vancouver, BCJohn Henry Bikes / Norco3:34.23710.68s
 8th187Malcolm SOELBERGphoto_library 523791Valleyford, WAThe Bike Hub3:34.84811.29s
 9th667Ben ATONphoto_library 471896Portland, ORCyclepath PDX3:41.01917.46s
 10th366Todd HUHMANphoto_library Bothell, WATodds Auto service3:42.011018.46s
 11th890Levi KELLERphoto_library Covington, WAEpic Racing3:43.301119.75s
 12th207Brian WILSON (u40W)photo_library Spokane, WA509 / FiveTen / WCR3:48.341224.79s
 13th895Mason TUORphoto_library Bend, OR3:49.301325.75s
 14th181Jesse KIEFFERphoto_library Puyallup, WAPsyco EVS3:59.651436.10s
 15th681Jared FARISphoto_library Pasco, WA4:00.721537.17s
 16th261Chris WALLERphoto_library 530209Rainier, WAN.E.M.4:04.261640.71s
 17th340James GARDNERphoto_library 524648Port Angeles, WA4:48.37171:24.82
 -Stuart PERILLO 474143Snohomish, WACanfield Brothers / SPPDNS

Cat 2: 40-49 men  dialpad Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st106Erik GRAYphoto_library 530213Yakima, WADesert Velocity Racing3:36.251-
emoji_events2nd395Jason FRANZphoto_library Silverton, ORamerican adrenaline / Fall Line / Fly / GT Bikes / oneball / silver falls brewery. hiball / Tribe5033:38.2321.98s
emoji_events3rd352Larry JACKSON Middleton, IDJoy ride cycle3:39.6533.40s
 4th679Ralph CIAMPAGLIAphoto_library Kenmore, WA3:41.0944.84s
 5th636Steven CLOHERTYphoto_library 453387WAMom and Dad / Tall Tree3:41.4055.15s
 6th304Christian HAGELphoto_library Sammamish, WAProject 529 Legion3:41.5765.32s
 7th359Jeff JORDANphoto_library 509267Chattaroy, WA3:41.7775.52s
 8th401Randall ROTHGEBphoto_library Vancouver, WASingle Track Minds3:44.9988.74s
 9th569Beau BRINKERHOFFphoto_library 79851Bellingham, WA3:51.80915.55s
 10th759Doug PARKphoto_library Coeur D'alene, IDWCR3:51.861015.61s
 11th204Brent SMITHphoto_library Washougal, WAWCR3:52.661116.41s
 12th277Todd ERICKSONphoto_library 528106Hayden, IDTwo Wheeler Dealer3:58.691222.44s
 13th877Justin WILLIAMS (cat2)photo_library Donnelly, IDTAMARACK3:58.981322.73s
 14th206Zebediah BURKEphoto_library Joseph, ORFiveTen / Fox / iXS / LfDJ / Spank / WCR4:00.021423.77s
 15th893William TRICEphoto_library Seattle, WA4:08.241531.99s
 16th767Shawn NEEDHAMphoto_library Moses Lake, WAVicious Cycle4:08.671632.42s
 17th240Michael LASALATAphoto_library Bellingham, WACanfield Brothers4:17.721741.47s
 18th394Rodney HASTYphoto_library Westlinn, ORFall Line Racing / Tribe503.com go to site4:28.321852.07s
 19th838Ed ASSEDphoto_library Post Falls, IDAssure ??? / The Bike Hub4:35.601959.35s
 20th130Anthony MYERSphoto_library Vancouver, WA6:36.24202:59.99
 831Scott GRAYphoto 499979Roslyn, WARide RoslynDNF
 762Danny CARLSON Puyallup, WADNS
 -David THOMS Seattle, WADNS

Cat 2: 50+ men  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st723Andrew CLARKEphoto_library Redmond, WA3:45.201-
emoji_events2nd377Monny WILLIAMSphoto_library 533623Kennewick, WADesert Velocity Racing3:50.0824.88s
emoji_events3rd312Jim DENISONphoto_library Seattle, WA3:58.38313.18s
 4th157Jason WEBBERphoto_library 10051492634North Vancouver, BC4:00.13414.93s
 5th158Ian RUDDphoto_library 92074N. Vancouver, BCBicyclehub.ca4:02.24517.04s
 6th257Todd MCCARTHYphoto_library Vancouver, WA4:03.22618.02s
 7th221Mitch SCHMIDTphoto_library 150667Pdx, ORWCR4:08.54723.34s
 8th396Darin GABLEphoto_library 529325Gold Bar, WA4:11.75826.55s
 9th748Rick GALEphoto_library Zig Zag, OR4:14.93929.73s
 400Dominic FRANZAphoto_library 529473Redmond, WABellevue Kawasaki / Bothell Ski and BikeDNS

Cat 3: 0-10 boys  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st315Wyatt MCKENZIE 472971Clackamas, ORFiveTen / Gravity Cartel / Lil Shredder Bikes / Stikrd / TLD5:58.971-
emoji_events2nd316Max MCKENZIE 472974Clackamas, ORFiveTen / Gravity Cartel / Lil Shredder Bikes / Stikrd / TLD6:08.2429.27s
emoji_events3rd301Kellan GARY 522997Issaquah, WANorthwest Bicycle6:15.06316.09s
 4th801Tanner WILLIAMS Donnelly, IDTAMARACK6:22.13423.16s
 5th441Teddy EVERSON IV Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park6:37.51538.54s
 6th777Boon CHAIJAROEN Portland, ORDad6:51.81652.84s
 7th562Ethan RUCHERT Newman Lake, WAMoJo Cyclery6:55.79756.82s
 8th448Camron RATKOVIAK Vancouver, WASingle Track Minds / Spank7:06.3681:07.39
 9th449Noah GREEN Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank7:07.7291:08.75
 10th224Carter CRUM 530410Spokane, WA509 / Bike Hub / FiveTen / Fox / WCR8:01.64102:02.67
 11th440Jorgen PALMER Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park8:23.67112:24.70
 12th889Raynier CLAIBORNE Bainbridge Island, WA9:44.37123:45.40
 13th854Bryce DUNN Ellensburg, WAMom and Dad13:25.50137:26.53

Cat 3: 11-14 boys  dialpad Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st871Finn KEANE Bend, ORBend Endurance Academy5:26.151-
emoji_events2nd825Zachary ATKINS Naches, WAAtkins Landscaping5:27.6821.53s
emoji_events3rd294Parker HUNTINGFORD 526955Rainier, WADugan Racing5:36.80310.65s
 4th268Oscar RUIZ Port Angeles, WAOlympic Dirt Society5:37.04410.89s
 5th742Dylan CANTWELL 401212Boise, ID5:39.26513.11s
 6th892Tobin WALKER Leavenworth, WA5:42.37616.22s
 7th322Taylor DUNN 527185Ellensburg, WAFluidride5:44.84718.69s
 8th281Jacob CLOHERTY 532938Seattle, WATall Tree Racing5:47.66821.51s
 9th203Cody PARSONSphoto Yakima, WABearded Monkey Cycles6:11.67945.52s
 10th841Alex ROBERTS Duvall, WAB-line racing6:19.591053.44s
 11th646Colby GROVES Port Angeles, WABike Garage / Groves Crane Company6:20.311154.16s
 12th886Lane LISKE Chimacum, WA6:21.221255.07s
 13th855Angus HALL Moscow, ID3 Forks bike club6:25.721359.57s
 14th736Rory MCBEATH Pullman, WA3 Forks bike club6:34.46141:08.31
 15th709Matthew SUGG Seattle, WA6:34.99151:08.84
 16th836Tyler ELLS Whitefish, MTM and D6:37.54161:11.39
 685Dylan PHIPPS Mcminnville, ORaunt & uncle / C&R racing / Fall Line RacingDNF
 897Connor TAPLIN Duvall, WADNF

Cat 3: 15-18 boys  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st653Chayce WILLIAMS Auburn, WACenter Cycle5:12.541-
emoji_events2nd881Jakob FREUDENBERG Snoqualmie, WA5:20.9728.43s
emoji_events3rd649Lolo REYNOLDSON Tacoma, WAFlight Racing5:26.18313.64s
 4th669Joshua LAUPMANIS Snoqualmie, WAMount Si MTB5:29.77417.23s
 5th701Thomas SCHUELER (u30) Bainbridge Island, WAMi Madre5:31.88519.34s
 6th445Logan FRITZ Snoqualmie, WANW Bicycle5:32.83620.29s
 7th355Jackson KELDERMAN 530002Issaquah, WA5:38.07725.53s
 8th357Ansel HIGGINS Redmond, WAKrispy Kreme Factory Racing5:45.11832.57s
 9th876Lucas NALLEY Bainbridge Day, WA5:56.93944.39s
 10th376Zachery MORRIS Seattle, WAJRA bicycles6:01.201048.66s
 11th450Cole GOODNIGHT Edmonds, WA6:27.38111:14.84
 12th292Bijan DANIALI Lynnwood, WATeam Daniali6:31.20121:18.66
 -Jake WEBBER Bainbridge Island, WADNS

Cat 3: 19-39 men  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st862Kye COLE Bremerton, WA5:22.751-
emoji_events2nd861Chuanqi SUN Bellevue, WAProject 529 Legion5:27.3424.59s
emoji_events3rd295Brett HUNTINGFORD 530357Rainier, WAFoothills Build and Remodel5:36.36313.61s
 4th380Lorant DOMOKOS 490953Seattle, WAProject 529 Legion5:41.30418.55s
 5th874Jason BUCHANAN Vancouver, WA6:16.14553.39s
 6th372Devin OEI Silverton, ORFall Line Sports / Fly / Tribe503.com go to site6:18.32655.57s
 7th860Marc MATTECHECK Arlington, WA6:40.7271:17.97
 8th853Garret DIEGEL Pullman, WA6:55.0281:32.27
 878Troy VIOLETTE Port Orchard, WADNS

Cat 3: 40+ men  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st466Brumas NEWSTEAD Mercer Island, WA5:28.991-
emoji_events2nd254Andrew CAINE 523563Portland, OR5:30.2821.29s
emoji_events3rd231Marc GAROUTTE 418149Auburn, WAEpic Racing5:39.90310.91s
 4th297David BEVERLY 138824Coeur D'alene, IDVerticalEarth5:45.07416.08s
 5th866Clarke SCRUGGS Silverton, ORFall Line5:53.90524.91s
 6th439Ted EVERSON Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park5:54.96625.97s
 7th752Ron RIGGS Port Angeles, WA6:03.46734.47s
 8th452Gerardo VERGARA-MONROY Forest Grove, OR6:18.12849.13s
 9th727Shannon MANGANO Port Angeles, WA6:22.21953.22s
 10th840Erik ROBERTS Duvall, WAB-line racing6:25.011056.02s
 11th885Andy SCHWENK Anacortes, WAChumps6:28.911159.92s
 12th270Paul BUTORAJAC Lake Tapps, WAGHY6:29.47121:00.48
 887Ian HAYNES Seattle, WADNS

 

 

Pro women  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st40Jaime REESphoto_library 228046Spokane, WAWCR2:43.5312:46.311-
emoji_events2nd513Kialani HINESphoto_library 498898Seattle, WABox / Deity / FiveTen / Fox / Maxxis / ODI / Onyx / Tigatu / TLD2:54.8432:48.3021.99s
emoji_events3rd507Britney WHITEphoto_library 1228926Glacier, WACommencal / Deity / FiveTen / Fox / Oakley / Profile racing / Shimano / TLD2:51.5122:54.2937.98s
 4th19Linnea ROOKEphoto_library 472495Seattle, WAMaxxis / MFR / Progression Cycle3:11.5553:03.40417.09s
 5th47Kerstin HOLSTERphoto_library 456788Portland, ORCyclepath PDX3:05.9543:10.60524.29s
 6th647Nadia ROTHGEB Vancouver, WASingle Track MindsDNS7:54.7665:08.45
 18Bridgette LEBER 312456Bellingham, WAJenson USA / REBel Riders / TruckerCoDNS

Cat 1: 0-29 women  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st166Bryce BASSETTphoto_library 503230Wenatchee, WAArlberg Sports / Fly / Pivot3:00.171-
emoji_events2nd462Sarah OLSENphoto_library 530254Portland, ORCyclepath PDX3:14.40214.23s
emoji_events3rd843Natalie VITALIEphoto_library 526728San Francisco, CADirt Trail Riders / Rhythm Bikes / Stikrd3:22.01321.84s

Cat 1: 30+ women  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st397Agnes SAUVAGEphoto 260768Seattle, WAHagens Berman3:19.291-
 180Annie CRAIG 526241Seattle, WAKnolly BikesDNS

Cat 2: 0-18 girls  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st266Sydney HABERMANphoto 497899Redmond, WASweetlines Jr. Racing3:46.401-
emoji_events2nd275Ella ERICKSON 528104Hayden, IDNorthern Peaks Alliance / Two Wheeler Dealer3:56.1129.71s
emoji_events3rd264Gabby KEENphoto_library 10059846556Port Moody, BCKinetik Cycles3:58.66312.26s
 4th302Makenna GARYphoto_library 522996Issaquah, WASweetlines Jr. Racing4:08.26421.86s
 5th880Katarina OWENSphoto 475203Lafayette, CAKnolly Bikes4:24.56538.16s
 6th606Riley AMSBRYphoto_library 530175Kirkland, WASweetlines Jr. Racing5:25.7361:39.33
 161Brynn BASSETT 498790Wenatchee, WAArlberg Sports / Fly / PivotDNS

Cat 2: 19-39 women  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st682Kristen FARISphoto_library Pasco, WA4:00.051-
emoji_events2nd465Natasha WEISSphoto Gig Harbor, WA4:11.45211.40s
emoji_events3rd308Bethany HOLMANphoto_library 524383Prineville, ORGood Bike Co. / Trek4:12.16312.11s
 4th406Tracy KENNELLEYphoto_library 530149Glide, ORCanyon Creek Bicycles / EVL / Magura / ODI / Spy4:19.37419.32s
 5th347Calli TOTHphoto_library 492103Whitefish, MTSPP4:22.88522.83s
 6th574Sarah MATTECHECKphoto_library Portland, OR4:35.40635.35s
 7th819Samantha SEUFERTphoto_library 474302Snohomish, WATim's Bike Shop4:39.34739.29s

Cat 2: 40+ women  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st174Michelle MACARTNEYphoto_library 253252Fall City, WAEpic Racing4:09.901-
emoji_events2nd246Susan WALSHphoto Burien, WAEpic Racing4:21.15211.25s

Cat 3: 0-10 girls  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st278Sierra SEMSAK 497663Issaquah, WASweetlines Jr. Racing6:03.551-
emoji_events2nd737Aletha OSTGAARD Selah, WAAblegate Homes6:46.94243.39s
emoji_events3rd249Molly BLAIR 502865North Bend, WASweetlines Jr. Racing7:07.2431:03.69
 4th276Mica ERICKSON 528107Hayden, IDNorthern Peaks Alliance / Two Wheeler Dealer7:10.2941:06.74
 5th337Riley HUDSON Bothell, WASweetlines Jr. Racing7:11.4951:07.94
 6th238Jetta PORTER 502009Bothell, WASweetlines Jr.Racing8:05.7662:02.21

Cat 3: 11-18 girls  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st258Autumn PARHAM 524759Edmonds, WAEpic Racing5:57.361-
emoji_events2nd894Rebecca SASTEN Duvall, WAB-line racing6:09.10211.74s
emoji_events3rd563Anna BRINKERHOFF 507001Bellingham, WA6:10.67313.31s
 4th353Saylor JACKSON 532866New Plymouth, IDJoy Ride Cycles / Santa Cruz6:24.21426.85s
 5th205Ashtyn LAMB Joseph, ORBike Hub / FiveTen / Fox / iXS / Spank / WCR8:17.4752:20.11
 645Julia LOFQVIST TRAUM Issaquah, WASweetlinesDNF
 706Taylor OSTGAARD Selah, WAAblegate HomesDNF

Cat 3: 19-39 women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st852Lauren YAEGER Index, WASPMR6:28.221-
emoji_events2nd792Jenna NORRIS Spokane, WAZuster Cycling6:44.44216.22s
emoji_events3rd730Caitlan WHITLEY Puyallup, WA7:00.85332.63s
 4th869Jayme DAILEY Everett, WAB-line racing7:11.48443.26s
 5th849Courtenay BRIMER Bothell, WASisters in action Sports8:36.6052:08.38

Cat 3: 40+ women  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st165Erin BASSETT 529946Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot6:08.311-
emoji_events2nd884Erika SCHOLZ Silverton, ORTRUSTY SWITCHBLADE6:22.10213.79s
emoji_events3rd879Nicola ERBECK Seattle, WAAlkiRubiconRacing6:30.58322.27s
 4th683Karen METCALFE Edmonds, WANemesis6:31.82423.51s
 5th232Shannon SUTHERLAND 457882Auburn, WAEpic Racing6:35.43527.12s
 6th856Olivia ULLRICH Hood River, ORDIRTY FINGERS BIKES6:43.74635.43s
 7th351Grace JACKSON Caldwell, IDJoy Ride Cycles6:45.99737.68s
Niner RIM 9 RDO
Niner RIM 9 RDO
Chat with us