shopping_cart0Basketmenu

2017 NW Cup round 7 at Stevens Pass, WA

view_listResults (324)photo_libraryPhotos (1,746)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Presented by

Supported by

Results format By category

Gender Both

Pro men  dialpad Finish spread

25 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st32Carson EISWALDphoto_library 478276Bellingham, WAFairhaven Bicycles / Maxxis2:33.5692:26.191-
emoji_events2nd769Luke STEVENSphoto 10007880888Bevelstoke, BC2:31.3342:26.7820.59s
emoji_events3rd5Weston POTTERphoto_library 424874E. Wenatchee, WATransition EVO Racing2:28.3612:27.2031.01s
 4th31Jason EISWALDphoto_library 468093Bellingham, WADeity / GD / Leatt / Maxxis2:29.1522:27.9141.72s
 5th8Nikolas CLARKEphoto_library 334728Redmond, WA100% / Bikesale.com go to site / Picot cycles2:33.3682:28.2752.08s
 6th49Kasper DEANphoto_library 403318Bellingham, WA2:31.5152:30.2764.08s
 7th50Kevin LITTLEFIELDphoto_library 311006Auburnb, WAPerfect descent MTB clinics2:34.12102:30.3174.12s
 8th137Torsenn BROWNphoto_library 511643Hood River, ORMountainview Cycles2:30.5632:30.3284.13s
 9th3Matt ORLANDOphoto_library 295526Gig Harbor, WAEVO / Transition Bikes3:07.89222:31.5695.37s
 10th35Rhys EWINGphoto_library 286964Eugene, ORDeity / team scraper2:34.59112:31.70105.51s
 11th69Trevor LEWISphoto_library 498769Renton, WAB-line racing2:32.9862:32.11115.92s
 12th9Jesse RANSAVAGEphoto_library 303895Seattle, WADevinci2:36.03132:32.17125.98s
 13th45Wood SKINNERphoto_library 294580Hermiston, ORAll Out Racing / Lost Bikes / Rev grips2:36.56142:32.33136.14s
 14th23Brian DAVISONphoto_library 379122Bellingham, WALost Bikes2:33.2672:35.43149.24s
 15th41Kris CHRISTENSENphoto_library 259558Kirkland, WAMojo WheelsDNS2:35.59159.40s
 16th665Kody CLARKEphoto_library 418330Duvall, WAAll Out Racing2:35.54122:35.60169.41s
 17th15Josh GIBBphoto_library 375698Redmond, WADFT united2:43.07162:36.391710.20s
 18th10Alex WYNAKOSphoto_library 428544Monroe, WAAll Out Racing / YT Industries2:45.57182:39.381813.19s
 19th534Adam RANSAVAGEphoto_library 2192607Ellensberg, WA2:46.31192:40.631914.44s
 20th13Bailey VILLALOVOSphoto_library 470329Federal Way, WADFT united2:43.56172:41.152014.96s
 21st932Steve MEZAphoto_library 94417Kirkland, WAWoodinville BikesDNS2:48.362122.17s
 22nd916Josh DE LA SALLEphoto_library CAY00116Whitehorse, BC3:02.05212:55.802229.61s
 23rd872Trevor ALTIZERphoto_library 371953Bothell, WA2:54.10202:56.192330.00s
 24th950Steven SIMPSONphoto_library 437997Sumner, WA2:42.84152:58.902432.71s
 27Cameron HOEFERphoto_library 302528Bothell, WABikesale.com go to site / PivotDNSDNS

Cat 1: 0-18 boys  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st178Declan ERVINphoto_library 478275Bellevue, WARide Fox / Schwalbe2:36.3832:30.351-
emoji_events2nd101Dylan BROWN (u20)photo_library 458932Bothell, WAAll Out Racing / DVO Suspension / FSA / Tigatu2:33.6212:31.2820.93s
emoji_events3rd229Gideon BENDERphoto_library 271119Duvall, WARad racing NW2:38.1552:34.9134.56s
 4th458Chris WHARTONphoto_library 473475Sammamish, WAProgression Cycle2:40.3272:34.9344.58s
 5th100Ethan LIEBphoto_library 460616Bellevue, WADT Swiss / Fanatik Bike Co. / FiveTen / Leatt / Norco / Shimano / Smith2:36.6142:35.1654.81s
 6th230Tyler BOMMARITOphoto_library 492039Renton, WAB-line racing2:42.4982:36.3966.04s
 7th428Bryce KANSphoto_library 534553Maple Valley, WAB-line racing2:38.8662:40.0179.66s
 8th644Simon PATAMIAphoto_library 4836744Burien, WAKrispy Kreme Factory Racing2:50.88102:43.37813.02s
 9th179Spencer ERVINphoto_library 504575Bellevue, WA6D Helmets / Ethirteen / Schwalbe2:46.7392:44.02913.67s
 433Layton MEYERSphoto_library 414457Maple Valley, WAKona2:34.692DNF

Cat 1: 19-29 men  dialpad Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st185Marc SOELBERGphoto_library 503776Valleyford, WAThe Bike Hub2:37.331-
emoji_events2nd545Austin LANCASTER (cat1) 424651Central Point, OR2:39.4822.15s
emoji_events3rd678Nick LOCKEphoto_library 476505Moscow, IDParadise Creek Bikes2:40.9033.57s
 4th668Rowan BATEMANphoto 382383Portland, ORCyclepath PDX2:40.9343.60s
 5th784Forrest TAYLOR 507451Spokane, WASilver Valley Moon Dusters / SPP / The Bike Hub2:41.6154.28s
 6th226Peter BUCKLEYphoto_library 432205Snohomish, WAB-line racing2:41.6764.34s
 7th208Rye LIVINGSTONphoto_library 498560Portland, ORCyclepath PDX2:42.0674.73s
 8th134Steve TAUSCHECKphoto_library 236508Anacortes, WAEpic Racing2:44.5187.18s
 9th442Chris SANCHEZphoto_library 375624Camas, WANorthwest Bicycle2:49.63912.30s
 10th443Halvor NORRISphoto_library 501889Spokane, WANorthwest Bicycle / X-Fusion Shox2:50.421013.09s
 11th460Nick LERMAphoto_library 530102Portland, ORCyclepath PDX2:52.681115.35s
 12th118Eric EVANS (u40) 288604Bellingham, WALost Bikes3:02.171224.84s
 13th160Walter SORENSONphoto 530099Eugene, ORDude3:07.491330.16s
 447Cole TOWNSEND 455129Mukilteo, WAMaxxis / Spank / SpecializedDNF
 823Frankie CULHNO 485831Kellog, IDAmazonDNS
 -Brendan BOYER 473116Bellingham, WADNS
 -Sergei LEONOV 522292Bellevue, WADNS

Cat 1: 30-39 men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st163Scott KEMPphoto_library 191554Shoreline, WAEvil Bikes2:35.441-
emoji_events2nd408Nick RYSER 512277Bellingham, WALennys bike shop / Lost Bikes2:41.2825.84s
emoji_events3rd211Sam LARSONphoto_library 314976Puyallup, WA2:43.1337.69s
 4th223Michael KLENZphoto_library 410331Carlton, OR2:53.03417.59s
 5th195Jesse MURDOCKphoto 483314Vancouver, WAFiveTen / Fox / West Coast Racing2:55.24519.80s
 6th416Andrew FRINK 244580Seattle, WAMojo Wheels3:26.06650.62s
 7th603Mike WIESERphoto_library 227734Boise, IDCanfield Brothers / Fly / Kali3:36.6371:01.19

Cat 1: 40+ men  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st147Chris CANFIELDphoto_library 172199Bellingham, WACanfield Brothers2:38.051-
emoji_events2nd220Kris MELTONphoto_library 428939Leavenworth, WARIDGE Cyclesport2:42.2324.18s
emoji_events3rd577Keith THOMPSONphoto_library 35447Tonasket, WACenter Cycle2:46.3038.25s
 4th228Brad DELZERphoto_library 137087Gresham, ORThe Govnor Todd Olsen2:48.62410.57s
 5th167Troy BASSETT 498781Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot2:51.04512.99s
 6th173Matthew MACARTNEYphoto_library 253249Fall City, WAEpic Racing2:55.58617.53s
 7th544Russell LANCASTERphoto_library 430641Central Point, OR3:07.66729.61s
 196Rich DENSMORE 198986Spokane, WAWest Coast RacingDNS

Cat 2: 0-14 boys  dialpad Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st851Finn FINESTONEphoto_library BC009083Whistler, BCChromag / FiveTen / Fox / Santa Cruz / Shimano / Spank / TLD3:22.851-
emoji_events2nd657Jacob SMITH (u21)photo_library 407417Portland, ORPdx devo3:25.7122.86s
emoji_events3rd260Blake RAUSCHphoto_library 526890Rainier, WANem3:28.8536.00s
 4th410Matt MANGANOphoto_library 483883Port Angeles, WAOlymipic Dirt Society3:31.4048.55s
 5th248Louie BLAIR 474255North Bend, WADFT united3:32.3159.46s
 6th343Brandon DALYphoto_library 529531North Bend, WANW Bicycles Rocky Mountain3:32.5769.72s
 7th175Peyton PITTSphoto_library 499838Bend, ORBend Endurance Academy / Spy and Ogio3:34.37711.52s
 8th429Talon NORTHERNphoto_library Port Angeles, WAOlympic Dity Society3:39.05816.20s
 9th143Soren ULLRICH 530125Hood River, ORCooper Spur Race Team3:39.39916.54s
 10th471Riley PLUMMERphoto_library 524408Welches, ORDaddy!3:44.021021.17s
 11th938Raymond JAMESONphoto_library Bonney Lake, WA3:47.641124.79s
 12th-Charlie YOOS Bellingham, WAMarch Northwest3:54.441231.59s
 13th630Etan BRAVARDphoto_library Portland, ORCyclepath PDX4:01.241338.39s
 14th227Braden DELZERphoto_library 403733Gresham, ORLegion of Dirt / Renthal4:07.851445.00s
 15th933Kyle STROMphoto_library Whitefsh, MTEspresso Chalet4:13.431550.58s
 16th948Declan RITCHIEphoto_library Seattle, WA#trees4:16.071653.22s
 17th402Sebastian ROTHGEBphoto Vancouver, WASingle Track Minds4:18.031755.18s
 18th951Kevin RAHSAZphoto_library 10059978515Sammamish, WA4:18.811855.96s
 19th930Caden GRAYphoto_library Mukilteo, WATim's Bike Shop4:23.00191:00.15
 20th434Cody MATZphoto_library Chehalis, WA4:24.37201:01.52
 21st928Kevin JORGENSENphoto_library Mukilteo, WATim's Bike Shop4:36.49211:13.64
 934Andre STROMphoto_library Whitefish, MTEspresso ChaletDNF

Cat 2: 15-18 boys  dialpad Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st906Garrett MADARASphoto_library Portland, ORCyclepath PDX3:08.941-
emoji_events2nd142Gavin ULLRICHphoto_library 530127Hood River, ORDIRTY FINGERS BIKES3:20.11211.17s
emoji_events3rd467John FRISCHKORNphoto_library 473555Sammamish, WANorthwest Bike3:20.65311.71s
 4th743Cole HOLLANDphoto_library 529646Kirkland, WAAll Mountain Style / Powder Posse3:20.87411.93s
 5th910Liam GILLIKINphoto_library Cashmere, WAMom3:21.02512.08s
 6th602Kai SPAFFORDphoto_library 477751Bend, ORBend Endurance Academy3:23.78614.84s
 7th451Henri VERGARA-GRINDELLphoto_library Forest Grove, OR3:29.11720.17s
 8th717Ezra NORTHERNphoto_library Port Angeles, WAOlympic Dirt Society3:30.20821.26s
 9th378Jake COONphoto_library 432152Bellingham, WAFanatik Bike Co.3:30.58921.64s
 10th404Jackson ZECHNICHphoto_library 536353Portland, OR3:31.941023.00s
 11th177Caleb ELYphoto_library 533518Bend, ORGravity Cartel / Smith3:35.671126.73s
 12th427Dylan SCHWENKphoto_library Anacortes, WAYour Mom3:36.441227.50s
 13th824Carl BUETERphoto_library Issaquah, WAMom & Dad3:37.821328.88s
 14th375Cullen PAILLEphoto_library Seattle, WAJRA bicycles3:38.051429.11s
 15th107Avery GRAYphoto_library Yakima, WADesert Valley Racing3:38.701529.76s
 16th413Wilfred PUGHphoto_library 528255Enumclaw, WAKrispy Kreme Factory Racing / Mom and Dad3:39.991631.05s
 17th235Teddy GUTTERUDphoto_library 524476Black Diamond, WARotec Cycles3:42.691733.75s
 18th356Graham COWLESphoto_library 508213Bothell, WAKrispy Kreme Factory Racing3:44.151835.21s
 19th307Nick FASANOphoto_library 473168Sammamish, WASweetlines3:45.451936.51s
 20th949Aidan RITCHIEphoto_library Seattle, WA3:47.292038.35s
 21st901Emerson BUSSEphoto_library Wenatchee, WARidge Cycle Sport3:47.522138.58s
 22nd587Collin WALLAphoto_library Edmonds, WAKid Dynamite, / Xevo Optics3:57.662248.72s
 23rd373Gavin BUCHANANphoto_library Everett, WATim's Bike Shop4:03.142354.20s
 24th859Austin ROSEphoto_library Anacortes, WAYour Mom4:09.04241:00.10
 25th385Johnny POWNALLphoto_library North Bend, WANorthwest Bicycle4:12.19251:03.25
 26th358Quinlan JORDANphoto_library 468989Chattaroy, WAKnolly Bikes4:39.10261:30.16
 27th643Jonathan WILLIAMSphoto_library Chattaroy, WAIndian Trail Physical Therapy5:03.42271:54.48
 635Michael BUCKLEYphoto_library Monroe, WAB-line racing / Mom and DadDNF
 896Alexander PERELMAN Duvall, WADNS

Cat 2: 19-29 men  dialpad Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st409Max FORDphoto_library West Richland, WADesert Velocity Racing3:21.571-
emoji_events2nd695Jiayi SONGphoto_library Burnaby, BC3:25.8424.27s
emoji_events3rd215Tyler COURTRIGHTphoto_library Moses Lake, WAPowder Posse3:26.7335.16s
 4th-Llewellwyn GRIFFITH Seatac, WA3:27.2945.72s
 5th739Mitchell SENOURphoto_library Beaverton, OR3:34.38512.81s
 6th576Joel MATTECHECK Portland, ORATLAS / Evolution nutrition / O'Neal3:34.50612.93s
 7th350Dillon SMITHphoto_library Port Townsend, WA3:35.65714.08s
 8th655Brandon ROSSphoto_library Arlington, WAB-line racing3:38.16816.59s
 9th672Michael WHITLEYphoto_library 498692Puyallup, WAKnolly Bikes3:38.35916.78s
 10th116Michael HOWEphoto_library 392963Bellingham, WALost Bikes / Magna Tactics / REBel Riders3:38.951017.38s
 11th761Stephen WHITLEYphoto_library Puyallup, WA3:46.591125.02s
 12th931Tanner CLARKEphoto_library Monroe, WA3:50.831229.26s
 13th946Andy CHAPMANphoto Redmond, WA3:54.371332.80s
 14th673Cavin REWOLDT Enumclaw, WAK.T.K Aviation3:59.771438.20s
 15th922Colton PETERSONphoto_library Port Orchard, WA4:16.711555.14s
 16th908Chris MEYERS Seattle, WA4:48.88161:27.31

Cat 2: 30-39 men  dialpad Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st584Bryan CAMPBELLphoto_library Port Angeles, WACasey / Scott3:28.351-
emoji_events2nd696Bryson OTTOphoto 530077Post Falls, ID3:29.0720.72s
emoji_events3rd309Travis HOLMANphoto_library 524350Prineville, ORGood Bike Co. / Trek3:30.1331.78s
 4th947Chad ATKINSphoto_library Naches, WAAtkins Landscaping3:32.9644.61s
 5th667Ben ATONphoto_library 471897Portland, ORCyclepath PDX3:33.2554.90s
 6th420Tim HEALYphoto_library Whitefish, MTCanfield Brothers / SPP3:33.2764.92s
 7th900Steve EATONphoto_library Seattle, WA3:35.1276.77s
 8th675Eugene KISHINEVSKYphoto_library Beaverton, ORCyclepath PDX3:41.48813.13s
 9th366Todd HUHMANphoto_library Bothell, WATodds Auto service3:42.57914.22s
 10th384Kyle MORDENphoto_library Burien, WA3:44.211015.86s
 11th389Sean STEWARTphoto_library 526499Vancouver, WA3:44.401116.05s
 12th944Jason CHILDRESSphoto_library Shoreline, WA3:47.501219.15s
 13th681Jared FARISphoto_library Pasco, WA3:50.431322.08s
 14th261Chris WALLERphoto 530209Rainier, WANem3:50.561422.21s
 15th207Brian WILSON (u40W)photo_library Spokane, WA509 / Bike Hub / FiveTen / Spank / West Coast Racing3:53.991525.64s
 16th181Jesse KIEFFERphoto Puyalup, WATeam Psycho3:58.251629.90s
 17th860Marc MATTECHECKphoto Arlington, WAJulianne and harley4:51.38171:23.03
 18th236Lance COGLEYphoto_library Spokane, WAWCR5:15.72181:47.37
 19th920Carlo Luis MONTECELLOphoto_library Dublin, CARyno Power / Spy5:33.96192:05.61
 300Cory YALOWICKI Lynwood, WAProject 529 LegionDNF
 187Malcolm SOELBERG 523791Valleyford, WAThe Bike HubDNS
 -Geoff WALLA Edmonds, WAXevo OpticsDNS

Cat 2: 40-49 men  dialpad Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st352Larry JACKSON Caldwell, IDJoyride Cycles3:36.301-
emoji_events2nd106Erik GRAYphoto_library 530213Yakima, WADesert Velocity Racing3:37.9121.61s
emoji_events3rd395Jason FRANZphoto_library Silverton, ORamerican adrenaline / Fall Line / Fly / GT Bikes / hiball energy / oneballbike / Silver Falls Brewery / Tribe5033:38.7832.48s
 4th401Randall ROTHGEBphoto_library Vancouver, WASingle Track Minds3:40.0343.73s
 5th206Zebediah BURKEphoto_library Joseph, ORBike Hub / FiveTen / Fox / iXS / LfDJ / Spank / West Coast Racing3:42.4756.17s
 6th348Ryan STERNphoto_library 530245Chattaroy, WAIndian Trail Physical Therapy3:44.6268.32s
 7th929Kris JORGENSENphoto_library Mukilteo, WATim's Bike Shop3:45.6179.31s
 8th637John BRAVARDphoto_library Portland, ORCyclepath PDX racing3:46.64810.34s
 9th359Jeff JORDANphoto_library 509267Chattaroy, WA3:49.53913.23s
 10th759Doug PARKphoto_library Cda, IDWest Coast Racing3:51.691015.39s
 11th204Brent SMITHphoto_library Washougal, WAWest Coast Racing3:51.891115.59s
 12th-Shawn NEEDHAM Moses Lake, WAVicious Cycle3:56.771220.47s
 13th277Todd ERICKSONphoto 528106Hayden, IDTwo Wheeler Dealer4:01.351325.05s
 14th240Michael LASALATAphoto_library Bellingham, WACanfield Brothers4:06.731430.43s
 15th923Patrick ANDERSONphoto North Bend, WA4:15.161538.86s
 16th903Ronnie CALLAUphoto_library Menifee, CA4:16.601640.30s
 17th394Rodney HASTYphoto_library West Linn, ORFall Line Racing / Tribe503.com go to site4:46.70171:10.40
 130Anthony MYERSphoto_library Vancouver, WADNF
 831Scott GRAY 499979Roslyn, WARide RoslynDNS

Cat 2: 50+ men  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st386David OVERMANphoto_library Vancouver, WAStumptown Wrecking Crew3:46.941-
emoji_events2nd377Monny WILLIAMSphoto_library 533623Kennewick, WADVR3:50.2323.29s
emoji_events3rd747Jason GIBBphoto_library Redmond, WADFT united3:57.79310.85s
 4th157Jason WEBBERphoto_library 10051492634N. Vancouver, BC3:58.14411.20s
 5th723Andrew CLARKEphoto_library Redmond, WA3:58.41511.47s
 6th396Darin GABLEphoto_library 529325Gold Bar, WAACTIVE EXCAVTOR RENTALS INC / GABLE PIANO / MARTINSON PIANO MOVING4:03.74616.80s
 7th555Bill KIEFFER 19075Puyallup, WATeam Psycho EVS4:25.72738.78s
 8th221Mitch SCHMIDTphoto_library 150667Portland, ORWest Coast Racing4:34.21847.27s
 9th312Jim DENISONphoto_library Seattle, WA6:50.8893:03.94

Cat 3: 0-10 boys  dialpad Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st363Gavin STANTONphoto_library 471850Troutdale, ORFiveTen / Lil Shredder Bikes / profile mtb / TLD5:23.121-
emoji_events2nd315Max MCKENZIEphoto_library 472974Clackamas, ORFiveTen / Gravity Cartel / Lil Shredder Bikes / Stikrd / TLD5:32.5429.42s
emoji_events3rd632Eliot BRAVARDphoto_library Portland, ORCyclepath PDX racing5:42.27319.15s
 4th316Wyatt MCKENZIEphoto_library 472971Clackamas, ORFiveTen / Gravity Cartel / Lil Shredder Bikes / Stikrd / TLD5:43.87420.75s
 5th936Nick CRIMMINSphoto_library Leavenworth, WACrimmins Racing5:44.43521.31s
 6th301Kellan GARYphoto_library 522997Issaquah, WANorthwest Bicycle5:46.42623.30s
 7th441Teddy EVERSON IVphoto 532860Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park5:58.62735.50s
 8th777Boon CHAIJAROENphoto Portland, ORDad6:11.46848.34s
 9th448Camron RATKOVIAKphoto_library Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank6:16.16953.04s
 10th449Noah GREENphoto_library Vancouver, WAiXS / Single Track Minds / Spank6:27.97101:04.85
 11th-Peter HELLER Kirkland, WA6:39.16111:16.04
 12th440Jorgen PALMERphoto 532862Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park6:39.22121:16.10
 13th827Elliott KLEINphoto_library Redmond, WA6:51.18131:28.06
 14th925Owen DIXONphoto_library Bainbridge Island, WAMom & Dad6:54.25141:31.13
 15th224Carter CRUMphoto 530410Spokane, WA509 / Bike Hub / FiveTen / Fox / West Coast Racing7:02.29151:39.17
 16th899Ian DOLMSETHphoto_library Bellevue, WA7:09.59161:46.47
 17th926Wyatt DIXONphoto_library Bainbridge Island, WAMom & Dad8:19.60172:56.48
 -Oliver HUBLER Hood River, ORCooper Spur Alpine TeamDNS

Cat 3: 11-14 boys  dialpad Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st825Zachary ATKINSphoto_library Naches, WAAtkins Landscaping4:53.551-
emoji_events2nd342Carter LACEYphoto_library 529488Bellevue, WARenthal / Royal4:53.6620.11s
emoji_events3rd294Parker HUNTINGFORDphoto_library 526955Rainier, WAFoothills Build and Remodel4:56.9333.38s
 4th919Grant HOFFphoto_library Bainbridge Island, WA5:08.60415.05s
 5th912Harper ALLENphoto_library Bend, OR5:10.54516.99s
 6th913Alec LAWRENCEphoto_library North Bend, WA5:14.26620.71s
 7th915Iain BRIXEYphoto_library Seattle, WA5:14.93721.38s
 8th927Troy SPURLOCKphoto_library Newcastle, WA5:20.83827.28s
 9th203Cody PARSONSphoto_library Yakima, WABearded Monkey Cycles5:21.61928.06s
 10th322Taylor DUNNphoto_library 527185Ellensberg, WAFluidride5:22.401028.85s
 11th953Jayce WINTER Arlington, WA5:26.091132.54s
 12th822Michael YATESphoto_library 537363Issaquah, WA5:26.341232.79s
 13th268Oscar RUIZphoto_library Port Angeles, WAOlympic Dirt Society5:29.151335.60s
 14th735Kai SHAYSphoto_library Mosier, ORCooper Spur Alpine Team5:35.601442.05s
 15th841Alex ROBERTSphoto_library WAB-line racing5:37.551544.00s
 16th709Matthew SUGGphoto Seattle, WADad5:38.021644.47s
 17th646Colby GROVESphoto_library Port Angeles, WABike Garage / Groves Crane Company5:46.661753.11s
 18th685Dylan PHIPPS Mcminnville, ORaunt and uncle / C and R racing / Fall Line Racing5:48.831855.28s
 19th902Eli TURNERphoto_library Battle Ground, WASingle Track Minds5:58.55191:05.00
 20th943Tyler KUNIHOLMphoto_library Shoreline, WA6:00.46201:06.91
 21st935Garrett JENSENphoto_library West Richland, WAProTRAIN - Software and Career Development Training6:16.84211:23.29
 22nd937Caleb EVANGERphoto Bonney Lake, WA6:17.16221:23.61
 23rd952Anthony BRIGANDIphoto_library Port Angeles, WA6:30.41231:36.86
 24th-Enzo ROLFE Seattle, WAalki rubicon racing6:44.67241:51.12

Cat 3: 15-18 boys  dialpad Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st881Jakob FREUDENBERGphoto Snoqualmie, WA4:55.651-
emoji_events2nd649Lolo REYNOLDSONphoto_library Tacoma, WAFlight Racing4:56.3020.65s
emoji_events3rd445Logan FRITZphoto_library Snoqualmie, WANorthwest Bicycle4:56.8331.18s
 4th355Jackson KELDERMANphoto_library 530002Issaquah, WAJoyride Cycles5:00.1344.48s
 5th669Joshua LAUPMANISphoto_library Snoqualmie, WANorthwest Bicycle5:03.5657.91s
 6th939Nate KEELEYphoto_library 526695Bellingham, WA5:05.3969.74s
 7th700Jake WEBBERphoto_library Bainbridge Island, WA5:10.03714.38s
 8th450Cole GOODNIGHTphoto_library Edmonds, WA5:11.42815.77s
 9th357Ansel HIGGINSphoto_library Redmond, WAKrispy Kreme Factory Racing5:13.50917.85s
 10th620Austin WALLERphoto_library 526976Mill Creek, WATim's Bike Shop5:16.641020.99s
 11th701Thomas SCHUELER (u30)photo_library Bainbridge Island, WAMi Madre5:19.021123.37s
 12th876Lucas NALLEYphoto_library Bainbridge Island, WA5:19.501223.85s
 13th941Jackson WESTphoto_library 526220Bellingham, WAShuksan Velo5:23.801328.15s
 14th376Zachery MORRISphoto_library Seattle, WAJRA bicycles5:31.001435.35s
 15th914Edward POWERSphoto_library Bainbridge Island, WA5:39.651544.00s
 16th292Bijan DANIALIphoto_library Seattle, WA5:48.921653.27s
 653Chayce WILLIAMSphoto_library Auburn, WACenter CycleDNF

Cat 3: 19-39 men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st468Alexander NEWSTEADphoto_library Mercer Island, WACookie Monster4:44.341-
emoji_events2nd380Lorant DOMOKOSphoto_library 490953Seattle, WAProject 529 Legion4:55.93211.59s
emoji_events3rd861Chuanqi SUNphoto_library Seattle, WAProject 529 Legion4:59.99315.65s
 4th295Brett HUNTINGFORDphoto_library 530357Rainier, WAFoothills Build and Remodel5:02.96418.62s
 5th874Jason BUCHANANphoto_library Vancouver, WA5:23.08538.74s
 940Tanner STROBEL Snohomish, WADNS
 -Kye COLE Bremerton, WADNS

Cat 3: 40+ men  dialpad Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st466Brumas NEWSTEADphoto_library Mercer Island, WACookie Monster4:55.451-
emoji_events2nd917Jake JENSENphoto_library Kirkand, WARock Bottom Tours5:01.6426.19s
emoji_events3rd-Kevin FINERTY Issaquah, WADirt Justice Warriors5:02.1236.67s
 4th254Andrew CAINEphoto_library 523563Portland, OR5:07.00411.55s
 5th231Marc GAROUTTEphoto_library 418149Auburn, WAEpic Racing5:13.88518.43s
 6th727Shannon MANGANOphoto_library Port Angeles, WA5:16.76621.31s
 7th439Ted EVERSONphoto_library 532861Leavenworth, WAStevens Pass Bike Park5:17.74722.29s
 8th297David BEVERLYphoto_library 138824Coeur D Alene, IDVerticalEarth5:22.13826.68s
 9th945Jeff MARSHphoto_library Portland, OROlsons Bicycles5:27.41931.96s
 10th326David THOMSphoto_library Issaquah, WA5:27.701032.25s
 11th452Gerardo VERGARA-MONROYphoto Forest Grove, OR5:31.121135.67s
 12th752Ron GIBBSphoto_library Port Angeles, WA5:35.081239.63s
 13th270Paul BUTORAJACphoto_library Lake Tapps, WAGHY5:41.191345.74s
 14th811James HELBLINGphoto_library Midvale, UTDVO Suspension / Laketown Bicycles / TruckerCo5:43.121447.67s
 15th768Timothy DRYSDALEphoto_library Kirkland, WA6:03.10151:07.65

 

 

Pro women  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st513Kialani HINESphoto_library 498898Seattle, WABox / Deity / FiveTen / Fox / Maxxis / ODI / Onyx / Tigatu / TLD2:50.0312:54.751-
emoji_events2nd47Kerstin HOLSTERphoto_library 456788Portland, ORCyclepath PDX3:15.6023:12.04217.29s

Cat 1: 0-29 women  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st166Bryce BASSETTphoto_library 503230Wenatchee, WAArlberg Sports / Pit Viper / Pivot2:55.881-
emoji_events2nd462Sarah OLSENphoto_library 530254Portland, ORCyclepath PDX3:10.02214.14s
 -Natalie VITALIE 526728San Francisco, CADirt Trail Riders / Rhythm Bikes / StikrdDNS

Cat 2: 0-18 girls  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st161Brynn BASSETT 498790Wenatchee, WAArlberg Sports / Fly / Pivot3:37.321-
emoji_events2nd266Sydney HABERMAN 497899Redmond, WASweetlines Jr. Racing3:42.6625.34s
emoji_events3rd275Ella ERICKSON 528104Hayden, IDNorthern Peaks Alliance / Two Wheeler Dealer3:53.66316.34s
 4th264Gabby KEENphoto_library BC098367Port Moody, BCKinetik Cycles3:55.95418.63s
 5th296Nyla STEPHENS North Bend, WASweetlines Jr. Racing4:15.65538.33s
 6th302Makenna GARYphoto_library 522996Issaquah, WASweetlines Jr. Racing4:20.73643.41s
 7th894Rebecca SASTEN Duvall, WAB-line racing4:25.74748.42s
 8th732Brielle STERN Spokane, WAIndian Trail Physical Therapy4:46.2481:08.92
 9th606Riley AMSBRYphoto_library 530175Kirkland, WASweetlines Jr. Racing5:36.8091:59.48

Cat 2: 19-39 women  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st682Kristen FARISphoto_library Pasco, WA3:59.831-
emoji_events2nd601Ashley ST. PIERREphoto_library 537311Boise, ID4:02.8723.04s
emoji_events3rd465Natasha WEISSphoto Gig Harbor, WABetter Gym / Joy Ride / NWT3K4:04.3034.47s
 4th406Tracy KENNELLEYphoto_library 530149Glide, ORCanyon Creek Bicycles / EVL / Magura / ODI / Spy4:05.3945.56s
 5th347Calli TOTH 492103Whitefish, MTSPP Canfield Brothers4:10.93511.10s
 6th308Bethany HOLMANphoto 524383Prineville, ORGood Bike Co. / Trek4:16.68616.85s
 7th819Samantha SEUFERTphoto 474302Snohomish, WATim's Bike Shop4:22.54722.71s
 8th574Sarah MATTECHECKphoto_library Portland, OR4:32.44832.61s
 9th832Melissa BOGERTphoto_library 499910Moscow, ID5:01.2391:01.40

Cat 2: 40+ women  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st174Michelle MACARTNEYphoto_library 253252Fall City, WAEpic Racinjg4:07.371-
emoji_events2nd631Virginie CALMEphoto_library Portland, ORCyclepath PDX racing4:46.84239.47s
emoji_events3rd246Susan WALSHphoto_library Burien, WAEpic Racing4:47.20339.83s

Cat 3: 0-10 girls  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st737Aletha OSTGAARD Selah, WAAblegate Homes5:40.451-
emoji_events2nd278Sierra SEMSAK 497663Issaquah, WASweetlines Jr. Racing5:41.0120.56s
emoji_events3rd249Molly BLAIRphoto_library 502865North Bend, WASweetlines Jr. Racing6:20.13339.68s
 4th276Mica ERICKSON 528107Hayden, IDNorthern Peaks Alliance / Two Wheeler Dealer6:31.44450.99s
 5th337Riley HUDSON 507462Bothell, WASweetlines6:47.1251:06.67
 6th924Josephine AUBINphoto_library Bainbridge Island, WAJomama6:47.5161:07.06
 7th338Jetta PORTER 502009Bothell, WASweetlines Jr. Racing7:49.7872:09.33
 8th829Nory KLEIN Redmond, WA8:47.7183:07.26
 9th904Leah MACARTNEYphoto_library Fall City, WAEpic Racing9:17.1793:36.72

Cat 3: 11-18 girls  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st459Brooke ANDERSONphoto_library 473371Portland, ORLil Shredder Bikes / Sweetlines Jr. Racing / TLD5:29.981-
emoji_events2nd706Taylor OSTGAARDphoto_library Selah, WAAblegate Homes5:31.4521.47s
emoji_events3rd-Skylar MCLOUGHLIN Seattle, WAalki rubicon racing6:12.84342.86s
 4th353Saylor JACKSONphoto 532866Caldwell, IDJoyride Cycles6:12.96442.98s
 5th921Jessi ANDERSONphoto_library North Bend, WA6:42.2451:12.26
 6th205Ashtyn LAMB Joseph, ORBike Hub / FiveTen / Fox / iXS / LfDJ / Spank / West Coast Racing6:46.2161:16.23
 258Autumn PARHAMphoto_library 524759Edmonds, WAEpic RacingDNF
 645Julia LOFQVIST TRAUM Issaquah, WASweetlinesDNS

Cat 3: 19-39 women  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st907Jennifer BRIGGSphoto_library Skykomish, WAStevens Pass Bike Park5:15.781-
emoji_events2nd792Jenna NORRISphoto_library Spokane, WAZuster5:46.76230.98s
emoji_events3rd905Alicia BRANNANphoto_library Skykomish, WASPMR5:52.79337.01s
 4th869Jayme DAILEYphoto_library Everett, WAB-line racing6:11.32455.54s
 5th730Caitlan WHITLEYphoto_library Puyallup, WA6:19.0451:03.26
 6th431Shalamar HAYSphoto_library Lebanon, ORChris hays6:49.1561:33.37
 7th3836Shannon LELLphoto Bellevue, WA7:14.3671:58.58
 8th942Julianne MATTECHECKphoto_library Arlington, WAHarley7:32.3082:16.52
 9th852Lauren YAEGERphoto_library Index, WASPMR8:30.6093:14.82
 10th918Lydia DEESEphoto_library 507733Seattle, WAfoxy moxy10:06.42104:50.64
 849Courtenay BRIMER Bothell, WASisters in action SportsDNS

Cat 3: 40+ women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Licence Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st165Erin BASSETTphoto_library 529946Wenatchee, WAArlberg Sports / Pivot5:30.111-
emoji_events2nd-Nicola ERBECK Seattle, WAalki rubicon racing5:35.6425.53s
emoji_events3rd683Karen METCALFEphoto_library Edmonds, WANemesis5:42.52312.41s
 4th232Shannon SUTHERLANDphoto_library 457882Auburn, WAEpic Racing5:56.10425.99s
 5th351Grace JACKSONphoto Caldwell, IDJoyride Cycles6:39.7151:09.60
Chat with us