view_listResults (187)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)show_chartLap chartsdialpadFinish spread

The original results are available at https://drive.google.com/file/d/0B4Cl5FnjNvoLa3pxbVhxYnZVam82MXoyemdrd2N6cDIxU18…

Results format By category

Gender Both

Elite men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

3 competitors found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
bookmark1st53Paul OLDHAM 413252Hope Factory Racing18:39119:09119:28119:33119:4616.0%1h36:371-
bookmark2nd52Chris LEVER 953497Cookson Cycles19:36220:09220:12220:37220:5827.0%1h41:3324:56
bookmark3rd51Tony FAWCETT 432561Newcastle Cheviot CC21:32321:35321:18321:39321:1432.0%1h47:19310:42

Expert men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

10 competitors found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
bookmark1st153James EDMOND 455567Mountain Goat Coaching19:37120:13120:35120:52121:0417.4%1h42:231-
bookmark2nd157Thomas RAMSAY 888006Giant York Race Team19:42220:20221:08321:39322:26513.9%1h45:1622:53
bookmark3rd155Philip HOLWELL 421689Peak Road Club21:00520:42321:05221:20221:1323.1%1h45:2232:59
 4th159Matt SCARBOROUGH 953484Arrow Cycles20:39321:24521:38422:08521:3647.2%1h47:2645:03
 5th152Andrew DOUGLAS 449835VeloViewer20:56421:23422:05521:52421:1835.5%1h47:3655:13
 6th158Sam SAYERS 45395921:06621:45622:33623:22724:26815.8%1h53:13610:50
 7th156Nathan JUDGE 82067921:58723:00823:05722:44623:0265.1%1h53:50711:27
 8th151Thomas ATKINSON (exp) 71589822:05822:28723:26823:43824:0679.1%1h55:50813:27
 9th154Adam HINCHCLIFFE 7202240All Terrain Cycles Ride In Peace23:50924:50925:39925:54926:35911.5%2h06:49924:26
 160Jonathan SHUSTER n/a

Sport men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

23 competitors found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
bookmark1st311Stefan PARTRIDGE 82023924:40421:37222:20222:44114.1%1h31:221-
bookmark2nd314James STOCKTON 973589Stockport Clarion CC24:22222:20322:43323:1129.1%1h32:3621:14
bookmark3rd304Sam CHATWIN (exp) 1223928Midland Bike Fit / Run & Ride24:38322:33423:11523:1449.2%1h33:3632:14
 4th317Paul UPTON 112523125:26622:48522:58423:13311.5%1h34:2543:03
 5th312Michael SKULDHAM 90990625:27723:10823:31723:2569.9%1h35:3454:12
 6th319Jack WILSON (xc) 956246Raleigh / Steve Poole Plant Hire25:44823:251123:571123:23510.0%1h36:2965:07
 7th323Stephen MOON 470912Monilla Cycling26:301223:231023:35924:08713.3%1h37:3776:15
 8th301Peter ARMISTEAD 90359826:211023:13923:471024:51913.5%1h38:1286:50
 9th321Elliot METCALFE 951664Nutcracker racing25:22523:05623:33826:561216.7%1h38:5697:34
 10th318Dave WILBY 1041436Ilkley Cycling Club28:161523:301224:191324:34820.3%1h40:40109:18
 11th309Edd MCINTOSH 71760226:251124:411324:091225:27119.4%1h40:42119:20
 12th315James TEAGLE 27:141325:221426:401526:56127.4%1h46:111214:49
 13th305Chris SPOONER (xc) 1034722Mtb Guisborough29:031826:151526:061424:521016.8%1h46:171314:55
 14th310Paul MITCHELL (spt) 84133228:341626:411627:051627:17147.1%1h49:381418:16
 15th324Adam CADLE 822259Cliff Pratt24:10121:16121:17113.6%1h06:4315
 16th322Andrew VAUGHAN 954002Matlo CR25:47923:06723:21611.6%1h12:1416
 17th306Glyn GROVES 1257175Moonglu CC31:142028:041730:161711.3%1h29:3417
 18th316Dave THOMPSON (spt) 31:041930:441832:01184.2%1h33:4918
 19th303Lloyd BEAUMONT 42:452138:221938:241911.4%1h59:3119
 20th313Adam SNOW 1138181VeloViewer27:5314n/a27:5320
 21st308Lee MARSHALL (opn) 1214592VC Long Eaton28:4617n/a28:4621
 302Mark ATKINSON (spt) Army CSRn/a
 307Guy KENDREW n/a

17-18 boys  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

12 competitors found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
bookmark1st253Olli DAWSON 886381Border City Wheelers CC22:51120:18120:41121:33212.6%1h25:251-
bookmark2nd259Tom MARTIN (elt) 1001883biketreks23:05220:40221:05221:18111.7%1h26:09244s
bookmark3rd262Cory EDMONSON 837015Nutcracker racing26:27721:30321:12322:15324.8%1h31:2536:00
 4th254Jacob FELTHAM 819511BBM Revolution Cycling Club25:00322:48423:09423:0649.6%1h34:0448:39
 5th260Ryan MIDDLEMISS 725508East Bradford CC26:19623:36524:45525:13511.5%1h39:54514:29
 6th256Nick HAMILTON (yth) 722576Teesdale CRC26:08423:43626:16627:13714.8%1h43:22617:57
 7th257Lewis HAWORTH 869032All Terrain Cycles Ride In Peace26:17525:46826:37726:1463.3%1h44:55719:30
 8th258Lewis KINCART 1348307Kendal Cycle Club28:13825:41727:07829:22814.3%1h50:25825:00
 9th251Reuben ALLANSON 840136Richardsons Cycle Club29:211027:12928:5997.9%1h25:329
 10th255Luke GARTHWAITE 28:22928:371032:581016.2%1h29:5710
 11th252Oliver CRABTREE 34:291136:50116.8%1h11:1911
 261Christian WORNER n/a

40-49 men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

32 competitors found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
bookmark1st403Christopher CLARK (vet) 406446VC York21:37122:55422:44222:0416.0%1h29:221-
bookmark2nd410Stephen HOPPER 908036Mountain Goat Coaching22:56722:10122:13122:1923.5%1h29:38216s
bookmark3rd424Peter SQUIRES 884285Big Bear Bikes RT21:59222:32222:44222:5033.9%1h30:07345s
 4th409Raymond HONOUR 467704MTS Cycle Sport22:51522:35323:04423:2253.5%1h31:5342:31
 5th412Bill KAY 959907MTS Cycle Sport22:26323:01523:57823:4566.8%1h33:1053:48
 6th406Lee EATON 709312Team JMC23:18823:25923:16523:2040.6%1h33:2163:59
 7th401Richard ALLAN 83331922:48423:13724:15924:0696.4%1h34:2475:02
 8th434Guy KESTEVEN 82226123:341123:501023:41623:5281.3%1h34:5985:37
 9th414Mathew LIVESEY 92498723:24923:17823:47724:50116.7%1h35:1995:57
 10th431Paul CAMPBELL (vet) 71187123:361223:531124:171024:12102.9%1h35:59106:37
 11th419Henry NORMAN 23:511423:561224:261123:4872.7%1h36:02116:40
 12th421James RAW 120496322:53623:09624:461526:141914.6%1h37:04127:42
 13th408Joseph HEYWOOD 433411Horwich CC23:281023:581324:571725:19137.9%1h37:43138:21
 14th405Giles DUMONT 409068Ilkley Cycling Club23:451324:271624:391225:25167.0%1h38:16148:54
 15th418Marcus NAINBY 441314WNT Development Team24:071624:161424:401325:21155.1%1h38:26159:04
 16th430Ben COOK 24:361824:201524:551624:51122.4%1h38:44169:22
 17th432Mitchell JONES 7361124:051524:481824:401325:45176.9%1h39:18179:56
 18th415Jon MARSHALL KTM Impsport RT24:231724:421725:111925:20143.9%1h39:381810:16
 19th413David LANGDALE 25:332125:031925:101825:59183.7%1h41:461912:24
 20th423Michael RUSHTON 119597324:401925:072026:242029:022117.7%1h45:152015:53
 21st417David MILLSON 707298Hull Thursday RC26:122327:012227:352229:152311.6%1h50:062120:44
 22nd429Nick HINDLE 177777026:172427:402427:302129:102211.0%1h50:382221:16
 23rd425Daniel STEPHENSON 27:162728:162528:102327:29203.7%1h51:132321:51
 24th407Mark DEVINE 1052939Malton Wheelers Road Club26:062227:322329:092430:532418.3%1h53:412424:19
 25th411Dan JOYCE (vet) Richardsons Cycle Club26:532529:162629:442533:162523.7%1h59:102529:48
 26th420Robin PUPLETT 28:482831:212732:322613.0%1h32:4126
 27th433Mike BURDON 94376625:122026:07213.6%51:1927
 28th416Mark MATHER 431965Scott racing27:0226n/a27:0228
 29th404Edward DALY 135101429:1429n/a29:1429
 402Graeme BIRD Pedalsport Cycling Clubn/a
 422Stephen RENSHAW Otley Ccn/a
 426Steven WOOD Geared Up RTn/a

50-59 men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

20 competitors found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
bookmark1st504Stewart COATES 417241Ilkley Cycles RT24:51122:06122:40222:29112.4%1h32:061-
bookmark2nd516Bruce ROLLINSON 405522Ilkley Cycles RT25:08222:36222:35122:42211.3%1h33:02256s
bookmark3rd512Michael LEANEY 1035185Bolsover & District Cycling Club25:49323:02423:47423:26312.1%1h36:0433:58
 4th506Ian DALTON 26:14523:01323:31323:30414.0%1h36:1744:11
 5th503Kevin BLADES 26:04423:42523:57523:40510.1%1h37:2355:17
 6th519Matt WILSON (gvet) 88400226:49624:10625:09626:25911.0%1h42:33610:27
 7th508Andrew EDMOND 716019Ferryhill Wheelers CC27:22824:46725:24825:35710.5%1h43:07711:01
 8th507John DOCKER 959493Huddersfield Star Wheelers27:571024:54825:09625:10612.2%1h43:11811:05
 9th511Andrew HOLGATE 82227927:53925:481025:36926:0288.9%1h45:21913:15
 10th505Rich CUTSFORTH 836688Velo Club Beverley27:10725:27926:191027:08106.7%1h46:051013:59
 11th509Rob FITZHUGH 407447Janus RC30:211128:181228:511229:24117.2%1h56:551124:49
 12th501Robert BAGSHAW 30:231227:351128:051131:171313.4%1h57:211225:15
 13th520Andy MAY 74474931:011328:301329:521330:25128.8%1h59:481327:42
 14th518Andy ALLINSON 47092431:371429:381430:261433:031411.5%2h04:441432:38
 15th515Andrew MOXON 409751Otley Cc32:141629:401531:12158.7%1h33:0615
 16th514Peter MIDDLEMISS 827651Otley Cc32:081530:481636:431619.2%1h39:3916
 17th513Jonathan LORD 35:2517n/a35:2517
 502David BETTRIDGE Derby Mercury RCn/a
 510Tim GOULD (gvet) www.Zepnat.com RT - Lazer helmets go to siten/a
 517Peter SWANBOROUGH Moonglu CCn/a

60+ men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

3 competitors found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
bookmark1st552Michael SPEIRS 43611229:50127:24128:00128:4918.9%1h54:051-
bookmark2nd551Colin MURLEY 40556031:02230:07229:49231:1925.0%2h02:1828:13
 553Graham WHITING n/a

15-16 boys  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

14 competitors found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
bookmark1st213Jenson YOUNG 724262Pedalsport Cycling Club20:06120:5514.1%41:011-
bookmark2nd206Oliver DRAFFAN 947815Derwentside CC20:44221:4434.8%42:2821:27
bookmark3rd212Callum WILSON (jun) 1056918Huddersfield Star Wheelers21:08321:2121.0%42:2931:28
 4th209Archie LEWIS 975453Joes Bikes22:09423:0244.0%45:1144:10
 5th202George BALL 945778Furness Future Flyers22:22523:0243.0%45:2454:23
 6th203Joseph BROOKS 941497WNT Development Team22:36623:3484.3%46:1065:09
 7th210Thomas RUSHTON (jun) 1039314Ribble Valley Juniors23:30723:2770.2%46:5775:56
 8th225Guy DRABBLE 970122Clifton CC24:33923:1865.4%47:5186:50
 9th201Jack ACKROYD 964449East Bradford CC24:541026:5898.3%51:52910:51
 10th214Tom WHITWORTH 24:581128:351014.5%53:331012:32
 11th204Ciaren CRABTREE 1297094Shibden Cycling Club27:181229:15117.1%56:331115:32
 12th208Timothy ELSMORE-MARTIN 719348Fossa Racing23:328n/a23:3212
 207Sam DUNN n/a
 211Ethan WHITESIDE* n/a

Fun men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

32 competitors found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
bookmark1st16Paul MCNALLY 30:08224:27123.2%54:351-
bookmark2nd23Luke SOLOMON 30:05125:21218.7%55:26251s
bookmark3rd7Chris DEVENNEY 30:52425:47319.7%56:3932:04
 4th22Richard SIMMS 31:48725:53422.9%57:4143:06
 5th2Pete BERRY 31:40526:25519.9%58:0553:30
 6th14Andrew LAWSON (fun) 31:46627:12616.8%58:5864:23
 7th24Tim SPOONER Ilkley Cycles RT32:00927:12617.6%59:1274:37
 8th3Darren BINKS 45777131:58828:341011.9%1h00:3285:57
 9th19Jamie RAMSDEN 1031001Huddersfield Star Wheelers32:431128:32914.7%1h01:1596:40
 10th8Wayne FEWLASS 113804333:181328:30816.8%1h01:48107:13
 11th21Jason SHIPTON 45307732:551229:58149.8%1h02:53118:18
 12th12Stuart HULL 969163East Bradford CC33:391529:221214.6%1h03:01128:26
 13th1Martin ALLANSON 33:451629:551312.8%1h03:40139:05
 14th29Stuart JACKSON (fun) 32:311031:32183.1%1h04:03149:28
 15th31Philip WARDMAN 34:541829:121119.5%1h04:06159:31
 16th25Charlie TOPHAM 33:271431:09177.4%1h04:361610:01
 17th5David CASSIDY 72184934:551930:421613.7%1h05:371711:02
 18th20David SHACKELTON 35:292130:271516.5%1h05:561811:21
 19th32Dylan GURFOOT 124062434:321731:36199.3%1h06:081911:33
 20th17Matt NORRIE 130982135:012032:37227.4%1h07:382013:03
 21st26John Paul TOWNEND 1223987Richardsons Cycle Club36:252331:412014.9%1h08:062113:31
 22nd4David CASSIDY 72184936:132232:282111.6%1h08:412214:06
 23rd13Peter JASPER 36:412433:43238.8%1h10:242315:49
 24th30Stuart JACKSON (fun) 37:232534:02249.8%1h11:252416:50
 25th27John UNDERWOOD 38:362634:352611.6%1h13:112518:36
 26th11Vasile HIJ 41:322834:192521.0%1h15:512621:16
 27th28Paul WILSON (gvet) 104611430:143n/a30:1427
 28th6Christopher CUERDEN 938278Bolton Hot Wheels CC40:5427n/a40:5428
 9George FLINTON n/a
 10Jeremy FORSDYKE n/a
 15Stephen LEWIS n/a
 18Andrew PRESSLEY n/a

13-14 boys  dialpad Finish spread

18 competitors found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Diff
bookmark1st118Adam BENT 87647324:481-
bookmark2nd106Christopher HILBERT 899203Sherwood Pines Cycles Felt - Enve25:5121:03
bookmark3rd108Aidan LAWRENCE 879674Eastlands Velo25:5331:05
 4th105Zack HARROP 724066Mossley CRT27:2642:38
 5th114Michael TAIT 883491Derwentside CC27:3352:45
 6th117Matthew BAPTISTA 70934828:5264:04
 7th103Ethan CUERDEN 938274Eastlands Velo30:0975:21
 8th112Jacob RUSHTON 1039318Ribble Valley Juniors30:1185:23
 9th111Ben RAMSDEN 998278Huddersfield Star Wheelers30:1895:30
 10th110Joseph PROLE 959327Richardsons Cycle Club31:49107:01
 11th102Ryan CHAPMAN (jun) 135532931:58117:10
 12th116Oscar WILLIAMS 1114728Huddersfield Star Wheelers32:22127:34
 13th109Adam MCCLOREY 1111622North Cheshire Clarion34:07139:19
 14th104Daniel CUTTER 93607736:111411:23
 15th101Dylan BOYES 724810Huddersfield Star Wheelers36:291511:41
 16th115Adam TATTERSALL 960016Eastlands Velo38:301613:42
 17th107Ben LAMBERT (juv) Catterick Garrison Go-Ride50:191725:31
 113Alfie SAVAGE Furness Future Flyers

 

 

Elite women  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

4 competitors found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
bookmark1st96Lucy ALLAN 452965Torq Performance23:28123:57124:40125:1617.7%1h37:221-
bookmark2nd97Sarah LOMAS 951649Nutcracker racing25:13225:50226:13227:3149.1%1h44:4727:25
bookmark3rd98Erica MOKS 957210Mountain Goat Coaching26:05326:50327:38426:2025.9%1h46:5439:32
 4th99Vanessa HOLMES Arrow Cycles26:36427:06426:57327:0031.9%1h47:39410:17

Sport women

1 competitor found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
bookmark1st399Sam BURMAN 946692WNT Development Team25:30125:59126:4915.2%1h18:181-

17-18 girls

1 competitor found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
bookmark1st299Emelia CLARKE 1046726Nutcracker racing28:20131:39131:56112.7%1h31:551-

40-49 women  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

4 competitors found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
bookmark1st499Alison RUSHTON 401774Ribble Valley Juniors24:35125:03126:4518.8%1h16:241-
bookmark2nd497Jane SQUIRES 27:55229:20229:3826.1%1h26:54210:30
bookmark3rd496Vicky TUCKER 34:24334:15335:1633.0%1h43:55327:31
 498Maddi SMITH n/a

50+ women

1 competitor found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
bookmark1st599Carolyn SPEIRS 45166335:19132:51133:1217.5%1h41:221-

15-16 girls  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

4 competitors found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
bookmark1st250Ruby BOYES 464119Huddersfield Star Wheelers31:19131:3911.1%1h02:581-
bookmark2nd247Megan SIMPSON 84006532:05233:3324.6%1h05:3822:40
bookmark3rd249Sophie RAMSDEN 1030983Huddersfield Star Wheelers33:11336:1839.4%1h09:2936:31
 248Lucy WHEARTY Pedalsport Cycling Clubn/a

13-14 girls  dialpad Finish spread

4 competitors found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Diff
bookmark1st147Roisin LALLY 875933Derwentside CC31:351-
bookmark2nd148Amber HULL 969150East Bradford CC32:28253s
bookmark3rd149Katie HADNUM 1025120Hetton Hawks Cycling Club32:5931:24
 4th150Erin CORRIGAN 897149Liverpool Century RC48:40417:05

Fun women

1 competitor found
PosBib Name Licence Sponsors Lap 1 Diff
bookmark1st50Andrea ACKROYD 38:161-
Ghost FR AMR
Ghost FR AMR
Chat with us