shopping_cart0Basketmenu

view_listResults (206)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

The original results are available at http://vdhs.com.au/wp-content/uploads/2015/11/VDHS-17-18-Round-3-Race-Results.pdf

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

34 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st12Jackson FREW CORC3:12.22263:06.2751-
emoji_events2nd3Liam PANOZZO Team Mt Beauty3:10.09723:06.89720.622s
emoji_events3rd2Shannon HEWETSON FTF DH3:11.28253:06.92230.647s
 4th5Benjamin ZWAR KVIST Beechworth Chain Gang3:10.70233:07.60041.325s
 5th4Lee ELLIS Red Hill Riders3:09.84313:10.07653.801s
 6th6David HABICHT 3:12.60693:10.63164.356s
 7th8Aiden VARLEY 3:12.53583:11.10874.833s
 8th31Samuel BROWNLIE 3:13.248103:11.94385.668s
 9th21Jackson WHITE Albury Wodonga MTB Clu3:15.631113:11.96295.687s
 10th1Dean LUCAS FTF DH3:10.90443:13.228106.953s
 11th35Alex HAY FTF DH3:19.715153:13.645117.370s
 12th30Travis DAWKINS Club Mud3:16.323123:16.115129.840s
 13th25Jordan POWELL You Yangs MTB3:20.438163:17.6101311.335s
 14th24Elliot RIED Albury Wodonga MTB Clu3:22.874213:19.7091413.434s
 15th29Dylan LOMBARD You Yangs MTB3:20.804173:20.6581514.383s
 16th23Harrison TAILBY 3:17.200133:20.6831614.408s
 17th28Dion THOMAS 3:21.893193:26.1731719.898s
 18th20Tom ANDERSON FTF DH3:29.417243:26.9411820.666s
 19th15Chris O'BRIEN FTF DH3:27.600233:27.4911921.216s
 20th11Jake ADAMS Inside Line3:32.101253:30.1682023.893s
 21st37Mark GILLESPIE Red Hill Riders3:34.879263:31.9072125.632s
 22nd19Max BROWNLIE 3:34.914273:33.7762227.501s
 23rd13Angus MACAULAY Team Mt Beauty3:22.685203:35.4152329.140s
 24th34Lachlan TACTOR Gippsland MTB3:40.963293:39.3662433.091s
 25th32Brad ARDERN 3:44.453303:42.1892535.914s
 26th16Angus JACKSON Club Mud3:26.033223:55.9332649.658s
 27Joel PANOZZO Team Mt Beauty3:12.3297DNF
 18Lachlan GIBSON Gippsland MTB3:21.42818DNF
 22Haydn WILLIAMS FTF DH3:18.87714DNS
 17Scott HOGAN 3:37.04828DNS
 26Taran GOIRIS FTF DH4:40.60031
 14Bryce PAVEY DNS
 33Patrick SCOTT DNS
 36Oliver ZWAR Beechworth Chain GangDNS

Expert men  dialpad Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st316Joel PLANT Red Hill Riders3:26.6761-
emoji_events2nd302Robbie GOODFELLOW FTF DH3:26.83120.155s
emoji_events3rd303Samuel LANGSTON You Yangs MTB3:28.64431.968s
 4th313Tim SUMMERS You Yangs MTB3:31.64344.967s
 5th321Andrew HAUGHTON FTF DH3:33.88957.213s
 6th314Tyson BROGDEN Club Mud3:34.10467.428s
 7th309Mason GARDINER 3:34.89478.218s
 8th322Kyle GALAMBOS GVMTBC3:35.01988.343s
 9th325Rhys EAMES You Yangs MTB3:35.09498.418s
 10th306Marc PETULLA 3:36.073109.397s
 11th320Lloyd MANKS GVMTBC3:36.9771110.301s
 12th310Nathaniel GERRISH 3:39.1611212.485s
 13th319James MOUSTAFA Red Hill Riders3:41.1791314.503s
 14th301Nigel HEIDT You Yangs MTB3:42.6141415.938s
 15th307Tom FAWCETT 3:45.7631519.087s
 16th323Adam MILLER Gippsland MTB3:46.9181620.242s
 17th304Alex FERGUSON Club Mud3:48.9271722.251s
 18th311Mischa COOKE 3:50.4751823.799s
 19th317Brady DEAKIN 3:51.1581924.482s
 20th315Cameron WALE Red Hill Riders3:59.3652032.689s
 21st326Johnny VAN GRAAS 4:00.8282134.152s
 22nd318Tom LINDSAY Gippsland MTB4:14.0842247.408s
 308Thomas FRANCE Red Hill RidersDNS
 312Christopher RICHARDS FTF DHDNS

Sport men  dialpad Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st1001Jaydn BENNETTS 3:46.6481-
emoji_events2nd1011Tom MORGAN Club Mud3:51.66425.016s
emoji_events3rd1016Simon GILLESPIE 3:52.33235.684s
 4th1012Brad JONES Gippsland MTB3:53.41246.764s
 5th1005Matthew HALES 3:57.429510.781s
 6th1002Luke VANDERREE 4:01.509614.861s
 7th1018Jack JAGO 4:05.249718.601s
 8th1009Jamie SPRIGGS 4:05.961819.313s
 9th1003Brendan STEADMAN FTF DH4:10.161923.513s
 10th1013Daniel MURDOCH You Yangs MTB4:19.8091033.161s
 11th1014Nick HOLDSWORTH 4:22.6901136.042s
 12th1007Michael SHALLCROSS You Yangs MTB4:23.0371236.389s
 13th1010Mathew HYLAND You Yangs MTB4:23.9671337.319s
 14th1017Dean ANDERSON 4:55.806141:09.158
 15th1006Adam CHATTERTON 5:11.902151:25.254
 1015Beau GLAZNER DNS

U15 boys  dialpad Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st1512Jordie PETERSEN Club Mud3:43.8111-
emoji_events2nd1514Riley WAKELING 3:48.38724.576s
emoji_events3rd1501Ollie DAVIS 3:48.70234.891s
 4th1502Jack PEATLING Gippsland MTB4:05.558421.747s
 5th1503Beau JOHNSON Gippsland MTB4:17.943534.132s
 6th1505Ryder MILLER 4:18.141634.330s
 7th1509Maxwell TAYLOR 4:18.980735.169s
 8th1504Flynn MCLUCKIE 4:29.088845.277s
 9th1507Lachy ROBERTS 4:34.268950.457s
 10th1515Freddie JILLETT 4:45.377101:01.566
 11th1516Harper AHLBERG You Yangs MTB4:58.828111:15.017
 12th1506Flynn BESTE 5:07.979121:24.168
 13th1508Adam WILD You Yangs MTB5:16.041131:32.230
 14th1517Wilson CRANAGE Albury Wodonga MTB Clu6:45.979143:02.168
 1510Olen DYMKE You Yangs MTBDNF
 1511Zachary O'LOUGHLAN Club MudDNS
 1513Fletcher STASINOWSKI DNS

U17 boys  dialpad Finish spread

36 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st1703William MASCHIO You Yangs MTB3:39.62353:25.0651-
emoji_events2nd1701Charlie JONES Mansfield / Mt Buller Cycling3:27.98823:25.40020.335s
emoji_events3rd1732Joshua TANZEN 3:44.326113:32.17237.107s
 4th1719Lou CHIDIAC FTF DH3:37.01743:32.99647.931s
 5th1702Matthew EMPEY Mansfield / Mt Buller Cycling3:27.07113:33.01057.945s
 6th1723Campbell TELFER Gippsland MTB3:42.86583:35.489610.424s
 7th1706Jay LULOFS Red Hill Riders3:37.00133:37.086712.021s
 8th1728Billy BALCOMBE 3:42.89693:37.886812.821s
 9th1709Raife AARONS Red Hill Riders3:40.96173:43.101918.036s
 10th1729Kaia ELLIS Alpine Cycling Club3:50.983133:43.5231018.458s
 11th1708Jarvis HARROP 3:53.221153:44.7831119.718s
 12th1733Charlie JAGO 3:47.411123:44.8071219.742s
 13th1725Finnigan ROSSER Alpine Cycling Club3:43.252103:45.7121320.647s
 14th1734Will ASKEW Warrnambool MTB3:56.730193:46.4951421.430s
 15th1713Luke KELLY Red Hill Riders3:56.223183:48.7571523.692s
 16th1710Cooper HORTER Gippsland MTB3:51.124143:54.9441629.879s
 17th1721Luke BARLOW Club Mud3:53.308163:55.6301730.565s
 18th1722Heath ROSS Club Mud4:02.551204:10.9011845.836s
 19th1737Aaron NOOM You Yangs MTB3:39.62866:45.059193:19.994
 1715Luke BOWMAN 3:54.12617DNF
 1008Kye MCCONNELL 4:15.34225DNS
 1712Christopher KELLY Red Hill Riders4:12.16621
 1724Marshall STASINOWSKI 4:13.12622
 1714Matt BOYD 4:13.51023
 1726Harry DODDS 4:14.48224
 1707Isaac DOW You Yangs MTB4:17.27926
 1736Gerald VAUGHAN Red Hill Riders4:24.59527
 1727William NORWOOD Club Mud4:25.29228
 1717James BARNES Warrandyte4:29.81729
 1730Darcy FISHER 4:37.11130
 1720Oliver PEARCE Club Mud4:41.03131
 1711Sid CAULFIELD DNF
 1718Heath LAMPLUGH DNF
 1731Lindsay KILBOURNE You Yangs MTBDNS
 1735Reeve JOHNSTON Red Hill RidersDNS
 1716Rylan MAJOR DNS

U19 men  dialpad Finish spread

25 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st1901Aaron GUNGL Alpine Cycling Club3:12.11213:06.3681-
emoji_events2nd1912Matt CARTER 3:12.25323:07.69421.326s
emoji_events3rd1903Bryce HEATHCOTE FTF DH3:15.08633:12.57536.207s
 4th1918Jacob FRAUENFELDER Albury Wodonga MTB Clu3:17.96653:15.21048.842s
 5th1904Oskar WHITE Albury Wodonga MTB Clu3:17.42343:17.128510.760s
 6th1909Billy CARTWRIGHT 3:20.17773:17.802611.434s
 7th1915Will ARBLASTER You Yangs MTB3:22.05183:19.532713.164s
 8th1921Rhys GOODLEY 3:27.32993:22.736816.368s
 9th1914Logan WAKELING 3:29.926103:25.658919.290s
 10th1925Thomas MALOTA You Yangs MTB3:31.736113:28.9851022.617s
 11th1922Jack ATCHISON You Yangs MTB3:35.245143:31.7481125.380s
 12th1913Tali LANE WELSH 3:32.271123:33.9261227.558s
 13th1917Will SPARK You Yangs MTB3:46.879163:40.7651334.397s
 14th1926Jack TAYLOR Gippsland MTB3:34.486133:40.7941434.426s
 15th1910Finn MORCOMBE 3:55.118193:43.0681536.700s
 16th1919Rory SIMPSON 3:51.982173:49.8141643.446s
 17th1906Finn HALL 3:53.869183:52.6261746.258s
 18th1916Ross NEL Alpine Cycling Club3:38.243154:14.325181:07.957
 19th1907Max GOLDING You Yangs MTB3:56.159204:35.361191:28.993
 1902Cooper DOWNEY FTF DH3:19.4866
 1923Justin HAJDASZ FTF DH3:56.29721
 1924Noah PRYOR FTF DH3:58.29222
 1911Lachlan SALLABANK You Yangs MTB4:06.39523
 1920Adam BRENNAN FTF DH4:16.76724
 1908Jack DREVER Wombat MTBDNF

30-39 men  dialpad Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st702Christopher HALSHAW Red Hill Riders3:28.1491-
emoji_events2nd701David FERRONI FTF DH3:31.05322.904s
emoji_events3rd713James WILKINSON Club Mud3:32.65634.507s
 4th703John HUNTER FTF DH3:39.512411.363s
 5th705Sam RUSSELL Peel District3:52.137523.988s
 6th706Jack SHORT 3:58.515630.366s
 7th707Tim JOHNSON Gippsland MTB4:00.285732.136s
 8th709Rodney MATTHEWS 4:02.791834.642s
 9th715Stephan COLLIER 4:04.457936.308s
 10th710Glen NEWLAND You Yangs MTB4:07.4931039.344s
 11th712Phillip HOSKINS FTF DH4:14.3011146.152s
 12th708Andrew BARLOW Club Mud4:16.6631248.514s
 13th711Kleat WILSON FTF DH4:19.3911351.242s
 14th714Sam STEINLAUF 4:23.0081454.859s

40-49 men  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st801Adrian SCHELLEN Gippsland MTB3:30.1031-
emoji_events2nd802Grant WEIGHTON FTF DH3:38.03727.934s
emoji_events3rd804Anthony MITCHELL Gippsland MTB3:38.96338.860s
 4th803Justin ROMANOWICZ FTF DH3:47.111417.008s
 5th813Shane GUTTRIDGE 3:54.445524.342s
 6th812Andy MCBRIDE 3:54.680624.577s
 7th805Peter CRANAGE Albury Wodonga MTB Clu3:55.665725.562s
 8th808Scott WATKINS 4:04.431834.328s
 9th806Matt BOLGER 4:04.537934.434s
 10th807Pac DIESEL 4:14.9141044.811s
 811Mathew MOLIJN Alpine Cycling ClubDNF
 809Justin ARMSTRONG Albury Wodonga MTB CluDNS
 810Craig PENGLASE DNS

50+ men  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st903Rick HAUCK FTF DH4:23.5041-
emoji_events2nd902Adam WHITE 4:27.90824.404s
emoji_events3rd907Mark GARDNER FTF DH4:28.63535.131s
 4th906Wayne ADAMS Inside Line4:56.159432.655s
 901Hector HENRIQUEZ Red Hill RidersDNF

Single crown: Expert men  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st511Sam QUICK 3:37.0461-
emoji_events2nd510Lochie CAREY You Yangs MTB3:39.37122.325s
emoji_events3rd514Callum CRAFTER 3:44.18637.140s
 4th503Tom LEE GVMTBC3:50.405413.359s
 5th502Scott CHASTON 3:54.611517.565s
 6th509Brad AHLBERG You Yangs MTB4:05.579628.533s
 7th513Michael COOK 4:08.534731.488s
 8th512Jordan PARKER 4:27.349850.303s
 9th507Riley GRAFF 4:28.856951.810s
 10th506Connor WATTERS 5:03.075101:26.029
 508Fletcher ROSSER DNS

Single crown: U17 boys  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st607Ben MICKELBUROUGH 3:44.7061-
emoji_events2nd601Jack APTED FTF DH4:04.612219.906s
emoji_events3rd608Seb CLEARY 4:20.982336.276s
 4th606Ben LONGMUIR 4:33.251448.545s
 5th602Rory SMYTH Albury Wodonga MTB Clu4:45.95351:01.247

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st201Ellie WALE Red Hill Riders4:10.57013:55.4881-
emoji_events2nd206Rachel HORE LDTR4:11.78124:05.07229.584s
emoji_events3rd205Tori BILNEY Club Mud4:39.33944:38.041342.553s
 4th203Jessica SHERIDAN Red Hill Riders4:36.97834:55.355459.867s
 5th204Malory SWINDELLS You Yangs MTB6:05.91256:06.13652:10.648
 207Hannah COLLINS DNS
661 Reset MIPS helmet
661 Reset MIPS helmet
Chat with us