shopping_cart0Basketmenu

2017 NZDH round 1 at Rotorua

view_listResults (152)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Support R&R through COVID-19

thumb_down

R&R is my entire income, and as you might have guessed, at the moment things are looking pretty bleak.

If you'd like to support R&R and help ensure that it'll still be around when this is all over, please make a donation. Any amount is appreciated!

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st148Matthew WALKER Cube3:43.9513:44.4013:43.951-
emoji_events2nd31Brook MACDONALD HBMTBC3:46.0724:32.3093:46.0722.12s
emoji_events3rd114Keegan WRIGHT Descend3:51.0933:52.3333:51.0937.14s
 4th1Louis HAMILTON Descend3:57.4753:51.1123:51.1147.16s
 5th146Peter BETHELL Team Hukkit DH3:57.4645:23.50103:57.46513.51s
 6th46Leonard SONNTAG Rotorua4:04.8864:03.0444:03.04619.09s
 7th132Jack HUMPHRIES Big Bri Racing4:06.3476:02.10114:06.34722.39s
 8th110James LAMB BRM CyclesDNF4:16.9254:16.92832.97s
 9th73Brendan REGAN Auckland4:30.04114:19.3864:19.38935.43s
 10th32Jake ROBINSON Descend4:19.638DNS4:19.631035.68s
 11th125Carl EDMONDSON Whakatane4:24.4594:22.4074:22.401138.45s
 12th144Liam JACKSON Action Down Under4:26.10104:23.8784:23.871239.92s

Open men  dialpad Finish spread

39 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st79Daniel SELF Rotorua4:06.9214:05.4314:05.431-
emoji_events2nd153Lawrence CAWTE Big Bri Racing4:09.152DNS4:09.1523.72s
emoji_events3rd130Harrison REDSHAW Napier4:14.8834:14.4024:14.4038.97s
 4th50Carson RAYNER PCBC4:15.7144:16.5034:15.71410.28s
 5th2Lloyd JENKS 120 MTB4:16.3154:19.9144:16.31510.88s
 6th94Thomas SINCLAIR BRM Cycles4:22.2764:20.2854:20.28614.85s
 7th8Max PEARSON Rotorua4:26.90104:23.0064:23.00717.57s
 8th54Anton WEATHERLY Auckland4:23.8274:30.64114:23.82818.39s
 9th72Matt CABLE Auckland4:24.9084:33.94124:24.90919.47s
 10th91Danie KATTENBERG Tauranga4:28.91124:26.6874:26.681021.25s
 11th65Jesse CSEH Wellington4:26.7294:28.3094:26.721121.29s
 12th53Patrick DE LEON IMBERT Spain4:27.81114:28.1484:27.811222.38s
 13th35Alex KENNETT Hamilton5:05.61254:28.32104:28.321322.89s
 14th107Ryan HUNT 4:30.48136:31.86314:30.481425.05s
 15th3Logan HERBERT HBMTBC4:42.79164:36.61134:36.611531.18s
 16th11Lochie STEEDMAN Wanganui4:39.59144:57.27214:39.591634.16s
 17th119Wilson KNOX 4:48.97184:40.37144:40.371734.94s
 18th142John DALLY Rotorua4:41.44154:43.88154:41.441836.01s
 19th42Jonathan KENT Tauranga4:43.84174:47.55174:43.841938.41s
 20th9Cameron DODD Rotorua4:49.18194:46.22164:46.222040.79s
 21st135Ryan LUCAS Hamilton5:54.34354:50.03184:50.032144.60s
 22nd90Lee ORMSBY Tauranga5:00.41244:53.17194:53.172247.74s
 23rd97Travis COX Hunua4:53.76204:54.51204:53.762348.33s
 24th62Joel DEN HARTOG Auckland4:54.31216:12.85304:54.312448.88s
 25th41Todd WALLACE AKDH4:55.00226:02.79284:55.002549.57s
 26th138Caleb COUPER Ohakune4:57.21235:06.11244:57.212651.78s
 27th151James CARRINGTON Hamilton5:05.71264:58.37224:58.372752.94s
 28th66Tom BOOKER Wellington7:23.35375:00.50235:00.502855.07s
 29th127Jacob OFFEN Napier5:07.26276:32.64325:07.26291:01.83
 30th129Blake PERRY Wellington5:07.44286:09.80295:07.44301:02.01
 31st83Benjamin KAMP Auckland5:13.5429DNS5:13.54311:08.11
 32nd82Andrew SHERRATT HBMTBC5:15.1030DNS5:15.10321:09.67
 33rd131Daniel HORGAN Wellington8:46.98385:15.83255:15.83331:10.40
 34th45Bradley SOETEMAN Wellington5:27.8131DNS5:27.81341:22.38
 35th15Kierren GRANT Rotorua MTBC5:28.68325:56.49275:28.68351:23.25
 36th61Sandro BENZ Switzerland5:42.3133DNS5:42.31361:36.88
 37th28Matt HOLLOWAY Auckland5:50.37345:49.47265:49.47371:44.04
 38th68Joel KEARNS-DOCKER AKDH6:34.2236DNS6:34.22382:28.79
 134Thomas HUMPHRIES Big Bri RacingDNSDNS

U15 boys  dialpad Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st26Guy JOHNSTON Thames4:24.7614:32.6114:24.761-
emoji_events2nd80Marcus ROSS Hamilton4:31.1724:46.5744:31.1726.41s
emoji_events3rd139James MACDERMID HamiltonDNF4:41.3824:41.38316.62s
 4th88Toby CARR Rotorua4:51.7434:45.6334:45.63420.87s
 5th87Lachlan STEVENS-MCNAB Rotorua5:04.1544:59.1854:59.18534.42s
 6th59Taylor TOPP Hawkes Bay5:15.8455:09.9865:09.98645.22s
 7th112Cameron BECK Rotorua7:11.34155:10.5575:10.55745.79s
 8th106Brandon LOWTHER Hamilton5:28.9265:49.47115:28.9281:04.16
 9th57Carter WIFFIN Havlock North5:53.1085:35.0685:35.0691:10.30
 10th33Bryn MARTIN Palmerston North5:53.1395:42.8195:42.81101:18.05
 11th121Robert ENNOR Hawkes Bay5:49.7475:44.02105:44.02111:19.26
 12th103Ryder SKINNER 5:53.26106:06.78135:53.26121:28.50
 13th104Tom JAMES Cambridge6:38.35125:55.07125:55.07131:30.31
 14th105Brodie NAGLE Rotorua6:14.07116:11.71146:11.71141:46.95
 15th81Matt QUINNEY Hawkes Bay6:52.64136:46.53156:46.53152:21.77
 16th30Samson CLARKE (u19) Waiheke7:16.18166:59.80166:59.80162:35.04
 17th18Liam UDY Cambridge7:06.6214DNS7:06.62172:41.86
 18th43Isaac SPRINGETT Manawatu7:37.4517DNS7:37.45183:12.69
 19th84Lachlan GARDNER Manawatu8:04.01187:42.33177:42.33193:17.57
 20th19Jamie REA Cambridge8:56.5519DNS8:56.55204:31.79
 74Matthew DALE WellingtonDNFDNS

U17 boys  dialpad Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st29Finn PARSONS Descend4:03.4813:59.5613:59.561-
emoji_events2nd47Blake ROSS Auckland4:07.7324:07.0224:07.0227.46s
emoji_events3rd48Isaac EWEN All Class racing4:18.9134:13.6734:13.67314.11s
 4th150Tuhoto-Ariki PENE Descend4:26.3654:20.1744:20.17420.61s
 5th145Mischa WOLSTENCROFT Auckland4:23.0944:24.3754:23.09523.53s
 6th86Mitchell GOODMAN 4:37.7964:31.1564:31.15631.59s
 7th118Tom O'BRIEN Rotorua MTBC4:47.2984:32.5474:32.54732.98s
 8th60James HARVEY Hawkes Bay4:51.26104:35.2984:35.29835.73s
 9th25Ethan BLANCHARD 4:40.6174:43.4294:40.61941.05s
 10th78Flynn DIXON Auckland4:48.5094:56.54114:48.501048.94s
 11th75Albe SNEP Wellington4:56.88124:49.56104:49.561150.00s
 12th22Finn BIRCHALL 4:51.76116:35.34214:51.761252.20s
 13th113Oliver MARTELLI Rotorua4:57.32134:58.74124:57.321357.76s
 14th23Ronan JORDAN 4:58.69144:59.38134:58.691459.13s
 15th76Piper MARSLAND-TERNENT Wellington5:01.58156:08.85205:01.58151:02.02
 16th56Keiton MACDONALD Te Awamutu5:02.42165:22.54175:02.42161:02.86
 17th98Jayroy SKINNER 5:02.50175:12.76155:02.50171:02.94
 18th126Flynn HENDERSON Cambridge5:07.77185:09.35145:07.77181:08.21
 19th137Ryan MANEY Hawkes Bay5:11.01195:26.52185:11.01191:11.45
 20th141Oscar RADONICH Auckland5:11.11205:32.30195:11.11201:11.55
 21st24Taylor FORREST Rotorua5:11.39215:18.36165:11.39211:11.83
 22nd136Bailey CARTWRIGHT Rotorua6:59.30227:32.62226:59.30222:59.74

U19 men  dialpad Finish spread

28 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st14Josh OXENHAM 3:57.2814:09.0623:57.281-
emoji_events2nd10John RICHARDSON Revolution Products4:04.972DNS4:04.9727.69s
emoji_events3rd64Charlie MAKEA Hawkes Bay6:21.18274:06.4514:06.4539.17s
 4th5Louis VULETA 4:09.0034:23.5744:09.00411.72s
 5th99James CARLEY New Plymouth4:13.7044:33.9674:13.70516.42s
 6th38Cameron ADCOCK Auckland4:18.2254:54.42154:18.22620.94s
 7th117Ben O BRIEN Rotorua MTBC4:21.2464:20.6234:20.62723.34s
 8th39Tyler SMITH Wanganui4:21.8374:27.6754:21.83824.55s
 9th124Lochie SHORT HBMTBC4:30.9784:32.7764:30.97933.69s
 10th140William MACDERMID Hamilton4:34.1094:34.7094:34.101036.82s
 11th7Patrick HALE Little Boy Racing4:43.29134:34.4684:34.461137.18s
 12th63James DOBSON Upper Hutt4:40.37114:34.73104:34.731237.45s
 13th85Marshall GARDNER Manawatu4:34.93104:41.10134:34.931337.65s
 14th70Dion LUITEN Whangarei4:51.98174:37.51114:37.511440.23s
 15th58Logan CAESAR 100% / Banshee4:46.92164:38.33124:38.331541.05s
 16th36Liam VANDERBOOM 4:40.50124:58.75174:40.501643.22s
 17th115George MCCARROLL Descend4:45.30145:42.06234:45.301748.02s
 18th6Hamish SWINDLEHURST 4:46.16154:53.79144:46.161848.88s
 19th40Rios ASPIN Auckland4:52.04184:59.78184:52.041954.76s
 20th200Jaden MCGOWAN Napier4:57.5219DNS4:57.52201:00.24
 21st128Joe HUTCHINSON Rotorua5:03.64204:57.77164:57.77211:00.49
 22nd154Keith THORBURN Hamilton5:09.42235:00.26195:00.26221:02.98
 23rd17Adam RIINI 5:06.54225:05.71205:05.71231:08.43
 24th69Blake VINSON Whangarei5:05.9121DNF5:05.91241:08.63
 25th147Ethan CODD HBMTBC5:14.06245:25.50225:14.06251:16.78
 26th89Tom BROWN Matamata5:29.65255:15.35215:15.35261:18.07
 27th116Liam GILL Whangarei5:49.62265:44.83245:44.83271:47.55
 28th71Sam RADFORD-PARK Whangarei6:21.1928DNS6:21.19282:23.91

30-39 men  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st108Rhys TELFORD New Plymouth4:34.6314:28.2314:28.231-
emoji_events2nd96Matthew HUNT Descend4:37.4024:29.4824:29.4821.25s
emoji_events3rd21Jarrod BANG 4:41.8734:49.7864:41.87313.64s
 4th49Mathew MCGOVERN Descend4:45.4344:48.9044:45.43417.20s
 5th4Trenton HOETA New Plymouth4:48.4254:47.1234:47.12518.89s
 6th51Tristan MACDONALD Rotorua4:54.4464:49.7354:49.73621.50s
 7th92Tim WARNER Descend4:56.0275:25.09114:56.02727.79s
 8th109Ben THOMSON UK6:44.38125:12.3075:12.30844.07s
 9th133Robert CHAPPELL Big Bri Racing5:12.3285:24.82105:12.32944.09s
 10th95Kevin WARNER Descend5:18.57105:13.3385:13.331045.10s
 11th155Jason JOLLEY Auckland5:17.1795:55.33125:17.171148.94s
 12th34Craig MARTIN Palmerston North5:35.33115:23.7095:23.701255.47s

40+ men  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st143Brendan DALLY Turangi4:53.7915:05.9314:53.791-
emoji_events2nd13Brendan CLARKE 5:09.1825:18.9135:09.18215.39s
emoji_events3rd77Daniel GANNAWAY Auckland5:16.3535:15.1725:15.17321.38s
 4th16Andrew CULLEN 5:16.4845:23.2245:16.48422.69s
 5th52Justin GLAVISH Auckland5:26.2455:35.5955:26.24532.45s
 6th111Gordon STILWELL Auckland5:37.2466:11.1885:37.24643.45s
 7th37Paul SIMKIN 5:41.6676:00.1875:41.66747.87s
 8th27Justin WALSH Auckland5:49.3585:55.4865:49.35855.56s
 9th149Edd JAMES Auckland6:10.5496:15.9596:10.5491:16.75

 

 

U19 women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st44Shania RAWSON Action Down Under5:01.6014:57.0414:57.041-
emoji_events2nd152Robin GOOMES Palmerston North5:42.8725:43.1325:42.87245.83s
emoji_events3rd93Skye FOLLAS Rotorua6:02.4436:09.8236:02.4431:05.40
 4th12Nikki CLARKE Lower Hutt7:32.7847:58.9947:32.7842:35.74

19+ women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Run 1 Run 2 Best run Diff
emoji_events1st55Vinny ARMSTRONG Auckland4:51.6615:01.5814:51.661-
emoji_events2nd67Sarah ATKIN Wellington5:04.6725:03.0025:03.00211.34s
emoji_events3rd120Amanda MONK Mondraker-Royal NZ5:15.0235:10.9935:10.99319.33s
 4th100Ashley BOND Tauranga5:59.8146:40.3045:59.8141:08.15
 5th20Laura JOHNSTON New Plymouth10:28.705DNS10:28.7055:37.04
NS Define 150 1
NS Define 150 1
Chat with us