2017 NZDH round 2 at Napier

28th October 2017

assessmentResults (143)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)

The original results are available at http://www.hawkesbaymtb.co.nz/wp-content/uploads/2014/08/NZDH2017-Rnd2-RESULTS.pdf

Results format By category

Gender Both

Elite men

8 competitors found
Rank  BibNameSponsorsRun 1Run 2Best runDiff
1-Louis HAMILTON Descend2:15.893 (1)2:16.121 (1)2:15.893-
2-Brook MACDONALD HBMTBC2:17.629 (2)2:16.940 (2)2:16.9401.047s
3-Jack HUMPHRIES Manawatu MTBC2:23.966 (3)3:01.168 (8)2:23.9668.073s
4-James LAMB AKDH2:25.018 (4)2:26.146 (3)2:25.0189.125s
5-Brendan REGAN AKDH2:29.376 (6)2:26.816 (4)2:26.81610.923s
6-Leonard SONNTAG Descend3:04.236 (8)2:27.850 (5)2:27.85011.957s
7-Carl EDMONDSON 120 Mountainbike Park2:29.259 (5)2:28.583 (6)2:28.58312.690s
8-Alex KENNETT ADU racing2:31.936 (7)2:32.557 (7)2:31.93616.043s

Open men

42 competitors found
Rank  BibNameSponsorsRun 1Run 2Best runDiff
1-Lawrence CAWTE Descend2:19.490 (1)2:19.022 (1)2:19.022-
2-Thomas SINCLAIR AKDH2:23.039 (2)2:22.974 (2)2:22.9743.952s
3-Lloyd JENKS Descend2:28.530 (4)2:26.761 (3)2:26.7617.739s
4-Kyle LOCKWOOD Hunua MTBC2:31.041 (6)2:27.089 (4)2:27.0898.067s
5-Dane NIMMO Descend2:30.420 (5)2:27.379 (5)2:27.3798.357s
6-Harrison REDSHAW HBMTBC2:28.181 (3)2:28.849 (6)2:28.1819.159s
7-Jesse CSEH WMTBC2:31.818 (7)2:30.947 (7)2:30.94711.925s
8-Logan HERBERT 2:35.224 (16)2:31.372 (8)2:31.37212.350s
9-Anton WEATHERLY AKDH2:31.878 (8)2:31.899 (9)2:31.87812.856s
10-Blake PERRY WMTBC2:32.878 (9)2:33.036 (11)2:32.87813.856s
11-Ryan HUNT New Plymouth2:34.428 (13)2:32.879 (10)2:32.87913.857s
12-Daniel HORGAN (u24) WMTBC2:39.145 (23)2:33.405 (12)2:33.40514.383s
13-Jacob FYFE 2:34.378 (12)2:33.743 (13)2:33.74314.721s
14-Carson RAYNER Backdoor Action2:33.797 (10)2:35.817 (16)2:33.79714.775s
15-Jacob OFFEN HBMTBC2:34.291 (11)2:39.869 (23)2:34.29115.269s
16-Bradley SLOANE Rotorua2:36.074 (18)2:34.342 (14)2:34.34215.320s
17-Danie KATTENBERG Matua2:34.881 (14)2:36.407 (19)2:34.88115.859s
18-Lochie STEEDMAN Wanganui MTBC2:35.151 (15)2:49.123 (30)2:35.15116.129s
19-Blake CAMPBELL HBMTBC2:35.608 (17)2:35.219 (15)2:35.21916.197s
20-Callum SPROSEN AKDH2:36.175 (20)2:36.084 (17)2:36.08417.062s
21-Wilson KNOX 2:36.118 (19)2:36.373 (18)2:36.11817.096s
22-Tom BOOKER 2:37.978 (21)2:36.896 (20)2:36.89617.874s
23-Jared ANDERSON Zogs2:38.544 (22)2:37.089 (21)2:37.08918.067s
24-Guy KAMPHORST 2:39.246 (24)3:43.486 (36)2:39.24620.224s
25-Joel DEN HARTOG AKDH2:52.677 (31)2:39.304 (22)2:39.30420.282s
26-Lee ORMSBY Tauranga2:41.868 (26)2:40.111 (24)2:40.11121.089s
27-Todd WALLACE AKDH2:40.627 (25)2:40.141 (25)2:40.14121.119s
28-Hayden MELLES Horgs3:01.144 (32)2:41.473 (26)2:41.47322.451s
29-Mitchell LUCAS 2:43.519 (29)2:42.288 (27)2:42.28823.266s
30-Richard PENNEY Palmerston North2:42.522 (27)2:46.317 (29)2:42.52223.500s
31-Cameron DODD Rotorua2:42.830 (28)2:43.002 (28)2:42.83023.808s
32-Bradley SOETEMAN 3:05.455 (33)2:49.765 (31)2:49.76530.743s
33-Caleb COOPER Palmerston North2:52.135 (30)DNF2:52.13533.113s
34-Shannon BREWER 3:58.927 (39)3:04.247 (32)3:04.24745.225s
35-Liam WALKER 3:31.345 (37)3:05.499 (33)3:05.49946.477s
36-Ben FULLER 3:20.399 (35)3:13.471 (34)3:13.47154.449s
37-Joel KEARNS-DOCKER AKDH3:23.171 (36)3:16.843 (35)3:16.84357.821s
38-Kierren GRANT Rotorua3:18.468 (34)4:04.952 (37)3:18.46859.446s
39-Ben ELMS Palmerston North3:52.933 (38)5:03.989 (38)3:52.9331:33.911
-Max PEARSON RotoruaDNSDNS
-Benjamin TURTON DNSDNS
-Zach RYAN DNSDNS

U15 boys

17 competitors found
Rank  BibNameSponsorsRun 1Run 2Best runDiff
1-Guy JOHNSTON PCBC2:33.508 (2)2:29.177 (1)2:29.177-
2-James MACDERMID Descend2:33.044 (1)2:33.295 (3)2:33.0443.867s
3-Marcus ROSS 2:40.862 (4)2:33.121 (2)2:33.1213.944s
4-Taylor TOPP HBMTBC2:33.571 (3)2:35.544 (4)2:33.5714.394s
5-Toby CARR 2:42.736 (5)2:41.837 (5)2:41.83712.660s
6-Carter WIFFIN HBMTBC2:48.511 (6)2:48.253 (6)2:48.25319.076s
7-Matthew QUINNEY HBMTBC3:08.299 (7)3:03.292 (7)3:03.29234.115s
8-Robert ENNOR HBMTBC3:09.790 (8)3:06.714 (8)3:06.71437.537s
9-Matthew DALE WMTBC3:12.607 (9)3:11.286 (9)3:11.28642.109s
10-Ryder SKINNER AKDH3:25.916 (10)3:17.329 (10)3:17.32948.152s
11-Bryn MARTIN Parmeston North3:28.440 (11)3:38.913 (11)3:28.44059.263s
12-Liam UDY 3:38.656 (12)4:14.771 (15)3:38.6561:09.479
13-Levi PRINCE 3:50.665 (14)3:46.291 (12)3:46.2911:17.114
14-Sam CLARKE (u19) Rotorua3:46.365 (13)3:46.617 (13)3:46.3651:17.188
15-Jamie REA 3:52.188 (15)DNF3:52.1881:23.011
16-Bryn FERNSIDE AKDH4:10.070 (16)3:58.139 (14)3:58.1391:28.962
-Caleb ROSAMOND WMTBCDNSDNS

U17 boys

25 competitors found
Rank  BibNameSponsorsRun 1Run 2Best runDiff
1-Blake ROSS Hunua MTBC2:20.590 (1)2:20.900 (1)2:20.590-
2-James HARVEY HBMTBC2:27.693 (2)2:28.734 (2)2:27.6937.103s
3-Tuhoto-Ariki PENE Descend2:28.297 (3)2:29.359 (4)2:28.2977.707s
4-Isaac EWEN AKDH2:29.120 (4)2:28.828 (3)2:28.8288.238s
5-Mischa WOLSTENCROFT AKDH2:29.135 (5)2:30.115 (5)2:29.1358.545s
6-Ryan MANEY 2:34.248 (6)2:33.979 (6)2:33.97913.389s
7-Archie ELLIOTT HBMTBC2:34.287 (7)2:34.341 (7)2:34.28713.697s
8-Mitchell GOODMAN Tokoroa MTBC2:38.616 (9)2:34.372 (8)2:34.37213.782s
9-Ethan BLANCHARD 3:10.613 (22)2:36.302 (9)2:36.30215.712s
10-Tom O'BRIEN Descend2:37.132 (8)2:36.384 (10)2:36.38415.794s
11-Keiton MACDONALD Pirongia2:40.709 (10)DNF2:40.70920.119s
12-Flynn HENDERSON Te Miro2:41.247 (11)2:41.030 (11)2:41.03020.440s
13-Finn BIRCHALL 2:41.281 (12)3:19.805 (20)2:41.28120.691s
14-George KERR HBMTBC2:43.172 (13)2:41.949 (12)2:41.94921.359s
15-Aaren MARKENSTEIN 3:01.110 (20)2:44.590 (13)2:44.59024.000s
16-Flynn DIXON 2:44.665 (14)2:47.772 (16)2:44.66524.075s
17-Ronan JORDAN 2:46.952 (16)2:45.122 (14)2:45.12224.532s
18-Albe SNEP WMTBC2:45.729 (15)2:50.340 (18)2:45.72925.139s
19-Piper MARSHLAND-TERNENT WMTBC3:00.022 (19)2:46.805 (15)2:46.80526.215s
20-Ben SKINNER 2:51.389 (17)2:50.226 (17)2:50.22629.636s
21-Isaac MARTINS 2:53.414 (18)2:52.246 (19)2:52.24631.656s
22-Jayroi SKINNER AKDH3:03.017 (21)DNF3:03.01742.427s
23-Max LE QUESNE HBMTBC3:30.449 (23)5:47.292 (22)3:30.4491:09.859
24-Fin SMITH HBMTBC3:38.856 (24)DNS3:38.8561:18.266
25-Bailey CARTWRIGHT 3:49.634 (25)3:56.538 (21)3:49.6341:29.044

U19 men

26 competitors found
Rank  BibNameSponsorsRun 1Run 2Best runDiff
1-Josh OXENHAM PCBC2:18.305 (1)2:20.654 (2)2:18.305-
2-Charlie MAKEA HBMTBC2:21.935 (2)2:19.805 (1)2:19.8051.500s
3-Lochie SHORT HBMTBC2:26.768 (5)2:22.394 (3)2:22.3944.089s
4-Liam BETHELL AKDH2:23.093 (3)2:23.783 (4)2:23.0934.788s
5-James CARLEY New Plymouth2:25.643 (4)2:26.670 (5)2:25.6437.338s
6-Cameron ADCOCK 100 percent / Banshee2:27.953 (6)2:28.873 (6)2:27.9539.648s
7-Louis VULETA Descend2:28.169 (7)2:30.343 (9)2:28.1699.864s
8-James DOBSON WMTBC2:32.404 (11)2:29.281 (7)2:29.28110.976s
9-Tyler SMITH 100 percent / Banshee2:29.579 (8)2:29.866 (8)2:29.57911.274s
10-Shaun CAMPBELL 2:31.569 (9)2:30.717 (10)2:30.71712.412s
11-Ben O BRIEN Descend2:31.628 (10)2:30.724 (11)2:30.72412.419s
12-Patrick HALE Descend2:33.335 (12)2:31.583 (12)2:31.58313.278s
13-William MACDERMID DescendDNS2:35.296 (13)2:35.29616.991s
14-Dion LUITEN 2:37.597 (13)2:36.488 (14)2:36.48818.183s
15-Logan CAESAR 100 percent / Banshee2:40.273 (16)2:36.684 (15)2:36.68418.379s
16-Marshall GARDNER Manawatu MTBC2:38.275 (14)2:40.679 (18)2:38.27519.970s
17-Conner TREADWELL HBMTBC2:38.404 (15)2:54.932 (24)2:38.40420.099s
18-Joel RESTIEAUX HBMTBC2:42.948 (19)2:38.446 (16)2:38.44620.141s
19-Hamish SWINDLEHURST 2:42.597 (18)2:39.457 (17)2:39.45721.152s
20-Blake VINSON 2:44.165 (20)2:41.005 (19)2:41.00522.700s
21-Jaden MCGOWAN AKDH2:42.045 (17)2:43.656 (20)2:42.04523.740s
22-Luke CARTHEW 2:44.463 (21)2:45.635 (22)2:44.46326.158s
23-Keith THORBURN Hamilton MTBC2:44.667 (22)2:44.635 (21)2:44.63526.330s
24-Johann STEINER 2:45.281 (23)2:46.326 (23)2:45.28126.976s
25-Angus NICHOLSON HBMTBC3:07.104 (24)4:46.151 (26)3:07.10448.799s
26-Matthew COCKS Manawatu MTBC3:08.415 (25)3:21.449 (25)3:08.41550.110s

30-39 men

10 competitors found
Rank  BibNameSponsorsRun 1Run 2Best runDiff
1-Mike EVANS (cumt) WMTBC2:38.577 (2)2:34.130 (1)2:34.130-
2-Matthew HUNT Rotorua2:35.522 (1)2:34.991 (2)2:34.9910.861s
3-Jim MONTROSE 2:39.195 (3)2:41.462 (3)2:39.1955.065s
4-Ben THOMSON AKDH2:45.748 (4)2:58.977 (4)2:45.74811.618s
5-Nick SKEATES AKDH2:47.734 (5)DNS2:47.73413.604s
6-Jason JOLLEY 3:01.635 (6)3:01.926 (5)3:01.63527.505s
7-Robert CHAPPELL Palmerston North3:02.517 (7)3:02.152 (6)3:02.15228.022s
8-James PRETTY HBMTBC3:07.377 (8)DNS3:07.37733.247s
9-Johan COMBRINK AKDH3:17.773 (9)3:09.605 (7)3:09.60535.475s
-Craig MARTIN DNSDNS

40-49 men

7 competitors found
Rank  BibNameSponsorsRun 1Run 2Best runDiff
1-Justin GLAVISH AKDH2:57.564 (1)2:50.420 (1)2:50.420-
2-Paul SIMKIN New Plymouth3:09.938 (3)3:02.402 (2)3:02.40211.982s
3-Brendan CLARKE WMTBC3:02.677 (2)3:09.207 (3)3:02.67712.257s
4-Stephen HUMPHRIES (mas) 3:14.030 (4)3:10.685 (4)3:10.68520.265s
5-Justin WALSH AKDH3:18.912 (5)DNF3:18.91228.492s
6-Michael MATANGI New Plymouth3:19.074 (6)3:22.405 (5)3:19.07428.654s
-Simon FUGLE WMTBCDNSDNS

50+ men

1 competitor found
Rank  BibNameSponsorsRun 1Run 2Best runDiff
1-Gordon STILWELL AKDH3:11.029 (1)3:14.202 (1)3:11.029-

 

 

U19 women

3 competitors found
Rank  BibNameSponsorsRun 1Run 2Best runDiff
1-Shania RAWSON-PICKARD Descend2:38.921 (1)2:39.285 (1)2:38.921-
2-Caitlyn FLAVELL 3:31.579 (2)3:22.538 (2)3:22.53843.617s
3-Nikki CLARKE WMTBC3:35.578 (3)3:29.399 (3)3:29.39950.478s

19+ women

4 competitors found
Rank  BibNameSponsorsRun 1Run 2Best runDiff
1-Vinny ARMSTRONG AKDH2:47.136 (1)2:50.876 (1)2:47.136-
2-Robin GOOMES Taupo MTBC3:06.516 (2)3:02.746 (2)3:02.74615.610s
3-Ashley BOND Descend3:23.413 (3)3:27.016 (3)3:23.41336.277s
4-Melissa TOBECK New Plymouth4:05.635 (4)4:01.405 (4)4:01.4051:14.269
Spank Trail pedals
Spank Trail pedals