shopping_cart0Basketmenu

view_listResults (388)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)show_chartLap chartsdialpadFinish spread

The original results are available at http://www.timelaps.co.uk/assets/uploads/EVENTREPORT.aspx?eventid=419PheonixCycl…

Results format By category

Gender Both

Elite/Expert men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Spread Total time Diff
emoji_events1st1105Andrew COCKBURN 10:16211:05111:20211:35210:51110:59111:36112:01317.0%1h29:431-
emoji_events2nd1110Seb HERROD 10:14111:07211:20211:32111:22211:52411:47211:57216.8%1h31:1321:30
emoji_events3rd1134Wayne BENNETT Windmill Wheels Cycling Club10:22611:10411:07111:37311:36311:51311:53412:07416.9%1h31:4432:01
 4th1131Neil HAYWARD FISHFACE CYCLES RT10:19311:08311:40612:01512:03612:06511:52311:52117.3%1h33:0143:18
 5th1119Lee WOODCOCK HKR XC TEAM11:001311:33511:38411:49411:49411:13212:55812:35517.4%1h34:3354:50
 6th1129Scott CLIPSTONE 10:19311:43611:38412:12711:58512:07612:35712:49724.2%1h35:2165:38
 7th1115Jonathan SCHNABEL Glasgow MTB Club (GMBC)10:37711:44711:52712:01512:09712:10712:28612:42619.6%1h35:4376:00
 8th1124Tom O'NEILL (spt) 10:571211:53812:15912:30812:45912:55912:08512:53818.0%1h38:1688:33
 9th1126Jack WILSON (xc) Steve Poole Plant Hire10:54911:58912:241012:41912:42812:54813:09913:19922.2%1h40:01910:18
 10th1109Matt ELLIS (mas) Epic Orange10:54912:391311:56813:401313:461213:251013:561027.8%1h30:1610
 11th1130Nicholas COLEY Evans Cycles10:40812:001025:481313:101113:301126:3711149.5%1h41:4511
 12th1132Pierre THOMAS Cadence Cannondale RT10:551112:091113:281213:161213:101023.4%1h02:5812
 13th1133Louis WELLS (1) Arrow Cycles11:001312:291212:561113:081014:081328.5%1h03:4113
 14th1111Kieran JARVIS Cycle Team OnForm10:193n/a10:1914

Sport men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

28 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Spread Total time Diff
emoji_events1st657Jules BIRKS VC Londres10:12111:02111:22111:29111:35111:47112:08519.0%1h19:351-
emoji_events2nd666Matthew ELEY 10:25411:25211:35211:48411:50211:55212:02415.5%1h21:0021:25
emoji_events3rd681Robert STAINES 10:16211:33411:50312:06712:19612:03311:48220.0%1h21:5532:20
 4th674James PICKERING (exp) 10:20311:42511:59511:43312:19612:05411:47119.2%1h21:5542:20
 5th654Mike AUGER 10:46811:50712:14811:32211:54312:15612:13613.8%1h22:4553:10
 6th670Zac HERROD University of Derby Cycling Club11:131511:54812:05712:05511:57412:05411:5737.7%1h23:1763:42
 7th662Ben CAVERS 10:39612:071112:16912:15912:00513:281612:23726.4%1h25:0875:33
 8th680Andrew SNOWBALL VC Londres10:51911:48612:01612:11812:441113:111212:591121.5%1h25:4586:10
 9th665Will DORSETT 10:521011:54812:351112:471412:30913:05912:37920.4%1h26:2096:45
 10th659David BRADSHAW 10:551112:231412:451512:461312:541212:52812:34818.2%1h27:09107:34
 11th675Daniel PREECE Army CSR10:32511:551011:57412:271012:581313:381713:461430.7%1h27:13117:38
 12th656Luke BARTON louth cycle centre11:041312:291512:371212:331213:091513:081113:131219.4%1h28:13128:38
 13th667Sam HANSON 11:101412:141212:421412:531512:591413:161313:381322.1%1h28:52139:17
 14th690Neil CATLING Team LCUK10:561212:391612:401316:252312:371012:32712:441050.2%1h30:331410:58
 15th708Cathal BARTOLO Sprockets UK11:331813:001813:252013:221613:181613:271514:211624.2%1h32:261512:51
 16th655Stephen BALFE 11:462113:092013:111713:291813:491713:261413:521517.8%1h32:421613:07
 17th695Tom KRAUSE (spt) JCA-Equipe Velo11:532211:27312:211012:301112:27813:071014.6%1h13:4517
 18th698Duncan RYAN 11:201712:431713:121813:261714:101815:001832.4%1h19:5118
 19th668Christopher HARDWICK TROG12:172413:532214:392214:582114:431915:272025.8%1h25:5719
 20th669Martin HAWKER 12:502514:262314:542315:122215:232015:091919.9%1h27:5420
 21st706Ed TURNER 13:242615:522416:362417:172419:182244.0%1h22:2721
 22nd711Dallin MCLAWS 16:392817:052617:292517:292516:59215.0%1h25:4122
 23rd712Lloyd CORNELL 14:412718:272721:262624:362622:172367.5%1h41:2723
 24th679Jonathan SHEASBY 10:39612:171312:501612:05520.5%47:5124
 25th703Robert MILTON LBRCC (Leighton Buzzard Road CC)12:142313:051913:262113:381911.4%52:2325
 26th661Mike BURRELL (spt) Ely & District CC11:412040:152813:121813:5720244.5%1h19:0526
 27th693William JOHNSON 11:351913:092013.5%24:4427
 28th686Chris WILLS 11:161616:592550.7%28:1528

17-18 boys  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Spread Total time Diff
emoji_events1st380Eddie DAVIES Dulwich Paragon CC10:22111:39212:00112:29312:30112:27112:31120.7%1h23:581-
emoji_events2nd361Nathan GIBSON (jun) St Ives CC11:08311:55312:17212:25212:35212:28213:36322.2%1h26:2522:27
emoji_events3rd360Kieran DEVLIN Hadleigh MTB Club10:57212:09412:19312:39413:00313:08313:26222.7%1h27:3933:41
 4th362Ryan GOODERHAM 11:09412:53513:18514:24515:01434.7%1h06:454
 5th377Kishan BAKRANIA Team Darenth12:07611:20112:21412:0419.0%47:525
 6th358Matthew DARLEY Hadleigh MTB Club13:50715:45617:10624.1%46:456
 7th369Cameron HURST Xrt - Elmy Cycles11:30515:54738.3%27:247

40-49 men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

41 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Spread Total time Diff
emoji_events1st898Paul LLOYD (vet) 10:01110:34110:50110:50110:55110:49110:4519.0%1h14:441-
emoji_events2nd824Roger FOWKES Specialized Ruislip - Tony Fowkes Automobiles / WDMBC10:16311:18411:19211:23311:30211:36211:32213.0%1h18:5424:10
emoji_events3rd837Chris HUNTER 10:25411:13311:32411:22211:54711:53411:59715.0%1h20:2135:37
 4th860Matthew WHELAN ZeroBC10:48911:35511:35611:35411:41311:39311:3838.2%1h20:3145:47
 5th829Paul GROOMBRIDGE Barford Van Hire / Push Sport10:28511:41911:33511:41511:43411:56511:50514.0%1h20:5256:08
 6th900Robert PURCELL Neon-Velo Cycling Team10:37811:38611:42811:51611:48612:00611:40413.0%1h21:1666:32
 7th851Clement PALOZZI HKR XC TEAM10:36711:38611:43911:52711:45512:00611:56613.2%1h21:3076:46
 8th861Paul WHITE (vet) 10:34611:39811:38711:59812:04912:15812:301318.3%1h22:3987:55
 9th857Glenn STANFORD 10:531211:521112:121412:00912:061012:18912:07813.0%1h23:2898:44
 10th872Alastair LANGDON 10:531211:521111:501012:051012:00812:241112:471517.5%1h23:52109:08
 11th826Leon GOODWIN louth cycle centre11:081512:091511:551112:061112:271312:301212:151012.3%1h24:30119:46
 12th905Nicholas POPHAM Absolute Black Racing Team10:551411:511012:041312:411712:251212:431612:291116.5%1h25:081210:24
 13th834David HOLMES (opn) 11:512512:171712:291712:361512:221112:18912:0896.3%1h26:011311:17
 14th862Daniel WOOD (vet) 10:501012:001412:241512:251213:001612:411412:521620.0%1h26:121411:28
 15th899Ivan OXBOROUGH Ellmore Factory Racing11:422212:221912:281612:271412:371512:391312:36148.1%1h26:511512:07
 16th895Paul CHAMBERLAIN 11:552812:232112:311812:381612:301412:411412:29116.4%1h27:081612:24
 17th906Benjamin LEWIS Forest Side Riders11:301912:161612:351912:561813:121813:472519.9%1h16:1617
 18th868Paul BIRD (vet) Ipswich Bicycle Club11:131612:191812:482013:002013:111713:572924.4%1h16:2818
 19th836Adrian HOYLE RAF-CA10:511112:221913:042513:062313:252213:472527.0%1h16:3519
 20th897Andy HURST Colchester Rovers CC11:512512:242312:482013:002013:191913:192012.4%1h16:4120
 21st832Daniel HARRIS (vet) Gemini BC11:392112:592813:012313:102413:212112:511714.6%1h17:0121
 22nd875Mark JAY 12:023112:572713:142812:581913:202013:111810.8%1h17:4222
 23rd892Srdjan BAKOVIC C&N Cycles / Sutton CC11:452312:412413:012313:392813:402513:242216.3%1h18:1023
 24th891Glynn ATTIWELL Gravity Cycling Club11:452312:452513:072613:102413:412713:482717.4%1h18:1624
 25th850Jason NUNN 11:312012:232112:572214:013313:402513:512821.7%1h18:2325
 26th893Chris BALL (2) Hackney GT11:532713:053013:152913:302613:372413:181914.6%1h18:3826
 27th844Anthony MARSH Maldon & District CC11:271812:512613:122713:042213:452814:423328.4%1h19:0127
 28th839Kris KASPERKIEWICZ Tottenham Bike Club11:573012:592813:383313:402913:502913:402415.8%1h19:4428
 29th894John BISHOP (vet) 12:273813:103113:333113:553213:352313:232111.8%1h20:0329
 30th810Michael BEBBINGTON CC Bexley12:123513:133213:383313:543113:593113:332314.6%1h20:2930
 31st814Paul CAVALLA Hadleigh MTB Club11:552813:443813:303013:332714:083314:003018.6%1h20:5031
 32nd889Stuart MILLS 12:043413:293413:393513:423013:543014:083117.1%1h20:5632
 33rd903Colin WILGRESS Essex Roads CC12:183613:363613:353214:353514:053214:163218.6%1h22:2533
 34th902Paul WHIFFEN Newdales Cycles RT12:223713:263314:133714:223415:023415:253524.7%1h24:5034
 35th831Steve HANKS Southborough & District Whls12:023113:373714:133714:463616:033615:163433.4%1h25:5735
 36th901Richard SMITH (vet) 12:403913:513914:423915:013715:153516:033626.7%1h27:3236
 37th896Stewart ELDERKIN 13:384015:534017:054017:483818:253735.1%1h22:4937
 38th848James MURPHY (vet) Kings Lynn MTB11:181711:591311:551112:261310.0%47:3838
 39th859Matthew WEBBER Forest Side Riders10:10211:12211:29313.0%32:5139
 40th847William MITCHAM Revel Outdoors12:033313:303513:563615.6%39:2940
 41st830Craig GUNNELL 22:0941n/a22:0941

50+ men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

44 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Spread Total time Diff
emoji_events1st1024Jimmy PIPER Renvale RT10:42411:41211:42111:56211:39111:58212:06213.1%1h21:441-
emoji_events2nd951Nicholas AINSWORTH 10:36311:41211:49311:56212:05212:16412:13315.7%1h22:36252s
emoji_events3rd997Paul WATSON (gvet) West Suffolk Wheelers10:12212:221011:43211:51112:12312:15312:33723.0%1h23:1031:26
 4th1019Richard MUCHMORE Renvale RT11:02711:44411:49312:14512:16512:20512:04111.8%1h23:2941:45
 5th961Ian DALTON 10:48511:51512:07612:09412:15412:34812:30616.4%1h24:1452:30
 6th959Gary CURTIS Barford Van Hire / Push Sport10:06112:391711:58512:21712:27811:44113:251432.8%1h24:4162:57
 7th976Nick LAING 11:15912:08812:14812:16612:18612:22612:2049.9%1h24:5373:09
 8th952Paul BARROW Amisvelo Racing Team11:03812:08812:11712:23812:26712:22612:25512.5%1h24:5883:14
 9th993Patrick STOKES 11:01612:05612:21912:23812:341012:46912:47816.0%1h25:5794:13
 10th955Keith CLARKE (gvet) 11:15912:07712:231012:321012:33912:46912:55914.8%1h26:31104:47
 11th954Paul CHAMPNESS 11:181112:361612:491412:491312:431112:501113:011215.2%1h28:06116:22
 12th1028Paul HUDSON 11:321312:331412:451212:421112:471213:041212:581013.3%1h28:21126:37
 13th965Mark GOULSBRA 11:321312:341512:471312:481212:501313:071312:591113.7%1h28:37136:53
 14th970Nigel HERROD 11:281212:251113:021612:551513:011413:151513:181316.0%1h29:26147:42
 15th966Andrew GRAHAM (gvet) 11:42189:28116:023813:101613:321713:141413:351669.4%1h30:44159:00
 16th977Mike LAWRENCE 11:421812:532013:101713:151713:391813:361713:291516.7%1h31:441610:00
 17th981Philip PEACOCK Ely & District CC12:002012:511913:131913:171813:271613:291613:361713.3%1h31:531710:09
 18th1002Ashley ROLES 11:341612:261212:581513:291913:551913:511813:591820.9%1h32:121810:28
 19th990Andrew ROBERTS (svet) BCS Cycling Team12:032213:162113:362013:552413:051514:542714:431923.7%1h35:341913:50
 20th1022Paul DRIVER Amisvelo Racing Team12:072312:411813:121813:482114:182115:383029.0%1h21:4420
 21st987Sean QUARMBY Barford Van Hire / Push Sport12:022113:202213:462213:482114:412614:191922.0%1h21:5621
 22nd980Paul MOCKETT Newdales Cycles RT12:422713:312513:512413:362014:072014:322214.4%1h22:1922
 23rd1004Keith BOTHICK 12:392613:272413:482313:532314:232214:312114.8%1h22:4123
 24th974Phil JOHNSTON 12:292513:412713:432115:303214:322414:482524.2%1h24:4324
 25th1001Antony WOOD (svet) 13:003414:083014:242614:292714:292314:302011.5%1h25:0025
 26th1033Denis SMITH Windmill Wheels Cycling Club13:143613:542914:282714:282614:402514:412311.0%1h25:2526
 27th1032Adrian SMITH (gvet) Ipswich Bicycle Club12:493013:522814:332914:342815:042914:592817.6%1h25:5127
 28th998Iain WEBB Hadleigh MTB Club13:103514:283314:302814:402915:032814:522614.3%1h26:4328
 29th989David ROBB Mildenhall CC12:432814:413514:543115:303214:512714:442421.9%1h27:2329
 30th1003Graham BERRY Stowmarket & District CC12:573314:393415:133215:163115:283015:473221.9%1h29:2030
 31st1012Mark SEAMAN 12:493014:443615:283415:363415:363115:182921.7%1h29:3131
 32nd973Kevin JENNINGS Cambridge Cc13:163714:163114:383015:043016:013216:173322.7%1h29:3232
 33rd1018Stephen BROWN (xc) Team Darenth12:503214:193215:323515:473516:153315:383026.6%1h30:2133
 34th968Jeremy GREDLEY 14:194015:333915:563716:293716:423516:463417.1%1h35:4534
 35th991Murray SPENCER CC Bexley14:464216:084115:343617:504016:403417:103520.8%1h38:0835
 36th958Michael CURTIS St Ives CC14:264115:484016:554017:373918:433829.7%1h23:2936
 37th1011Ian SCOTT (gvet) 15:094317:014317:364117:363817:143616.2%1h24:3637
 38th1010Darren POWER 14:163916:364217:404219:004117:423733.2%1h25:1438
 39th956Charles CODRINGTON Dulwich Paragon CC11:321312:301312:441112:531411.7%49:3939
 40th1034Steve WOODS Cambridge Cc12:242413:322614:162514:132515.1%54:2540
 41st1027Shaun WOODLEY 13:523815:173815:233315:533614.5%1h00:2541
 42nd960Mark CUSHING Amisvelo Racing Team11:391714:503716:273924:0242106.3%1h06:5842
 43rd978Robert LEE (svet) 19:364423:174425:584326:354335.6%1h35:2643
 44th969Paul HARBINSON 12:452913:20224.6%26:0544

Open men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

79 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st507Peter HARRIS Pearce Cycles11:28412:04112:02111:5815.2%47:321-
emoji_events2nd489Marcin RYS 11:04212:20412:22312:07211.7%47:53221s
emoji_events3rd483Mark TILLEY 11:08312:06212:14212:27611.8%47:55323s
 4th543Paul THOMAS (opn) VC Revolution11:03112:11312:34512:24513.7%48:12440s
 5th457Jonathan LING 11:35712:30512:57712:21311.8%49:2351:51
 6th486Charles WADE 11:51912:38612:33412:2346.6%49:2561:53
 7th422Dom CLARKE Kings Lynn MTB11:33612:43712:49612:57712.1%50:0272:30
 8th436Jason FOWLER 11:32512:47813:071113:071213.7%50:3383:01
 9th564Tomek STUDZINSKI 12:021213:061012:59813:06118.9%51:1393:41
 10th432Leo FALKNER St Ives CC12:031313:221613:061012:58910.9%51:29103:57
 11th559Paul QUANTRILL Kings Lynn MTB11:591012:52913:151313:301512.7%51:36114:04
 12th425Zachary D'ARCY WILLETT 12:071413:201513:181613:001010.0%51:45124:13
 13th439Tony GREEN (opn) Boxford Bike Club12:221613:171413:171412:5777.4%51:53134:21
 14th437Linley GALES Kings Lynn MTB11:50813:251813:171413:351714.8%52:07144:35
 15th459Ian MEGGINSON 12:311813:101113:121213:29147.7%52:22154:50
 16th438Alan GARDNER 12:321913:121313:501913:542210.9%53:28165:56
 17th557Spencer LABORDE Iceni Velo12:111513:392114:032213:401915.3%53:33176:01
 18th458Richard MATTHEWS (opn) 12:562913:372013:451813:24136.3%53:42186:10
 19th572Kieron HUTCHINGS 12:442213:221613:351714:072710.9%53:48196:16
 20th463Paul MORRIS 12:512513:331913:512013:36187.8%53:51206:19
 21st412Nick BOWYER 12:552613:452314:042313:53218.9%54:37217:05
 22nd551Steve BLACKMORE Team Darenth13:213913:512713:572113:41204.5%54:50227:18
 23rd448Jake JAKOBSON (V45) Welland Valley CC13:063413:462414:142514:01258.7%55:07237:35
 24th566Dan UNSWORTH 13:203814:073314:172913:30157.1%55:14247:42
 25th456John LETCH Colchester Rovers CC12:362013:552814:273214:293214.9%55:27257:55
 26th455Stuart LEMANSKI 13:013113:572914:203114:142910.1%55:32268:00
 27th453Andy LAFLIN Hadleigh Cycling Club13:123714:133414:162813:57238.1%55:38278:06
 28th445Mark HOLLINGWORTH 12:573014:173514:152614:153010.3%55:44288:12
 29th460Richard MILLER 13:103513:502614:092414:373411.0%55:46298:14
 30th513Matthew MANTLE Mildenhall CC13:454313:472514:183014:03264.0%55:53308:21
 31st539Alex STEPNEY Forest Side Riders12:552613:583014:403814:493514.7%56:22318:50
 32nd477Martin SMITH (opn) Colchester Rovers CC12:552614:243714:393714:363313.4%56:34329:02
 33rd531Peter DYER Lee Valley Youth Cycling Club14:135414:003114:152614:07271.8%56:35339:03
 34th426Peter DANIELS Cycle Club Ashwell (CCA)12:482414:253814:343414:503615.9%56:37349:05
 35th475Paul SMITH (opn) Colchester Clunkers13:033314:263914:353514:503613.7%56:54359:22
 36th540Martin BROWNE 14:074914:193614:273214:26312.4%57:19369:47
 37th416Peter BUCHKOV 12:432114:394115:044415:014018.5%57:27379:55
 38th504Jamie EAST 14:064814:033214:373614:53385.9%57:393810:07
 39th546Pablo BEALE 14:305914:414214:403813:57235.3%57:483910:16
 40th430Chris ENGLISH Colchester Rovers CC13:023214:434515:034315:154417.0%58:034010:31
 41st470Peter ROBINSON (opn) 13:444114:414214:554015:00399.2%58:204110:48
 42nd498Stephen BROOK West Suffolk Wheelers14:004514:534615:004115:15448.9%59:084211:36
 43rd505Martin GREENAWAY 14:215715:054915:094515:04415.6%59:394312:07
 44th552Oliver BURKE 14:366015:044815:024215:04413.2%59:464412:14
 45th567Valerio VISCONTI 13:364015:285515:294715:174613.8%59:504512:18
 46th554Chris GUTTERIDGE 14:145514:584715:134615:25488.3%59:504612:18
 47th488William WYTHE 14:024615:095115:324815:485112.6%1h00:314712:59
 48th474John SCOFIELD Chelmsford Youth Cycling Club13:444115:165215:385216:015216.6%1h00:394813:07
 49th431Paul EVERSON 14:275815:275415:355115:20477.8%1h00:494913:17
 50th533Gary FLEET 14:074915:065015:324816:366017.6%1h01:215013:49
 51st529Jonathan CARTER (vet1) louth cycle centre12:472314:344019:106715:064349.9%1h01:375114:05
 52nd570Graham WHITE CC Sudbury14:125315:265315:585316:235715.4%1h01:595214:27
 53rd556Daniel HALL (opn) Cycle Club Ashwell (CCA)14:366015:475916:085615:465010.5%1h02:175314:45
 54th414Dale BRINKLEY 14:034716:136316:045416:085415.4%1h02:285414:56
 55th484Kingsley TOWLER 14:165615:345616:245916:215515.0%1h02:355515:03
 56th521Nathan TAYLOR-SCHONHUT 15:136715:465815:345016:05535.7%1h02:385615:06
 57th522Andrew WOODS (opn) TROG14:105216:206516:135816:215515.4%1h03:045715:32
 58th537Adam MATHEW 15:266915:536016:075515:44494.4%1h03:115815:39
 59th435Evan FLOCKHART Boxford Bike Club14:095115:425716:586116:295819.9%1h03:185915:46
 60th558Mark LEVETT 15:036416:096216:105716:29589.5%1h03:516016:19
 61st492Ian BARRACLOUGH Team Hydrol14:536316:026113:01921:016261.5%1h04:576117:25
 62nd568Andrew WALLER West Suffolk Wheelers14:416216:186416:466019:366133.5%1h07:216219:49
 63rd523David WOODS TROG13:113614:414221:037059.7%48:5563
 64th444Chris HINITT West Suffolk Wheelers15:036417:056817:016213.5%49:0964
 65th517Mark SINDEN 15:427216:226617:12639.6%49:1665
 66th417Daniel BURGESS Iceni Velo11:591013:101124:1172101.8%49:2066
 67th452Elliot KENNA 15:226816:556717:246413.2%49:4167
 68th560Stuart QUINSEE 15:066617:527118:366623.2%51:3468
 69th501Tarquin COOK 16:347417:106918:03659.0%51:4769
 70th571Tom YORKE 15:407117:597219:416925.6%53:2070
 71st487Russell WATLING High Beach Youth Cycling Club17:097719:347319:326814.1%56:1571
 72nd450Mark JONES 19:347924:097422:467123.4%1h06:2972
 73rd465Mark OXENHAM Hadleigh MTB Club12:271713:442210.3%26:1173
 74th418Kevin CARTER 16:207317:37707.9%33:5774
 75th565Sean THOMPSON 16:367538:0875129.7%54:4475
 76th440Matt GRUBY 13:5644n/a13:5676
 77th561Mitchell SHARP 15:2770n/a15:2777
 78th541Stuart BATHGATE 16:3976n/a16:3978
 79th562Pedro SILVA 17:5478n/a17:5479

13-14 boys  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

35 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st240William SHIELD 12:02312:29112:32112:3114.2%49:341-
emoji_events2nd252Yani Angelo DJELIL Team Darenth12:01112:31312:45212:4836.5%50:05231s
emoji_events3rd256Callum LABORDE Iceni Velo12:02312:30212:54413:0358.4%50:29355s
 4th242Joseph SMITH (yth) Iceni Velo12:04613:00713:27612:56411.5%51:2741:53
 5th214Oliver BRINKLEY 12:01112:57613:28713:05612.1%51:3151:57
 6th221Ralf FALKNER 12:07713:08813:17513:1379.6%51:4562:11
 7th231Mark LIGHTFOOT Cycle Club Ashwell (CCA)12:11912:45413:37813:23811.8%51:5672:22
 8th246Harry TILLEY Naked Bikes Race Team12:02313:191013:401013:461114.4%52:4783:13
 9th248Joseph WALTON Team Milton Keynes12:211013:17913:431113:31911.1%52:5293:18
 10th223George FOWKES Specialized Ruislip / WDMBC12:08813:211114:021413:451015.7%53:16103:42
 11th243Connor STAIN Bournemouth Arrow15:063112:46512:51312:40219.2%53:23113:49
 12th229Samuel LESLIE Lee Valley Youth Cycling Club12:261213:361313:38914:001312.6%53:40124:06
 13th239Alfie SALMON Lee Valley Youth Cycling Club12:221113:371413:551314:031413.6%53:57134:23
 14th209Shrish BAKRANIA Team Darenth12:291313:331214:071514:041513.1%54:13144:39
 15th213Pierre BOTHA Team Milton Keynes13:041514:201513:541213:57129.7%55:15155:41
 16th234Joshua MORRIS (yth) Numplumz Mountainbikers13:532114:401715:001614:08168.0%57:41168:07
 17th230Jack LETCH Colchester Rovers CC13:011414:431815:441815:541822.2%59:22179:48
 18th249Oliver WELLSTED Colchester Rovers CC13:111815:051915:542015:281720.6%59:381810:04
 19th220Jack EMERSON (yth) Colchester Rovers CC13:381915:352115:531916:262020.5%1h01:321911:58
 20th250Thulani MLAMBO Lee Valley Youth Cycling Club14:142515:182016:182216:272115.6%1h02:172012:43
 21st244Ethan STEVENSON Team Milton Keynes13:051614:321616:502418:222240.4%1h02:492113:15
 22nd222Daniel FLOCKHART Boxford Bike Club13:592216:132616:182216:241917.3%1h02:542213:20
 23rd236Josh PALFREYMAN Cambridge Junior Cycling Club14:322615:572315:54209.7%46:2323
 24th226Harry HOWLETT Chelmsford Youth Cycling Club14:122415:542216:592719.6%47:0524
 25th261Gethin DAVIES (juv) Welwyn Wheelers CC14:412717:213015:431718.2%47:4525
 26th264Matthew WALLER West Suffolk Wheelers14:512816:022416:522613.6%47:4526
 27th247Oscar WADE 15:083216:092516:512511.3%48:0827
 28th263Noah FULFORD 14:563016:322717:272816.9%48:5528
 29th259Benjamin HEWETT 14:532917:182918:052921.5%50:1629
 30th257Nathaniel MARSH Lee Valley Youth Cycling Club15:593417:513118:253015.2%52:1530
 31st217Alex CUTMORE TPH Racing14:082317:162821:553255.1%53:1931
 32nd218William DANIELS Cycle Club Ashwell (CCA)17:583521:533220:053121.8%59:5632
 33rd265Olly QUINSEE 15:233337:5833146.8%53:2133
 34th255Oliver GRIGGS MTB-Academy13:1017n/a13:1034
 35th238Max RETHMAN Hadleigh MTB Club13:4020n/a13:4035

15-16 boys  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

31 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st330George BALL Furness Flyers10:24111:17111:42111:56214.7%45:191-
emoji_events2nd294Alex DALE Lee Valley Youth Cycling Club10:45411:50311:57211:55111.2%46:2721:08
emoji_events3rd315Sam TROTTER St Ives CC10:27211:48212:01312:15317.2%46:3131:12
 4th313Louis SUTTON 10:41311:58412:13412:34417.6%47:2642:07
 5th327Joseph BLACKMORE 10:57512:09512:25512:46616.6%48:1752:58
 6th297William GELL 11:14712:27612:41612:56915.1%49:1863:59
 7th324Luke HAZELL Team Darenth11:24912:37912:44812:36511.7%49:2174:02
 8th298Daniel HALL (jun) Colchester Rovers CC11:311112:32712:42712:51811.6%49:3684:17
 9th302Thomas KNOWLER Team Darenth11:301012:33812:591013:011213.2%50:0494:45
 10th326Charles ROLLINS 11:311112:451013:041113:041313.5%50:24105:05
 11th279Euan ALEXANDER (jun) Hadleigh MTB Club11:16813:101312:54913:071416.9%50:27115:08
 12th332Aran MARTIN Team Corley Cycles11:431413:071213:101312:49712.4%50:49125:30
 13th299Ben HOYLE HKR XC TEAM11:311113:151413:081213:381618.4%51:32136:13
 14th296Max FALKNER 11:551513:191513:221412:591012.2%51:35146:16
 15th331Charlie JOHNSON Ipswich CSC12:141713:061113:321513:001110.6%51:52156:33
 16th290Joe CHAMPNESS Hadleigh MTB Club11:12614:042013:431713:361525.6%52:35167:16
 17th289Adam CAVALLA Hadleigh MTB Club12:182013:201613:381613:481712.2%53:04177:45
 18th316Francis WATLING High Beach Youth Cycling Club12:161813:491714:192014:001816.7%54:24189:05
 19th295Sam DANIELS Cycle Club Ashwell (CCA)12:111613:491714:101914:201917.6%54:30199:11
 20th292Alfie CUNNIFFE Hadleigh MTB Club12:171914:142115:242315:332326.6%57:282012:09
 21st280Thomas AYERS Cycle Club Ashwell (CCA)12:332114:502215:142214:572021.4%57:342112:15
 22nd328Caleb BROWN Team Darenth13:192315:002315:102115:142214.4%58:432213:24
 23rd281Jensen BARRACLOUGH 12:542215:102415:412415:092121.6%58:542313:35
 24th310Harvey SCOFIELD Chelmsford Youth Cycling Club13:442515:352615:522516:222419.2%1h01:332416:14
 25th322Colin MANTLE Mildenhall CC13:352415:242516:422622.9%45:4125
 26th285Josh BOWYER Ipswich Bicycle Club21:333113:561913:471856.3%49:1626
 27th312William SMITH (yth1) Chelmsford Youth Cycling Club14:072617:403018:252730.5%50:1227
 28th336Joseph WALSH 14:262917:242918:552831.1%50:4528
 29th335Ben CLARKE (yth) 14:222716:442719:483037.8%50:5429
 30th303Ben LOWE 15:463018:413119:272923.4%53:5430
 31st287Joslin CARTER Mildenhall CC14:222716:522817.4%31:1431

U9 boys  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

27 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
emoji_events1st30Noah SMITH Team Darenth2:2912:4722:47112.1%8:041-
emoji_events2nd11George COLLINS Colchester Rovers CC2:3522:4112:52211.0%8:092 5s
emoji_events3rd32Joseph STANFORD 2:3932:5332:55310.1%8:28324s
 4th34Harry TITMAN Norwich Junior Cycling Club2:4453:0652:58513.4%8:49445s
 5th20William LOWE 2:5363:0772:5648.1%8:57553s
 6th16Nathan GUNNELL 2:4343:14113:00619.0%8:58654s
 7th52Ruben DEVAUX 2:5793:0653:0065.1%9:0471:00
 8th19Nathaniel LEMANSKI Cambridge Junior Cycling Club2:5473:0893:0998.6%9:1381:09
 9th17Dylan HANKS 2:5683:14113:101010.2%9:2191:17
 10th13Daniel ELLIOTT Welwyn Wheelers CC2:59103:13103:16149.5%9:28101:24
 11th54Alex FERNANDEZ 3:21153:0443:0389.8%9:29111:25
 12th3Logan AYERS 3:17133:0773:15125.3%9:39121:35
 13th64James CLARKE (u9) 3:16123:19143:12113.6%9:47131:43
 14th53Jack DRUMMOND 3:22163:15133:15123.6%9:53141:49
 15th48Beau LARKIN TrainSharp3:18143:25153:19153.5%10:03151:59
 16th31Barnaby SMITH Team Darenth3:14113:31163:371811.9%10:23162:19
 17th1Harry ALEXANDER 3:27173:41183:36176.8%10:45172:41
 18th58George UNSWORTH 3:39193:44203:29167.2%10:53182:49
 19th46Philip BUCHKOV 3:44223:32173:45196.1%11:03192:59
 20th63George ISAACSON 3:43213:41183:46202.3%11:10203:06
 21st60Sebastian WHITE Cambridge Junior Cycling Club3:40203:45213:46202.7%11:12213:08
 22nd21Edward LOWE 3:51234:07224:05226.9%12:03223:59
 23rd61Noah WILKINSON 3:34184:09234:562338.3%12:39234:35
 24th59Arthur UNSWORTH 3:56244:262412.7%8:2224
 25th9Arthur CHALLINOR Braintree BMX Racing Club3:59264:402517.2%8:3925
 26th55Rex FERRIS 3:57254:492621.9%8:4626
 27th18Sebastian LEMANSKI 4:3027n/a4:3027

U12 boys  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

33 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st118Alfie AMEY Team Darenth4:2915:1735:1515:31123.0%20:321-
emoji_events2nd117Oscar AMEY Team Darenth4:3125:1225:5346:10636.5%21:4621:14
emoji_events3rd130Mak LARKIN trainSharp Club5:48155:0415:4325:50215.1%22:2631:54
 4th109Oscar MARTIN Stratford CC5:0775:3645:5235:53315.0%22:2941:57
 5th136Alex STANFORD 4:5646:0266:0756:04424.0%23:0952:37
 6th137Oliver TILLEY 4:5535:5756:1176:10625.8%23:1362:41
 7th114Stanley SALTER 5:1396:0586:20116:05521.4%23:4373:11
 8th101Oliver BEALE Lee Valley Youth Cycling Club5:14106:0376:1586:12819.4%23:4483:12
 9th133Dominic PAULEY St Ives CC5:0056:07106:1696:23927.7%23:4693:14
 10th121Daniel CAVALLA Hadleigh MTB Club5:0266:0586:18106:321329.8%23:57103:25
 11th120William BARRACLOUGH 5:25126:19136:0866:23917.8%24:15113:43
 12th127Finlay GOODMAN 5:0986:11116:24126:381428.8%24:22123:50
 13th158Theo SANDELL Southborough & District Whls5:17116:23156:35136:261124.6%24:41134:09
 14th108Ethan LESLIE Lee Valley Youth Cycling Club5:38146:12126:36156:571523.4%25:23144:51
 15th160Ben HOWLETT Ipswich Velo5:49176:33166:39166:311214.3%25:32155:00
 16th149Austin AINSWORTH 5:53196:42176:55177:181724.1%26:48166:16
 17th115Oliver SKYRME 5:50186:43187:19217:081625.4%27:00176:28
 18th123Tommy DICKSON 5:32136:20146:351319.0%18:2718
 19th135William SMITH (u12) Colchester Rovers CC5:48156:46198:002637.9%20:3419
 20th166Oliver SINDEN Ely & District CC6:35277:02207:05187.6%20:4220
 21st103Samuel BROOK West Suffolk Wheelers6:10207:17237:172018.1%20:4421
 22nd139Louie WATTS 6:25247:03217:161913.2%20:4422
 23rd138Toby WADE 6:11217:10227:582528.8%21:1923
 24th151Lochlan DYER 6:21237:26247:402320.7%21:2724
 25th116Alex SPRAGGONS Hadleigh Cycling Club6:16227:31257:432423.1%21:3025
 26th165Sammy DJELIL Team Darenth6:32268:02267:272223.0%22:0126
 27th28Isaac ROBERTSON Cambridge Junior Cycling Club6:31258:09278:052725.1%22:4527
 28th107Oli LAWRENCE 6:51288:29298:472928.2%24:0728
 29th134Mason PORTER Hadleigh MTB Club7:21308:29298:462819.3%24:3629
 30th159Samuel SMITH St Ives CC7:01298:47319:323035.9%25:2030
 31st153Harry EAGLE Welwyn Wheelers CC7:38328:28289:343125.3%25:4031
 32nd157Jake SEAMEN owmarket & District CC7:39339:173210:013230.9%26:5732
 33rd125Charlie FLEET 7:25319:423330.8%17:0733

 

 

Sport women  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
emoji_events1st651Nicole BECK Epic Orange13:14114:27114:57115:00214:53213.4%1h12:311-
emoji_events2nd652Jodie COLE Epic Orange13:23214:59315:02214:43114:50112.3%1h12:57226s
emoji_events3rd653Alison GOSS 13:57414:52215:05315:12315:0139.0%1h14:0731:36
 4th700Emma BOND HKR XC TEAM13:27315:20415:16415:42424:08479.4%1h23:53411:22
 5th702Philippa MILDON Chapeau The Peoples Bicycle Club15:08520:11533.4%35:195

17-18 girls  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
emoji_events1st379Lauren HIGHAM LIV AWOL11:38113:38113:05113:49114:13122.2%1h06:231-
emoji_events2nd371Emily ASHWOOD Wxc World Racing12:21214:30214:09214:51315:24224.7%1h11:1524:52
emoji_events3rd367Jessica COBBE Leicestershire Road Club12:32314:36314:37314:22216:25331.0%1h12:3236:09
 4th353Molly CUTMORE TPH Racing15:05416:35417:47417:17417.9%1h06:444

40+ women  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
emoji_events1st801Donna GOODWIN louth cycle centre13:18114:58115:02114:52114:54113.0%1h13:041-
emoji_events2nd865Sarah VIGROW Welland Valley CC15:03316:53317:16316:45219:15227.9%1h25:12212:08
emoji_events3rd803Jo HITCHEN Travers Bikes.com go to site14:13216:14216:34216:51318.5%1h03:523

13-14 girls  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st203Emily LINES Wxc World Racing12:41214:16114:46113:49116.4%55:321-
emoji_events2nd205Abigail MILLER Cambridge Junior Cycling Club12:26114:29214:52214:39219.6%56:26254s
emoji_events3rd202Sapphire CURTIS St Ives CC13:46415:17315:46314:51314.5%59:4034:08
 4th207Phoebe ROCHE C&N Cycles / Sutton CC12:47315:57415:47415:34424.8%1h00:0544:33
 5th206Beatrice PAULEY St Ives CC14:17516:14516:49517:00519.0%1h04:2158:49

15-16 girls  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st278Harley PELL LIV AWOL11:16113:01113:45115:24236.7%53:261-
emoji_events2nd276Martha LEBENTZ Hadleigh Cycling Club11:58213:22214:08214:00118.1%53:282 2s
emoji_events3rd319Mollie BILNER Hadleigh Cycling Club14:22318:16317:19316:34327.1%1h06:31313:05

Open women  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
emoji_events1st401Kate DANCE Hadleigh MTB Club13:42115:32116:10118.0%45:241-
emoji_events2nd406Meirion MILLER 15:31317:02216:5829.8%49:3124:07
emoji_events3rd495Emma TAYLOR Stowmarket & District CC15:13217:20318:10319.4%50:4335:19
 4th407Christine RETHMAN Hadleigh MTB Club21:42422:3544.1%44:174
 5th536Lucy WALLER West Suffolk Wheelers22:18524:1758.9%46:355

U9 girls  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
emoji_events1st6Isabel BEALE Lee Valley Youth Cycling Club2:5823:0713:0615.1%9:121-
emoji_events2nd15Isabelle GOODWIN louth cycle centre2:5613:2123:16214.2%9:33221s
emoji_events3rd33Bella TAYLOR 3:1853:3243:1737.6%10:08356s
 4th36Eva AINSWORTH 3:1643:2433:46615.3%10:2841:16
 5th35Phoebe OLLETT Colchester Rovers CC3:2463:4353:3349.3%10:4251:30
 6th25Zoe PORTER 3:2673:5063:35511.7%10:5161:39
 7th51Amie CUTTS 3:2983:5373:53711.5%11:1672:04
 8th23Ruby ODELL St Ives CC3:1434:0394:05826.3%11:2382:11
 9th56Jessica MARRIOTT 3:4894:0085.3%7:489
 10th57Emily MCCORMACK 3:55104:14108.1%8:0910

U12 girls  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
emoji_events1st162Ciara BAKOVIC C&N Cycles / Sutton CC6:1897:1687:4297:3381h16:2511113.0%1h45:141-
emoji_events2nd163Aoife BAKOVIC C&N Cycles / Sutton CC5:2416:1316:1816:23118.2%24:182
emoji_events3rd142Tulsi BAKRANIA Team Darenth5:2726:2026:2926:43223.2%24:593
 4th146Zoe ROCHE C&N Cycles / Sutton CC5:2836:3336:3336:52325.6%25:264
 5th167Hannah PHILLIPS Hadleigh MTB Club5:2946:4046:4046:56426.4%25:455
 6th144Orla KENNA St Ives CC5:5456:4456:5657:00518.6%26:346
 7th145Emily MILLER Cambridge Junior Cycling Club6:1376:5067:0167:06614.2%27:107
 8th148Lizzie WELLSTED Colchester Rovers CC6:1587:1377:0277:16716.3%27:468
 9th156Holly HAZELL Team Darenth6:0867:2297:46107:55929.1%29:119
 10th141Lola ARNOLD Team Darenth6:28117:45127:38819.8%21:5110
 11th105Bethany GOODWIN louth cycle centre6:51127:37107:511114.6%22:1911
 12th200Kerys BAKER Team Darenth6:26107:37108:541338.3%22:5712
 13th164Matilda CHALLINOR Colchester Rovers CC7:07148:20148:161217.1%23:4313
 14th143Daisy EMERSON Colchester Rovers CC7:02138:091315.9%15:1114
Ghost FR AMR
Ghost FR AMR
Chat with us