shopping_cart0Basketmenu

view_listResults (309)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)show_chartLap chartsdialpadFinish spread

The original results are available at http://www.timelaps.co.uk/assets/uploads/EVENTREPORT.aspx?eventid=420CarverBarra…

Results format By category

Gender Both

Elite/Expert men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Spread Total time Diff
emoji_events1st1136James HYDE (elt) 14:51115:42115:56115:55215:56116:1319.2%1h34:331-
emoji_events2nd1104Paddy ATKINSON Renvale RT14:51115:42116:16315:53116:20216:38212.0%1h35:4021:07
emoji_events3rd1108Nick DREW Dyson Cycles14:53315:59316:02216:08316:26316:42312.2%1h36:1031:37
 4th1134Wayne BENNETT Windmill Wheels Cycling Club15:32516:41516:44416:31416:55417:0249.7%1h39:2544:52
 5th1110Seb HERROD 15:28416:42616:47516:47517:47717:41615.0%1h41:1256:39
 6th1118Glen WHITTINGTON Southborough & District Whls16:27716:35416:49616:50617:07517:3356.7%1h41:2166:48
 7th1109Matt ELLIS (mas) Matrix16:43817:14717:24717:52717:44618:55813.2%1h45:52711:19
 8th1115Jonathan SCHNABEL Glasgow MTB Club (GMBC)16:26617:24817:43818:43918:50919:32918.9%1h48:38814:05
 9th1124Tom O'NEILL (spt) 17:001017:50918:181018:25818:33818:48710.6%1h48:54914:21
 10th1130Nicholas COLEY Evans Cycles16:53917:521018:01918:551020:041121:141025.8%1h52:591018:26
 11th1119Lee WOODCOCK HKR XC TEAM18:241118:491119:151119:451119:11107.3%1h35:2411
 12th1127Tom WRIGHT (exp) Numplumz Mountainbikers19:261222:271221:441222:261222:121215.5%1h48:1512

Sport men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

20 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
emoji_events1st674James PICKERING (exp) 15:36216:17116:32116:37116:5228.1%1h21:551-
emoji_events2nd681Robert STAINES 15:30116:34216:38217:10317:04310.8%1h22:5621:01
emoji_events3rd670Zac HERROD University of Derby Cycling Club15:40316:48316:49317:04216:4118.9%1h23:0231:07
 4th701Robert SMITHERS Kings Lynn MTB16:17516:52417:10417:16417:4448.9%1h25:1943:24
 5th682Jack TAYLOR (spt) St Ives CC16:21617:22517:48517:55618:17811.8%1h27:4355:48
 6th666Matthew ELEY 16:35717:45617:48518:04717:5858.9%1h28:1066:15
 7th713David REES (spt) Dulwich Paragon CC17:28917:47718:06717:37517:5963.6%1h28:5777:02
 8th662Ben CAVERS 17:351018:18919:401218:55818:441011.8%1h33:14811:19
 9th695Tom KRAUSE (spt) JCA-Equipe Velo17:05818:03818:54819:481319:371315.9%1h33:27911:32
 10th690Neil CATLING Team LCUK17:491218:541119:081019:05919:22118.7%1h34:181012:23
 11th687Jake DARRAGH Travers Bikes.com go to site16:09418:251021:551719:361218:15735.7%1h34:201112:25
 12th665Will DORSETT 18:381619:271319:03919:191018:2995.2%1h34:561213:01
 13th698Duncan RYAN 17:511319:071219:231119:311120:491516.6%1h36:411314:46
 14th714Valeri MAELK 18:571719:541619:511320:021419:36125.7%1h38:201416:25
 15th661Mike BURRELL (spt) Ely & District CC18:321519:281420:101420:271520:201410.3%1h38:571517:02
 16th655Stephen BALFE 19:491821:041821:371620:49169.1%1h23:1916
 17th688Chris HARLEY HKR XC TEAM21:512021:031721:091521:44173.8%1h25:4717
 18th669Martin HAWKER 20:541921:281922:091822:04186.0%1h26:3518
 19th656Luke BARTON louth cycle centre17:511319:351522:501927.9%1h00:1619
 20th654Mike AUGER 17:3510n/a17:3520

17-18 boys  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
emoji_events1st377Kishan BAKRANIA Team Darenth16:26216:51117:10117:19117:2125.6%1h25:071-
emoji_events2nd381Jack PARRISH Team Vision Innovative Leisure16:18117:18218:15217:45217:13112.0%1h26:4921:42
emoji_events3rd362Ryan GOODERHAM 16:54418:08318:54319:14318:57313.8%1h32:0737:00
 4th360Kieran DEVLIN Hadleigh MTB Club17:49519:03419:44419:57421:28420.5%1h38:02412:55
 5th361Nathan GIBSON (jun) St Ives CC16:52323:00525:14524:04549.6%1h29:105

40-49 men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

33 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
emoji_events1st859Matthew WEBBER Forest Side Riders15:40116:42116:59117:23417:22211.0%1h24:061-
emoji_events2nd900Robert PURCELL Neon-Velo Cycling Team16:11416:46217:01217:11317:3778.9%1h24:46240s
emoji_events3rd837Chris HUNTER 16:20517:01317:27416:48117:2336.8%1h25:00354s
 4th861Paul WHITE (vet) 16:10317:01317:38517:08218:091012.3%1h26:0742:01
 5th829Paul GROOMBRIDGE Barford Van Hire / Push Sport15:55217:22517:38517:53917:24412.4%1h26:1252:06
 6th860Matthew WHELAN ZeroBC16:46917:24617:26317:38517:3155.2%1h26:4562:39
 7th851Clement PALOZZI HKR XC TEAM16:41617:25717:43817:44617:3466.3%1h27:0773:01
 8th913Robert CROSS Dyson Cycles16:42717:40917:44917:44617:2116.2%1h27:1183:05
 9th906Benjamin LEWIS Forest Side Riders16:45817:39817:42718:181018:541812.8%1h29:1895:12
 10th909Giles DUMONT Aurelius Cycles17:211117:431018:081218:211218:24136.1%1h29:57105:51
 11th834David HOLMES (opn) 17:261317:471218:021118:231318:19115.4%1h29:57115:51
 12th828Ian GRIST Dyson Cycles17:111018:121318:321518:431618:0488.9%1h30:42126:36
 13th826Leon GOODWIN louth cycle centre18:131618:161418:271418:371518:39162.4%1h32:12138:06
 14th836Adrian HOYLE RAF-CA17:231218:211518:591918:521819:01199.4%1h32:36148:30
 15th838Garry HURST ROTOR Race Team18:341718:331618:331618:351418:34150.2%1h32:49158:43
 16th862Daniel WOOD (vet) 17:271419:092018:331618:551918:47179.7%1h32:51168:45
 17th895Paul CHAMBERLAIN 18:572318:571818:201318:191118:22123.5%1h32:55178:49
 18th868Paul BIRD (vet) Ipswich Bicycle Club17:471518:471718:421819:032019:25209.2%1h33:44189:38
 19th899Ivan OXBOROUGH Ellmore Factory Racing18:562219:081919:022018:461718:24134.0%1h34:161910:10
 20th830Craig GUNNELL 23:413317:461117:471017:51818:05933.3%1h35:102011:04
 21st897Andy HURST Colchester Rovers CC18:511919:102119:212119:432119:51225.3%1h36:562112:50
 22nd839Kris KASPERKIEWICZ 18:552019:322219:512219:522219:40215.0%1h37:502213:44
 23rd907Julian BOSLEY Stowmarket & District CC18:552019:462420:242320:142319:54237.8%1h39:132315:07
 24th908Daniel BROMILOW Ely & District CC20:252920:522721:382422:12248.7%1h25:0724
 25th847William MITCHAM Revel Outdoors19:522821:392822:282524:302723.3%1h28:2925
 26th903Colin WILGRESS Essex Roads CC21:463121:583022:312622:37253.9%1h28:5226
 27th911Simon KENNETT 19:202621:522923:002726:452838.4%1h30:5727
 28th833David HIRD (vet) Army CSR21:183022:543223:222823:302610.3%1h31:0428
 29th885Nic SMITH St Ives CC22:053225:103328:132927:002927.8%1h42:2829
 30th814Paul CAVALLA Hadleigh MTB Club18:391819:37235.2%38:1630
 31st902Paul WHIFFEN Newdales Cycles RT19:032520:48269.2%39:5131
 32nd912Andrew SOLE 19:472720:29253.5%40:1632
 33rd910Bryan HOLLAND North Road CC19:002422:103116.7%41:1033

50-59 men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

29 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
emoji_events1st955Keith CLARKE (gvet) 17:42517:55118:08117:56117:5512.4%1h29:361-
emoji_events2nd1024Jimmy PIPER Renvale RT17:09117:55118:24618:19418:2357.3%1h30:10234s
emoji_events3rd997Paul WATSON (gvet) West Suffolk Wheelers17:38317:56318:22418:21518:1834.2%1h30:35359s
 4th954Paul CHAMPNESS 17:45718:08418:21318:15218:0723.4%1h30:3641:00
 5th959Gary CURTIS Barford Van Hire / Push Sport17:44618:11618:20218:23618:3464.7%1h31:1251:36
 6th1028Paul HUDSON Sprockets.uk.com go to site17:51818:22818:27718:38718:1944.4%1h31:3762:01
 7th993Patrick STOKES 17:30218:15718:28818:38718:4887.4%1h31:3972:03
 8th1099Mark WINGAR Gipping Race Team ( GRT )17:41418:10518:22418:15219:551012.6%1h32:2382:47
 9th956Charles CODRINGTON Dulwich Paragon CC18:25918:38918:45918:57918:4572.9%1h33:3093:54
 10th965Mark GOULSBRA 18:431019:371019:311019:441020:01116.9%1h37:36108:00
 11th981Philip PEACOCK Ely & District CC18:521219:471119:471119:561119:5395.7%1h38:15118:39
 12th1004Keith BOTHICK 19:471520:111320:301320:491220:38125.2%1h41:551212:19
 13th1014Stephen DE BOLTZ Ipswich Bicycle Club19:321320:231420:221221:271520:44139.8%1h42:281312:52
 14th1005Paul BROWN (xc) Numplumz Mountainbikers20:101621:322021:461921:131321:03147.9%1h45:441416:08
 15th1038Kevin DARRAGH Hadleigh MTB Club20:452020:331621:141421:171422:431910.5%1h46:321516:56
 16th969Paul HARBINSON 19:411420:461821:391821:561622:522016.2%1h46:541617:18
 17th998Iain WEBB Hadleigh MTB Club20:472120:311521:151522:291822:421810.6%1h47:441718:08
 18th1042Alan WEBB Dyson Cycles20:211920:441721:241723:552122:011517.5%1h48:251818:49
 19th980Paul MOCKETT Newdales Cycles RT21:582421:171921:161622:101722:03164.2%1h48:441919:08
 20th987Sean QUARMBY Barford Van Hire / Push Sport20:191821:532222:452122:391922:361712.0%1h50:122020:36
 21st1039Kevin LANCHESTER 22:052721:452122:112022:54205.3%1h28:5521
 22nd1003Graham BERRY Stowmarket & District CC22:042622:312523:252224:302211.0%1h32:3022
 23rd991Murray SPENCER CC Bexley25:032925:532826:472627:14238.7%1h44:5723
 24th960Mark CUSHING Amisvelo Racing Team18:491120:031223:572427.3%1h02:4924
 25th1035Iain ARTHURTON East Coast Riders21:132322:132423:262310.4%1h06:5225
 26th1023John ARCHER 22:082821:552324:152510.6%1h08:1826
 27th971Martin HOLLAND Ely & District CC20:121723:472617.7%43:5927
 28th973Kevin JENNINGS Cambridge Cc22:012523:55278.6%45:5628
 29th974Phil JOHNSTON 21:0422n/a21:0429

60+ men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
emoji_events1st970Nigel HERROD 18:20118:52119:03119:33119:4017.3%1h35:281-
emoji_events2nd990Andrew ROBERTS (svet) BCS Cycling Team18:50219:30219:51220:12220:48310.4%1h39:1123:43
emoji_events3rd1036Victor BARNETT Welland Valley CC18:55319:45320:04420:54520:43210.5%1h40:2134:53
 4th1033Denis SMITH Windmill Wheels Cycling Club20:15419:46420:00320:50421:1857.8%1h42:0946:41
 5th1037Peter BARTON Chelmer CC20:25520:07520:43520:48320:5243.7%1h42:5557:27
 6th1001Antony WOOD (svet) 21:56622:13623:06623:5168.7%1h31:066
 7th1041Robert SMITH (svet) Stowmarket & District CC24:06725:43726:19726:1079.2%1h42:187
 8th1043Terry WHALLEY Ford Cycling Club28:09927:31826:58827:4684.4%1h50:248
 9th1013Clive TRICKER Ipswich Bicycle Club27:42827:59929:14928:2895.5%1h53:239
 10th978Robert LEE (svet) 29:311040:011041:451041.4%1h51:1710

Open men  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

63 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st483Mark TILLEY 17:47118:23118:54318:5316.3%1h13:571-
emoji_events2nd489Marcin RYS Cambridge Cyclesmith17:56218:48418:44119:0746.6%1h14:37240s
emoji_events3rd436Jason FOWLER 17:56218:43219:02419:0326.2%1h14:44347s
 4th581Andrew SAMPSON Mondraker UK / Sussed Out18:13518:45318:48219:0534.8%1h14:51454s
 5th543Paul THOMAS (opn) VC Revolution18:10419:03519:39619:2668.2%1h16:1852:21
 6th559Paul QUANTRILL Kings Lynn MTB18:34619:31619:36519:1455.6%1h16:5562:58
 7th587Robert DICAPITE Hadleigh MTB Club19:02820:161020:07820:0786.5%1h19:3275:35
 8th562Pedro SILVA 19:27920:04720:19920:0374.5%1h19:5485:57
 9th437Linley GALES Kings Lynn MTB19:00720:12820:341020:36108.4%1h20:2296:25
 10th513Matthew MANTLE Mildenhall CC20:261320:251120:361120:2291.1%1h21:49107:52
 11th555Will KEARSE Sussed Out Suspension19:471020:13920:511421:29148.6%1h22:20118:23
 12th502James DICK 20:101120:301220:421221:10115.0%1h22:32128:35
 13th422Dom CLARKE Kings Lynn MTB20:561821:061421:091521:57174.9%1h25:081311:11
 14th453Andy LAFLIN Hadleigh Cycling Club21:162121:532120:471321:28135.3%1h25:241411:27
 15th569Paul WARNER Team Darenth21:162121:331521:161622:04203.8%1h26:091512:12
 16th429Mike DUNN 20:271422:512821:281721:381511.7%1h26:241612:27
 17th445Mark HOLLINGWORTH Kings Lynn MTB21:562721:371721:461821:39161.5%1h26:581713:01
 18th416Peter BUCHKOV 20:531722:092322:112422:00186.2%1h27:131813:16
 19th484Kingsley TOWLER 20:291621:451822:382722:432610.9%1h27:351913:38
 20th430Chris ENGLISH Colchester Rovers CC21:282521:522021:552022:26234.5%1h27:412013:44
 21st463Paul MORRIS 21:112022:122422:092322:24225.7%1h27:562113:59
 22nd539Alex STEPNEY Forest Side Riders21:212321:361622:512822:21217.0%1h28:092214:12
 23rd460Richard MILLER 21:232422:082222:062222:37255.8%1h28:142314:17
 24th465Mark OXENHAM Hadleigh MTB Club20:581921:481922:182523:112710.6%1h28:152414:18
 25th583Clive STIFF 23:073222:212621:592121:24128.0%1h28:512514:54
 26th458Richard MATTHEWS (opn) 22:032823:493621:531922:03198.8%1h29:482615:51
 27th566Dan UNSWORTH 22:182922:232722:292623:40286.1%1h30:502716:53
 28th470Peter ROBINSON (opn) 22:273022:182524:113523:59298.4%1h32:552818:58
 29th550Benjamin BIGGS Lee Valley Velo23:283923:043022:542924:08305.4%1h33:342919:37
 30th411Andrew BIRD 21:492623:163224:053424:523314.0%1h34:023020:05
 31st588Oliver BURKE 25:024523:403423:153022:362410.8%1h34:333120:36
 32nd579John MCMAHON 23:173624:163923:253124:11314.2%1h35:093221:12
 33rd498Stephen BROOK West Suffolk Wheelers23:123423:123125:104024:15328.5%1h35:493321:52
 34th500Kris BUTCHER 22:553123:583724:143625:02349.2%1h36:093422:12
 35th440Matt GRUBY 23:193722:542923:593326:543517.5%1h37:063523:09
 36th586David QUANTRILL 23:253823:243326:284729:033624.1%1h42:203628:23
 37th546Pablo BEALE 23:584026:314923:343212.5%1h14:0337
 38th573Robert FINN Dunmow Velo24:464224:274024:52381.7%1h14:0538
 39th431Paul EVERSON 24:534424:274024:54391.8%1h14:1439
 40th585James WOODBRIDGE Lee Valley Youth Cycling Club24:084123:483526:224610.8%1h14:1840
 41st447Bradley HURR Hadleigh MTB Club23:143525:484725:464311.0%1h14:4841
 42nd578Jason LOOMES 25:234924:594324:44372.6%1h15:0642
 43rd580Stuart QUINSEE 27:225627:515519:57739.6%1h15:1043
 44th574Karle HOWARD 25:285024:504225:16412.6%1h15:3444
 45th496Paul BARNARD Norwich Flyers BMX Racing Club25:204825:174427:02506.9%1h17:3945
 46th435Evan FLOCKHART Boxford Bike Club25:405125:574826:04451.6%1h17:4146
 47th521Nathan TAYLOR-SCHONHUT 26:195425:404625:53442.5%1h17:5247
 48th533Gary FLEET 26:115326:545125:37425.0%1h18:4248
 49th563David CULLEN 24:464225:234528:335215.3%1h18:4249
 50th449Gary JONES 25:164727:435426:56499.7%1h19:5550
 51st577Dick LINES 27:225626:505026:35482.9%1h20:4751
 52nd452Elliot KENNA 27:155527:235329:10537.0%1h23:4852
 53rd501Tarquin COOK 29:206028:395628:25513.2%1h26:2453
 54th571Tom YORKE Bluntishambles CC27:325830:135733:345421.9%1h31:1954
 55th589Tomek STUDZINSKI 20:221220:45131.9%41:0755
 56th488William WYTHE 23:083324:05384.1%47:1356
 57th512Garry MACDONALD 25:465227:21526.1%53:0757
 58th553Brian CLARKE 29:386130:57584.4%1h00:3558
 59th576Robin LINES Kings Lynn MTB31:176233:57598.5%1h05:1459
 60th582Matt SCORRAR 47:576351:12606.8%1h39:0960
 61st417Daniel BURGESS Iceni Velo20:2714n/a20:2761
 62nd414Dale BRINKLEY 25:1246n/a25:1262
 63rd444Chris HINITT West Suffolk Wheelers27:4359n/a27:4363

13-14 boys  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

23 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st240William SHIELD 18:00118:55219:28119:1218.1%1h15:351-
emoji_events2nd231Mark LIGHTFOOT Cycle Club Ashwell (CCA)18:30318:53119:56220:34511.2%1h17:5322:18
emoji_events3rd246Harry TILLEY Naked Bikes Race Team18:33519:32519:59420:26310.2%1h18:3032:55
 4th209Shrish BAKRANIA Team Darenth18:49819:30419:56220:2948.9%1h18:4443:09
 5th252Yani Angelo DJELIL Team Darenth18:47619:58720:30520:1529.1%1h19:3053:55
 6th267Noah HOBBS Lee Valley Youth Cycling Club19:281020:53820:48720:5467.4%1h22:0366:28
 7th211Ben BISSON WORX Factory Racing19:291120:58920:54822:11713.9%1h23:3277:57
 8th234Joshua MORRIS (yth) Numplumz Mountainbikers20:011322:111022:481022:49814.0%1h27:49812:14
 9th230Jack LETCH Colchester Rovers CC20:201422:201122:27923:051013.5%1h28:12912:37
 10th229Samuel LESLIE Lee Valley Youth Cycling Club20:351522:261422:551323:04912.1%1h29:001013:25
 11th250Thulani MLAMBO LVYCC21:211722:231222:511123:18119.1%1h29:531114:18
 12th236Josh PALFREYMAN Cambridge Junior Cycling Club21:211722:231222:511123:24129.6%1h29:591214:24
 13th237Ben PROCTER 21:341923:411524:381414.2%1h09:5313
 14th269Olly QUINSEE 25:462330:161920:32647.4%1h16:3414
 15th226Harry HOWLETT Chelmsford Youth Cycling Club24:402226:031727:561513.2%1h18:3915
 16th261Gethin DAVIES (juv) Welwyn Wheelers CC24:132126:361841:391672.0%1h32:2816
 17th233Caelan MILLER Welwyn Wheelers CC18:28219:1634.3%37:4417
 18th256Callum LABORDE Iceni Velo18:32419:4766.7%38:1918
 19th220Jack EMERSON (yth) Colchester Rovers CC21:402024:311613.2%46:1119
 20th221Ralf FALKNER 18:487n/a18:4820
 21st214Oliver BRINKLEY 19:269n/a19:2621
 22nd242Joseph SMITH (yth) Iceni Velo19:3712n/a19:3722
 23rd251Dean SAMPSON Mondraker UK / Sussed Out20:4316n/a20:4323

15-16 boys  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st301Joe KIELY Welwyn Wheelers CC16:10117:05117:28117:4119.4%1h08:241-
emoji_events2nd315Sam TROTTER St Ives CC16:30217:49218:05218:34212.5%1h10:5822:34
emoji_events3rd297William GELL 17:13318:23318:39318:4338.7%1h12:5934:35
 4th279Euan ALEXANDER (jun) Hadleigh MTB Club17:18418:54518:56418:4549.4%1h13:5445:30
 5th324Luke HAZELL Team Darenth17:39618:47419:02519:1759.3%1h14:4556:21
 6th284Max BOLTON (jun) Lee Valley Youth Cycling Club17:25518:58620:13719:52616.1%1h16:2968:05
 7th292Alfie CUNNIFFE Hadleigh MTB Club17:39619:04720:27920:08815.9%1h17:1878:54
 8th285Josh BOWYER Ipswich Bicycle Club18:181119:15819:43620:421113.1%1h17:5889:34
 9th313Louis SUTTON 18:04819:451121:071119:52616.9%1h18:48910:24
 10th290Joe CHAMPNESS Hadleigh MTB Club18:04819:281021:251220:331018.5%1h19:301011:06
 11th328Caleb BROWN Team Darenth18:261419:561220:13720:561213.6%1h19:311111:07
 12th289Adam CAVALLA Hadleigh MTB Club18:471520:391320:281020:0999.9%1h20:031211:39
 13th299Ben HOYLE HKR XC TEAM18:04819:27922:171421:551323.3%1h21:431313:19
 14th302Thomas KNOWLER Team Darenth18:241220:411422:021324:351533.6%1h25:421417:18
 15th280Thomas AYERS Cycle Club Ashwell (CCA)19:431722:301523:271523:111418.9%1h28:511520:27
 16th322Colin MANTLE Mildenhall CC22:121826:431727:341624.2%1h16:2916
 17th303Ben LOWE 25:351928:501839:041752.7%1h33:2917
 18th333Barnaby KNIGHT 19:311623:161619.2%42:4718
 19th296Max FALKNER 18:2513n/a18:2519

U9 boys  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

21 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
emoji_events1st30Noah SMITH Team Darenth3:3622:5822:45130.9%9:201-
emoji_events2nd11George COLLINS Colchester Rovers CC3:3732:5612:55224.0%9:292 9s
emoji_events3rd32Joseph STANFORD 3:3513:0733:11415.0%9:54334s
 4th20William LOWE 4:0043:2143:13524.4%10:3541:15
 5th34Harry TITMAN Norwich Junior Cycling Club4:0583:2263:09329.6%10:3751:17
 6th17Dylan HANKS 4:0153:2143:19621.1%10:4261:22
 7th54Alex FERNANDEZ 4:0893:2783:20724.0%10:5671:36
 8th74Daniel ELLIOTT Welwyn Wheelers CC4:0263:2993:26917.5%10:5881:38
 9th7Leo BOLTON Lee Valley Youth Cycling Club4:25103:31103:20732.5%11:1791:57
 10th16Nathan GUNNELL 4:0473:36113:461113.0%11:26102:06
 11th70Matthew MEADOWS Braintree BMX Racing Club4:33113:2473:291033.8%11:28112:08
 12th3Logan AYERS 4:42123:38123:481229.4%12:08122:48
 13th1Harry ALEXANDER 4:44133:43133:531327.4%12:21133:01
 14th66Rory LANGDON 4:47153:55144:011622.1%12:44143:24
 15th58George UNSWORTH 4:48164:03163:561422.0%12:49153:29
 16th31Barnaby SMITH Team Darenth4:46144:10174:001519.2%12:57163:37
 17th46Philip BUCHKOV 5:37184:001540.4%9:3717
 18th21Edward LOWE 5:34174:441817.6%10:1818
 19th59Arthur UNSWORTH 6:10194:541925.9%11:0419
 20th71Max ODELL St Ives CC8:03206:542016.7%14:5720
 21st5Zak BANKS 8:2921n/a8:2921

U12 boys  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

27 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
emoji_events1st118Alfie AMEY Team Darenth6:0317:0116:57116.0%20:011-
emoji_events2nd117Oscar AMEY Team Darenth6:0317:0227:09218.2%20:14213s
emoji_events3rd137Oliver TILLEY 6:5747:1837:2947.7%21:4431:43
 4th121Daniel CAVALLA Hadleigh MTB Club7:0467:3147:2436.4%21:5941:58
 5th133Dominic PAULEY St Ives CC7:0057:3457:3568.3%22:0952:08
 6th136Alex STANFORD 6:4537:3867:58918.0%22:2162:20
 7th171Henry HOBBS Lee Valley Youth Cycling Club7:1277:4687:3567.9%22:3372:32
 8th132Jude MCGREEVY Team Darenth7:2597:4377:3054.0%22:3882:37
 9th158Theo SANDELL Southborough & District Whls7:1887:4998:061111.0%23:1393:12
 10th101Oliver BEALE Lee Valley Youth Cycling Club7:2597:59107:5287.6%23:16103:15
 11th161William GILBANK Lee Valley Youth Cycling Club7:28118:00118:201211.6%23:48113:47
 12th114Stanley SALTER 7:55148:04128:00101.9%23:59123:58
 13th108Ethan LESLIE Lee Valley Youth Cycling Club7:37128:52148:301416.4%24:59134:58
 14th123Tommy DICKSON 8:22178:29138:29131.4%25:20145:19
 15th115Oliver SKYRME 7:44138:54158:511515.1%25:29155:28
 16th170Bradley TAYLOR Colchester Rovers CC7:58159:04168:531713.8%25:55165:54
 17th103Samuel BROOK West Suffolk Wheelers8:30199:17178:52169.2%26:39176:38
 18th139Louie WATTS 8:07169:25189:131816.0%26:45186:44
 19th131Harry MAY-GILLINGS 8:271810:03219:331918.9%28:03198:02
 20th28Isaac ROBERTSON Cambridge Junior Cycling Club9:17229:26199:51206.1%28:34208:33
 21st153Harry EAGLE Welwyn Wheelers CC8:48209:482010:022114.0%28:38218:37
 22nd135William SMITH (u12) Colchester Rovers CC9:142110:502217.3%20:0422
 23rd168Jacob LOWIN Welwyn Wheelers CC9:172211:462326.8%21:0323
 24th125Charlie FLEET 9:512411:462319.5%21:3724
 25th159Samuel SMITH St Ives CC10:082511:542517.4%22:0225
 26th169Harrison SCORRAR 12:522614:322613.0%27:2426
 27th134Mason PORTER Hadleigh MTB Club13:332717:042726.0%30:3727

 

 

Elite/Expert women  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Spread Total time Diff
emoji_events1st1101Elvita BRANCH 18:16119:03121:27120:52120:57117.4%1h40:361-
emoji_events2nd1102Angela LAYCOCK KTM UK Factory MTB Team20:11221:32221:44221:34221:5028.2%1h46:5126:15

Sport women  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st700Emma BOND HKR XC TEAM21:03121:47222:31122:4918.4%1h28:101-
emoji_events2nd653Alison GOSS 22:48323:36323:06322:5023.5%1h32:2024:10
emoji_events3rd651Nicole BECK 24:50421:15123:02223:43316.9%1h32:5234:42
 4th652Jodie COLE 22:46223:41423:23424:5549.4%1h34:4546:35

17-18 girls  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st371Emily ASHWOOD Wxc World Racing17:47119:32119:41120:10113.4%1h17:101-
emoji_events2nd353Molly CUTMORE TPH Racing30:05231:43331:2325.4%1h33:112
emoji_events3rd367Jessica COBBE Leicestershire Road Club39:09330:58226.4%1h10:073

40+ women  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Spread Total time Diff
emoji_events1st801Donna GOODWIN louth cycle centre22:45123:53124:03123:5215.7%1h34:331-
emoji_events2nd803Jo HITCHEN Travers Bikes.com go to site24:53226:16230:47229:18223.7%1h51:15216:42

13-14 girls  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
emoji_events1st268Eleanor BOLTON Lee Valley Youth Cycling Club18:48120:15120:4019.9%59:431-
emoji_events2nd203Emily LINES Wxc World Racing20:03322:15222:03211.0%1h04:2124:38
emoji_events3rd205Abigail MILLER Cambridge Junior Cycling Club20:01222:39322:49314.0%1h05:2935:46
 4th202Sapphire CURTIS St Ives CC21:54423:57425:26416.1%1h11:17411:34
 5th206Beatrice PAULEY St Ives CC22:35525:19526:27517.1%1h14:21514:38
 6th253Chloe OLLETT Colchester Rovers CC28:09631:46612.8%59:556
 7th204Mollie MAKEPEACE Hadleigh MTB Club53:19749:1678.2%1h42:357

15-16 girls  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
emoji_events1st277Charlotte-Louise MCGREEVY Wxc World Racing18:16120:03120:0219.8%58:211-
emoji_events2nd278Harley PELL LIV AWOL19:13220:54221:16210.7%1h01:2323:02
emoji_events3rd276Martha LEBENTZ Hadleigh Cycling Club19:33321:05321:2839.8%1h02:0633:45
 4th319Mollie BILNER Hadleigh Cycling Club25:03428:22429:33418.0%1h22:58424:37

Open women  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Spread Total time Diff
emoji_events1st401Kate DANCE Hadleigh MTB Club22:43124:4619.0%47:291-
emoji_events2nd538Philippa MILDON 24:50226:2626.4%51:1623:47
emoji_events3rd406Meirion MILLER 26:27328:1436.7%54:4137:12
 4th495Emma TAYLOR Stowmarket & District CC29:37432:59411.4%1h02:36415:07
 5th407Christine RETHMAN Hadleigh MTB Club31:50536:55516.0%1h08:45521:16

U9 girls  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
emoji_events1st33Bella TAYLOR 4:1133:2023:14229.4%10:461-
emoji_events2nd6Isabel BEALE Lee Valley Youth Cycling Club4:3653:0513:05149.2%10:472 1s
emoji_events3rd23Ruby ODELL St Ives CC4:0013:2943:21319.4%10:513 5s
 4th15Isabelle GOODWIN louth cycle centre4:0823:2533:28421.0%11:02416s
 5th25Zoe PORTER Hadleigh MTB Club4:2943:4654:10519.0%12:2751:41
 6th35Phoebe OLLETT Colchester Rovers CC4:4764:4164:19610.8%13:4963:03
 7th68Sally MAY-GILLINGS 5:5375:16711.7%11:097
 8th73Katie RILEY 7:4386:57811.0%14:408
 9th69Isabel MAY-GILLINGS 11:189n/a11:189

U12 girls  show_chart Lap chart dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Sponsors Lap 1 Lap 2 Lap 3 Spread Total time Diff
emoji_events1st142Tulsi BAKRANIA Team Darenth7:5918:2618:3727.9%25:021-
emoji_events2nd167Hannah PHILLIPS Hadleigh MTB Club8:1228:4638:3316.9%25:31229s
emoji_events3rd145Emily MILLER Cambridge Junior Cycling Club8:3538:4638:4432.1%26:0531:03
 4th141Lola ARNOLD Team Darenth8:4668:3928:4951.9%26:1441:12
 5th144Orla KENNA St Ives CC8:3749:0558:4545.4%26:2751:25
 6th156Holly HAZELL Team Darenth8:4259:33611:08628.0%29:2364:21
 7th102Abigail BIGGS Lee Valley Youth Cycling Club9:23810:33712.4%19:567
 8th200Kerys BAKER Team Darenth9:14710:53817.9%20:078
 9th164Matilda CHALLINOR Colchester Rovers CC10:04911:281013.9%21:329
 10th105Bethany GOODWIN louth cycle centre10:251011:0997.0%21:3410
 11th143Daisy EMERSON Colchester Rovers CC11:491112:28115.5%24:1711
Yorkshire Dales MTB
Yorkshire Dales MTB
Chat with us