2018 BC Cup round 6 at Kelowna, BC

view_listResults (142)photo_libraryPhotos (700)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

22 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st2Anthony EVANSphoto_library 10013006569Peachland, BCSovereign Cycle3:17.581-
bookmark2nd24Liam SMILLIEphoto_library Whistler, BC3:18.2820.70s
bookmark3rd17Bas VAN STEENBERGENphoto_library 10054284012Coldstream, BCHyper Bicycles3:18.7831.20s
 4th1Adam WOODHOUSEphoto_library 10010037359Anmore, BCC4 / Norco Racing3:18.7941.21s
 5th14Brandon DOUGLASphoto_library 10060599924Williams Lake, BC3:24.4156.83s
 6th21Alex SILVERTHORNEphoto_library Calgary, ABPedal Head Bicycle World3:27.0969.51s
 7th11Aaron DOBIEphoto_library 10012092951Vancouver, BCDunbar Cycles3:28.62711.04s
 8th8Levi HARAPNUIKphoto_library 10014599692North Vancouver, BC3:30.10812.52s
 9th23Braeden ONCIULphoto_library Rossland, BCRevolution Rossland3:31.72914.14s
 10th6Simon TELLIERphoto_library 10011237937Victoria, BC3:33.041015.46s
 11th4Kirk MCDOWELLphoto_library 10008617119Anmore, BCDunbar Cycles3:35.781118.20s
 12th10Cole MOONEYphoto_library 10016173318North Vancouver, BC3:36.851219.27s
 13th16Joshua REGANphoto_library Calgary, AB3:37.211319.63s
 14th18Gonzalo SERENELLIphoto_library Bariloche, Rio Negro, Argentina3:38.441420.86s
 15th9Caleb HARAPNUIKphoto_library 10016173116North Vancouver, BC3:40.381522.80s
 16th12Brandon JOHNSONphoto_library 10060645794Cumberland, BCgraviti driven / Intense3:49.041631.46s
 17th15Spencer COLETTIphoto_library 10063603719Prince George, BCPrince George Cycling Club3:49.291731.71s
 18th7Rob VENABLESphoto_library 10008874268Vancouver, BCDunbar Cycles3:49.431831.85s
 3Cody MACARTHURphoto_library 10003901707Squamish, BCDunbar CyclesDNF
 5Yusuke YAMAMOTOphoto_library 10054071667Burnaby, BCDunbar CyclesDNS
 19Martin NOGUEIRAphoto_library 10059064900Tandil, ArgentinaDNS
 20Francisco NOGUEIRAphoto 10059455080San Martin Delos Andes, ArgentinaDNS

UCI: 13-14 boys  dialpad Finish spread

13 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st169Bodhi KUHNphoto_library 10080855241Rossland, BCSeven Summits Gravity Racing3:30.711-
bookmark2nd164Coen SKRYPNEKphoto_library Calgary, AB3:37.1726.46s
bookmark3rd163Chance MOOREphoto_library 10063586615Fort Langley, BC3:43.51312.80s
 4th166Cole STINSONphoto_library 10076793971Black Creek, BCGravity MTB3:55.32424.61s
 5th162Jon MOZELLphoto 10059048934North Vancouver, BCDunbar Corsa Cycles3:59.26528.55s
 6th171Connor WHITEphoto_library Calgary, ABDRIFT RACING4:01.44630.73s
 7th173Trevor MOHLphoto_library West Kelowna, BC4:04.04733.33s
 8th167Kyle MITCHELLphoto_library 10081215656Powell River, BCGravity MTB4:04.56833.85s
 9th170Tristan PILLONphoto_library 10083253969West Vancouver, BC4:14.26943.55s
 10th172Kian MERRINGERphoto_library 10062159806Rossland, BC4:19.881049.17s
 11th168Tom FRASERphoto_library Calgary, ABDRIFT RACING4:59.41111:28.70
 12th174Dawson HOLLINSHEADphoto_library Calgary, AB5:12.32121:41.61
 13th165Aiden GREANYAphoto_library Calgary, ABDRIFT RACING6:12.87132:42.16

UCI: 15-18 boys  dialpad Finish spread

6 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st35Ainhoa IJURKOphoto_library 10048305374Brackendale, BC3:52.971-
bookmark2nd40Piper ALLMANphoto_library Sooke, BC4:02.4829.51s
bookmark3rd36Bailey GOLDSTONEphoto_library 10053812348Squamish, BC4:29.76336.79s
 4th38Madison SKRYPNEKphoto_library Calgary, AB4:51.67458.70s
 5th37Gabby KEENphoto_library 10059846556Port Moody, BC5:01.4451:08.47
 6th39Samara KUHNphoto_library 10061987226Rossland, BCSeven Summits Gravity Racing5:33.2461:40.27

UCI: 19-29 men  dialpad Finish spread

10 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st182Max GRAYSTONphoto_library Kelowna, BCgraviti driven3:32.851-
bookmark2nd178Alex MATTHEWphoto_library 10048951436Delta, BC3:38.1525.30s
bookmark3rd184Nicholas BARREAUphoto_library 10063651784Squamish, BCOTC Racing3:42.0439.19s
 4th181Ryan LAWphoto_library Castlegar, BC3:44.90412.05s
 5th180Kolt HOYLEphoto_library 10062062301Pemberton, BCChromag / Cube / Schwalbe3:47.45514.60s
 6th154Jordan ROMANIUKphoto_library North Vancouver, BCDTC Racing3:49.26616.41s
 7th175Abdellaziz ZOUAOUIphoto_library Vancouver, BCDunbar Cycles4:02.27729.42s
 8th176Owen DE WITTEphoto_library Kamloops, BC4:04.19831.34s
 9th183Elliot PIETERSphoto_library 10084362601Burnaby, BC4:11.07938.22s
 177Viktors VILKSphoto Silverton, BCDNS

UCI: 30-39 men  dialpad Finish spread

4 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st65Nate BRIGGSphoto_library Golden, BC3:33.341-
bookmark2nd66Tom POWERphoto_library 10064045132Vancouver, BCRippers Lounge Racing3:39.7426.40s
bookmark3rd69George AMOSphoto 10063509419North Vancouver, BCRippers Lounge Racing3:48.22314.88s
 4th68Tobias BETHGEphoto_library 10084093829Whistler, BC3:56.84423.50s

UCI: 40-49 men  dialpad Finish spread

7 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st207Chad HENDRENphoto_library 10083729673Comox, BCGravity MTB3:39.861-
bookmark2nd209Cory LECLERCphoto_library Squamish, BCC4 / Norco Racing3:47.6727.81s
bookmark3rd203Michael STEWARTphoto_library 10080373069Squamish, BC3:53.50313.64s
 4th205Gonzalo RODRIGUEZphoto_library Bariloche, Rio Negro, Argentina3:55.86416.00s
 5th206Arden GREANYAphoto_library Calgary, ABDRIFT RACING3:59.66519.80s
 6th204Kevin FOWLIEphoto 10059701662Port Moody, BCRippers Lounge Racing4:02.14622.28s
 7th208Brett CARELSphoto_library 10048444915Vancouver, BCRippers Lounge Racing4:45.9971:06.13

UCI: 50+ men  dialpad Finish spread

5 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st138Pete ZABLOTNYphoto_library 10004330729Coldstream, BCSilverstar Bike Park3:56.561-
bookmark2nd139Michael MOONEYphoto 10060952154North Vancouver, BCRippers Lounge Racing4:16.40219.84s
bookmark3rd137Jerrod HOSKINSphoto_library Calgary, ABgraviti driven / Intense4:20.90324.34s
 141Sebastian BOOS Bariloche, Rio Negro, ArgentinaDNS
 142John NIHSNER 10059414096Golden, BCDNS

Expert: 15-16 boys  dialpad Finish spread

10 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st95Seth SHERLOCKphoto_library 10050754929Squamish, BCKovarik Racing3:18.901-
bookmark2nd92Emmett HANCOCKphoto_library 10063652693Kelowna, BC3:20.1721.27s
bookmark3rd99Neve ABRAHAMphoto_library 10051735740Pemberton, BC3:26.6037.70s
 4th94Haydyn WYNTERphoto_library 10062991275Squamish, BC3:28.97410.07s
 5th90Jakob JEWETTphoto_library Garibaldi Highlands, BC3:29.05510.15s
 6th96Drew MOZELLphoto 10059049035North Vancouver, BCDunbar Cycles3:29.37610.47s
 7th98Pete VERHEYDEphoto_library Bragg Creek, AB3:31.18712.28s
 8th91Jack LINNELLphoto 10063492746Pemberton, BC3:45.36826.46s
 9th93Grady FOCHUK 10063452128150 Mile House, BC3:48.54929.64s
 97Patrick LAFFEYphoto_library 10061015812Qualicum Beach, BCgraviti driven / Mountain CycleDNF

Expert: 17-18 boys  dialpad Finish spread

7 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st49Logan MERRINGERphoto_library 10062159705Rossland, BC3:33.061-
bookmark2nd46Conlan REISphoto_library Squamish, BCC43:37.6424.58s
bookmark3rd50Rylan DYCKphoto_library Calgary, ABDRIFT RACING3:46.76313.70s
 4th45Brayden STAFFORDphoto_library 10063513863Prince George, BC4:54.3541:21.29
 48J.T. BJARNASONphoto_library 10056379111Fruitvale, BCDNF
 47Gabriel NERON 10064082527Sun Peaks, BCDNS
 51Steven BOBYNphoto 10063653303Kelowna, BCSilver Star Bike ParkDNS

Sport: 15-16 boys  dialpad Finish spread

16 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st80Samuell ENGLISHphoto_library 10065283913Pemberton, BC3:39.741-
bookmark2nd79Kahleb BOSSONphoto_library Grande Cache, AB3:41.8222.08s
bookmark3rd75Jack PELLANDphoto_library 10082997325Squamish, BC3:48.2038.46s
 4th72John GALBRAITHphoto_library 10052132935Langley, BC3:50.62410.88s
 5th76Connor NETTLETONphoto_library 10077016061Comox, BCGravity MTB4:01.74522.00s
 6th74Calum BARRphoto_library 10081253244Courtenay, BCGravity MTB4:05.44625.70s
 7th78Dimitri PASUTTOphoto 10083161316Kelowna, BC4:07.54727.80s
 8th81Taylor MUNDEN 10059413086Kamloops, BC4:08.01828.27s
 9th77Jack FRASERphoto_library Calgary, ABDRIFT RACING4:12.01932.27s
 10th82Matthew DE GIUSTIphoto Calgary, ABDRIFT RACING4:12.771033.03s
 11th85Levi WHITMANphoto_library 10063961881Kamloops, BC4:14.651134.91s
 12th83Aidan BORTHWICKphoto_library 10059194636Delta, BCC4 / Norco Racing4:16.181236.44s
 13th73Hayden ZABLOTNYphoto_library 10063636428Coldstream, BCSilverstar Bike Park4:17.971338.23s
 14th71Jacob WINGphoto_library St. Albert, ABDRIFT RACING4:25.141445.40s
 15th70Owen MACKENZIEphoto_library Banff, AB4:37.181557.44s
 84Merek DE WITTEphoto Kamloops, BCDNF

Sport: 17-18 boys  dialpad Finish spread

3 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st56Gavin PATTERSONphoto_library 10062452220Rossland, BC3:35.161-
bookmark2nd55Alexander CHA (1)photo_library Calgary, AB4:10.15234.99s
 57Finn MANNphoto_library 10065317154Vancouver, BCDNS

13-16 boys  dialpad Finish spread

7 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st235Nathan GAFFRANphoto_library Nelson, BC4:06.391-
bookmark2nd231Connor HOSKINSphoto_library Calgary, ABgraviti driven / Intense4:12.8226.43s
bookmark3rd232Joshua TAYLORphoto_library Calgary, AB4:29.20322.81s
 4th236Cody WHARTONphoto_library Golden, BC4:46.15439.76s
 5th233Bowen MACDONALDphoto_library Sun Peaks, BCNelson Naturals5:48.3851:41.99
 6th234Kaleb FARGOphoto_library Kelowna, BC5:52.7261:46.33
 7th230Ryan NEMITZphoto_library Prince George, BC6:20.9472:14.55

17-29 men  dialpad Finish spread

12 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st25Harrison TAILBYphoto_library Whistler, BCgraviti driven / Intense3:26.261-
bookmark2nd211Daniel SHAWphoto_library North Vancouver, BCKnolly Bikes3:32.2325.97s
bookmark3rd213Evan WALLphoto_library Revelstoke, BC3:37.80311.54s
 4th210Dylan DASILVAphoto_library West Kelowna, BC3:45.19418.93s
 5th212Dougie FLEMINGphoto_library Golden, BCNihsner Racing3:54.09527.83s
 6th214Yannik SCHULZphoto_library Golden, BCHigher Ground Mountain Sports3:56.98630.72s
 7th217David SYMONSphoto_library Anmore, BC4:03.26737.00s
 8th218Lynden CORLEYphoto_library Grand Forks, BC4:15.36849.10s
 9th219Gavin CROWLEYphoto_library Invermere, BC4:20.63954.37s
 10th100Brett WARDphoto_library Brackendale, BC4:21.751055.49s
 11th215David SILVERTHORNEphoto_library Calgary, ABPedal Head4:22.531156.27s
 216Jacob MELLISHphoto_library Victoria, BCDNF

30+ men  dialpad Finish spread

11 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st222Tom PIETROWSKIphoto_library Squamish, BC3:52.521-
bookmark2nd224Jesse MCCLINTOCKphoto_library Vernon, BC4:00.2727.75s
bookmark3rd225Tom SCHEIDphoto_library Golden, BC4:03.59311.07s
 4th221Greg FRANSONphoto_library Maple Ridge, BC4:05.11412.59s
 5th227Jason SWEETphoto_library Snowmass, CO4:06.95514.43s
 6th228Sean DEN OUDENphoto_library Kelowna, BC4:15.21622.69s
 7th226Tim FRIESENphoto_library Grande Prairie, AB4:16.95724.43s
 8th238James STEWARTphoto_library Golden, BC4:20.55828.03s
 9th229Bryce MCEWANphoto_library West Kelowna, BC4:23.58931.06s
 10th223Thomas SPENCERphoto Big White, BC6:25.53102:33.01
 220Steve WONGphoto North Vancouver, BCgraviti drivenDNS

Single crown men

1 competitor found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st245Jamie MACLEANphoto Golden, BCDERAILED4:01.951-

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

3 competitors found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st31Vaea VERBEECKphoto_library 10006526969Coldstream, BCCraftsman / Deity / Oakley / Rocky Mountain Cycles / Shimano3:46.311-
bookmark2nd32Camila NOGUEIRAphoto_library Snowmass, CO3:47.7921.48s
bookmark3rd30Laurie CITYNSKIphoto_library 10063162643Vancouver, BCgraviti driven / Intense6:36.0132:49.70

UCI: 13-14 girls

1 competitor found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
 179Emmy LAN 10054283002Comox, BCGravity MTB / Trail BicyclesDNS

UCI: 19-29 women

1 competitor found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st240Andrea LOCKEphoto_library Grand Prairie, ABFourward5:19.391-

UCI: 30+ women

1 competitor found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st241Rose OAKHILLphoto_library 10060075114Squamish, BC5:09.791-

13-16 girls

1 competitor found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st239Gracie HEMSTREETphoto_library Sechelt, BC5:00.881-

17-29 women

1 competitor found
PosBib Name Licence Area Sponsors Race Diff
bookmark1st242Alanah HARRISONphoto_library Cumberland, BC5:30.271-
WTB Judge tyre
WTB Judge tyre
Chat with us