The official results can be found here.
Male: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 5 | Ed MASTERS | New Plymouth | 2:54.772 | 2:51.091 | - | ||
2nd | 33 | Laurie GREENLAND | 3:02.598 | 2:52.772 | 1.68s | |||
3rd | 2 | Brook MACDONALD | Napier | 2:55.583 | 2:54.023 | 2.93s | ||
4th | 7 | Matt WALKER | Kawerau | 2:59.345 | 2:55.504 | 4.41s | ||
5th | 1 | Keegan WRIGHT | Rototua | 2:55.644 | 2:56.395 | 5.30s | ||
6th | 6 | Wyn MASTERS | New Plymouth | 3:00.846 | 2:58.006 | 6.91s | ||
7th | 12 | Cole LUCAS | Hamilton | 3:03.249 | 3:00.007 | 8.91s | ||
8th | 10 | Bryn DICKERSON | Wellington | 3:06.2912 | 3:00.028 | 8.93s | ||
9th | 30 | Reece POTTER | Queenstown | 3:02.057 | 3:00.819 | 9.72s | ||
10th | 4 | Rupert CHAPMAN | Christchurch | 3:05.4510 | 3:01.3510 | 10.26s | ||
11th | 16 | Calum BOOTH | Dunedin | 3:11.2620 | 3:02.6211 | 11.53s | ||
12th | 14 | Louis HAMILTON | Rotorua | 3:05.6111 | 3:02.7512 | 11.66s | ||
13th | 32 | Jimi RAMSAY | Queenstown | 3:08.5516 | 3:03.0013 | 11.91s | ||
14th | 3 | Sam BLENKINSOP | Christchurch | 2:52.951 | 3:03.3314 | 12.24s | ||
15th | 11 | Gareth BURGESS | Methven | 3:06.9713 | 3:03.6015 | 12.51s | ||
16th | 22 | Guy GIBBS | Cashmere | 3:09.6617 | 3:03.6716 | 12.58s | ||
17th | 8 | George BRANNIGAN | Havelock North | 3:07.8614 | 3:03.8617 | 12.77s | ||
18th | 89 | Tanguy BOUCHEROT | Queenstown | 3:10.3819 | 3:04.1118 | 13.02s | ||
19th | 19 | Liam BETHELL | Auckland | 3:11.5121 | 3:05.5619 | 14.47s | ||
20th | 31 | James PURVIS | Rowlands Gill | 3:26.8934 | 3:07.4320 | 16.34s | ||
21st | 18 | Billy MEACLEM | Christchurch | 3:11.8522 | 3:10.0221 | 18.93s | ||
21st | 20 | Julian STEINER | Steinheim | 3:13.2123 | 3:10.0221 | 18.93s | ||
23rd | 13 | Nils HEINIGER | Christchurch | 3:14.3325 | 3:10.5923 | 19.50s | ||
24th | 17 | Shaun BARCLAY | Timaru | 3:14.8226 | 3:11.3224 | 20.23s | ||
25th | 24 | Leonard SONNTAG | Rotorua | 3:15.6527 | 3:11.5125 | 20.42s | ||
26th | 34 | Sean MCCARROLL | Rotorua | 3:17.3329 | 3:11.5726 | 20.48s | ||
27th | 9 | Joshua BARTH | Queenstown | 3:09.6718 | 3:12.6027 | 21.51s | ||
28th | 15 | Simon READ | Queenstown | 3:07.9615 | 3:13.7028 | 22.61s | ||
29th | 88 | Elliot LEES (elt) | Queenstown | 3:18.0030 | 3:14.2729 | 23.18s | ||
30th | 28 | Ben KARALUS | Christchurch | 3:18.8231 | 3:14.4630 | 23.37s | ||
31st | 21 | Josh BIRKENHAKE | Christchurch | 3:26.7433 | 3:15.4531 | 24.36s | ||
32nd | 25 | Samuel SHAW | Rotorua | 3:17.3228 | 3:15.7332 | 24.64s | ||
33rd | 29 | Tom MATTHEWS | Christchurch | 3:26.6132 | 3:17.9433 | 26.85s | ||
34th | 27 | Jack HUMPHRIES | Queenstown | 3:13.7824 | 3:24.3834 | 33.29s | ||
35th | 97 | Vincent KIMBER | Queenstown | 3:31.1635 | 3:28.3835 | 37.29s | ||
36th | 23 | Alex KENNETT | Hamilton | 3:41.4036 | 3:36.1136 | 45.02s | ||
26 | Reon BOE | Queenstown | DNS | DNS |
Male: Sport Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 77 | Harry CHAPMAN | 3:16.672 | 3:08.721 | - | |||
2nd | 83 | Ben FRIEL | Christchurch | 3:13.861 | 3:09.372 | 0.65s | ||
3rd | 82 | James CARLEY | New Plymouth | 3:20.043 | 3:17.413 | 8.69s | ||
4th | 90 | Liam JACKSON | Rotorua | 3:31.914 | 3:19.644 | 10.92s | ||
5th | 79 | Jourdan LETHBRIDGE | Christchurch | 3:32.465 | 3:27.895 | 19.17s | ||
6th | 87 | Tom SINCLAIR | Auckland | 3:41.176 | 3:35.726 | 27.00s | ||
84 | Aidan LIMMER | Nelson | DNS | DNS | ||||
85 | Thomas POOLEY | Christchurch | DNS | DNS |
Male: U15 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 134 | Marcus BLAIR | Christchurch | 3:53.574 | 3:41.411 | - | ||
2nd | 140 | Max CAULTON | 3:49.532 | 3:42.252 | 0.84s | |||
3rd | 136 | Toby MEEK | Dunedin | 4:08.367 | 3:44.273 | 2.86s | ||
4th | 131 | Sam WATTERS | Pokeno | 3:51.343 | 3:53.584 | 12.17s | ||
5th | 135 | Jack DAVEY | Rd 12 Rakaia | 3:58.575 | 3:54.185 | 12.77s | ||
6th | 138 | Alex WAYMAN | Christchurch | 3:47.741 | 4:06.886 | 25.47s | ||
7th | 132 | Robert ENNOR | Waipukarau | 4:08.006 | 4:08.307 | 26.89s | ||
8th | 137 | Josh NEWELL | Invercargill | 4:30.808 | 4:28.598 | 47.18s | ||
133 | Will ADAMSON | Arrowtown | DNS | DNS |
Male: U17 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 101 | Alex BARKE | Queenstown | 3:05.971 | 3:05.981 | - | ||
2nd | 102 | Finn PARSONS | Rotorua | 3:08.372 | 3:06.392 | 0.41s | ||
3rd | 103 | Blake ROSS | Auckland | 3:09.063 | 3:07.103 | 1.12s | ||
4th | 107 | Guy JOHNSTON | Thames | 3:17.615 | 3:07.714 | 1.73s | ||
5th | 104 | Finn HAWKESBY-BROWNE | Christchurch | 3:11.304 | 3:10.035 | 4.05s | ||
6th | 109 | Riley ADLAM | Queenstown | 3:20.826 | 3:15.766 | 9.78s | ||
7th | 108 | James MACDERMID | Hamilton | 3:29.088 | 3:21.787 | 15.80s | ||
8th | 116 | Harlen HANCOCK | Alexandra | 3:26.117 | 3:23.658 | 17.67s | ||
9th | 106 | James HARVEY | Hastings | 3:39.1211 | 3:32.729 | 26.74s | ||
10th | 117 | Luke HAYMAN | Oamaru | 3:34.8910 | 3:33.7010 | 27.72s | ||
11th | 120 | Daniel O'DONNELL | Wanaka | 3:41.9512 | 3:34.5411 | 28.56s | ||
12th | 115 | Josh CULLING | Arrowtown | 3:43.9313 | 3:43.6412 | 37.66s | ||
13th | 124 | Teal WILKIE | Christchurch | 4:34.7718 | 4:09.3213 | 1:03.34 | ||
14th | 118 | Thomas MASTERS | Wanaka | 4:00.7814 | 4:17.5714 | 1:11.59 | ||
15th | 119 | Jack MILLER | Wanaka | 5:17.5320 | 4:21.4215 | 1:15.44 | ||
16th | 123 | Dominic SUTHERLAND | Bluff | 4:01.6615 | 4:22.3816 | 1:16.40 | ||
17th | 105 | Fin STEWART | Christchurch | 3:34.559 | 4:57.2417 | 1:51.26 | ||
18th | 121 | Frankie O HALLORAN | Auckland | 4:04.8216 | 5:05.1418 | 1:59.16 | ||
122 | Sam PEARSEY | Bluff | 4:20.7517 | DNF | ||||
114 | Josh BRYANT | Oamaru | 5:10.9019 | DNS | ||||
111 | Taylor TOPP | Waipukurau | 6:24.4121 | DNS | ||||
112 | Ethan BLANCHARD | Auckland | DNS | DNS | ||||
113 | Jordan FERNANDEZ | Queenstown | DNS | DNS | ||||
110 | Marcus ROSS | Hamilton | DNS | DNS |
Male: U19 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 55 | Tuhoto-Ariki PENE | Maketu | 3:01.471 | 2:59.091 | - | ||
2nd | 51 | Josh OXENHAM | Auckland | 3:02.702 | 3:01.262 | 2.17s | ||
3rd | 59 | Charlie MAKEA | Napier | 3:07.704 | 3:02.883 | 3.79s | ||
4th | 53 | Sam ROBBIE | Arrowtown | 3:07.633 | 3:03.204 | 4.11s | ||
5th | 62 | Jonty VINK | New Plymouth | 3:09.215 | 3:04.905 | 5.81s | ||
6th | 57 | Sam GALE | Wakefield | 3:12.458 | 3:05.386 | 6.29s | ||
7th | 54 | Anton COUSINS | Wanaka | 3:12.167 | 3:06.427 | 7.33s | ||
8th | 52 | Hamish MCLEOD | Rotorua | 3:09.356 | 3:07.178 | 8.08s | ||
9th | 60 | Isaac EWEN | Waikato | 3:15.079 | 3:08.019 | 8.92s | ||
10th | 68 | Nico FERNANDEZ | Queenstown | 3:16.7110 | 3:15.0510 | 15.96s | ||
11th | 56 | Jayd ADLAM-KENNEDY | Queenstown | 3:19.1513 | 3:15.3111 | 16.22s | ||
12th | 61 | Louis VULETA | Hamilton | 3:17.8311 | 3:16.2112 | 17.12s | ||
13th | 63 | Mischa WOLSTENCROFT | Auckland | 3:25.8714 | 3:16.4413 | 17.35s | ||
14th | 58 | Bradley HARRIS | Alexandra | 3:18.9812 | 3:16.7814 | 17.69s | ||
15th | 67 | Patrick HALE | Rotorua | 3:43.1421 | 3:21.6215 | 22.53s | ||
16th | 65 | Liam BARCLAY | Timaru | 3:32.8415 | 3:26.5316 | 27.44s | ||
17th | 69 | William MACDERMID | Hamilton | 3:37.5618 | 3:30.0817 | 30.99s | ||
18th | 64 | Jordan CHARTERIS | Rakaia | 3:36.9917 | 3:34.2918 | 35.20s | ||
19th | 74 | Logan CAESAR | Cambridge | 3:36.9116 | 3:38.0519 | 38.96s | ||
20th | 70 | Mitchell KAY | Queenstown | 3:39.1920 | 3:43.4420 | 44.35s | ||
73 | Zach WHITE | Dunedin | 3:37.8819 | DNF | ||||
66 | Boaz HEBBLETHWAITE | Christchurch | DNS | DNS | ||||
71 | Harry SANGSTER | Nelson | DNS | DNS | ||||
72 | Elliot WAREING | Methven | DNS | DNS |
Male: 30-39 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 92 | Dane NIMMO | Rotorua | 3:32.301 | 3:14.621 | - | ||
2nd | 93 | Ben THOMSON | Auckland | 4:18.472 | 3:50.102 | 35.48s | ||
3rd | 91 | Jackson & Rose GREEN | Christchurch | 4:26.433 | 4:09.473 | 54.85s | ||
4th | 94 | Bruce DAVEY | Auckland | 4:28.964 | 4:34.624 | 1:20.00 |
Male: 40+ Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 95 | Bevan ADLAM | Queenstown | 3:23.021 | 3:26.221 | - | ||
2nd | 96 | Brendan CLARKE | Wellington | 3:50.873 | 3:43.472 | 17.25s | ||
3rd | 80 | Vaughan LOVE | Queenstown | 3:45.212 | 3:43.563 | 17.34s | ||
4th | 78 | James HUFFLETT | Nelson | 4:56.154 | 4:54.764 | 1:28.54 | ||
99 | Daniel BURGESS | Christchurch | DNS | DNS |
Female: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 43 | Kate WEATHERLY | Auckland | 3:39.971 | 3:27.931 | - | ||
2nd | 41 | Shania RAWSON | Tauranga | 3:44.582 | 3:40.592 | 12.66s | ||
3rd | 46 | Amy COLE | Christchurch | 4:03.663 | 4:10.923 | 42.99s | ||
4th | 44 | Melissa NEWELL | Wanaka | 4:43.154 | 4:37.104 | 1:09.17 | ||
5th | 45 | Samantha BERRYMAN | Rangiora | 12:23.415 | 6:59.735 | 3:31.80 | ||
42 | Virginia ARMSTRONG | Kaukapakapa | DNS | DNS |
Female: Sport
Female: U15
Female: U17 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 144 | Kalani MUIRHEAD | Wanaka | 4:28.601 | 4:19.081 | - | ||
2nd | 142 | Maia JOWETT | Queenstown | 5:23.253 | 5:16.202 | 57.12s | ||
141 | Nikki CLARKE | Wellington | 4:36.852 | DNF | ||||
145 | Hannah WHITE | Queenstown | DNS | DNS |
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified