The official results can be found here.
Male: Elite
Male: Gravity
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1st | 801 | Michael KUPSCH | MSV Dieloher Berge e.V. | 1st | ||
2nd | 803 | Martin CLAUS | BikePerformance Dresden | 2nd | ||
3rd | 834 | Theo BURKHARDT | BLYFLY / Cube Energy / Fahrradlounge / Hirzl / Magura | 3rd | ||
4th | 808 | Marcel ZIEGLER | Bliss / EngergyCake / Maxxis / RC GERA 92 / SportImpor / TSV Gera-Westvororte | 4th | ||
5th | 813 | Hans HACKER | Team FitFucker | |||
6th | 208 | Marc DAHMEN | Mellowpark ev. |
Male: U13
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1st | 603 | Luca HIRT | funMACHINES Factory Team / RSC Schleiz 06 e.V. | 1st-A | ||
2nd | 625 | Dominik SAUBERT | Dirtforce e.V. Neubrandenburg | 2nd-A | ||
3rd | 602 | Kurt SCHUMACHER | Dirt Force e.V. Neubrandenburg / Metallbau Schumacher | 3rd-A | ||
4th | 615 | Bastian DANNFELD | Ejw Baltmansweiler / www.Gefunden-werden.com | 4th-A | ||
5th | 604 | Moritz REICHEL | RSV Plessa 1995 e.V. | 1st-B | ||
6th | 630 | Dustin ATTENDORN | DirtForce | 2nd-B | ||
7th | 631 | Lennard SCHAMS | Dirt Force e.V. Neubrandenburg | 3rd-B | ||
8th | 632 | Ben-Eckhard GAEBEL | Dirt Force e.V. Neubrandenburg | 4th-B | ||
9th | 633 | Hendrik NAZARKIEWICZ | Dirt Force e.V. Neubrandenburg | |||
10th | 610 | Luca LEUSCHNER |
Male: U17
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1st | 401 | Maximilian STICH | Bliss / Ghost / TV Waldsassen | 1st-A | ||
2nd | 419 | Fabian VON ALLMEN | 2nd-A | |||
3rd | 413 | Patrick SCHREIBER | 3rd-A | |||
4th | 405 | Jonas MAHN | RSV Plessa 1995 | 4th-A | ||
5th | 445 | Dennis KROPF | MSV Diehloer Berge e.V. | 1st-B | ||
6th | 436 | Antonio KROPF | Fourcross-Truppe TV Waldsassen / Ghost-Bikes, Bliss-Protection | 2nd-B | ||
7th | 116 | Nina VON ALLMEN | BMX Team 7Phoenix / MTB / Powerbike Winterthur BMX | 3rd-B | ||
8th | 406 | Fabian WENDTIN | Unterholz e.V. Teterow | 4th-B | ||
9th | 416 | Lennard HEIDEN | Dirt Force e.V. Neubrandenburg |
Male: 30+
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1st | 201 | Alexander MUSALL | funMACHINES Factory Team / MellowPark e.V. | 1st | ||
2nd | 204 | Farid IGOUBANE | M-Trails / TwentysixandBMXShop Racing Team | 2nd | ||
3rd | 282 | Daniel WONNEBERGER | MSV Diehloer Berge e.V. | 3rd | ||
4th | 207 | Ronny REICHEL | RSV Plessa 1995 e.V. | 4th | ||
5th | 205 | Daniel FRENZEL | M-Trails / SportArt e.V. / TwentysixandBMXShop | |||
6th | 239 | Denny WOLTER | MC Vellahn |
Male: Fun
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1st | 316 | Richard PEUKER | MellowPark e.V. | 1st | ||
2nd | 310 | Henry MOẞ | 2nd | |||
3rd | 344 | Tom GERHARD | Holzkopf Racing / RIDE-LE E.V. | 3rd | ||
4th | 301 | Marcel MATTHES | Herr / MSV Diehloer Berge e.V. | 4th | ||
5th | 343 | Viktor REICHEL | RSV Plessa 1995 e.V. | |||
6th | 342 | Jeremy WAẞMUND | speedracingteam / Zweirad-Kozew | |||
7th | 354 | Mike PESCHKE |
Female: Open
Pos⇧ | Bib | Name | Sponsors | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1st | 116 | Nina VON ALLMEN | BMX Team 7Phoenix / MTB / Powerbike Winterthur BMX |
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified