The official results can be found here.
Note: the results for this race are split into the following groups:
A-courseB-course
Male: Event progression Finish spread
U19Pos⇧ | Name | A: Stage 1 | A: Stage 2 | A: Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Peter MACDONALD | 1:352 | 11:141 | 22:571 | 35:471 | - | ||
2nd | Derrick EGGLESTON | 1:271 | 12:322 | 25:302 | 39:302 | 3:43 |
Male: Event progression Finish spread
19+Pos⇧ | Name | A: Stage 1 | A: Stage 2 | A: Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Daniel SHAW | 54s1 | 7:081 | 17:231 | 25:261 | - | ||
2nd | Brendon EDGAR | 55s2 | 7:312 | 17:252 | 25:522 | 26s | ||
3rd | Daniel MALDOFF | 1:049 | 7:384 | 18:053 | 26:483 | 1:22 | ||
4th | Dillon MELAMED | 1:037 | 7:363 | 18:195 | 26:594 | 1:33 | ||
5th | Paul KALISCH | 1:0514 | 8:038 | 18:094 | 27:185 | 1:52 | ||
6th | Reid PEARCE | 1:015 | 7:415 | 18:356 | 27:186 | 1:52 | ||
7th | Barton MOORE | 1:026 | 8:017 | 18:356 | 27:397 | 2:13 | ||
8th | Andy MOORE | 1:0514 | 7:536 | 18:469 | 27:458 | 2:19 | ||
9th | Jack SHARLTON | 59s3 | 8:089 | 18:408 | 27:489 | 2:22 | ||
10th | Tim COLEMAN | 1:049 | 8:1311 | 18:4910 | 28:0710 | 2:41 | ||
11th | David HERR | 1:049 | 8:1812 | 19:2416 | 28:4711 | 3:21 | ||
12th | Alex FILLER | 1:0820 | 8:1110 | 19:2820 | 28:4812 | 3:22 | ||
13th | Tyler MALCOMSON | 1:0820 | 8:3118 | 19:1011 | 28:5013 | 3:24 | ||
14th | Andrew VINCENT | 1:049 | 8:1812 | 19:2718 | 28:5014 | 3:24 | ||
15th | Arama JILLINGS | 1:1536 | 8:2114 | 19:1712 | 28:5415 | 3:28 | ||
16th | Jesse WHEELER | 1:0719 | 8:2816 | 19:1813 | 28:5416 | 3:28 | ||
17th | Andre AIRTIME* | 1:0820 | 8:3118 | 19:2114 | 29:0117 | 3:35 | ||
18th | Thomas JILLINGS | 1:0617 | 8:3017 | 19:4022 | 29:1718 | 3:51 | ||
19th | Levi HARAPNUIK | 1:049 | 8:2515 | 19:4726 | 29:1719 | 3:51 | ||
20th | Chris COLE | 1:1027 | 8:4120 | 19:2617 | 29:1820 | 3:52 | ||
21st | Duncan BLAIR | 1:0514 | 8:5626 | 19:4022 | 29:4221 | 4:16 | ||
22nd | Dale STONE | 1:1230 | 9:0428 | 19:2718 | 29:4422 | 4:18 | ||
23rd | Joe REID | 1:0924 | 9:2434 | 19:2114 | 29:5523 | 4:29 | ||
24th | John EWONUS | 1:1434 | 8:5423 | 19:4625 | 29:5524 | 4:29 | ||
25th | Devon LISTER | 1:037 | 8:5524 | 19:5629 | 29:5525 | 4:29 | ||
26th | Charley BARTLETT | 1:1637 | 9:1331 | 19:4224 | 30:1226 | 4:46 | ||
27th | Jeff KALMAN | 1:1331 | 9:3036 | 19:3121 | 30:1527 | 4:49 | ||
28th | Chris COURTNEY | 1:1637 | 9:3137 | 19:5428 | 30:4228 | 5:16 | ||
29th | Sean RICHARDSON | 1:1331 | 8:5626 | 20:3231 | 30:4229 | 5:16 | ||
30th | Vince BEASSE | 1:1637 | 9:3640 | 19:5027 | 30:4330 | 5:17 | ||
31st | Patrick BELAVEAU | 1:1637 | 8:5322 | 20:5236 | 31:0231 | 5:36 | ||
32nd | Lee TAYLOR | 1:1744 | 9:0729 | 20:5135 | 31:1632 | 5:50 | ||
33rd | Steve SHELDON | 1:1434 | 9:2133 | 20:4132 | 31:1733 | 5:51 | ||
34th | Brennan KOVACEVICH | 1:1637 | 9:1532 | 20:5737 | 31:2934 | 6:03 | ||
35th | Blair MACIURA | 1:0924 | 9:2434 | 20:5938 | 31:3335 | 6:07 | ||
36th | Spencer ALLMENDINGER | 1:1744 | 9:3137 | 20:4934 | 31:3836 | 6:12 | ||
37th | Toby LEVINS | 1:0820 | 10:1046 | 20:2430 | 31:4337 | 6:17 | ||
38th | Adam GREENE | 1:004 | 8:5524 | 21:5142 | 31:4738 | 6:21 | ||
39th | Chad COATES | 1:0617 | 8:5221 | 21:5344 | 31:5239 | 6:26 | ||
40th | Andrew MCKAY | 1:1948 | 10:1147 | 20:4533 | 32:1640 | 6:50 | ||
41st | Ken MOORE | 1:3158 | 10:1650 | 21:0139 | 32:4941 | 7:23 | ||
42nd | Neal WOOD | 1:1744 | 9:4141 | 21:5745 | 32:5642 | 7:30 | ||
43rd | Paul BENOIT | 1:1948 | 10:0644 | 21:5142 | 33:1743 | 7:51 | ||
44th | Peter O'DWYER | 1:2151 | 9:3137 | 22:2549 | 33:1844 | 7:52 | ||
45th | Kyle SIMPSON | 1:1744 | 9:5142 | 22:1748 | 33:2645 | 8:00 | ||
46th | Diego BROCKMAN | 1:1331 | 10:3153 | 21:4641 | 33:3146 | 8:05 | ||
47th | Cory BERNARD | 1:1637 | 10:1248 | 22:0246 | 33:3147 | 8:05 | ||
48th | Robin DONOVAN | 1:1637 | 10:3754 | 21:4440 | 33:3848 | 8:12 | ||
49th | Brett KELLY | 1:3560 | 10:0945 | 22:1447 | 33:5949 | 8:33 | ||
50th | James BAKER ° | 1:0924 | 9:5543 | 23:0351 | 34:0850 | 8:42 | ||
51st | Lucca GALVANI | 1:1027 | 10:2752 | 22:4450 | 34:2251 | 8:56 | ||
52nd | Eric BUCKLEY | 1:1948 | 10:1449 | 23:1653 | 34:5052 | 9:24 | ||
53rd | Bryn DREW | 1:2151 | 10:1851 | 23:1452 | 34:5453 | 9:28 | ||
54th | Paul CARTER | 1:1129 | 9:0830 | 26:0860 | 36:2854 | 11:02 | ||
55th | John HALLIDAY | 1:2957 | 11:3755 | 24:3457 | 37:4155 | 12:15 | ||
56th | Don FROESE | 1:3961 | 12:5158 | 23:3054 | 38:0156 | 12:35 | ||
57th | Brett WILLIAMS | 1:2754 | 12:4457 | 24:2556 | 38:3757 | 13:11 | ||
58th | Don MACDONALD | 1:2856 | 11:5856 | 25:1458 | 38:4158 | 13:15 | ||
59th | Jamie MCPHERSON | 1:3158 | 13:0159 | 24:2255 | 38:5559 | 13:29 | ||
60th | Alexander CHO | 1:2754 | 13:0560 | 25:4159 | 40:1460 | 14:48 | ||
61st | Ryan MURCAR | 1:2253 | 13:0661 | 26:3261 | 41:0161 | 15:35 |
° Rider racing out of category
Female: Event progression Finish spread
OpenPos⇧ | Name | A: Stage 1 | A: Stage 2 | A: Stage 3 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Laura KEAN | 1:131 | 11:251 | 23:021 | 35:411 | - | ||
2nd | Katharine CARTER | 1:282 | 11:542 | 26:102 | 39:332 | 3:52 |
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified