2019 BC Cup round 3 at Sun Peaks, BC

view_listResults (124)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

The original results are available at https://cyclingbc.net/wp-content/uploads/2019/07/DH3-BC-Cup-DH3-Results.pdf

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

18 competitors found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st14Gabriel NERON Sun Peaks, BC4:50.731-
bookmark2nd11Adam WOODHOUSE Coquitlam, BC4:51.9721.24s
bookmark3rd25Colin GRANT Duncan, BC4:53.0932.36s
 4th26Jeremy MCDOWELL Invermere, BC4:54.4943.76s
 5th22Tristan SANDERS Whistler, BC4:58.5457.81s
 6th13Brandon DOUGLAS Williams Lake, BC4:59.0068.27s
 7th12Garrett MACINTOSH Whistler, BCDunbar Cycles4:59.2278.49s
 8th28Armen DAVIS Longmont, CO4:59.5788.84s
 9th17Trevor ATTRIDGE Victoria, BC5:00.86910.13s
 10th18David JONEAU Burnaby, BC5:01.201010.47s
 11th24Liam SMILLIE Squamish, BC100% / Corsa / D.E.M. / SLAG5:02.201111.47s
 12th15Dale RUSSELL (elt) Coquitlam, BC5:03.421212.69s
 13th21Wilson THOMPSON Williams Lake, BC5:07.721316.99s
 14th19Matthew GRIFFITH Whistler, BC5:09.321418.59s
 15th16Spencer COLETTI Prince George, BCPrince George Cycling Club5:15.861525.13s
 16th27Mark ALLISON Kamloops, BCRippers Lounge Racing5:19.841629.11s
 17th20Brayden STAFFORD Prince George, BC5:41.511750.78s
 18th23Simon TELLIER Victoria, BC5:49.341858.61s

UCI: 13-14 boys  dialpad Finish spread

15 competitors found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st115Bodhi KUHN Rossland, BC5:08.711-
bookmark2nd111Tegan CRUZ Pemberton, BC5:13.2724.56s
bookmark3rd106Dane JEWETT Squamish, BC5:17.1138.40s
 4th117Ryan GRIFFITH Whistler, BC5:34.78426.07s
 5th110Jack MACLEOD Squamish, BCTeam Squamish5:35.29526.58s
 6th109Max HALCHUK Kelowna, BC5:40.21631.50s
 7th108Mattias GRUNLING Sun Peaks, BC5:45.62736.91s
 8th112Jon MOZELL North Vancouver, BCDunbar Cycles5:46.51837.80s
 9th107Sami TEITZEL Pemberton, BC5:52.77944.06s
 10th116Xylus MARTIN Victoria, BCNolan Riding6:05.701056.99s
 11th105Maddox WYKER Comox, BC6:23.54111:14.83
 12th114Jimi VOSS Victoria, BCNolan Riding6:28.10121:19.39
 13th118Owen MCLENNAN Golden, BC6:37.96131:29.25
 14th119Cody WHARTON Golden, BC6:50.93141:42.22
 15th113Bowen MACDONALD Sun Peaks, BC7:04.65151:55.94

UCI: 19-29 men  dialpad Finish spread

6 competitors found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st155Kolt HOYLE Pemberton, BC5:17.631-
bookmark2nd160Karl HELDT Kelowna, BC5:24.4626.83s
bookmark3rd157Dougie FLEMING Golden, BCDERAILED5:35.09317.46s
 4th158Jordan ROMANIUK North Vancouver, BCOTC Racing5:43.83426.20s
 5th159Nicholas BARREAU Squamish, BCOTC Racing5:43.84526.21s
 6th156Lynden CORLEY Salmon Arm, BC5:54.98637.35s

UCI: 30-39 men  dialpad Finish spread

5 competitors found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st191Cody MACARTHUR Squamish, BCDunbar Cycles5:18.391-
bookmark2nd194Alex MATTHEW Delta, BCOTC Racing5:25.1326.74s
bookmark3rd192Tait GEUE Golden, BCDERAILED5:27.6339.24s
 4th193George AMOS North Vancouver, BCRippers Lounge Racing5:29.39411.00s
 5th190Joseph BARBOUR North Vancouver, BC6:21.3251:02.93

UCI: 40-49 men  dialpad Finish spread

6 competitors found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st171Arden GREANYA Calgary, ABDRIFT RACING5:39.251-
bookmark2nd172Michael STEWART Squamish, BC5:40.0720.82s
bookmark3rd175Kevin FOWLIE Port Moody, BCRippers Lounge Racing5:49.1739.92s
 4th174Colin YARROW BC6:13.69434.44s
 5th176Wade DONALD Cranbrook, BC6:19.44540.19s
 6th173Brett CARELS Vancouver, BCRippers Lounge Racing6:37.54658.29s

UCI: 50+ men  dialpad Finish spread

3 competitors found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st183John NIHSNER Golden, BC5:51.151-
bookmark2nd181Colby GORDON Whistler, BC10:51.8225:00.67
 182Don VAN EESTEREN Brackendale, BCRipper Lounge RacingDNF

Expert: 15-16 boys  dialpad Finish spread

10 competitors found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st88Jakob JEWETT Squamish, BC4:52.431-
bookmark2nd90Jackson GOLDSTONE Squamish, BC4:55.0322.60s
bookmark3rd83Coen SKRYPNEK Squamish, BC4:55.7633.33s
 4th82Drew MOZELL North Vancouver, BCDunbar Cycles4:57.5745.14s
 5th89Jack LINNELL Pemberton, BC5:06.81514.38s
 6th84Grady FOCHUK 150 Mile House, BC5:15.34622.91s
 7th87Christopher BEATON Pemberton, BC5:16.37723.94s
 8th85Ian LEHTON Courtenay, BCGravity MTB, Trail Bicycles Cycling Team5:17.82825.39s
 9th86Connor WHITE Calgary, ABDRIFT RACING5:34.48942.05s
 91Haydyn WYNTER Squamish, BCDNS

Expert: 17-18 boys  dialpad Finish spread

2 competitors found
Pos Bib Name Area SponsorsRace Diff
bookmark2nd52Alexander CHA (1) Calgary, AB6:04.69247.26s
bookmark1st53Dylan FYSH Cochrane, AB5:17.431-

Sport: 15-16 boys  dialpad Finish spread

22 competitors found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st139Mason GAUTREY Whistler, BC5:14.701-
bookmark2nd128Connor NETTLETON Comox, BC5:28.90214.20s
bookmark3rd129Cole STINSON Black Creek, BC5:29.18314.48s
 4th280Aiden HOUGEN Salmon Arm, BC5:30.01415.31s
 5th131Calum BARR Courtenay, BC5:35.16520.46s
 6th130Carson DAMERY Comox, BCGravity MTB5:36.12621.42s
 7th125Leighton PILLIPOW Prince George, BC5:38.43723.73s
 8th127Trevor MOHL West Kelowna, BC5:44.10829.40s
 9th136Taylor MUNDEN Kamloops, BC5:48.63933.93s
 10th143Colt DONALD Cranbrook, BC5:53.931039.23s
 11th138Matthew DE GIUSTI Calgary, AB5:55.041140.34s
 12th135Mastin HOOPER Kamloops, BC6:04.861250.16s
 13th142Tom FRASER Calgary, AB6:04.871350.17s
 14th137Merek DE WITTE Kamloops, BC6:10.901456.20s
 15th141Nick VOSS Victoria, BCNolan Riding6:15.47151:00.77
 16th126Kyle MITCHELL Powell River, BC6:15.62161:00.92
 17th132Tag TIESSEN Whistler, BC6:22.91171:08.21
 18th144Matthew BULL-WEIZEL Victoria, BC6:33.45181:18.75
 19th140Alex BIDDLECOMBE Richmond, BC7:21.57192:06.87
 20th133Ryan NEMITZ Prince George, BC8:33.61203:18.91
 281Hayden ZABLOTNY Coldstream, BCDNS
 134Jacob WING St. Albert, ABDNS

Sport: 17-18 boys  dialpad Finish spread

8 competitors found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st150Jack PELLAND Garibaldi Highlands, BC5:08.711-
bookmark2nd146Jack FRASER Calgary, AB5:39.84231.13s
bookmark3rd145Kahleb BOSSON Grande Cache, AB5:41.82333.11s
 4th147Kyle NICHOLSON Chilliwack, BC5:51.36442.65s
 5th151Austin JEWETT Los Altos Hills, CA6:00.56551.85s
 6th152Dimitri PASUTTO Kelowna, BC6:19.6861:10.97
 7th149Evan GRIMM Garibaldi Highlands, BC6:36.7471:28.03
 8th148Nathan GAFFRAN Nelson, BC6:41.4881:32.77

13-16 boys  dialpad Finish spread

4 competitors found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st200Luis ROHNER Williams Lake, BC5:28.501-
bookmark2nd202Xander BYCZEK Kamloops, BC6:51.0521:22.55
bookmark3rd203Tristan HAMRE Grande Cache, AB7:56.9132:28.41
 201Liam O'TOOLE Sun Peaks, BCDNS

17-29 men  dialpad Finish spread

8 competitors found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st216Vincent PIERROT Vancouver, BC5:16.201-
bookmark2nd221Ryan LAW Castlegar, BC5:37.50221.30s
bookmark3rd215Jacob DOWNEY Torrance, CA5:52.81336.61s
 4th217Jean-Manuel NAREAU-BOULICH Whistler, BC6:01.69445.49s
 5th219Benoit FABBI Westbank, BC6:10.42554.22s
 6th218Owen MACKENZIE Banff, AB6:32.5961:16.39
 220Anthony KING (u30) Calgary, ABDNS
 222Levi WHITMAN Kamloops, BCDNS

30+ men  dialpad Finish spread

4 competitors found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st247Tom SCHEID Golden, BC5:48.061-
bookmark2nd246Max RUNDLE Delta, BC6:11.20223.14s
bookmark3rd248Blair HAMRE Grande Cache, AB6:42.11354.05s
 245Matthew FOSTER Edmonton, ABDNS

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

2 competitors found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st2Sophie TYAS Whistler, BC5:44.181-
bookmark2nd3Kyleigh STEWART Kamloops, BC5:54.44210.26s

UCI: 19-29 women

1 competitor found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st251Kelsie BELZ Golden, BC7:38.241-

UCI: 30+ women

1 competitor found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st185Marie-Pierre TREMBLAY Golden, BCDERAILED6:45.281-

15-18 girls  dialpad Finish spread

6 competitors found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st71Gracie HEMSTREET Sechelt, BC6:02.741-
bookmark2nd75Amy ERTEL Whistler, BC6:21.28218.54s
bookmark3rd72Emmy LAN Comox, BCGravity MTB, Trail Bicycles Cycling Team6:29.09326.35s
 4th73Madison SKRYPNEK Squamish, BC6:31.80429.06s
 5th74Lily BOUCHER Squamish, BC6:58.44555.70s
 6th76Vanessa BRUNEAU North Vancouver, BC9:23.3063:20.56

17-29 women

1 competitor found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st210Galou MINISINI Burnaby, BC16:00.781-

Pre-runner women  dialpad Finish spread

2 competitors found
PosBib Name Area Sponsors Race Diff
bookmark1st299Cheryl BEATTE Kamloops, BC7:35.931-
bookmark2nd300Kelly KOZEVNIKOV Heffley Creek, BC8:04.93229.00s
Niner RIM 9 RDO
Niner RIM 9 RDO
Chat with us