Note: the results for this race are split into the following groups:
Full - 4 stagesShortened - 3 stages
Male: Event progression Finish spread
Pro/OpenPos⇧ | Name | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Lucas WEAVER | 3:11.71 | 5:54.21 | 6:02.01 | 4:01.61 | 19:09.51 | - | ||
2nd | Matthew CLEMENTS (east) | 3:15.22 | 5:55.92 | 6:15.42 | 4:05.92 | 19:32.32 | 22.8s | ||
3rd | Ryan CLAEYS | 3:20.83 | 6:12.73 | 6:26.84 | 4:21.04 | 20:21.33 | 1:11.8 | ||
4th | Stone LIEBERMAN* | 3:21.34 | 6:17.74 | 6:24.63 | 4:20.43 | 20:24.04 | 1:14.5 | ||
5th | Angelo WASH | 3:25.67 | 6:24.15 | 6:31.55 | 4:21.45 | 20:42.65 | 1:33.1 | ||
6th | Clay ROGERS | 3:43.69 | 6:24.26 | 6:46.56 | 4:22.86 | 21:17.16 | 2:07.6 | ||
7th | Jameson HINKLE | 3:23.96 | 7:10.911 | 6:47.08 | 4:25.27 | 21:47.17 | 2:37.6 | ||
8th | Ruben HERNANDEZ | 3:36.68 | 6:53.47 | 6:46.56 | 4:33.28 | 21:49.68 | 2:40.1 | ||
9th | Hugh MULGREW | 3:46.810 | 6:56.58 | 7:08.19 | 4:47.39 | 22:38.79 | 3:29.2 | ||
10th | Reid TUNNELL | 3:55.112 | 7:08.99 | 7:08.610 | 4:48.910 | 23:01.510 | 3:52.0 | ||
11th | J.P. GANNON | 3:54.611 | 7:10.310 | 7:22.311 | 4:56.311 | 23:23.511 | 4:14.0 | ||
12th | Derek STROH | 4:17.614 | 7:36.812 | 8:29.313 | 5:45.012 | 26:08.612 | 6:59.1 | ||
Nigel GROCE-WRIGHT | 3:57.413 | 8:38.513 | 8:00.312 | ||||||
Nick BELLUCCIA | 3:23.45 |
Male: Event progression Finish spread
U21Pos⇧ | Name | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Drew NICOLAUS | 3:11.91 | 5:58.91 | 6:18.92 | 4:08.21 | 19:37.91 | - | ||
2nd | Andrew ISSEM | 3:18.72 | 6:12.72 | 6:16.51 | 4:09.02 | 19:57.02 | 19.1s | ||
3rd | Ben STAUFFER | 3:20.33 | 6:32.24 | 6:33.84 | 4:20.33 | 20:46.63 | 1:08.7 | ||
4th | Matt WILLIAMS | 3:29.54 | 6:13.93 | 6:50.57 | 4:47.39 | 21:21.24 | 1:43.3 | ||
5th | Max SCHRIBER | 3:37.47 | 6:45.25 | 6:44.36 | 4:31.27 | 21:38.15 | 2:00.2 | ||
6th | Ian GORDON (east) | 3:33.86 | 8:42.68 | 6:27.83 | 4:23.54 | 23:07.66 | 3:29.7 | ||
7th | Matthew WOOD (east) | 3:32.15 | 8:53.89 | 6:36.55 | 4:26.15 | 23:28.47 | 3:50.5 | ||
8th | Brice CRUM | 3:57.210 | 7:46.07 | 7:32.38 | 4:34.18 | 23:49.68 | 4:11.7 | ||
9th | Ryan FOSTER | 3:55.28 | 9:19.810 | 7:45.19 | 5:01.810 | 26:01.89 | 6:23.9 | ||
10th | Zain MIRZA | 3:56.59 | 7:00.36 | 23:34.210 | 4:30.76 | 39:01.610 | 19:23.7 |
Male: Event progression Finish spread
40-49Pos⇧ | Name | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Travis JONES | 3:15.81 | 6:15.21 | 6:31.61 | 4:15.71 | 20:18.31 | - | ||
2nd | Chad OLIVER | 3:23.52 | 6:26.72 | 6:39.22 | 4:26.82 | 20:56.22 | 37.9s | ||
3rd | Matt CHILDERS | 3:24.63 | 6:30.53 | 6:52.63 | 4:41.53 | 21:29.23 | 1:10.9 | ||
4th | Todd ROBINSON | 3:46.45 | 6:51.74 | 7:04.64 | 4:52.85 | 22:35.44 | 2:17.1 | ||
5th | John MEAD | 3:46.24 | 7:09.45 | 7:14.35 | 4:48.74 | 22:58.55 | 2:40.2 | ||
Robert DICKINSON | 4:45.46 | 10:05.06 | 9:38.96 |
Female: Event progression Finish spread
Pro/OpenPos⇧ | Name | Stage 1 | Stage 2 | Stage 3 | Stage 4 | Total time | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | Laura HAMM | 3:59.21 | 6:48.71 | 7:33.51 | 5:14.01 | 23:35.41 | - | ||
2nd | Serena CIPARIS | 4:08.22 | 9:40.12 | 8:07.82 | 5:27.02 | 27:23.22 | 3:47.8 |
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified