shopping_cart0Basketmenu

Rotorua DH '20 at Rotorua

view_listResults (224)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Support R&R through COVID-19

thumb_down

R&R is my entire income, and as you might have guessed, at the moment things are looking pretty bleak.

If you'd like to support R&R and help ensure that it'll still be around when this is all over, please make a donation. Any amount is appreciated!

The original results are available at https://s3-us-west-2.amazonaws.com/website.crankworx/results-db/downloads/2020/R…

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

43 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st8Mick HANNAH Yorkeys KnobPolygon UR3:00.161-
emoji_events2nd3Sam BLENKINSOP Wanganui100% / Norco3:01.5721.41s
emoji_events3rd6George BRANNIGAN QueenstownPropain Factory Racing3:02.5432.38s
 4th7Joe BREEDEN LlanfyllinPolygon UR3:02.7542.59s
 5th4Bernard KERR LondonPivot Factory Racing3:03.7553.59s
 6th17Austin WARREN AlpineBell Helmets / Evil Bikes / Fast house3:05.1264.96s
 7th18Kieran BENNETT ChristchurchFox / Maxxis / Santa Cruz3:05.2475.08s
 8th11Matthew WALKER Kawerau100% / Pivot Factory Racing3:05.7285.56s
 9th16Kaos SEAGRAVE WalesCanyon Collective FMD3:07.5297.36s
 10th19Sam GALE NelsonFox Racing Shox3:10.261010.10s
 11th9Bruce KLEIN AltadenaCommencal / Deity3:10.541110.38s
 12th23Louis HAMILTON RotoruaCommencal / Deity / TLD3:10.861210.70s
 13th20Charlie MAKEA Napiermuttlyf3:12.011311.85s
 14th24Jonty VINK Taranaki440 mountain bike park / Trailpro3:12.611412.45s
 15th21Nils HEINIGER ChristchurchMarleen Wholesalers / Worrall3:13.401513.24s
 16th38Sean MCCARROLL QueenstownTeam Kartel3:14.011613.85s
 17th45Gareth BURGESS Methven3:16.701716.54s
 18th39Kyle LOCKWOOD HunuaDevinci NZ3:17.641817.48s
 19th25Billy MEACLEM ChristchurchCommencal / Etnies / TLD bike3:18.711918.55s
 20th32Louis VULETA HamiltonTrek Torpedo73:20.462020.30s
 21st27Hamish MCLEOD QueenstownProflow suspenion3:20.862120.70s
 22nd14Bas VAN STEENBERGEN KelownaHyper Bikes3:21.472221.31s
 23rd44Jake BYRNE Secret HarbourHumble bicycle co3:25.372325.21s
 24th34Blake ROUNTREE WanganuiCommencal New Zealand3:29.242429.08s
 25th41Sky DUNN-SARVIS NelsonGericks Nelson / hukkit3:32.332532.17s
 26th40Joshua LEA HelensburghSteel City Cycles - ION3:43.842643.68s
 27th37Sam REED New Plymouth3:48.382748.22s
 28th36Mike ROSS QueanbeyanOakley / RockShox / Santa Cruz / SRAM3:49.322849.16s
 29th10Tuhoto-Ariki PENE RotoruaHyperformance Hardware3:50.372950.21s
 30th30William MACDERMID HamiltonDevinci / Leatt / Maxxis / Spank / Squirt3:50.553050.39s
 31st35Gautier JUNG KiffisJoliat cycles / Specialized4:09.99311:09.83
 32nd54Daniel WOLFE DublinPolygon UR4:20.20321:20.04
 33rd2Mark WALLACE Vancouver IslandCanyon Collective Factory Team4:44.72331:44.56
 34th28Samuel HARDMAN WollongongBanshee / Fasthouse / SRAM Australia8:13.18345:13.02
 31Michael WILLIAMS Port FairyEKI / Vanda Surf / WRPDNF
 1Troy BROSNAN AdelaideCanyon Collective Factory TeamDNS
 15Remy MORTON Gold CoastChromag / Commencal / MaxxisDNS
 43Piyush CHAVAN PuneIndian shredderDNS
 33Albe SNEP Lower Huttold manDNS
 5Eddie MASTERS New PlymouthPivot Factory RacingDNS
 12Keegan WRIGHT RotoruaUnior / Devinci Factory RacingDNS
 42Dylan CRANE CarbondaleKnolly Bikes / ROTOR / Schwalbe / SR SuntourDNS
 26Ryan HOWARD AptosBell Helmets / Fasthouse / SRAM / TrekDNS

Tandem men

1 competitor found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st100Jackson & Rose GREEN ChristchurchEVO Cycles4:51.261-

13-14 boys  dialpad Finish spread

30 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st528Benjamin DE VALL Whistlerde Vall Brothers3:39.971-
emoji_events2nd513Paul FURSTENBURG RotoruaRotorua MTB Club3:41.2221.25s
emoji_events3rd522Wyatt STEVENS-MCNAB Rotorua3:44.4534.48s
 4th503Oli CLARK KaikouraCoastal Sport Kaikoura3:46.1446.17s
 5th549Rory MEEK QueenstownLooseriders Meekboyz Continental3:46.9256.95s
 6th501Ryan HASTINGS Rotorua3:47.4767.50s
 7th530Lenny BROWNE Piha3:48.9078.93s
 8th504Bill AXON Cambridge4:01.47821.50s
 9th506Kobe PURCHASE Auckland4:03.05923.08s
 10th529Callum GARLICK Opua, Bay Of IslanDS4:03.301023.33s
 11th517Kyle SEABROOK Gisborne4:06.641126.67s
 12th524Tom MCINNES Palmerston North4:10.371230.40s
 13th518William SAVAGE Taurangadads gem visa4:19.481339.51s
 14th511Reon FERNANDEZ QueenstownAlta Mondraker Royal4:20.971441.00s
 15th519Hugo MCCARROLL Tauranga4:27.591547.62s
 16th510Robbie COCHRANE LincolnMum and Dad4:40.09161:00.12
 17th527Tyler WAITE NapierShredder Racks4:41.26171:01.29
 18th516Maxxis TINDALL Matamata4:56.22181:16.25
 19th526Jacob HEALY Auckland4:57.65191:17.68
 20th514Charlie WIFFIN Havelock NorthMondraker Smiths4:59.85201:19.88
 21st509Taaroa MALMEZAC Queenstown5:04.73211:24.76
 22nd523Tamaterai HERVE Punaauia5:05.56221:25.59
 23rd508Agusta DIXON AucklandBRM Cycles and CJ Dixon Builders5:26.12231:46.15
 24th520Rylin LALICH Morrinsville5:31.29241:51.32
 25th507Sam ROCHE Hamilton6:14.17252:34.20
 26th505Brook RUTHERFURD New PlymouthKinney Kamp / Shredder Racks6:22.87262:42.90
 515Kehau PENILLA Y PERELLA TahitiDNS
 512Callum BOWES AucklandDNS
 525Luke ANDERSON PukekawaDNS
 521Harrison LEI RotoruaDNS

15-16 boys  dialpad Finish spread

51 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st401Jackson GOLDSTONE SquamishTrek3:10.771-
emoji_events2nd403Cameron BECK RotoruaIBIS New Zealand / TLD3:11.4620.69s
emoji_events3rd402Toby MEEK QueenstownContinental / Looseriders / MEEKBOYZ3:12.8932.12s
 4th404Lachlan STEVENS-MCNAB RotoruaFox Racing NZ / Transition Bikesnz3:16.2345.46s
 5th407Taj POLLARD SydneySanta Cruzau / Stickybottle Manly3:29.73518.96s
 6th406George HARVEY Rotorua3:41.57630.80s
 7th412Carter WIFFIN Havelock NorthMondraker Smiths3:42.02731.25s
 8th405Max CAULTON QueenstownALTA / MONDRAKER3:42.32831.55s
 9th436Trey ROYAL Tauranga3:44.83934.06s
 10th409Jake EARNEST AucklandCXP Racing / PURE / Smith / Transition Bikes3:46.371035.60s
 11th416George DAVEY Whanganui3:46.681135.91s
 12th420Ruben BIRDLING Wellingtonkiwi crown enterprises / krdimport / Viris3:50.031239.26s
 13th417William HARVEY Rotorua3:51.421340.65s
 14th441Jack WILLOCK GisborneG-Form NZ3:52.351441.58s
 15th419Ashton BIRDLING Wellington3:52.861542.09s
 16th410Alex WILLIAMSON Te Puke3:53.871643.10s
 17th439Jacob CORNEY Rotorua3:56.431745.66s
 18th445Ollie JEFFREY Auckland3:58.651847.88s
 19th430Roberto PENNINGTON Auckland4:02.701951.93s
 20th411Will ADAMSON QueenstownAlta Queenstown / Mondraker NZ / skyli4:03.982053.21s
 21st428Cameron DULIGALL Wellington4:04.612153.84s
 22nd438Ronan FLAUNTY Waimaukuhukkit / Leatt / Muc-Off / Scott / Smith / Zeffer4:07.672256.90s
 23rd446Ben SPRING HamiltonCycletime4:10.262359.49s
 24th437Cody EVETTS Whakatanebikebarn whakatane4:11.18241:00.41
 25th431Ben BARCLAY Napier4:14.70251:03.93
 26th414Tyler MUIRHEAD Wanaka4:15.76261:04.99
 27th452Jasper BOM Te Awamutu4:19.84271:09.07
 28th440Gwilym SADLER Auckland4:23.06281:12.29
 29th432Paul LE GOFF Gisborne4:25.50291:14.73
 30th418Ed SHEARER New Plymouth4:26.72301:15.95
 31st415Reuben MITCHELL Napier4:29.85311:19.08
 32nd435Ethan DENT-HARDY HamiltonTorpedo74:37.88321:27.11
 33rd421Baxter HILSON Aucklandaland4:39.80331:29.03
 34th453David BOM Te AwamutuTeam Hukkit4:41.05341:30.28
 35th451Toby HUSTON Kerikeri4:45.31351:34.54
 36th425Liam QUINNEY NapierRock Racing4:46.38361:35.61
 37th423Jack ANDERSON Tauranga4:55.97371:45.20
 38th422Luca LEGLER Kerikeri4:58.39381:47.62
 39th413Luke NORRIS Gisborne5:02.60391:51.83
 40th443Liam HEALY Auckland5:15.97402:05.20
 41st433George SYME New Plymouth5:17.56412:06.79
 42nd447Hamish MALCOLM Rotorua5:32.54422:21.77
 43rd434Lucas BOM Te Awamutu5:57.62432:46.85
 427Arje BEVERIDGE Palmerston NorthCentral Bicycle StudioDNS
 448Sam LAW AucklandDNS
 449John CASEY AucklandDNS
 429Jack CATES KerikeriDNS
 442Jonny BRYANT KerikeriDNS
 424Jim BAIN RotoruaDNS
 426Luke HANNA RotoruaDNS
 408Ollie WHITESIDE WaipukurauDNS

17-18 boys  dialpad Finish spread

32 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st201Blake ROSS Cambridge3:07.871-
emoji_events2nd204Guy JOHNSTON NgateaYT Mob3:10.5222.65s
emoji_events3rd208Ethan BLANCHARD Auckland3 Sixty Sports / Marleen / Norco / Smith3:12.1034.23s
 4th202Finn HAWKESBY-BROWNE ChristchurchSanta Cruz NZ3:17.99410.12s
 5th205James MACDERMID HamiltonDevinci / Leatt / Maxxis / Spank / Squirt3:20.87513.00s
 6th207Alex BARKE QueenstownGt worrals alpine star 100% bell3:24.31616.44s
 7th206Riley ADLAM QueenstownHyperformance Hardware / Santa Cruz3:27.56719.69s
 8th209James HARVEY Hastings3:31.33823.46s
 9th218Oscar RADONICH AucklandOurfort3:33.18925.31s
 10th253Cjay INGRAM GisborneADU industries / SPECIALIZED NZ3:37.091029.22s
 11th213Matthew DALE Wellington3:41.421133.55s
 12th221Blake PITTAMS RotoruaMum3:43.291235.42s
 13th219Flynn DIXON AucklandBRM Cycles and CJ Dixon Builders3:53.501345.63s
 14th214Isaac DOELL New PlymouthCommencal / Troylee NZ / Tuned Rotorua3:54.711446.84s
 15th227Keegan COMBER Rotorua4:00.671552.80s
 16th223Matt QUINNEY NapierRock Racing4:26.83161:18.96
 17th225Liam O'TOOLE Hamilton4:32.44171:24.57
 18th226Reuben KEMP Matamata4:34.93181:27.06
 19th232Tommy ROWLANDS Tauranga4:36.06191:28.19
 20th215Josh BARRY WhakataneMotomuck4:39.97201:32.10
 21st233Jack SCHREUDER Auckland7:30.65214:22.78
 216James DRUCE AucklandG-Form AUS / nzDNF
 228Moana ESPOSITO RotoruaDNF
 230Reuben WATSON RotoruaDNS
 210Marcus ROSS HamiltonAlta Queenstown / Mondraker NZ / SmithDNS
 203Oliver ELKINGTON NelsonHyperformance HardwareDNS
 211Taylor TOPP WaipukurauALTA / MONDRAKERDNS
 224Aaren MARKENSTEIN WellingtonSamonela BoyzDNS
 222Dylan WALTON RotoruaTailwind NZ / Wide OpenDNS
 217Hamish BANKS RotoruaDNS
 231Sebastian T-M Upper HuttDNS
 220Jaden KAEMPFE WhakataneDNS

19-29 men  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st557Jonty HARTE-SEIDL Nelson3:31.881-
emoji_events2nd592Danie KATTENBERG TaurangaFast Eddies cycles3:40.0628.18s
emoji_events3rd593Daniel CLELAND New PlymouthMum3:43.00311.12s
 4th560Terry HAYMES Tahiti3:43.56411.68s
 5th562Lloyd JENKS Rotorua3:46.80514.92s
 6th558Lee ORMSBY Tauranga3:50.01618.13s
 7th555Shakar YAKTHUMBA Nepal3:51.91720.03s
 8th551Brandon HIRST RotoruaCyclezone Rotorua3:57.13825.25s
 9th563Jacob LINCOLN Auckland4:33.2091:01.32
 10th552Rhys DUNN HamiltonTeam Evo6:53.05103:21.17
 556Connor FIELD NelsonEVO CyclesDNS
 554Thomas HUMPHRIES Palmerston NorthDNS

30-39 men  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st631Gustavo TESTA FarroupilhaWF Construction / Willy Park3:35.671-
emoji_events2nd634James BARON Auckland3:41.0025.33s
emoji_events3rd637Morgan RIGBY KaikouraMiddlehill MTB3:49.08313.41s
 4th633Jason CONNOR CambridgeDVS Home Ventilation / Trek Bicycle4:18.98443.31s
 5th638Andrey TEKUTOV Auckland4:19.84544.17s
 6th636Jason JOLLEY WaitakereDBFR / HEINEKEN / TEAM BSX4:22.73647.06s
 7th632Jairo MARTINS Pedro Afonso-ToBrazil4:53.3071:17.63
 635Edouard BABIN PapeeteHINANO TAHITIDNS

40+ men  dialpad Finish spread

13 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st708Parabanne MENDOZA Manilabikesph / Fox Racing Philippines / Scott4:03.941-
emoji_events2nd706David SHARP Sydney4:09.3025.36s
emoji_events3rd704Christian BURNISTON KerikeriWelsh Brothers Racing4:15.67311.73s
 4th702Darren DOELL New Plymouth4:20.59416.65s
 5th705Edd JAMES AucklandTeam Hukkit4:56.51552.57s
 6th703Wesley BURNISTON Auckland5:09.3661:05.42
 7th711Charles PENILLA Y PERELLA Tahiti5:17.6571:13.71
 8th710Eric FOSCHIANO Punaauia5:44.5281:40.58
 9th701Nick BOWES WellingtonCraft beer and meat pies5:54.1091:50.16
 712Otera TAHITO PapeeteDNS
 713Rennie ANDERSON PukekawaDNS
 709Didier HERVE PunaauiaDNS
 707Matthew JOHNSON Hemet100% / IntenseDNS

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st101Tracey HANNAH Yorkeys KnobPolygon UR3:32.441-
emoji_events2nd104Jill KINTNER BellinghamNorco / Red Bull / Shimano3:56.82224.38s
emoji_events3rd110Vinny ARMSTRONG Auckland3:57.17324.73s
 4th103Mille JOHNSET OsloContinental Atherton3:59.10426.66s
 5th5000Vaea VERBEECK ColdstreamMaxxis / Rocky Mountain Cycles / TLD3:59.32526.88s
 6th106Georgia ASTLE WhistlerUnior / Devinci Factory Racing4:00.56628.12s
 7th107Ainhoa IJURKO SquamishCanyon Bikes / Crank Brothers / Oneup / SRAM4:03.42730.98s
 8th102Kate WEATHERLY AucklandDevinci NZ4:05.69833.25s
 9th105Casey BROWN RevelstokeBell Helmets / C3 project / Clif / Dakine / SRAM4:07.94935.50s
 10th116Fiona OURDOUILLIE FranceUS CAGNES VTT4:11.951039.51s
 11th109Shania RAWSON Taurangagiant nz4:14.321141.88s
 12th113Ellie SMITH Central CoastDayzero bike / DHARCO Clothing / Michelin4:16.561244.12s
 13th135Anneke BEERTEN MarienveldeSpecialized - DT Swiss - Alpinestars4:27.921355.48s
 14th114Martha GILL HorwichHope / Marin Bikes / pnwco / WTB4:33.35141:00.91
 112Ashley BOND RotoruaDay Zero / TLD / Wide Open / YTDNF
 111Danielle BEECROFT North RichmondDHaRCO / Evil Bikes / Schwalbe / ShimanoDNS
 115Jessica MANCHESTER Rotoruacam / GT Bikes / Torpedo7 / WorrallsDNS

13-14 girls  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st485Sacha EARNEST AucklandCXP Racing / Troy Lee Designs NZ4:17.441-
emoji_events2nd486Eliana HULSEBOSCH Tauranga7:07.0222:49.58

15-16 girls  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st491Jenna HASTINGS RotoruaPivot Cycles NZ4:05.941-
emoji_events2nd492Caitlin FLAVELL Rotorualadyjane / my ride rotorua / scottbikes nz4:14.1328.19s
emoji_events3rd494Gracey HEMSTREET SecheltCommencal Canada / RydersEyewear4:18.20312.26s
 4th495Lily BOUCHER SquamishC4 Norco Racing4:31.53425.59s
 5th493Eti GRAHAM TaurangaPivotNZ5:01.71555.77s
 6th496Vanessa BRUNEAU North Vancouver5:47.6361:41.69

17-18 girls  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st272Jess BLEWITT QueenstownCjsuspension / The Bike Fix Queenstown3:55.911-
emoji_events2nd274Kalani MUIRHEAD Wanaka4:21.56225.65s
emoji_events3rd271Cassie VOYSEY EngadineDeity / EPTEC / Krush4:26.86330.95s
 4th273Caitlin TITHERIDGE Ashburton5:24.8041:28.89
 5th277Lily WILSON Kerikeri5:26.1651:30.25
 276Zoë WOOD Big Bear LakeDiety Components / Ride ConceptsDNS

19+ women  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Race Diff
emoji_events1st611Robin GOOMES Rotorua4:08.471-
emoji_events2nd612Louise FERGUSON Fort WilliamRadon - Funn mtb - Mons Royale4:15.8627.39s
emoji_events3rd613Marlene SCHRADER Rotorua6:20.6732:12.20
Niner RIM 9 RDO
Niner RIM 9 RDO
Chat with us