shopping_cart0Basketmenu

Australian National Champs '12 at Eagle MTB Park, SA

view_listResults (186)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (4)dialpadFinish spread

The original results are available at http://www.castech.com.au/Results/subaru_australian_mtb_championships_downhill.O…

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

44 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st2Troy BROSNAN 2:01.8611:59.051-
emoji_events2nd42Sam HILL (elt) 2:04.5222:01.1922.14s
emoji_events3rd3Rhys WILLEMSE For the Riders / Fox Racing Shox / Giant / tekin / Unit clothing2:05.2762:01.9232.87s
 4th47Chris KOVARIK 2:06.2882:03.5944.54s
 5th5Bryn ATKINSON 2:06.1272:04.0154.96s
 6th8Jared GRAVES 2:04.5732:04.2065.15s
 7th4Mitchell DELFS 2:05.0852:04.4375.38s
 8th6Rhys ATKINSON Specialized / SPECIALIZED tyres / SRAM / VON ZIPPER2:07.1992:06.5087.45s
 9th50Will RISCHBIETH 2:09.18102:07.7098.65s
 10th22Luke BALL 2:12.05142:07.71108.66s
 11th12Ben POWER Santa Cruz Bikes ForTheRiders NSDynamics Mavic Str2:11.54132:07.96118.91s
 12th7Tim EATON Alpinesta / Clint White Racing / Mavic / SRAM / Zerode2:18.88262:08.11129.06s
 13th20Matthew DODD FTR / Jetblack / NSDYNAMICS2:12.25152:08.30139.25s
 14th15Angus MADDERN 2:13.87172:09.381410.33s
 15th18Jesse BEARE 2:11.36122:09.431510.38s
 16th14Marcus FAIRBANKS CWR BOXXER ZERODE TEAM2:09.44112:10.171611.12s
 17th9Graeme MUDD Monster / Orange Moun / Team Lusty Industries2:13.08162:10.411711.36s
 18th17Daniel PAINE RENEGADE CYCLES / Trek2:22.88362:10.551811.50s
 19th44Jared RANDO 2:14.49202:10.881911.83s
 20th13Brendan MOON 2:14.15192:11.452012.40s
 21st25Liam PAIARO Fortheriders.com go to site / Santa Cruz / SRAM2:44.75402:12.092113.04s
 22nd31Simon BUZACOTT JT Cycles Brighton2:17.12232:12.182213.13s
 23rd26Steven GEBERT ADELAIDE COMMENCAL RACING2:19.17272:13.352314.30s
 24th38Brodie STURGESS 2:16.97222:13.432414.38s
 25th41Nathan NEWELL 2:17.77252:14.532515.48s
 26th48Alex SWANN 2:19.40282:14.742615.69s
 27th36Tyson OBST 2 Handy / Craftworks Cycles2:14.06182:14.792715.74s
 28th21Lachlan MCKILLOP RENEGADE CYCLES / Trek2:17.43242:15.322816.27s
 29th33Ian JONES 2:19.55302:16.642917.59s
 30th10Todd MADSEN 2:04.6742:16.863017.81s
 31st29Ngari JENKINS 2:20.19322:16.963117.91s
 32nd40Shane WODE 2:21.89342:17.043217.99s
 33rd19Lewis WINTON 2:19.43292:17.473318.42s
 34th39Shaun THOMLINSON 2:19.65312:17.643418.59s
 35th24Samuel BROWNLIE 2:20.53332:18.853519.80s
 36th27Nick NORTON 2:19.313620.26s
 37th30Kieran JENKINS Cycle Worx2:23.52372:20.003720.95s
 38th34Adam LEONARDI Skin Ski & Surf / www.offthebrakes.com.au Suspensio go to site2:27.47382:25.663826.61s
 39th16Chris BARLIN RENEGADE CYCLES / Trek2:14.54212:30.953931.90s
 35Brad MCDONNELL Aldgate Bike Shop2:22.1435
 37Tyson SCHMIDT ADELAIDE COMMENCAL RACING2:30.5139
 46Matt EVERETT 2:47.2941
 49Cameron BRADBURY 3:28.8842
 23Kye HORE DNF

Expert men  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st306Luke REYNOLDS 2:22.101-
emoji_events2nd307Andrew STRUGNELL 2:22.3920.29s
emoji_events3rd304Samuel HARDIE 2:23.1031.00s
 4th310Sam TEMPLE 2:24.1042.00s
 5th303Nick CAVENDER 2:25.2753.17s
 6th311Rhys HEARD 2:32.86610.76s
 7th302Tom MORRISON Daktari sport and cycle worx2:34.16712.06s
 8th305Brendan HEWITT 2:41.45819.35s
 9th308Geoff BAFFLE 2:46.91924.81s
 10th309Scott THOMPSON 3:14.781052.68s

Hardtail: Junior men  dialpad Finish spread

2 competitors found

Sport men  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st811Knut WUNDERLICH 2:30.751-
emoji_events2nd813Robin BIEDRON 2:31.4520.70s
emoji_events3rd805Tom MASLIN 2:34.0233.27s
 4th808James PRICE 2:34.8744.12s
 5th807Yiltan MOELL 2:38.4657.71s
 6th809Kyle READ 2:40.5069.75s
 7th802Daniel AMOY 2:40.93710.18s
 8th806Hayden MENEY 2:41.65810.90s
 9th803Sam HICKS 2:53.40922.65s
 10th804Stefan MACE 2:56.941026.19s
 11th812Michael YORK 3:13.441142.69s
 810Scott READETT DNS

Hardtail: Senior men  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st902Matt PEARCE Standish Cycles / Tea Tree Plaza2:32.031-
emoji_events2nd903Tom GILFEDDER 2:32.3320.30s

U15 boys  dialpad Finish spread

16 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st742Remy MORTON 2:17.411-
emoji_events2nd743Jackson FREW Commencal / high roller energy / Lennock Motors / Onyab2:18.7421.33s
emoji_events3rd749Reece DRUERY 2:24.7437.33s
 4th752Matt KELLY (u19) 2:33.83416.42s
 5th751Liam JEFFRIES Trailmix2:38.12520.71s
 6th757Benjamin ZWAR KVIST 2:47.85630.44s
 7th744Alex DICKSON 2:48.16730.75s
 8th753Bailey O'HARA 2:48.58831.17s
 9th746Sebastian BARBOUR 2:48.73931.32s
 10th750Matt ELLISON 2:58.931041.52s
 11th748Jasper DOWDELL 2:58.961141.55s
 12th745Christopher FINDLAY 3:00.011242.60s
 13th756James FINDLAY 3:05.111347.70s
 14th747Callum DAWES 3:08.511451.10s
 15th755Riley HORSMAN 3:08.601551.19s
 16th754Ben SILKSTONE 3:17.111659.70s

U17 boys  dialpad Finish spread

25 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st523Max WARSHAWSKY Beerwah Cycles Devinci / NSDYNAMICS2:10.901-
emoji_events2nd517Curtis DOWDELL 2:11.0620.16s
emoji_events3rd503Aiden VARLEY Cyclepath2:13.1732.27s
 4th508Jackson DAVIS BikeForce Midland2:13.5442.64s
 5th506David MAGGS 2:14.4953.59s
 6th526Ben HILL 2:14.6563.75s
 7th504Joel WILLIS Santa Cruz. Deft Gloves. Pinstripe. Insane cycles2:18.7577.85s
 8th518Jack DRUERY 2:18.8187.91s
 9th524James CHAMBERS 2:19.7498.84s
 10th512Matthew TAYLOR 2:19.76108.86s
 11th507Callum MORRISON Cycling Sports Group / Daktari sport / GT Bikes / sug2:19.87118.97s
 12th514Cody BARKER 2:21.831210.93s
 13th509Tom GIBSON VertigoMTB Sprung2:23.921313.02s
 14th502Andrew CRIMMINS avid / Intense / RockShox / SRAM / The Sacred Ride Jindabyne / Truvat2:25.901415.00s
 15th513Hayden VAN DER WOLFF 2:27.631516.73s
 16th519Trent ELLISON Cycle Zone Darwin / edl2:29.921619.02s
 17th516Joshua DIERICKX 2:33.891722.99s
 18th520Drew GARTERY 2:44.071833.17s
 19th510Nicholas GREENTREE 2:44.741933.84s
 20th525Darcy GROOBY 2:47.712036.81s
 21st515Matthew BRAY 2:51.472140.57s
 22nd522Jake RAMAGE 2:54.302243.40s
 521Daniel MILLER DNF
 505Matthew MCCORKELL Cycle City / Quattro Consulting / SCV ImportsDNS
 511Timothy KMETYK Drift Bikes Singleton MotorcyclesDNS

U19 men  dialpad Finish spread

42 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st201Connor FEARON Adidas / Fox Head / Kona Factory2:03.8822:02.151-
emoji_events2nd206Dean LUCAS Kona / Mavic / Pedro's / SRAM / Straightline com2:03.7412:03.0020.85s
emoji_events3rd202Thomas CRIMMINS (elt) avid / Intense / RockShox / SRAM / The Sacred Ride Jindabyne / Truvat2:08.3752:04.9332.78s
 4th244Peter KNOTT 2:06.0232:05.1943.04s
 5th207Brent SMITH endeavour cycles / Specialized / TWE Wheels2:10.2772:06.0653.91s
 6th236Joey VEJVODA Health&Harmony Nutri / Red Ass / Revolution Products2:08.1542:06.0863.93s
 7th203David MCMILLAN Specialized Bicycle Components (AU)2:20.32222:06.1974.04s
 8th204Henry BLAKE CWR BOXXER ZERODE TEAM Mitcham Cycles2:08.6362:06.9984.84s
 9th205Luke ELLISON 2:17.77182:07.1294.97s
 10th209Trent PIRIBAUER Pinner Designs / Santa Cruz Austrlia2:11.3792:09.47107.32s
 11th220James KELLY Intense / Monza Imports / Torquay Cycling Factory2:12.87112:09.50117.35s
 12th221Lachlan MCLAREN Banshee / Edge Cycles LKI2:13.28132:09.55127.40s
 13th210Cameron RYAN (elt) avid / Fox / Giant / RockShox / SRAM2:10.9782:10.35138.20s
 14th232Jacob PARKER Anthonys panel and paint / ilovethe / Midland cycles2:16.44152:10.39148.24s
 15th212Liam TOWERS Spearman Cycles / Wollongong Giant Fox Sram Rok Sho2:18.53192:10.71158.56s
 16th217Jordan PROCHYRA 2:12.08102:10.81168.66s
 17th223Zac MOSS 2:29.98362:13.081710.93s
 18th213Brent CAPEL ulverstone bikes2:17.06172:13.471811.32s
 19th214Oliver ZWAR Rock / Trailmix-Procon Racing Team. Powered by SRAM2:15.84142:13.961911.81s
 20th211Conor BULLARD Bilt Bikes2:16.60162:14.032011.88s
 21st208Daniel BENDER Insane Cycles Santacruz2:32.82372:15.052112.90s
 22nd235Bryce WING 2:20.71252:15.272213.12s
 23rd219Stephen MILLS 2:18.65202:15.302313.15s
 24th239Nicholas BOHLE 2:16.242414.09s
 25th218Hayden POPTIE Nema / PUSHIE ENTERPRISES / sonic cycles2:22.68282:16.682514.53s
 26th216Angus JACKSON IRIDE Melbourne Rocky Mountain Bikes Scott Goggles6:03.04402:17.122614.97s
 27th215Elijah MARINOV Bike Edge [ Wodonga ] KONA2:22.52272:18.392716.24s
 28th222Kenny MILLS 2:20.35232:18.522816.37s
 29th233Conner READ 2:23.45292:18.682916.53s
 30th237Joshua BAIRSTOW 2:25.88302:19.743017.59s
 31st224Charlie MARTINDALE 2:27.06322:21.613119.46s
 32nd234Eugene SMITH 2:26.24312:22.453220.30s
 33rd242Sam KEOGH 2:29.42342:23.343321.19s
 34th240Jai MOTHERWELL 2:13.02122:26.903424.75s
 35th228Max COLEMAN 2:29.59352:28.253526.10s
 36th229Shane CURTIS 2:27.27332:28.943626.79s
 37th230Kian ESMAILI 2:21.96262:29.273727.12s
 38th226Samuel BECK 2:36.19382:34.283832.13s
 39th231Tate-Narija MILNER 2:42.34392:36.943934.79s
 40th238Jack MOIR 2:20.40247:54.13405:51.98
 225Bradley TREMBATH 2:20.2821
 227Jake BYRNE Carine / Cottesloe CyclesDNF

Master men  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st603Andy MURNANE CYCLE WORX AVANTI PLUS2:31.501-
emoji_events2nd602John PETERSEN 2:33.5022.00s
emoji_events3rd604Andrew BARLOW AB Racing / Chilli Cycles Warragul / Specialized2:43.61312.11s
 4th605Adam GOWLETT 2:44.01412.51s

Veteran men  dialpad Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st413Karl PEEL Tekin Suspension2:12.891-
emoji_events2nd415Craig YATES 2:14.0021.11s
emoji_events3rd411Darren KIRBY 2:16.5133.62s
 4th402Ben MORRISON 2:16.8343.94s
 5th401Jason BENNETT 2:18.3055.41s
 6th408Paul DE KLERK 2:21.6068.71s
 7th410Darren HOBBY ADELAIDE COMMENCAL RACING2:21.8878.99s
 8th403Nicholas BAILLY 2:22.93810.04s
 9th414Scott ROBERTS Craftworks Cycles2:23.49910.60s
 10th416Matthew O'CONNOR 2:28.941016.05s
 11th407Craig ANGER 2:51.641138.75s
 12th412Steven KOUSHAPPI 2:55.831242.94s
 406Tim SCHILLER DNF
 404David LEACH Schwalbe / Sealy's Cycles / WolfPack Downhill RacingDNS
 405Shane DUCE DNS
 409Tom GILFEDDER DNS
 417Craig MANUEL DNS

Super Master men  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st663Steven BULLARD 2:42.791-
emoji_events2nd661Christopher SUMNER BMCR2:53.46210.67s
emoji_events3rd662Roger CAMPBELL Palm Beach SuperCycle / Trek2:55.12312.33s

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st4Tracey HANNAH 2:18.1812:15.071-
emoji_events2nd6Jill KINTNER 2:19.0222:23.5928.52s
emoji_events3rd2Shelly FLOOD 2:37.4332:31.77316.70s
 4th3Alyssa LYONS 2:38.6052:36.01420.94s
 5th5Lisa MATHISON 2:37.6942:42.80527.73s
 6th8Jacqui LOVETT 2:48.9072:46.09631.02s
 7th7Julie BERRY bikeology / Corsair Bikes and Bushwacker Fitness2:41.8862:46.70731.63s

U17 girls

1 competitor found

U19 women

1 competitor found

PosBib Name Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st202Danielle BEECROFT Adidas / BSC / Pivot / TLD2:23.1212:25.211-
Chat with us