shopping_cart0Basketmenu

New Zealand National Champs '09 at Kaka Hill, Nelson

view_listResults (181)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Support R&R through COVID-19

thumb_down

R&R is my entire income, and as you might have guessed, at the moment things are looking pretty bleak.

If you'd like to support R&R and help ensure that it'll still be around when this is all over, please make a donation. Any amount is appreciated!

The original results are available at http://www.bikenz.org.nz/Resource.aspx?ID=3531

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

31 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st31Justin LEOV Christchurch3:30.4223:21.741-
emoji_events2nd14Sam BLENKINSOP Wanganui3:27.3413:22.9121.17s
emoji_events3rd6Kieran BENNETT Nelson3:34.5143:25.4533.71s
 4th26Fabien PEDEMANAUD France3:34.9253:27.5645.82s
 5th5Nathan RANKIN Levin4:34.43223:29.1857.44s
 6th10Eddie MASTERS New Plymouth3:38.0563:30.3268.58s
 7th27Ben CATHRO Scotland3:39.3773:35.71713.97s
 8th1Cam COLE Christchurch3:41.0083:36.89815.15s
 9th17Fergus LAMB Scotland3:53.04143:37.17915.43s
 10th30Joe BARNES (elt) Scotland3:44.68103:38.901017.16s
 11th18Tim MACKERSY Dunedin3:48.24123:39.161117.42s
 12th16Danny HART (elt) England3:51.42133:39.881218.14s
 13th29Des CURRY Rotorua5:35.77253:41.101319.36s
 14th32Joseph NATION Christchurch3:55.07153:41.131419.39s
 15th13Gary FORREST Scotland11:05.00263:44.101522.36s
 16th19Troy MURDOCH Oamaru11:32.50273:44.141622.40s
 17th2Wyn MASTERS New Plymouth3:32.8333:44.481722.74s
 18th15Scott BEDFORD New Plymouth3:46.18113:45.371823.63s
 19th7James DODDS Rotorua3:57.25163:50.471928.73s
 19th23Sam REED Spring Creek5:19.99243:50.471928.73s
 21st20Nathan SHARRATT Christchurch4:18.25213:50.812129.07s
 22nd11James RENNIE Christchurch3:42.2993:50.942229.20s
 23rd24Rick BALBIERER Germany4:06.09193:54.062332.32s
 24th21Dan LYNCH Te Kuiti4:51.80233:58.472436.73s
 25th9Reuben MILLER Nelson4:14.38204:03.012541.27s
 26th4Matthew SCOLES Alexandra4:00.08176:46.05263:24.31
 27th3Daniel MEILINK Wellington4:05.54189:24.38276:02.64
 28Michael DAVIS AucklandDNSDNF
 8Dan SIMS AucklandDNSDNS
 22Daniel AITKEN RotoruaDNSDNS
 25Teruaki TAKAHASHI ChristchurchDNSDNS

U15 boys  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st100Leo SANDLER Auckland4:43.3814:15.041-
emoji_events2nd105Harry CHAPMAN Christchurch5:07.8134:18.2023.16s
emoji_events3rd101Jacques VOSLOO Rotorua4:43.9024:35.55320.51s
 4th102Lawrence CAWTE Rotorua5:14.8144:47.05432.01s
 5th103Morgan TAYLOR Napier7:58.4585:06.97551.93s
 6th225Joshua MCCOMBIE Dunedin5:30.6955:12.55657.51s
 7th106Andy WILSON Christchurch5:35.9165:14.68759.64s
 8th229Connor HAMILTON Rotorua5:55.5475:28.3081:13.26
 9th104Michael FRANKS ChristchurchDNS6:33.8092:18.76
 228Sam EAGLE Lower HuttDNSDNS

U17 boys  dialpad Finish spread

27 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st108Reuben OLORENSHAW Nelson4:25.5563:55.121-
emoji_events2nd114Daniel FRANKS Christchurch4:08.9513:57.2622.14s
emoji_events3rd107Simon BARRATT Wellington4:53.73104:04.4939.37s
 4th112Jay BARRETT Havelock North5:59.63184:06.91411.79s
 5th109Jackson CARTER-SMITH Christchurch4:33.0084:09.78514.66s
 6th116Nick BYGATE Nelson4:13.9324:10.35615.23s
 7th230Louis HAMILTON Rotorua4:21.8344:10.89715.77s
 8th115Jake ROBINSON Rotorua4:21.0434:11.65816.53s
 9th113Brandon RANSFIELD Hawkes Bay7:30.08244:12.61917.49s
 10th127Nathan SHEPPARD Wellington6:26.89214:16.401021.28s
 11th120Rasmus TANDER Nelson4:22.8654:18.301123.18s
 12th110Corey PENNEY Auckland5:18.94144:20.721225.60s
 13th117Thomas ROSE Rotorua4:34.1394:26.151331.03s
 14th121Warrick TROMPETTER Greymouth4:31.5074:36.001440.88s
 15th226Dan MCCOMBIE Dunedin5:04.56114:57.07151:01.95
 16th124Mat PRIOR Christchurch6:20.67205:02.07161:06.95
 17th111Rogan YOUNG Auckland5:14.79135:27.18171:32.06
 18th255Cody REES Christchurch5:25.10155:36.46181:41.34
 19th118Campbell MERCER Auckland5:07.55125:41.23191:46.11
 20th128Conor SMITH Greymouth6:32.52235:51.81201:56.69
 21st252Harvey WHELAN Christchurch6:27.14225:51.87211:56.75
 22nd126Michael GUNTER Greymouth6:08.16195:53.67221:58.55
 23rd122Cory PRUTTON Christchurch5:50.53176:15.94232:20.82
 123Harry NESS Christchurch5:43.0616DNF
 119Troy STEWART AlexandraDNFDNS
 125Andrew DUNN GreymouthDNSDNS
 221Brendan FALVEY Lower HuttDNSDNS

U19 men  dialpad Finish spread

53 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st134Brook MACDONALD Napier3:38.3113:29.321-
emoji_events2nd133George BRANNIGAN Hawkes Bay4:00.7233:40.59211.27s
emoji_events3rd132Rupert CHAPMAN Christchurch3:58.7423:49.55320.23s
 4th136James HOGGAN Christchurch4:06.3883:50.09420.77s
 5th129Richard LEACOCK Wellington4:02.5543:51.47522.15s
 6th155Nicholas MCCONACHIE Christchurch4:16.32113:54.70625.38s
 7th152Ethan HELLIWELL Nelson4:22.81133:56.06726.74s
 8th148Liam MOYNIHAN Scotland4:05.4863:57.33828.01s
 9th137Jimmy WILSON Christchurch4:08.7793:59.89930.57s
 10th146Cameron JOHNSON Alexandra4:05.5073:59.921030.60s
 11th142Tom MATTHEWS Christchurch4:36.73154:01.371132.05s
 12th139Campbell ROBERTSON Auckland4:23.01144:02.751233.43s
 13th143Bryn DICKERSON Porirua5:04.02294:03.081333.76s
 14th149Ben TYAS Auckland4:41.64204:07.991438.67s
 15th161Jonathan ANDREW Auckland4:22.64124:08.071538.75s
 16th158Leighton KIRK Dunedin4:10.58104:09.171639.85s
 17th247Ash SERGEANT Christchurch4:50.84274:09.301739.98s
 18th248Andy SERGEANT Christchurch6:01.11394:15.001845.68s
 19th141Dominic STULEN Rotorua4:37.93164:17.761948.44s
 20th162Tom BEATON Napier4:46.58254:17.992048.67s
 21st151Brandon LUMSDEN Lower Hutt5:23.77334:21.502152.18s
 22nd170Jed ROONEY Oamaru24:21.53444:24.862255.54s
 23rd171Senn William STEEL Queenstown5:11.37314:25.322356.00s
 24th135Daniel HEADS Tauranga7:25.76414:26.012456.69s
 25th237Josh BARNARD Lincoln4:45.25244:29.172559.85s
 26th150Ryan LEWIS Auckland4:43.69234:30.40261:01.08
 27th236Alex GROGAN Christchurch6:23.89404:35.63271:06.31
 28th167Lawrence MCBREEN-SMITH Christchurch4:04.7654:37.69281:08.37
 29th156Lucas JACKSON Rotorua5:19.80324:53.27291:23.95
 30th173Doug WINTER Greymouth5:44.63375:01.29301:31.97
 31st243Michael MCKEE OamaruDNF5:02.69311:33.37
 32nd157Tyler PERRIN Palmerston North4:49.45265:03.00321:33.68
 33rd154Rhys DUNN Hamilton4:42.47225:03.50331:34.18
 34th165Jamie HUBBARD Blenheim5:38.76355:18.74341:49.42
 35th163Brandon DUNN Greymouth5:26.48345:21.57351:52.25
 36th235Oscar TATOM Dunedin5:06.78305:31.59362:02.27
 37th227Jamie EAGLE Wellington4:56.37285:44.61372:15.29
 38th172Michael WELLS Dunedin4:39.49175:49.86382:20.54
 39th169Ollie RADFORD Marlborough5:43.96366:42.32393:13.00
 40th147Aari BARRETT Havelock North4:40.00187:18.43403:49.11
 41st144Nick TAYLOR (1) Christchurch8:01.67428:52.16415:22.84
 160Lachlan CRUICKSHANK Invercargill4:40.6219DNF
 168Angus MCKENZIE Christchurch5:47.1238DNF
 159Jamie LYALL Kapiti Coast4:42.2021DNS
 153Freddie KING Christchurch11:25.0543DNS
 130Vaughan WOOLHOUSE DNSDNS
 131Sam BAKER AucklandDNSDNS
 138Josh MILLER NelsonDNSDNS
 140Jared QUINN DNSDNS
 145Max CARTER-SMITH ChristchurchDNSDNS
 164James FRIEND ChristchurchDNSDNS
 166Olly LE MAITRE WellingtonDNSDNS
 242Nick O'ROURKE NelsonDNSDNS

Senior men  dialpad Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st174Jimmy POLLARD Alexandra4:17.5443:45.961-
emoji_events2nd184Sam PERRY Leeston5:48.87213:53.1927.23s
emoji_events3rd176Kurt LANCASTER Levin4:07.1213:54.0938.13s
 4th182Ant JACKSON Dunedin4:15.5733:54.5748.61s
 5th238Scott MCGREGOR Tauranga4:30.5963:57.91511.95s
 6th222Antony SNODGRASS Rotorua4:39.85104:02.07616.11s
 7th178Oliver KNIGHT Palmerston North4:39.4194:04.47718.51s
 8th241Simon SMITH Queenstown5:31.18194:08.01822.05s
 9th251Orion DALEY-COERS Ruby Bay5:36.55204:15.20929.24s
 10th183Dave DU PLESSIS Nelson4:34.0084:16.371030.41s
 11th181Braedan TROMPETTER Greymouth4:30.9274:19.901133.94s
 12th186David SIBLEY Uk5:01.21164:22.881236.92s
 13th177Luke DE JAGER Levin4:55.19144:27.501341.54s
 14th234Daniel ALVAREZ Auckland4:49.16124:31.091445.13s
 15th223Craig MCGINNITY Lower HuttDNS4:33.901547.94s
 16th219Kevin WARNER Hamilton5:09.46184:36.841650.88s
 17th180Steven PATTLE Rotorua5:00.40154:37.811751.85s
 18th245Boyd GRINSTEAD Nelson4:43.23114:44.451858.49s
 19th187Tom WINWOOD Nelson4:19.7154:50.40191:04.44
 20th239William MATHIESON Christchurch5:06.56175:14.55201:28.59
 21st185John PITCHERS Australia5:59.22225:46.77212:00.81
 253Jason GUNN Wanganui4:09.052DNS
 218Mathew MCGOVERN Rotorua4:53.3313DNS
 175Jarrod BANG LevinDNSDNS
 179Adrian LOO InvercargillDNSDNS
 240Hayden MCKAY NelsonDNSDNS

Hardtail men  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st217Cameron KAY Timaru5:10.9714:42.411-
emoji_events2nd200Tim ADAMS (sen) Nelson5:29.3924:51.3928.98s
emoji_events3rd201Leo CALCASOLA Nelson5:29.6435:35.57353.16s
 4th232Wolve WILLIAMS Nelson6:53.6156:11.8041:29.39
 5th249Caelab DRUMMOND 7:29.8566:37.8251:55.41
 6th250Reilly DABINETT 8:52.0787:54.5563:12.14
 7th246Jim LOTT Blenheim8:01.7877:54.5973:12.18
 220Tim WARNER Hamilton6:16.314DNS

30-39 men  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st197Derek WINWOOD Nelson4:48.8514:11.891-
emoji_events2nd216Cameron BISSET South Canterbury4:59.9224:30.07218.18s
emoji_events3rd194Kevin ENGLISH Nelson5:09.2444:46.08334.19s
 4th195David ENGLISH Uk5:08.1935:44.4441:32.55
 196Andrew BAYLEY NelsonDNSDNS

40+ men  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st231Dave HAMILTON Rotorua4:54.1914:34.951-
emoji_events2nd198Luke SIMMONS Lower Hutt5:24.6325:07.76232.81s
emoji_events3rd199Michael STYLIANOU Nelson6:07.1735:32.71357.76s
 4th224David ROSE Rotorua7:13.0055:38.5141:03.56
 5th233Martin LANGLEY Golden Bay6:46.1245:56.7751:21.82

Sweeper men

1 competitor found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st999Bungeye MATHEWS Nelson5:13.2814:21.771-

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st58Emmeline RAGOT France4:14.1514:05.471-
emoji_events2nd56Sabrina JONNIER France4:39.3634:12.5527.08s
emoji_events3rd53Harriet RUECKNAGEL Germany4:38.6024:27.06321.59s
 4th51Harriet HARPER Blenheim5:24.1284:49.46443.99s
 5th55Amy LAIRD Christchurch6:11.7194:52.20546.73s
 6th54Gabrielle MOLLOY Rotorua5:23.1964:55.60650.13s
 7th57Katrina STRAND Canada5:12.1544:56.49751.02s
 8th52Dawn DALEY-COERS Nelson5:20.4055:07.9581:02.48
 9th244Rita LANGLEY Golden Bay5:23.8675:40.1591:34.68

Open women  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st193Georgia WIGHT Alexandra5:34.1015:25.621-
emoji_events2nd191Sophie TYAS Auckland6:17.7225:40.12214.50s
emoji_events3rd188Veronique SANDLER Auckland6:23.8435:41.57315.95s
 4th190Madeline TAYLOR Napier7:07.1146:02.94437.32s
 5th189Amanda PEARCE Nelson8:06.3456:43.3751:17.75
 6th192Sarah ATKIN Lower Hutt8:50.4267:14.4861:48.86
Chat with us