shopping_cart0Basketmenu

2012 NZ MTB Cup round 3 at Mt Hutt, Christchurch

view_listResults (175)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Support R&R through COVID-19

thumb_down

R&R is my entire income, and as you might have guessed, at the moment things are looking pretty bleak.

If you'd like to support R&R and help ensure that it'll still be around when this is all over, please make a donation. Any amount is appreciated!

The original results are available at http://descenddh.files.wordpress.com/2012/01/2012-dh3-mt-hutt-results.pdf

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

32 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st10Brook MACDONALD Napier2:27.6812:24.181-
emoji_events2nd20Jared GRAVES Australia2:33.0392:25.1620.98s
emoji_events3rd8Matthew SCOLES Alexandra2:29.0242:25.8231.64s
 4th4Justin LEOV Dunedin2:27.9122:26.1842.00s
 5th15Richard LEACOCK Wellington2:33.07112:29.1154.93s
 6th6Kieran BENNETT Nelson2:30.4852:29.2065.02s
 7th23Rupert CHAPMAN Christchurch2:32.9482:29.4575.27s
 8th44Matthew WALKER KawerauDNF2:29.7185.53s
 9th19Daniel FRANKS Christchurch2:33.77132:30.3696.18s
 10th27Bryn DICKERSON Wellington2:33.05102:30.41106.23s
 11th14Joseph NATION Christchurch2:33.61122:30.74116.56s
 12th16Reuben OLORENSHAW Nelson2:31.0362:30.84126.66s
 13th26Sam PERRY Leeston2:35.33142:31.18137.00s
 14th24Jed ROONEY Oamaru4:19.84292:32.34148.16s
 15th12Tom MATTHEWS Christchurch2:37.34172:32.96158.78s
 16th46Hayden LEE Tauranga2:37.73182:36.801612.62s
 17th40Daniel HEADS Tauranga2:40.14202:37.131712.95s
 18th29Thomas JEANDIN Switzerland2:39.50192:39.541815.36s
 19th39Jarrah DAVIES Australia2:42.01212:40.541916.36s
 20th50Fabian KUETTEL Switzerland2:59.36272:46.362022.18s
 21st17Eugen-Maxi DICKERHOFF Germany2:51.50262:46.622122.44s
 22nd37Octavio TEIXEIRA Christchurch2:43.15222:48.692224.51s
 23rd28Samuel STEVENS Usa2:50.26252:50.702326.52s
 24th48James RENNIE Christchurch2:43.37232:51.092426.91s
 25th18Dan SIMS Christchurch2:35.51152:56.942532.76s
 26th33Sam BAKER Waimauku2:31.4173:03.272639.09s
 27th292Martin KUHN Germany3:02.27283:08.222744.04s
 28th30Chris PATTON Usa2:45.482410:39.64288:15.46
 2George BRANNIGAN Havelock North2:28.953DNF
 49Nick BYGATE Nelson2:37.3116DNF
 38Dario TAKADA ChristchurchDNSDNS
 903Tom WINWOOD NelsonDNSDNS

U15 boys  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st297Oliver JARMAN Christchurch3:15.7213:01.381-
emoji_events2nd287Carlos BOYES-WILSON Dunedin3:44.4133:17.10215.72s
emoji_events3rd305Caleb BURGESS Ashburton3:37.3523:27.24325.86s

U17 boys  dialpad Finish spread

19 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st101Carl GOODWIN Kaiapoi2:44.4312:42.141-
emoji_events2nd253Joshua MCCOMBIE Dunedin2:52.0422:46.5324.39s
emoji_events3rd248Gareth BURGESS Methven2:58.3552:52.91310.77s
 4th288Hayden MELLES Otaki2:55.0732:53.09410.95s
 5th266William TODHUNTER Rakaia3:02.7972:54.49512.35s
 6th283Toby WALKER North Canterbury3:10.9893:03.65621.51s
 7th303Fergus MCINTOSH Christchurch3:07.8283:04.58722.44s
 8th105Jonathon KENNETT Waiotira2:55.4143:04.72822.58s
 9th304Marcelo TEIXEIRA Christchurch3:22.64133:06.59924.45s
 10th281Richard SCANDRETT Christchurch3:22.74143:07.231025.09s
 11th277Rod HALL Culverden3:12.56103:08.311126.17s
 12th274Taylor BACHOP Christchurch3:12.66113:08.891226.75s
 13th127Michael LEA Whangeri2:59.3863:09.151327.01s
 14th100Jordan SHADBOLT Christchurch3:56.33153:09.721427.58s
 15th238D.J. HOLMES Nelson3:16.27123:11.561529.42s
 16th290Tom GOODMAN WellingtonDNF3:19.501637.36s
 302James RATTRAY Christchurch4:25.1516DNS
 265Robert TODHUNTER RakaiaDNFDNS
 237Dan PRIOR ChristchurchDNSDNS

U19 men  dialpad Finish spread

39 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st133Lawrence CAWTE Rotorua2:38.9242:36.881-
emoji_events2nd231Reece POTTER Nelson2:37.9022:37.5920.71s
emoji_events3rd181Kurt SUMMERFIELD Auckland2:39.5652:39.7532.87s
 4th107Leo SANDLER Nelson4:00.34312:40.4043.52s
 5th114Dan MCCOMBIE Dunedin2:44.6192:41.2954.41s
 6th131Harry CHAPMAN Christchurch2:43.7472:41.8764.99s
 7th110Thomas BURNS Dunedin2:44.3082:42.8675.98s
 8th196Jamahl STRINGER Wellington2:56.68152:43.3986.51s
 9th267Kyle LOCKWOOD Hunua2:47.67102:43.5196.63s
 10th272Sheldon KNEALE Methven2:43.1562:45.20108.32s
 11th179Zach BAKER Waimauku2:59.01172:46.46119.58s
 12th289Michael MELLES Otaki2:48.29112:46.73129.85s
 13th121Raphael KAMMLEIN-CUTLER Dunedin2:52.26132:47.801310.92s
 14th260Troy STEWART Alexandra3:00.01192:48.801411.92s
 15th210Connor HARVEY Invercargill2:54.82142:48.811511.93s
 16th255Caleb SMITH Taupo2:57.86162:49.611612.73s
 17th136Andy WILSON Christchurch2:51.54122:50.601713.72s
 18th117Caelab DRUMMOND Nelson3:00.94202:54.911818.03s
 19th293Elliot DAVIDSON Dunedin3:01.56212:55.071918.19s
 20th126Callum SPROSEN Auckland3:11.47262:55.352018.47s
 21st278Lloyd JENKS Wellington2:59.29182:56.442119.56s
 22nd282Ben WALKER North Canterbury3:03.71232:57.172220.29s
 23rd108J.D. DEVLIN Christchurch3:03.36222:59.022322.14s
 24th106Alex KENNETT Waiotira3:04.44243:00.952424.07s
 25th113Cameron KERR Christchurch3:05.24253:03.412526.53s
 26th243Luke HOOPER New PlymouthDNS3:12.162635.28s
 27th275William KEAY Christchurch3:16.98293:19.852742.97s
 135Louis HAMILTON Rotorua2:33.851DNF
 128Hunter JENKINSON Ashburton2:38.303DNF
 294Thomas GORNALL Dunedin3:12.2027DNF
 227Donovan ISTED Dunedin3:16.4428DNF
 311Ethan BURGESS Ashburton3:24.7830DNS
 164Jono ROSS WellingtonDNFDNS
 112Jake PADDON DunedinDNSDNS
 269Alex FAULKNER AucklandDNSDNS
 271Josh VERBERNE AshburtonDNSDNS
 300Robert HAVILL WellingtonDNSDNS
 306Jim LOTT BlenheimDNSDNS
 900Jay BARRETT Hawkes BayDNSDNS

Senior men  dialpad Finish spread

45 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st295Kyle WILSON Christchurch2:40.6632:36.461-
emoji_events2nd200Leighton KIRK Karitane2:39.2212:36.5520.09s
emoji_events3rd103Jake BOYLETT Nelson2:43.1162:37.5931.13s
 4th158Nicholas MCCONACHIE Christchurch2:53.67132:38.1141.65s
 5th198James HAMPTON Christchurch2:40.6022:38.6052.14s
 6th167Carl EDMONDSON Whakatane2:42.6552:38.7162.25s
 7th193Cameron KAY Timaru2:45.5782:39.6773.21s
 8th180Ben TYAS Queenstown2:42.2742:39.8183.35s
 9th166Scott MCGREGOR Tepuke2:45.95102:40.1193.65s
 10th254Ant JACKSON Dunedin2:45.9492:40.67104.21s
 11th224Dylan SANCHEZ-PINSENT Dunedin2:44.8072:41.86115.40s
 12th115Mat PRIOR ChristchurchDNS2:42.94126.48s
 13th182Tyler BROOKER Christchurch3:32.56332:43.87137.41s
 14th129Andrew BIAS Auckland2:51.79112:47.501411.04s
 15th111Daryl WEBB Christchurch2:51.96122:49.111512.65s
 16th313Paul JOHNS Ashburton3:05.37212:51.521615.06s
 17th291Josh BARNARD Lincoln2:56.07162:51.741715.28s
 18th149Thilo RÜCKNAGEL Germany2:55.51152:52.901816.44s
 19th172Russell ARCHER Wellington2:54.09142:53.701917.24s
 20th320Dan WHEARTY Christchurch3:02.41192:54.182017.72s
 21st296William MATHIESON Christchurch2:57.38172:55.222118.76s
 22nd319Ryan TRITT Christchurch3:02.38182:58.812222.35s
 23rd244Adam MCCLINTOCK Invercargill3:17.85273:00.182323.72s
 24th155Sam PROCTOR Dunedin3:05.89233:00.422423.96s
 25th268Mark JOHNS Methven3:24.74313:02.822526.36s
 26th318Sam HOWEY Christchurch3:05.41223:05.372628.91s
 27th203Phillip WALSH Dunedin3:14.26263:06.362729.90s
 28th317Lorenzo MUKUNDA Rakaia3:24.62303:11.672835.21s
 29th258Andrew PAISLEY Dunedin3:09.05253:12.432935.97s
 30th104Colin TOCHER Dunedin3:19.80283:14.533038.07s
 31st264Peter CAMPBELL Dunedin3:19.83293:16.183139.72s
 32nd310William LAWRENCE Methven3:33.52343:25.463249.00s
 33rd308Greg TURNER Christchurch3:47.41353:46.60331:10.14
 298William PARATA Karitane3:03.6720DNF
 263Matthew WOOD Dunedin3:07.4224DNF
 233Liam JACK Ashburton3:30.1032DNS
 316Luke JOHNS AshburtonDNFDNS
 160Jonas MEIER ChristchurchDNSDNS
 252Hendrik SCHULTZE GermanyDNSDNS
 273Sean KENNEDY ChristchurchDNSDNS
 286Jake NEAVES DunedinDNSDNS
 301Oscar TATOM DunedinDNSDNS
 321Andrew PECK AshburtonDNSDNS
 901Jon STOUT QueenstownDNSDNS
 902Scott TAYLOR WaikatoDNSDNS

Tandem men

1 competitor found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st270Jackson & Rose GREEN Christchurch3:50.8013:48.551-

30-39 men  dialpad Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st130Derek WINWOOD Nelson2:42.5512:39.631-
emoji_events2nd189Cameron BISSET Methven2:49.4922:43.8624.23s
emoji_events3rd132Jamie NICOLL Nelson2:50.8532:44.1734.54s
 4th153Chris MANCEY Queenstown2:55.0042:48.0948.46s
 5th154Andrew MARTIN Christchurch2:57.3652:49.1859.55s
 6th124Kevin ENGLISH Nelson2:59.2662:54.36614.73s
 7th208Wolfram SCHWERTNER Germany3:08.2492:57.63718.00s
 8th262Kyle O'BRIEN Christchurch3:01.9173:00.21820.58s
 9th314Tom FRANCIS Dunedin3:05.0983:02.26922.63s
 10th213Tony BOROVIEC Christchurch3:13.87103:05.621025.99s
 11th212Marcos BARBOSA Christchurch3:15.76113:10.811131.18s
 12th279Andrew CHAPMAN Christchurch3:24.95123:21.921242.29s
 134Mike PRETTY ChristchurchDNSDNS
 197Teruaki TAKAHASHI JapanDNSDNS

40+ men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st171Darryn HENDERSON Christchurch2:51.0812:45.451-
emoji_events2nd284John BOYLETT Nelson3:17.7623:16.23230.78s
emoji_events3rd276Vaughan LOVE Wellington3:19.6843:18.09332.64s
 4th184Chris SINCLAIR Christchurch3:26.2453:22.50437.05s
 5th309Ashley RUTH Christchurch3:32.6663:24.09538.64s
 6th312Nick DALTON Nelson3:40.6973:27.86642.41s
 7th261Vaughan ELLIS Christchurch3:18.5333:38.94753.49s

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st11Sarah ATKIN Lower Hutt2:57.4512:53.921-
emoji_events2nd220Alanna COLUMB Queenstown3:14.1823:13.39219.47s
emoji_events3rd285Sophie-Marie BETHELL Auckland3:17.6433:17.83323.91s
 4th25Bob LATCHEM Queenstown3:20.5643:18.68424.76s
 5th43Veronique SANDLER Nelson3:33.8563:26.17532.25s
 6th47Amy LAIRD Christchurch3:31.6253:29.17635.25s

Open women  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st146Adrienne HOOPER Waitakere City3:29.7813:22.971-
emoji_events2nd147Kaytee CAMPBELL Ngaruawahia3:40.0833:31.2428.27s
emoji_events3rd223Julie BERRY Australia3:37.9723:36.53313.56s
 4th315Dawn DALEY-COERS Nelson3:45.2553:40.90417.93s
 5th245Pippa HOLDOM Christchurch4:01.4763:49.67526.70s
 247Rosella PELLEGRINO Germany3:44.464DNF

17-18 girls  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st186Sophie TYAS Auckland3:21.6913:12.661-
emoji_events2nd235Phoebe COERS Wanaka3:47.3423:44.29231.63s

Sweeper women

1 competitor found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st299Carolin FRIESE Germany3:42.501-
Bike & Spanner
Bike & Spanner
Chat with us