shopping_cart0Basketmenu

2012 NZ MTB Cup round 4 at Rotorua

view_listResults (166)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (1)dialpadFinish spread

The original results are available at http://descenddh.files.wordpress.com/2012/02/2012-dh4-rotorua-results.pdf

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

25 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st568Matthew WALKER Kawerau3:02.7332:56.701-
emoji_events2nd5Brook MACDONALD Napier3:02.0212:58.0821.38s
emoji_events3rd2George BRANNIGAN Havelock North3:09.26112:59.9633.26s
 4th582James DODDS Rotorua3:07.7883:01.2044.50s
 5th8Matthew SCOLES Alexandra3:02.4823:01.2954.59s
 6th438Remi GAUVIN Canada3:04.0243:01.5064.80s
 7th15Richard LEACOCK Wellington3:04.2553:01.9075.20s
 8th6Kieran BENNETT Nelson3:05.5063:02.0185.31s
 9th16Reuben OLORENSHAW Nelson3:05.8973:02.1695.46s
 10th584Hayden LEE Tauranga3:07.9493:02.92106.22s
 11th27Bryn DICKERSON Wellington3:10.53133:04.93118.23s
 12th567Luke STEVENS Canada3:12.11143:05.09128.39s
 13th399Sam PERRY Leeston3:08.95103:05.47138.77s
 14th29Thomas JEANDIN Switzerland3:13.82183:08.261411.56s
 15th378Jamie LYALL Paraparaumu3:10.15123:08.641511.94s
 16th428Glenn HADEN Wanganui3:14.16203:09.221612.52s
 17th407Daniel MEILINK Wellington3:13.89193:09.391712.69s
 18th40Daniel HEADS Tauranga3:12.73153:09.621812.92s
 19th39Jarrah DAVIES Australia3:12.97163:10.571913.87s
 22nd566Samuel STEVENS Usa3:25.67223:17.522220.82s
 23rd375Octavio TEIXEIRA Christchurch3:29.85233:19.352322.65s
 24th292Martin KUHN Germany3:32.15243:30.582433.88s
 12Tom MATTHEWS CanterburyDNSDNS

U15 boys  dialpad Finish spread

6 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st592Ihakara PENE Rotorua4:08.8523:50.621-
emoji_events2nd370Jack HALE Rotorua4:03.6113:53.7523.13s
emoji_events3rd441Cole LUCAS Hamilton4:14.4633:54.2033.58s
 4th601Simon JANSSEN Rotorua4:50.4244:37.09446.47s
 371Drew SIMMONDS RotoruaDNSDNS
 590Jared PRESCOTT DNSDNS

U17 boys  dialpad Finish spread

24 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st414Izac ANDERSON Hawkes Bay3:29.6723:24.261-
emoji_events2nd388Joshua MCCOMBIE Dunedin3:41.4193:24.4620.20s
emoji_events3rd101Carl GOODWIN Kaiapoi3:33.4363:25.9331.67s
 4th366Kale EDWARDS Rotorua3:29.4313:26.3442.08s
 5th386Scott DOCKARY Napier3:30.9933:27.0652.80s
 6th398Ezra ADAMS Lower Hutt3:39.5183:30.5866.32s
 7th415Hayden MELLES Otaki3:42.37103:31.7677.50s
 8th413Nathan SAUNDERS Rotorua3:36.1073:33.4589.19s
 9th401Peter BETHELL Auckland3:45.87133:33.5799.31s
 10th377Jack HUMPHRIES Palmerston North3:45.46113:33.92109.66s
 11th447Logan HENRY Wellington3:51.72153:37.551113.29s
 12th443Jordan TITCHMARSH Tuakau3:47.85143:38.481214.22s
 13th593Nick DISHER Hamilton3:53.42173:39.851315.59s
 14th396Nicholas GOODSON Wellington3:52.17163:46.571422.31s
 15th422Tom GOODMAN Waikanae3:57.13183:46.911522.65s
 16th446Daniel HORGAN Wellington3:59.06193:47.341623.08s
 17th409Matt LAWTON Tauranga3:45.54123:52.501728.24s
 18th448Aaron EWEN Auckland4:01.84203:54.081829.82s
 19th586Daniel SINCLAIR 4:20.14223:56.761932.50s
 20th565Paddy MACKENZIE Auckland4:02.08213:57.332033.07s
 21st449Toa PALANIHI Wellington4:24.39233:59.042134.78s
 105Jonathon KENNETT Waiotira3:31.184DNF
 564Tane WILSON Auckland3:31.675DNF
 444Connor HAMILTON RotoruaDNSDNS

U19 men  dialpad Finish spread

30 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st429Louis HAMILTON Rotorua3:04.5513:04.821-
emoji_events2nd437Jake ROBINSON Rotorua3:14.4033:09.5924.77s
emoji_events3rd133Lawrence CAWTE Rotorua3:09.7923:10.1235.30s
 4th267Kyle LOCKWOOD Papakura4:05.94273:12.0747.25s
 5th450Jamahl STRINGER Wellington3:18.7443:17.44512.62s
 6th410Zach BAKER Waimauku3:19.8453:17.49612.67s
 7th380Harrison REDSHAW 3:21.7763:21.25716.43s
 8th416Michael MELLES Otaki3:29.5593:22.13817.31s
 9th412Kurt SUMMERFIELD Auckland3:25.3073:22.93918.11s
 10th424Jack FUTTER Wellington3:30.41103:24.441019.62s
 11th432Jackson HINE 3:29.1783:24.511119.69s
 12th379Nick ROYDHOUSE Napier3:30.93113:25.461220.64s
 13th419Jack DODD Tauranga4:25.54293:27.571322.75s
 14th389Dan MCCOMBIE Dunedin3:33.36123:29.061424.24s
 15th126Callum SPROSEN Auckland3:43.72153:30.681525.86s
 16th577Russell MARCH Hamilton3:44.68163:30.691625.87s
 17th136Andy WILSON Christchurch3:37.16133:32.931728.11s
 18th394Reuben STOVOLD Te Puke3:59.38253:34.401829.58s
 19th581Danie KATTENBERG Tauranga3:37.29143:36.141931.32s
 20th604Cole SMITH Taupo3:45.62213:36.542031.72s
 21st563Luke HOOPER New Plymouth3:44.83173:37.442132.62s
 22nd423Jordan BURNS Wellington3:45.53203:40.952236.13s
 23rd392Jeremy CLEGG Wellington3:49.00233:41.462336.64s
 24th382Daniel CORBETT Whakatane3:45.23193:41.802436.98s
 25th106Alex KENNETT Waiotira3:44.90183:46.482541.66s
 26th108J.D. DEVLIN Christchurch3:54.76243:49.072644.25s
 27th559Aled DUNN Rotorua4:01.26263:54.162749.34s
 28th421James SHIPP Wellington3:46.35224:01.402856.58s
 29th420Kierren GRANT Rotorua4:18.42284:22.48291:17.66
 369Joseph STYLES DNS

Senior men  dialpad Finish spread

49 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st580Scott MCGREGOR Tepuke3:13.0823:10.581-
emoji_events2nd365Steven PATTLE Rotorua3:20.5853:11.9321.35s
emoji_events3rd173Kurt MCDONALD Havelock North3:17.9343:13.1632.58s
 4th387Tristan RATCLIFFE Raumati South3:15.9533:17.2646.68s
 5th575Asher ELLERY Tauranga3:22.5073:17.4356.85s
 6th397Devlin MONTANA Canada3:20.9563:17.6667.08s
 7th406Tyler PERRIN Palmerston North3:25.0483:17.7377.15s
 8th400Carl EDMONDSON Whakatane3:13.0713:19.1988.61s
 9th417Andrew SHERRATT Napier3:27.3493:21.60911.02s
 10th405Tyler BROOKER Christchurch3:28.20113:21.971011.39s
 11th445Phillip MARFELL New Plymouth3:40.62253:23.001112.42s
 12th574Jason LANG Lower Hutt3:31.25133:23.621213.04s
 13th384Leonard SONNTAG Whakatane3:31.91153:25.101314.52s
 14th576Brandon LUMSDEN Lower HuttDNF3:26.331415.75s
 15th374Thomas HUMPHRIES Palmerston North3:50.87363:26.771516.19s
 16th149Thilo RÜCKNAGEL Germany3:31.44143:28.111617.53s
 17th570Adam AHMED Malaysia3:35.62183:29.061718.48s
 18th433Ryan HUNT New Plymouth3:41.96273:30.391819.81s
 19th579Mitchell LUCAS Hamilton3:41.98283:31.551920.97s
 20th411Florian DE VRIES Tauranga3:38.09193:32.112021.53s
 21st367Zachary SMALL Auckland3:32.31163:32.502121.92s
 22nd434Mason JENKINS New Plymouth3:39.26203:34.702224.12s
 23rd404Keita MOCHIZUKI Japan3:39.84223:34.772324.19s
 24th600Matthew RIDD Hamilton3:46.57313:36.922426.34s
 25th372Sam FISHER Plimmerton3:39.87233:37.122526.54s
 26th418Troy NEWTON Hastings3:41.22263:37.372626.79s
 27th597Jason CONNOR Rotorua3:46.48303:37.742727.16s
 28th599Brendan REGAN Auckland3:51.32373:38.312827.73s
 29th603Scott TAYLOR Waikato3:48.39333:39.372928.79s
 30th439Cole TITCHMARSH Tuakau3:39.87233:40.373029.79s
 31st427Shanan WHITLOCK Wanganui3:48.26323:41.633131.05s
 32nd578Daniel OOSTERBAAN Hamilton3:49.42353:43.783233.20s
 33rd425James ROBBINS Wellington3:53.57393:44.873334.29s
 34th391Luke WHEELER Napier3:42.66293:45.803435.22s
 35th383Jayden HARRIS Wanganui3:49.40343:46.503535.92s
 36th571Aaron CHAN Malaysia6:20.30453:51.263640.68s
 37th381Craig TOMSETT Tauranga3:53.26383:52.173741.59s
 38th376Chris OLDS Palmerston North3:39.28213:53.303842.72s
 39th426David ROBBINS Wellington4:01.89403:56.573945.99s
 40th436Jaco KEYSER Orewa4:02.78413:56.844046.26s
 41st572Jack SHARLAND Silverstream4:09.99424:00.484149.90s
 42nd440Rhys DUNN Hamilton3:31.17124:32.61421:22.03
 43rd385Joel TUNBRIDGE Wanganui3:27.42107:12.73434:02.15
 585Kyle STANNARD Tauranga5:17.0243DNF
 390Oliver KNIGHT Palmerston North3:33.4917DNS
 442Elliot JENKINS 6:03.5244DNS
 596Zac CHANDLER CartertonDNFDNS
 364Robert CHAPPELL DNSDNS
 435Stefan KEYSER OrewaDNSDNS

30-39 men  dialpad Finish spread

17 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st591Adam KING Rotorua3:09.8013:13.121-
emoji_events2nd307Jamie NICOLL Nelson3:19.2123:19.1626.04s
emoji_events3rd560Craig MCGINNITY Wellington3:28.9653:21.3838.26s
 4th588Mathew MCGOVERN Rotorua3:27.3633:23.49410.37s
 5th361Campbell WILSON Wellington3:39.3573:27.59514.47s
 6th430Clinton WILLIAMS Auckland3:27.9843:28.15615.03s
 7th363Jeremy JONES Wellington3:38.1663:30.77717.65s
 8th589Kevin WARNER HamiltonDNF3:32.53819.41s
 9th598Mark HARROWFIELD Auckland3:44.2983:33.46920.34s
 10th562Liam O'KEEFFE Wellington3:46.67103:38.501025.38s
 11th587Tim WARNER Hamilton5:59.22143:40.561127.44s
 12th403Shaun HODGES Hastings3:56.70123:54.821241.70s
 13th360Marcos BARBOSA Christchurch3:59.57133:57.451344.33s
 14th602Kerry HALSE Auckland3:55.58113:59.091445.97s
 15th402Leon DUGGAN Whakatane3:45.3296:12.73152:59.61
 213Tony BOROVIEC ChristchurchDNSDNS
 561Darren DOELL New PlymouthDNSDNS

40+ men  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st171Darryn HENDERSON Christchurch3:25.5013:22.011-
emoji_events2nd321Jono BADDILEY Wellington3:55.2323:46.59224.58s
emoji_events3rd431Clayton VILLARS Auckland3:56.6733:55.43333.42s
 4th569Greg LARSEN Taupo4:15.3954:06.57444.56s
 362Vaughan LOVE Wellington4:03.824DNF

Sweeper men  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st999Steven PATTLE Rotorua3:26.221-
emoji_events2nd697Brad PATTERSON 4:20.3014:20.39254.17s

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st11Sarah ATKIN Lower Hutt3:39.6023:31.981-
emoji_events2nd573Gabrielle MOLLOY Rotorua3:38.8713:35.4223.44s
emoji_events3rd595Madeline TAYLOR Hawkes Bay4:09.5843:38.3836.40s
 4th285Sophie-Marie BETHELL Auckland3:52.8733:52.55420.57s
 5th583Adrienne HOOPER Waitakere City4:31.4254:11.32539.34s

Open women  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st147Kaytee CAMPBELL Ngaruawahia4:04.7913:54.341-
emoji_events2nd368Julie BERRY Australia4:05.4423:56.8922.55s
emoji_events3rd408Carolin FRIESE Germany6:08.4535:11.0331:16.69
NS Define 150 1
NS Define 150 1
Chat with us