The official results can be found here.
Male: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 2 | George BRANNIGAN | Havelock North | 2:24.062 | 2:22.251 | - | ||
2nd | 5 | Brook MACDONALD | Napier | 2:23.611 | 2:22.412 | 0.16s | ||
3rd | 568 | Matt WALKER | Kawerau | 2:25.344 | 2:23.553 | 1.30s | ||
4th | 50 | Markus PEKOLL | Austria | 2:28.086 | 2:24.584 | 2.33s | ||
5th | 612 | Rupert CHAPMAN | Christchurch | 2:32.2111 | 2:26.655 | 4.40s | ||
6th | 49 | Fabien COUSINIE | France | 2:29.849 | 2:26.806 | 4.55s | ||
7th | 27 | Bryn DICKERSON | Wellington | 2:28.387 | 2:27.447 | 5.19s | ||
8th | 15 | Richard LEACOCK | Wellington | 2:27.865 | 2:27.688 | 5.43s | ||
9th | 6 | Kieran BENNETT | Nelson | 2:25.123 | 2:27.719 | 5.46s | ||
10th | 407 | Daniel MEILINK | Wellington | 2:32.0710 | 2:29.8610 | 7.61s | ||
11th | 399 | Sam PERRY | Leeston | 2:29.668 | 2:30.2611 | 8.01s | ||
12th | 40 | Daniel HEADS | Tauranga | 2:33.4713 | 2:31.2112 | 8.96s | ||
13th | 7 | Reon BOE | Queenstown | 2:32.4012 | 2:31.3313 | 9.08s | ||
14th | 567 | Luke STEVENS | Canada | 2:34.7515 | 2:31.6014 | 9.35s | ||
15th | 29 | Thomas JEANDIN | Switzerland | 2:34.8416 | 2:33.3215 | 11.07s | ||
16th | 48 | Stefan GARDNER | Levin | 2:33.7414 | 2:34.3816 | 12.13s | ||
17th | 378 | Jamie LYALL | Paraparaumu | 2:42.0819 | 2:35.6017 | 13.35s | ||
18th | 584 | Hayden LEE | Tauranga | 2:34.8517 | 2:38.8218 | 16.57s | ||
19th | 566 | Samuel STEVENS | Usa | 2:48.8620 | 2:44.6519 | 22.40s | ||
20th | 438 | Remi GAUVIN | Canada | 2:35.2118 | 2:45.5820 | 23.33s | ||
21st | 292 | Martin KUHN | Germany | 2:54.7121 | 2:45.6121 | 23.36s | ||
22nd | 317 | Ben CRUNDWELL | Carterton | 8:13.2723 | 2:52.5122 | 30.26s | ||
23rd | 318 | Ben MUNDY | Australia | 2:57.8322 | 2:52.5923 | 30.34s | ||
12 | Thomas MATHEWS | Canterbury | DNS | DNS | ||||
395 | Kazuki SHIMIZU | Japan | DNS | DNS |
Male: Senior Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 400 | Carl EDMONDSON | Whakatane | 2:38.491 | 2:32.631 | - | ||
2nd | 307 | Tyler PERRIN | Palmerston North | 2:41.212 | 2:35.932 | 3.30s | ||
3rd | 580 | Scott MCGREGOR | Tepuke | 2:42.065 | 2:36.593 | 3.96s | ||
4th | 327 | Adam LAWRENCE | Hastings | 2:44.457 | 2:37.194 | 4.56s | ||
5th | 306 | Michael LANGFORD | Wellington | 2:47.038 | 2:38.015 | 5.38s | ||
6th | 405 | Tyler BROOKER | Christchurch | 2:41.994 | 2:39.206 | 6.57s | ||
7th | 173 | Kurt MCDONALD | Havelock North | 7:11.9738 | 2:40.257 | 7.62s | ||
8th | 575 | Asher ELLERY | Tauranga | 2:41.553 | 2:40.368 | 7.73s | ||
9th | 576 | Brandon LUMSDEN | Lower Hutt | 2:43.796 | 2:41.959 | 9.32s | ||
10th | 638 | Mitchell TOWNSEND | Wanganui | 2:49.1912 | 2:42.1610 | 9.53s | ||
11th | 326 | Vaughan WOOLHOUSE | Napier | 2:59.7024 | 2:43.3211 | 10.69s | ||
12th | 390 | Oliver KNIGHT | Palmerston North | 2:50.3213 | 2:43.9912 | 11.36s | ||
13th | 411 | Florian DE VRIES | Havelock North | 2:54.6517 | 2:45.1013 | 12.47s | ||
14th | 620 | Sam FISHER | Wellington | 2:49.0511 | 2:45.3514 | 12.72s | ||
15th | 149 | Thilo RÜCKNAGEL | Germany | 2:50.6914 | 2:45.4615 | 12.83s | ||
16th | 570 | Adam AHMED | Malaysia | 2:53.9116 | 2:46.4816 | 13.85s | ||
17th | 365 | Steven PATTLE | Rotorua | 2:52.9715 | 2:46.7517 | 14.12s | ||
18th | 385 | Joel TUNBRIDGE | Wanganui | 2:56.7918 | 2:48.6918 | 16.06s | ||
19th | 397 | Devlin MONTANA | Canada | 2:57.9221 | 2:50.2119 | 17.58s | ||
20th | 305 | Henry D'ARTH | Hastings | 2:59.0122 | 2:50.6620 | 18.03s | ||
21st | 629 | Eugene BLACK | Wellington | 3:04.8629 | 2:50.7521 | 18.12s | ||
22nd | 440 | Rhys DUNN | Hamilton | 3:11.5432 | 2:53.2322 | 20.60s | ||
23rd | 172 | Russell ARCHER | Wellington | 3:03.8228 | 2:53.4923 | 20.86s | ||
24th | 433 | Ryan HUNT | New Plymouth | 2:59.3523 | 2:55.7024 | 23.07s | ||
25th | 301 | Matt GOODGAME | Napier | 3:00.9425 | 2:55.9725 | 23.34s | ||
26th | 599 | Brendan REGAN | Auckland | 2:57.3120 | 2:56.9726 | 24.34s | ||
27th | 613 | Mark DAVIDGE | Lower Hutt | DNS | 2:58.3927 | 25.76s | ||
28th | 445 | Phillip MARFELL | New Plymouth | 4:03.1937 | 3:00.0928 | 27.46s | ||
29th | 417 | Andrew SHERRATT | Napier | 2:47.499 | 3:00.7429 | 28.11s | ||
30th | 404 | Keita MOCHIZUKI | Japan | 3:25.2834 | 3:01.7430 | 29.11s | ||
31st | 391 | Luke WHEELER | Napier | 3:01.7126 | 3:04.6631 | 32.03s | ||
32nd | 603 | Scott TAYLOR | Waikato | 3:02.5527 | 3:07.8732 | 35.24s | ||
33rd | 381 | Craig TOMSETT | Tauranga | 3:08.7330 | 3:08.8933 | 36.26s | ||
34th | 665 | Ben JOHNSON | Auckland | 3:23.1233 | 3:10.9234 | 38.29s | ||
35th | 636 | Jason GURR | Wellington | DNS | 3:19.2035 | 46.57s | ||
36th | 302 | Karl CATTANACH | Auckland | 3:34.0035 | 3:21.9736 | 49.34s | ||
37th | 374 | Thomas HUMPHRIES | Palmerston North | 2:48.5510 | 3:44.2137 | 1:11.58 | ||
38th | 596 | Zac CHANDLER | Carterton | 3:10.9631 | 4:05.7538 | 1:33.12 | ||
39th | 571 | Aaron CHAN | Malaysia | 3:34.1236 | 4:29.2739 | 1:56.64 | ||
610 | Benjamin KAMP | Wellington | 2:56.8619 | DNS | ||||
439 | Cole TITCHMARSH | Tuakau | 10:43.5139 | DNS | ||||
323 | Felix MORGENSTERN | Lower Hutt | DNF | DNS | ||||
364 | Robert CHAPPELL | DNS | DNS | |||||
387 | Tristan RATCLIFFE | Raumati South | DNS | DNS |
Male: Hardtail Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 311 | Torran KEAN | Hastings | 4:11.891 | 4:23.761 | - | ||
325 | Mark TE AHO | Hastings | DNS | DNS |
Male: U15 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 592 | Ihakara PENE | Rotorua | 3:09.481 | 3:07.471 | - | ||
2nd | 370 | Jack HALE | Rotorua | 3:18.622 | 3:13.602 | 6.13s | ||
393 | Junya NAGATA ° | Japan | DNS |
° Rider racing out of category
Male: U17 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 101 | Carl GOODWIN | Kaiapoi | 2:45.623 | 2:36.361 | - | ||
2nd | 414 | Izac ANDERSON | Hawkes Bay | 2:43.351 | 2:36.682 | 0.32s | ||
3rd | 386 | Scott DOCKARY | Napier | 2:44.452 | 2:44.193 | 7.83s | ||
4th | 377 | Jack HUMPHRIES | Palmerston North | 3:03.156 | 2:44.774 | 8.41s | ||
5th | 315 | Tane WILSON | Auckland | 3:20.0113 | 2:50.635 | 14.27s | ||
6th | 366 | Kale EDWARDS | Rotorua | 3:04.188 | 2:58.026 | 21.66s | ||
7th | 409 | Matt LAWTON | Tauranga | 3:03.347 | 3:00.387 | 24.02s | ||
8th | 443 | Jordan TITCHMARSH | Tuakau | 3:01.875 | 3:00.638 | 24.27s | ||
9th | 413 | Nathan SAUNDERS | Rotorua | 3:06.5210 | 3:03.259 | 26.89s | ||
10th | 322 | Aaron EWEN | Auckland | 3:06.179 | 3:06.2710 | 29.91s | ||
11th | 422 | Tom GOODMAN | Wellington | 3:15.1811 | 3:06.3611 | 30.00s | ||
12th | 396 | Nicholas GOODSON | Wellington | 3:20.4314 | 3:13.7412 | 37.38s | ||
13th | 309 | Moss CRUICKSHANK | Napier | 3:15.8212 | 3:22.2313 | 45.87s | ||
14th | 320 | Matt TUNBRIDGE | Wanganui | 5:17.7117 | 3:26.9614 | 50.60s | ||
15th | 314 | Matt CHIVERRELL | Napier | 3:54.3216 | 3:36.5215 | 1:00.16 | ||
415 | Hayden MELLES | Otaki | 2:46.454 | DNF | ||||
324 | Dylan MORRISON | Havelock North | 3:46.2715 | DNS | ||||
308 | Braiden PALMER | Hastings | DNS | DNS |
Male: U19 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 437 | Jake ROBINSON | Rotorua | 2:33.172 | 2:30.271 | - | ||
2nd | 312 | Guillaume CAUVIN | France | 2:35.024 | 2:31.092 | 0.82s | ||
3rd | 429 | Louis HAMILTON | Rotorua | 2:31.321 | 2:31.493 | 1.22s | ||
4th | 632 | Leo SANDLER | Nelson | 2:35.725 | 2:33.304 | 3.03s | ||
5th | 133 | Lawrence CAWTE | Rotorua | 2:36.816 | 2:33.675 | 3.40s | ||
6th | 631 | Reece POTTER | Nelson | 2:34.123 | 2:34.186 | 3.91s | ||
7th | 267 | Kyle LOCKWOOD | Papakura | 2:37.977 | 2:36.457 | 6.18s | ||
8th | 379 | Nick ROYDHOUSE | Napier | 2:50.9416 | 2:38.388 | 8.11s | ||
9th | 410 | Zach BAKER | Waimauku | 2:40.179 | 2:38.829 | 8.55s | ||
10th | 412 | Kurt SUMMERFIELD | Auckland | 2:43.4311 | 2:40.5910 | 10.32s | ||
11th | 450 | Jamahl STRINGER | Wellington | 2:44.6012 | 2:40.7811 | 10.51s | ||
12th | 609 | Michael MELLES | Otaki | 2:46.3413 | 2:41.9612 | 11.69s | ||
13th | 380 | Harrison REDSHAW | Napier | 2:43.0510 | 2:42.2413 | 11.97s | ||
14th | 419 | Jack DODD | Tauranga | 2:50.4415 | 2:47.2114 | 16.94s | ||
15th | 581 | Danie KATTENBERG | Tauranga | 2:54.0117 | 2:51.3815 | 21.11s | ||
16th | 255 | Cole SMITH | Taupo | 2:57.3419 | 2:53.0216 | 22.75s | ||
17th | 559 | Aled DUNN | Rotorua | 3:14.6723 | 3:00.8517 | 30.58s | ||
18th | 605 | Alex KENNETT | Waiotira | 3:07.1622 | 3:02.0818 | 31.81s | ||
19th | 423 | Jordan BURNS | Wellington | 3:05.9421 | 3:04.7219 | 34.45s | ||
20th | 304 | Thomas WITKOWSKI | Napier | 3:25.5125 | 3:19.3520 | 49.08s | ||
21st | 316 | George WRENN | Taradale | 3:05.8220 | 3:22.4821 | 52.21s | ||
22nd | 430 | J.D. DEVLIN | Christchurch | 3:17.6324 | 3:36.5622 | 1:06.29 | ||
23rd | 310 | Adam WALSH | Palmerston North | 3:59.7926 | 3:45.0923 | 1:14.82 | ||
24th | 606 | Jack FUTTER | Lower Hutt | 2:38.898 | 5:31.8424 | 3:01.57 | ||
25th | 522 | Jack ARNOPP | Paraparaumu | 2:47.1914 | 5:59.5925 | 3:29.32 | ||
26th | 648 | Callum SPROSEN | Auckland | 2:54.0117 | 13:45.4826 | 11:15.21 | ||
303 | Ayden BIGGS | Napier | DNS | DNS | ||||
389 | Dan MCCOMBIE | Dunedin | DNS | DNS |
Male: 30-39 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 361 | Campbell WILSON | Wellington | 2:56.281 | 2:52.051 | - | ||
2nd | 562 | Liam O'KEEFFE | Wellington | 2:58.842 | 2:55.112 | 3.06s | ||
3rd | 403 | Shaun HODGES | Hastings | 3:21.553 | 3:10.133 | 18.08s |
Male: 40+ Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 666 | Michael WILLIAMSON | Wellington | 2:57.692 | 2:53.041 | - | ||
2nd | 313 | Dave HAMILTON | Rotorua | 2:54.621 | 2:54.722 | 1.68s | ||
3rd | 321 | Jono BADDILEY | Wellington | 3:07.053 | 3:01.333 | 8.29s | ||
4th | 625 | Luke SIMMONS | Lower Hutt | 3:13.844 | 3:05.364 | 12.32s | ||
569 | Greg LARSEN | Taupo | DNS | DNS | ||||
431 | Clayton VILLARS | Auckland | DNS | DNS |
Female: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 11 | Sarah ATKIN | Lower Hutt | 3:07.481 | 3:01.741 | - | ||
2nd | 595 | Madeline TAYLOR | Hawkes Bay | 3:15.362 | 3:08.572 | 6.83s | ||
3rd | 285 | Sophie-Marie BETHELL | Auckland | 3:20.183 | 3:19.773 | 18.03s | ||
4th | 583 | Adrienne HOOPER | Waitakere City | 3:28.444 | 3:24.644 | 22.90s | ||
633 | Veronique SANDLER | Nelson | DNS | DNS |
Female: Open Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Seed | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 147 | Kaytee CAMPBELL | Ngaruawahia | 3:48.771 | 3:49.821 | - | ||
319 | Lucy BRANDON | Greytown | DNS | DNS |
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified