shopping_cart0Basketmenu

2011 NZ MTB Cup round 1 at MTB Tauranga

view_listResults (179)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Support R&R through COVID-19

thumb_down

R&R is my entire income, and as you might have guessed, at the moment things are looking pretty bleak.

If you'd like to support R&R and help ensure that it'll still be around when this is all over, please make a donation. Any amount is appreciated!

The original results are available at http://www.mtbnz.org/wordpress/wp-content/uploads/2011/01/dh1-taraunga-results.pdf

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st28Sam BLENKINSOP Wanganui2:02.8012:00.641-
emoji_events2nd3Nathan RANKIN Wellington2:05.6472:02.3721.73s
emoji_events3rd35Matthew WALKER Kawerau2:04.4552:02.8332.19s
 4th32Eddie MASTERS New Plymouth2:10.59132:04.6544.01s
 5th6Richard LEACOCK Wellington2:07.48102:04.8054.16s
 6th33Joseph NATION Christchurch2:11.85152:04.8564.21s
 7th2Glenn HADEN Wanganui2:04.7262:04.8774.23s
 8th23Sam BAKER Auckland2:07.3292:05.4984.85s
 9th34James DODDS Rotorua2:06.1182:06.3595.71s
 10th21Daniel MEILINK Wellington2:08.05112:06.45105.81s
 11th24Daniel HEADS Tauranga2:14.62212:07.18116.54s
 12th19Michael DAVIS Auckland2:09.76122:07.24126.60s
 13th20Mike SKINNER Northcore2:13.38172:07.55136.91s
 14th27Gerard WOLFE Ireland2:14.50202:07.71147.07s
 15th14Dan SIMS Auckland2:11.07142:09.18158.54s
 16th26Ewan DOHERTY Ireland2:13.48182:09.27168.63s
 17th30Tom MATTHEWS Canterbury2:12.35162:09.47178.83s
 18th1Wyn MASTERS New Plymouth2:03.1922:12.141811.50s
 19th29Brook MACDONALD Napier2:03.9332:16.601915.96s
 20th31George BRANNIGAN Havelock North2:04.3442:27.322026.68s
 18James RENNIE Christchurch2:14.3119DNF
 25Thomas JEANDIN Switzerland2:27.5522DNF

U15 boys  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st176Jack HUMPHRIES Manawatu2:31.6612:32.041-
emoji_events2nd138Matt LAWTON Matua2:43.2222:39.8227.78s
emoji_events3rd227Hayden MELLES Otaki2:44.4832:40.7038.66s
 4th292Ihakara PENE Rotorua2:50.9552:51.76419.72s
 5th196Dino RUTTEN Paraparaumu3:08.5472:56.98524.94s
 6th145Kale EDWARDS Tauranga2:49.9242:58.21626.17s
 7th179Nicholas GOODSON Wellington3:00.8163:05.32733.28s
 8th181Mathew GOODSON WellingtonDNS3:19.95847.91s
 -Simon GWYNN PoriruaDNS
 -Cameron OSBORNE RotoruaDNS

U17 boys  dialpad Finish spread

37 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st187Lawrence CAWTE Springfield2:10.4612:08.021-
emoji_events2nd100Leo SANDLER Nelson2:12.0222:09.9021.88s
emoji_events3rd116Kurt SUMMERFIELD Auckland2:12.7232:10.3632.34s
 4th104Kieran DE GREY Matua2:13.8442:11.9343.91s
 5th144Harry CHAPMAN Christchurch2:17.5052:15.4457.42s
 6th211Cole SMITH Rotorua2:18.9362:15.9767.95s
 7th117Jamahl STRINGER Wellington2:20.8382:16.3178.29s
 8th157Jack ARNOPP Paraparaumu2:20.0672:16.5988.57s
 9th169Joshua MCCOMBIE Dunedin2:31.45182:18.25910.23s
 10th174Cam BARRETT Havelock North2:35.53222:18.791010.77s
 11th139Dan LAWTON Matua2:42.68242:19.961111.94s
 12th128Caelab DRUMMOND Nelson2:25.37132:21.281213.26s
 13th165Kyle LOCKWOOD Papakurua2:21.2792:22.611314.59s
 14th163Connor HAMILTON Rotorua2:24.22112:23.161415.14s
 15th229Michael MELLES Otaki2:24.81122:23.311515.29s
 16th238Reuben STOVOLD Te Puke2:31.69192:25.921617.90s
 17th178Jack DODD Tauranga2:27.68152:27.221719.20s
 18th166Morgan TAYLOR Napier2:27.23142:28.081820.06s
 19th226Callum SPROSEN Auckland5:39.22352:28.391920.37s
 20th107Scott DOCKARY Napier2:42.67232:29.022021.00s
 21st207Danie KATTENBERG Tauranga2:32.54212:30.292122.27s
 22nd206Cameron HANCOX Ohauiti2:30.08172:30.482222.46s
 23rd109Izac ANDERSON Napier2:28.24162:30.732322.71s
 24th208Lee ORMSBY Tauranga2:31.74202:31.732423.71s
 25th203Josh AIREY Whangamata2:44.20252:37.162529.14s
 26th200Marcus SLACK Palmerston North2:51.07302:41.092633.07s
 27th231Jack HARRINGTON Wellington2:46.01262:47.952739.93s
 28th130Bryan SCHOFIELD Auckland2:52.41312:49.002840.98s
 29th243Hanan CAWLEY 3:26.98342:51.982943.96s
 30th240Lewis MCEWAN Waikanae2:50.33292:52.013043.99s
 31st242James PALING Kawerau2:49.50282:52.333144.31s
 32nd199Chris RYDER TokomaruDNF2:59.553251.53s
 33rd194Luke HOOPER Taranaki2:46.43273:03.163355.14s
 34th210Brett WILKIE Taupo3:18.78333:05.633457.61s
 35th147Ben WATKINS Wanganui2:21.40103:11.04351:03.02
 36th161Chase SHEARMAN Tauranga3:03.53323:17.46361:09.44
 112Reece CLEMENTS NapierDNSDNS

U19 men  dialpad Finish spread

35 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st140Reuben OLORENSHAW Nelson2:07.2522:06.201-
emoji_events2nd180Jay BARRETT Havelock North2:08.3332:06.2120.01s
emoji_events3rd219Temarii BUILLARD Tahiti2:08.7842:07.2331.03s
 4th189Jake ROBINSON Owhata2:10.1952:07.7541.55s
 5th192Brandon RANSFIELD Havelock North2:15.8782:10.1653.96s
 6th111Reece POTTER Golden Bay2:12.9062:10.3364.13s
 7th103Kirk FISHER Tauranga2:36.64242:11.4475.24s
 8th198Brandon JACKSON Wanganui2:19.4592:13.9287.72s
 9th154Mat PRIOR Christchurch2:33.22232:14.4398.23s
 10th168Dan MCCOMBIE Dunedin2:22.20142:14.97108.77s
 11th202David BROWNE North Shore2:22.63152:16.18119.98s
 12th129Harrison REDSHAW Napier2:21.86132:16.791210.59s
 13th190Nick BYGATE Nelson2:13.8572:17.091310.89s
 14th120Kurt MCDONALD Havelock North2:20.66122:18.531412.33s
 15th185Thomas ROSE Rotorua2:25.04192:20.161513.96s
 16th122Jason LANG Lower Hutt2:32.69222:20.531614.33s
 17th167Louis HAMILTON Wellington2:06.2912:23.201717.00s
 18th155Mitchell TOWNSEND Wanganui2:23.38162:23.631817.43s
 19th172Jack SHARLAND Upper Hutt2:27.21202:23.641917.44s
 20th205Andrew BIAS Titirangi2:31.78212:25.642019.44s
 21st114Zachary SMALL Auckland5:28.82322:25.902119.70s
 22nd225Campbell MERCER Auckland2:24.81182:26.262220.06s
 23rd197Joel TUNBRIDGE Wanganui2:19.99102:29.652323.45s
 24th204Michael GUNTER Greymouth2:36.70252:32.652426.45s
 25th137Zach BAKER Auckland2:23.72172:36.742530.54s
 26th153Craig TOMSETT Tauranga2:41.55262:44.862638.66s
 27th175Giulio LAURA Tauranga2:20.28112:47.092740.89s
 28th182Mitch THOMAS Cambridge2:43.36272:49.782843.58s
 29th141Alex FAULKNER Auckland2:44.22282:53.012946.81s
 30th148Ryan HUNT New Plymouth2:47.87292:56.373050.17s
 31st132Scott ANSON Kawerau3:07.17303:01.143154.94s
 195Zach RYAN Raetihi3:27.0731DNS
 209Nathan SHEPPARD WellingtonDNFDNS
 235Corey PENNEY AucklandDNSDNS
 994Mitch THOMAS CambridgeDNSDNS

Senior men  dialpad Finish spread

42 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st159Kurt LANCASTER Levin2:08.9832:08.701-
emoji_events2nd233Stefan GARDNER Levin2:10.1252:09.0120.31s
emoji_events3rd115Carl EDMONDSON Kawerau2:08.6522:10.3631.66s
 4th160Ben TYAS Auckland2:12.8182:11.2742.57s
 5th152Rob FARMER Levin2:16.67132:11.4052.70s
 6th224Shaun FOGARTY Auckland2:13.97102:12.0563.35s
 7th156Reon BOE Queenstown2:06.8912:12.6373.93s
 8th230Asher ELLERY Tauranga2:19.58162:13.3084.60s
 9th237Scott MCGREGOR Tauranga2:09.2642:13.8395.13s
 10th234Ryan LEWIS Auckland2:19.25152:14.50105.80s
 11th121James BARON Auckland2:35.12302:15.23116.53s
 12th218Cameron JOHNSON Alexandra2:13.4592:15.46126.76s
 13th102Jourdan LETHBRIDGE New Plymouth2:22.81202:15.87137.17s
 14th158Simon DIBBEN Wanganui2:21.21172:16.72148.02s
 15th220Raiani BAMBRIDGE Tahiti6:51.15362:16.91158.21s
 16th232Adrian LOO Invercargill2:14.50112:17.05168.35s
 17th223Jerym SOAMES Hamilton2:17.16142:17.77179.07s
 18th123Brandon LUMSDEN Lower Hutt2:10.6062:17.82189.12s
 18th127Tristan RATCLIFFE Kapiti2:12.7272:17.82189.12s
 20th124Adin JOHNSON Paraparaumu2:23.24212:19.802011.10s
 21st244James MULCAHY Hamilton2:30.02272:22.372113.67s
 22nd118Shanan WHITLOCK Wanganui2:26.74232:23.572214.87s
 23rd183Thomas HUMPHRIES Palmerston North2:21.45182:24.182315.48s
 24th236Jamie LYALL Otaihanga2:16.00122:24.402415.70s
 25th184Allie DIAMOND Canada2:22.69192:25.362516.66s
 26th108Oscar TATOM Dunedin2:33.02292:27.562618.86s
 27th125Ryan WILLIAMSON Kapiti2:23.53222:28.282719.58s
 28th131Scott TAYLOR Matamata2:27.70242:32.082823.38s
 29th150Daryl WEBB Christchurch2:29.10262:35.152926.45s
 30th135Luke BRINDLE Lower Hutt2:28.31252:35.703027.00s
 31st221Kevin WARNER Hamilton2:30.55282:42.263133.56s
 32nd217Steven HARDMAN AucklandDNF2:44.793236.09s
 33rd177Robert CHAPPELL Feilding2:49.81312:46.083337.38s
 34th201Warrick LEVIS Cambridge3:04.26332:56.053447.35s
 35th214Teamo TSOO Tahiti3:16.74343:10.69351:01.99
 228Brandon SBORDONE Auckland2:50.2532DNS
 146Jamie EAGLE Lower Hut4:40.8735DNS
 22Ben CRANDWELL WairarapaDNSDNS
 995Jarrod BANG WellingtonDNSDNS
 996Dominic STULEN RotoruaDNSDNS
 997Sam PERRY CanterburyDNSDNS
 998Florian DE VRIES Havelock NorthDNSDNS

Hardtail men  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st105Scott BEDFORD New Plymouth2:31.0712:29.831-
emoji_events2nd213Johnny LOVELL Tauranga2:48.9732:37.7927.96s
 173Alex KENNETT Waiotira2:47.332DNF

30-39 men  dialpad Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st241Ricky PINCOTT Wellington2:16.6712:15.221-
emoji_events2nd186Jeremy JONES Wellington2:35.6962:23.6028.38s
emoji_events3rd143Shaun HODGES Napier2:32.1652:31.23316.01s
 4th119Kai CROW Auckland2:35.6962:32.96417.74s
 5th212Tamatea TEAUROA Tahiti2:39.0482:35.77520.55s
 6th126Campbell WILSON Eastbourne2:29.1732:36.54621.32s
 7th193Marty SIMEON Awamutu2:29.5242:36.84721.62s
 8th222Tim WARNER Hamilton2:42.5592:39.54824.32s
 9th106Brian TINDALL Hamilton2:57.41122:42.68927.46s
 10th239Lindsay CHAN 2:45.69102:46.731031.51s
 11th245Simon CRAWFORD Mt Manganui2:51.15113:35.64111:20.42
 215Rob VAN GENEIJGEN 2:27.602DNF
 133Leon DUGGAN WhakataneDNSDNS
 136Phil WALTER AucklandDNSDNS

40+ men  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st162Dave HAMILTON Rotorua2:24.2512:22.421-
emoji_events2nd191Vaughan LOVE Wellington3:26.6632:38.76216.34s
emoji_events3rd149Graeme HUNT New Plymouth2:50.3822:54.40331.98s
 216Darryn HENDERSON WellingtonDNSDNS
 777Marcel GYDE TaurangeDNSDNS

 

 

Open women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st151Tamara Maria ULRICH Austria2:59.8813:03.361-
emoji_events2nd188Pippa HOLDOM Christchurch4:21.6823:23.32219.96s
 50Amy LAIRD ChristchurchDNSDNS
 999Bronwyn SAX TaurangaDNSDNS

U19 women  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st110Sarah ATKIN Lower Hutt2:22.5412:26.161-
emoji_events2nd164Madeline TAYLOR Napier2:26.8522:32.3326.17s
emoji_events3rd134Sophie TYAS Auckland2:39.2932:36.50310.34s
 4th101Veronique SANDLER Nelson2:47.9052:40.60414.44s
 5th171Sophie-Marie BETHELL Auckland2:45.2742:42.96516.80s
 6th142Kaytee CAMPBELL Ngarauawahia2:55.7372:50.70624.54s
 7th170Charlotte CLOUSTON Auckland2:52.4762:57.14730.98s
Misspent Summers: DH & Enduro yearbooks
Misspent Summers: DH & Enduro yearbooks
Chat with us