shopping_cart0Basketmenu

2009 NZ MTB NI Cup round 1 at Rotorua

view_listResults (200)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

Support R&R through COVID-19

thumb_down

R&R is my entire income, and as you might have guessed, at the moment things are looking pretty bleak.

If you'd like to support R&R and help ensure that it'll still be around when this is all over, please make a donation. Any amount is appreciated!

The original results are available at http://www.bikenz.org.nz/Article.aspx?ID=3982

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

26 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st23Ben CATHRO Scotland3:50.58163:30.081-
emoji_events2nd2Cam COLE Christchurch3:40.0543:30.1820.10s
emoji_events3rd21Aari BARRETT Havelock North3:47.11113:31.0130.93s
 4th11James DODDS Rotorua3:41.5163:31.8141.73s
 5th1Glenn HADEN Wanganui3:38.2423:31.9051.82s
 6th714Joe BARNES (elt) Scotland3:40.9253:32.3462.26s
 7th7Matthew SCOLES Alexandra3:38.0713:32.8772.79s
 8th29Brook MACDONALD 3:39.6833:34.7284.64s
 9th24Gary FORREST Scotland3:46.5093:34.9894.90s
 10th781Hayden LEE Tauranga4:03.16213:35.34105.26s
 11th19Craig PATTLE Rotorua3:49.74143:37.12117.04s
 12th28Matthew WALKER Kawerau3:56.47173:37.43127.35s
 13th13Dan SIMS Christchurch3:57.36193:37.62137.54s
 14th4Daniel MEILINK Wellington3:49.91153:42.111412.03s
 15th777Mads WEIDEMANN Denmark3:48.12133:43.771513.69s
 16th22Scott BEDFORD New Plymouth4:08.73233:43.911613.83s
 17th10Daniel AITKEN Wanaka3:47.31123:44.171714.09s
 18th25Sam REED Blenehim3:46.4583:44.881814.80s
 19th12Michael LANGFORD Porirua4:10.84243:48.991918.91s
 20th726Adam KING Rotorua4:03.15203:51.442021.36s
 21st26James RENNIE Palmerston North4:39.57253:57.642127.56s
 22nd15Michael DAVIS Auckland4:07.19226:16.20222:46.12
 6Hayden MCGREGOR 3:44.137DNF
 3Wyn MASTERS New Plymouth3:46.7710DNF
 18Eddie MASTERS New Plymouth3:57.3118DNF
 27Tom RODGERS (mas) ScotlandDNSDNS

U15 boys  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st605Kurt SUMMERFIELD Auckland4:14.4214:02.601-
emoji_events2nd778Jacques VOSLOO Rotorua4:22.9324:05.9923.39s
emoji_events3rd604Leo SANDLER Auckland4:25.8334:10.6938.09s
 4th601Lawrence CAWTE Rotorua4:31.9544:11.1848.58s
 5th766Connor HAMILTON Rotorua4:44.4554:30.52527.92s
 6th748Jamie ROSIER Tauranga5:36.0474:59.68657.08s
 7th606Morgan TAYLOR Napier5:20.6765:05.0171:02.41
 8th768Cam BARRETT Havelock North5:38.9385:21.2581:18.65
 9th600Tom BRIAN Auckland5:51.7195:24.7091:22.10
 10th719Morgan WALKER Wellsford8:01.84116:35.54102:32.94
 11th603Nicholas GOODSON Wellington7:32.08106:47.10112:44.50
 12th602Mathew GOODSON Wellington9:50.66128:21.76124:19.16

U17 boys  dialpad Finish spread

40 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st613Louis HAMILTON Rotorua3:47.4513:40.471-
emoji_events2nd767Jay BARRETT Havelock North3:54.7223:49.1128.64s
emoji_events3rd744Jake ROBINSON Rotorua4:06.0833:55.63315.16s
 4th621Reuben OLORENSHAW Nelson4:15.7873:58.48418.01s
 5th718Kurt MCDONALD Havelock North4:09.2543:58.95518.48s
 6th740Nick BYGATE Nelson4:34.34174:00.94620.47s
 7th624Thomas ROSE Rotorua4:15.9084:01.33720.86s
 8th720Daniel MATTHEWS Rotorua4:12.1464:02.46821.99s
 9th610James COUTTS Hawkes Bay4:27.30114:07.07926.60s
 10th623Harrison REDSHAW Taupo4:23.2894:07.971027.50s
 11th622Brandon RANSFIELD Hawkes Bay4:12.0054:08.891128.42s
 12th712Simon BARRATT Wellington4:24.81104:11.141230.67s
 13th736Corey PENNEY Auckland4:31.59134:13.531333.06s
 14th774Tyler KIRK Cambridge4:42.52214:15.021434.55s
 15th616Desmond JONES Wellington4:30.90124:17.141536.67s
 16th730Bradley MACE Rotorua5:09.52314:24.591644.12s
 17th620Campbell MERCER Auckland4:45.71224:24.691744.22s
 18th752Klaus RIETER Dunedin4:33.35164:25.041844.57s
 19th615Thomas JENKINS Napier4:47.12254:25.481945.01s
 20th609Jeremy COMPTON Morrinsville4:38.86204:26.342045.87s
 21st611Sam GREEN Havelock North4:46.23234:26.852146.38s
 22nd724Brad SHEETY Palmerston North4:49.31264:28.202247.73s
 23rd764Russell GRANT-HOW Hastings4:32.58144:31.532351.06s
 24th741Daniel JOLLY Palmerston North4:58.99284:33.102452.63s
 25th761Jono FRANCIS Auckland5:02.41294:38.792558.32s
 26th612Michael GRIFFIN Napier5:09.06304:42.68261:02.21
 27th754Luke WHEELER Napier4:35.63184:46.40271:05.93
 28th728Jackson HINE Oakura4:57.34274:46.78281:06.31
 29th614Ryan HUNT New Plymouth6:27.27344:49.02291:08.55
 30th727Luke WESTON Hamilton4:46.31245:09.29301:28.82
 31st619Austin CHAMBERS Hastings5:23.45325:14.06311:33.59
 32nd757Jordan BUNYAN-KENNY Rotorua4:32.67155:27.74321:47.27
 33rd773Jason TODD Cambridge6:56.69355:43.51332:03.04
 34th765Anton MIDDENDORF Tauranga6:10.23335:44.09342:03.62
 625Rogan YOUNG Auckland4:37.0119DNS
 618Ryan JONES (yth) North SoreDNFDNS
 607Jarrod ANDERSON NapierDNSDNS
 617Riley JONES HamiltonDNSDNS
 734Charlie HILL AucklandDNSDNS
 735Sam CROFT ParaparaumuDNSDNS

U19 men  dialpad Finish spread

40 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st664Vaughan WOOLHOUSE 3:48.9713:39.041-
emoji_events2nd657Campbell ROBERTSON Auckland3:54.2333:42.8423.80s
emoji_events3rd650Daniel HEADS Bay Of Plenty4:02.9563:46.3737.33s
 4th635George BRANNIGAN 3:49.5523:46.9947.95s
 5th648Jamie LYALL Kapiti Coast4:10.61103:48.9159.87s
 6th637Bryn DICKERSON Porirua3:56.9743:49.78610.74s
 7th645Richard LEACOCK Wellington3:58.6453:51.71712.67s
 8th711Michael DODDS Wellington4:07.0873:53.03813.99s
 9th649Tom MATTHEWS Christchurch4:09.7293:54.04915.00s
 10th632Jonathan ANDREW Auckland4:15.45113:57.471018.43s
 11th660Dominic STULEN Rotorua5:54.52313:57.841118.80s
 12th658Chris SCOTT Levin4:27.58173:58.031218.99s
 13th663Ben TYAS Auckland4:08.1584:01.751322.71s
 14th652Nick MEAD Auckland4:15.93124:01.951422.91s
 15th715Liam MOYNIHAN Scotland4:54.92274:04.341525.30s
 16th646Ryan LEWIS Auckland4:17.62134:04.571625.53s
 17th737Daniel KAMP Hastings4:23.51144:07.111728.07s
 18th656Jared QUINN 4:46.17264:12.161833.12s
 19th634Tom BEATON Napier4:36.35234:14.601935.56s
 20th647Brandon LUMSDEN Lower Hutt4:29.91194:14.742035.70s
 21st661Scott TAYLOR Waikato4:26.45154:15.502136.46s
 22nd644Olly LE MAITRE Wellington4:28.95184:16.152237.11s
 23rd662James THOMAS Hamilton4:35.53214:16.782337.74s
 24th704Jacob BROWN Palmerston North4:37.55254:16.872437.83s
 25th641Lucas JACKSON Rotorua4:36.80244:16.962537.92s
 26th639Rhys DUNN Hamilton4:35.78224:17.122638.08s
 27th642Adin JOHNSON 4:35.19204:18.642739.60s
 28th654Tourley MUNRO Auckland4:26.96164:22.162843.12s
 29th725Jourdan LETHBRIDGE New Plymouth5:00.71284:24.022944.98s
 30th659Dayne SCOTT Wellington5:43.13295:18.99301:39.95
 762Elliot SMITH Auckland5:50.2030DNS
 655Tyler PERRIN Palmerston NorthDNFDNS
 633Sam BAKER AucklandDNSDNS
 636Jake DAVIS RotoruaDNSDNS
 638Jake DIKSTAAL AucklandDNSDNS
 640Paul HAMMER Palmerston NorthDNSDNS
 643Freddie KING ChristchurchDNSDNS
 653James MORPETH HastingsDNSDNS
 743Henry D'ARTH HastingsDNSDNS
 746Asher ELLERY DNSDNS

Senior men  dialpad Finish spread

43 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st716Des CURRY Rotorua3:44.5813:36.331-
emoji_events2nd751Byron SCOTT Auckland4:10.71123:42.9926.66s
emoji_events3rd682Evan THOMAS Levin4:00.9063:44.1437.81s
 4th680Antony SNODGRASS Hamilton3:56.1043:44.4448.11s
 5th776David BALDERSTONE Christchurch3:53.2923:45.9559.62s
 6th671Kurt LANCASTER Levin3:57.4353:47.01610.68s
 7th676Ben RODGERS (exp) Scotland4:02.0973:47.10710.77s
 8th675Steven PATTLE Rotorua3:54.1333:48.06811.73s
 9th674Scott MCGREGOR Bay Of Plenty4:02.7283:52.50916.17s
 10th749Jeff HUNTER Canada4:08.75113:53.061016.73s
 11th666James BARON Auckland5:26.35363:54.011117.68s
 12th769Jayden HARRIS Taupo5:26.12353:55.871219.54s
 13th684Tom WINWOOD Nelson4:19.73173:57.021320.69s
 14th678Thomas SINCLAIR Auckland4:13.25133:58.031421.70s
 15th738Andrew SHERRATT Waipukurau4:22.66193:59.381523.05s
 16th670Oliver KNIGHT Palmerston North4:03.68104:00.601624.27s
 17th723Kai CROW Auckland4:15.83144:00.641724.31s
 18th700Michael SCOTT Palmerston North4:18.43154:00.881824.55s
 19th710Craig MCGINNITY Lower Hutt4:19.72164:01.571925.24s
 20th665Jarrod BANG Levin4:21.27184:07.672031.34s
 21st667Cameron BISSET Cave4:25.09224:08.112131.78s
 22nd745Anthony GUNTER 4:27.03254:09.302232.97s
 23rd679Jonathan SKINNER Christchurch4:57.64304:12.742336.41s
 24th677David SIBLEY Old Windsor4:28.31264:14.332438.00s
 25th780Jason CONNOR 4:29.89274:15.452539.12s
 26th703Carl EDMONDSON Kawerau4:23.60204:15.692639.36s
 27th709Kevin WARNER Hamilton4:24.69214:19.252742.92s
 28th708Tim WARNER Hamilton4:42.48294:19.962843.63s
 29th729Henry HUNT Wanganui4:25.10234:24.182947.85s
 30th681Matt STULEN Rotorua5:34.97374:26.703050.37s
 31st706Shanan WHITLOCK Rotorua4:39.73284:27.823151.49s
 32nd668Luke DE JAGER Levin4:58.55314:29.603253.27s
 33rd753Shaun HODGES Hastings5:22.63334:41.38331:05.05
 34th742Jamie BISSELL Wellington4:58.70324:43.51341:07.18
 35th701Chris VANDERKOLK Palmerston North4:26.25244:48.40351:12.07
 36th683Greg TURNER Christchurch5:24.82344:58.34361:22.01
 37th763David FRANCIS Auckland6:24.53385:33.90371:57.57
 38th756Lester PERRY Hamilton4:02.7696:55.70383:19.37
 721Jacob CLARK Auckland7:05.6539DNS
 669Boyd GRINSTEAD BlenhiemDNSDNS
 672Mathew MCGOVERN HamiltionDNSDNS
 713Jason CONNOR CambridgeDNSDNS
 739Benjamin KAMP NapierDNSDNS

Hardtail men  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st699Mike SKINNER Auckland4:06.9814:16.881-
emoji_events2nd731Jerym SOAMES Hamilton4:43.1024:24.6527.77s
emoji_events3rd705Isaac KENNARD Wanganui5:34.5954:33.36316.48s
 4th760Ricky CLIFT Wellington5:14.7534:48.13431.25s
 5th695Tim ADAMS (sen) Nelson5:30.2944:54.73537.85s
 6th696Leo CALCASOLA Nelson5:58.0165:21.5461:04.66
 7th697Mitch THOMAS Cambridge6:29.8995:25.2771:08.39
 8th775Brad COUTTS Havelock North6:13.7985:31.9081:15.02
 9th698Regan BANG Wellington6:03.1378:02.0393:45.15

30-39 men  dialpad Finish spread

12 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st688Mike METZ Rotorua4:03.2713:44.861-
emoji_events2nd690Derek WINWOOD Nelson4:11.9124:03.23218.37s
emoji_events3rd755Christian MEULI Queenstown4:24.0134:06.30321.44s
 4th770Jarred TAYLOR 4:45.3444:10.09425.23s
 5th689Rob SMAIL Rotorua4:53.0864:10.92526.06s
 6th750Matthew VIRCAVS Auckland4:48.2854:28.35643.49s
 7th687Kevin ENGLISH Nelson5:06.1374:37.09752.23s
 8th747Mike GREEN Rotorua5:43.0595:01.4381:16.57
 9th707Glenn MILNE Taupo5:40.2085:39.6491:54.78
 702Brian TINDALL TaupoDNSDNS
 758Simon CHITTICK HamiltonDNSDNS
 759Stefan BENNETT RotoruaDNSDNS

40+ men  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st691Dave HAMILTON Rotorua4:13.9014:00.571-
emoji_events2nd693Luke SIMMONS Lower Hutt4:48.4524:31.25230.68s
emoji_events3rd692Graeme HUNT New Plymouth6:18.7334:55.67355.10s
 4th694Vince LANGFORD Porirua7:10.7646:23.7842:23.21

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st771Emmeline RAGOT France4:02.9513:57.101-
emoji_events2nd55Gabrielle MOLLOY Rotorua4:15.2724:04.4527.35s
emoji_events3rd52Harriet HARPER Blenheim4:27.9034:12.58315.48s
 4th772Rita LANGLEY Takaka5:08.3644:55.41458.31s
 779Amy LAIRD ChristchurchDNSDNS

Open women  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st630Madeline TAYLOR Napier5:02.5024:44.791-
emoji_events2nd631Sophie TYAS Auckland4:58.2414:51.7326.94s
emoji_events3rd627Sophie-Marie BETHELL Auckland5:53.1264:52.4337.64s
 4th732Veronique SANDLER Auckland5:17.5734:56.31411.52s
 5th686Alice KEVERN Rotorua5:17.9344:57.09512.30s
 6th626Sarah ATKIN Lower Hutt5:29.0955:06.07621.28s
 7th685Baylee JACKSON Rotorua6:46.6385:37.93753.14s
 8th628Kaytee CAMPBELL Ngaruawahia6:40.4875:59.9581:15.16
 9th629Chelsea MUNRO Auckland13:10.2699:55.4895:10.69
Ghost FR AMR
Ghost FR AMR
Chat with us