shopping_cart0Basketmenu

2009 NZ MTB NI Cup round 3 at Levin

view_listResults (191)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

The original results are available at http://www.bikenz.org.nz/Article.aspx?ID=4094

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

28 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st808Sam BLENKINSOP Wanganui3:05.1323:01.721-
emoji_events2nd11James DODDS Rotrua3:05.9833:02.6120.89s
emoji_events3rd18Eddie MASTERS New Plymouth3:11.7983:06.2334.51s
 4th717Hayden LEE Tauranga3:06.3743:08.3246.60s
 5th7Matthew SCOLES Alexandra3:13.43123:08.3656.64s
 6th21Aari BARRETT Havelock North3:12.96113:08.8467.12s
 7th3Wyn MASTERS New Plymouth3:11.2173:09.2677.54s
 8th9Kieran BENNETT Nelson6:23.70243:09.9888.26s
 9th22Scott BEDFORD New Plymouth3:08.8563:10.3798.65s
 10th24Gary FORREST Scotland3:07.8953:10.58108.86s
 11th4Daniel MEILINK Wellington3:14.82143:11.24119.52s
 12th23Ben CATHRO Scotland3:03.9813:13.521211.80s
 13th13Dan SIMS Auckland3:14.47133:13.541311.82s
 14th16Reuben MILLER Nelson3:12.4193:14.381412.66s
 15th6Hayden MCGREGOR 3:25.43213:14.521512.80s
 16th25Samuel REED Blenheim3:20.47203:15.041613.32s
 17th19Craig PATTLE Rotorua3:19.76193:15.531713.81s
 18th26James RENNIE Palmerston North3:17.03163:15.861814.14s
 19th29Brook MACDONALD Napier3:18.73183:16.561914.84s
 20th716Des CURRY Rotorua3:12.94103:19.092017.37s
 21st30Dan LYNCH Tekuiti3:26.84223:21.312119.59s
 22nd848Michael LANGFORD Porirua3:18.11173:26.462224.74s
 23rd15Michael DAVIS Auckland3:15.60156:32.50233:30.78
 10Daniel AITKEN Rotorua6:14.2623DNS
 714Joe BARNES (elt) ScotlandDNFDNS
 27Tom RODGERS (mas) ScotlandDNSDNS
 28Matthew WALKER KawerauDNSDNS
 777Mads WEIDEMANN DenmarkDNSDNS

U15 boys  dialpad Finish spread

18 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st604Leo SANDLER Auckland3:38.0413:34.851-
emoji_events2nd601Lawrence CAWTE Rotorua3:47.3033:41.0126.16s
emoji_events3rd778Jacques VOSLOO Rotorua3:44.6823:43.2538.40s
 4th766Connor HAMILTON Rotorua3:51.9643:51.54416.69s
 5th887Callum LYNSKEY Havelock North4:08.9963:55.66520.81s
 6th768Cam BARRETT Havelock North4:06.0753:59.67624.82s
 7th606Morgan TAYLOR Napier4:11.2374:06.47731.62s
 8th871Jack ARNOPP Paraparaumu4:44.89104:10.21835.36s
 9th852Michael FRANKS ChristchurchDNS4:14.92940.07s
 10th857Peter GARDNER Palmerston North4:18.8884:18.431043.58s
 11th877Dan LAWTON Tauranga18:47.03164:18.931144.08s
 12th873Marcus SLACK Palmerston North4:30.4994:36.73121:01.88
 13th889Michael MELLES Otaki4:46.14114:38.32131:03.47
 14th782Aled DUNN Rotorua4:53.89144:43.49141:08.64
 15th894Hugh CHESTERMAN Havelock North4:49.00124:52.60151:17.75
 16th853Tom BRIAN Auckland4:49.50134:52.97161:18.12
 605Kurt SUMMERFIELD AucklandDNSDNF
 867Sam EAGLE Lower Hutt5:09.6815DNS

U17 boys  dialpad Finish spread

42 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st767Jay BARRETT Havelock North3:17.0813:11.971-
emoji_events2nd795Louis HAMILTON Rotorua3:18.6833:13.7521.78s
emoji_events3rd849Ricky HAMILTON Blenheim3:20.5743:17.2435.27s
 4th801Daniel FRANKS Christchurch3:17.6323:22.07410.10s
 5th888Adam LYNSKEY Havelock North3:30.2683:22.41510.44s
 6th744Jake ROBINSON Rotorua3:28.3063:22.84610.87s
 7th712Simon BARRATT Wellington3:21.5153:23.34711.37s
 8th793Brandon RANSFIELD Hawkes Bay3:30.8593:27.18815.21s
 9th874Nick BYGATE Nelson3:36.24113:28.20916.23s
 10th720Daniel MATTHEWS Rotorua3:30.2573:29.831017.86s
 11th799Kirk FISHER Tauranga3:40.09153:31.451119.48s
 12th718Kurt MCDONALD Havelock North3:37.89133:32.261220.29s
 13th736Corey PENNEY Auckland3:45.90163:33.011321.04s
 14th624Thomas ROSE Rotorua3:38.18143:33.871421.90s
 15th774Tyler KIRK Cambridge3:36.41123:39.231527.26s
 16th741Daniel JOLLY Palmerston North3:46.20173:41.771629.80s
 17th861Rory SHEPHARD Auckland4:12.70293:46.061734.09s
 18th757Jordan BUNYAN-KENNY Rotorua4:15.34313:47.391835.42s
 19th865Bevan MODY Wellington4:04.86263:48.751936.78s
 20th784Austin CHAMBERS Hastings4:16.69323:50.692038.72s
 21st728Jackson HINE New Plymouth3:56.72223:51.472139.50s
 22nd607Jarrod ANDERSON Napier4:11.33273:56.612244.64s
 23rd610James COUTTS Hawkes Bay3:52.68203:58.992347.02s
 24th697Mitch THOMAS Cambridge4:12.69284:00.132448.16s
 25th798Campbell MERCER Auckland4:02.67254:00.582548.61s
 26th858Nathan SHEPPARD Wellington3:53.00214:02.032650.06s
 27th617Riley JONES Hamilton3:32.50104:02.392750.42s
 28th625Rogan YOUNG Auckland4:31.66364:03.472851.50s
 29th614Ryan HUNT New Plymouth4:19.62344:05.392953.42s
 30th850Blake NEIL 3:59.26234:05.443053.47s
 31st866Karl VAN DER PLAS Wellington3:59.72244:09.563157.59s
 32nd735Sam CROFT Wellington4:23.32354:23.75321:11.78
 33rd611Sam GREEN Havelock North3:48.59185:01.71331:49.74
 34th869Brendan FALVEY Lower Hutt5:27.70375:27.68342:15.71
 35th882Jordan LEIGHBRIDGE Taranaki3:50.15197:43.43354:31.46
 789Tyler CAPLAN Havelock North4:13.7030DNF
 872Matt REDMOND Palmerston North4:17.8233DNF
 727Luke WESTON HamiltonDNSDNS
 787Kotahi PARANIHI WellingtoDNSDNS
 880Desmond JONES WellingtonDNSDNS
 883James IRWIN WellingtonDNSDNS
 890David ROBBINS WellingtonDNSDNS

U19 men  dialpad Finish spread

46 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st645Richard LEACOCK Wellington3:08.7013:06.491-
emoji_events2nd800George BRANNIGAN Hawkes Bay3:14.5023:11.6225.13s
emoji_events3rd843Rupert CHAPMAN Christchurch3:18.3843:12.9836.49s
 4th637Bryn DICKERSON Porirua3:22.8783:15.6249.13s
 5th658Chris SCOTT Levin3:20.0853:18.17511.68s
 6th657Campbell ROBERTSON Auckland3:20.4963:18.27611.78s
 7th811Ethan HELLIWELL Nelson3:23.80103:18.52712.03s
 8th649Tom MATTHEWS Christchurch3:29.81173:19.41812.92s
 9th650Daniel HEADS Tauranga3:18.0633:21.13914.64s
 10th652Nick MEAD Auckland3:26.96143:21.201014.71s
 11th660Dominic STULEN Rotorua3:24.95113:21.281114.79s
 12th643Freddie KING Christchurch3:23.7593:21.501215.01s
 13th711Michael DODDS Wellington3:26.38133:23.951317.46s
 14th737Daniel KAMP Hastings3:36.12233:26.021419.53s
 15th876Tom HUMPHRIES Palmerston North3:28.26163:27.501521.01s
 16th715Liam MOYNIHAN Scotland3:32.95193:27.921621.43s
 17th875Josh MILLER Nelson3:25.81123:28.521722.03s
 18th844Cameron JOHNSON Alexandra3:33.38203:30.621824.13s
 19th636Jake DAVIS Rotorua3:30.84183:31.281924.79s
 20th646Ryan LEWIS Auckland3:36.66243:32.782026.29s
 21st647Brandon LUMSDEN Lower Hutt3:34.31223:33.572127.08s
 22nd663Ben TYAS Auckland3:28.23153:34.282227.79s
 23rd785Nicholas MCCONACHIE Christchurch3:21.7073:34.562328.07s
 24th655Tyler PERRIN Palmerston North3:34.22213:36.162429.67s
 25th845Keegan STEWART Rotorua3:37.42253:36.452529.96s
 26th634Tom BEATON Napier3:42.25283:37.202630.71s
 27th639Rhys DUNN Hamilton3:39.85273:39.472732.98s
 28th868Jamie EAGLE Lower Hutt4:01.74353:39.712833.22s
 29th847Henry D'ARTH Hastings3:43.12293:43.722937.23s
 30th891James ROBBINS Wellington3:49.74313:49.233042.74s
 31st860Nick TAYLOR (1) Christchurch3:56.52323:55.533149.04s
 32nd659Dayne SCOTT Wellington4:01.08343:59.383252.89s
 33rd870Jake DIKSTAAL Auckland3:57.79333:59.393352.90s
 34th653James MORPETH Hastings3:47.64304:01.063454.57s
 35th885Dylan BENNETT-SURTEES Nelson4:07.93364:05.633559.14s
 36th640Paul HAMMER Palmerston North4:34.44384:22.20361:15.71
 37th879James THURSTON Pohangia4:20.95374:37.21371:30.72
 641Lucas JACKSON Rotorua3:38.8126DNF
 633Sam BAKER AucklandDNSDNS
 642Adin JOHNSON WellingtonDNSDNS
 644Olly LE MAITRE WellingtonDNSDNS
 648Jamie LYALL Kapiti CoastDNSDNS
 656Jared QUINN WellingtonDNSDNS
 662James THOMAS HamiltonDNSDNS
 664Vaughan WOOLHOUSE DNSDNS
 746Asher ELLERY TaurangaDNSDNS

Senior men  dialpad Finish spread

22 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st671Kurt LANCASTER Levin3:12.1423:08.741-
emoji_events2nd682Evan THOMAS Levin3:11.8113:12.4523.71s
emoji_events3rd786James MCCONACHIE Christchurch3:16.3933:14.8736.13s
 4th670Oliver KNIGHT Palmerston North3:23.1673:17.0548.31s
 5th680Antony SNODGRASS Hamilton3:19.6953:21.83513.09s
 6th706Shanan WHITLOCK Wanganui3:25.8393:24.38615.64s
 7th701Chris VANDERKOLK Palmerston North3:42.33153:25.09716.35s
 8th859Jeremy JONES Wellington3:29.79113:25.36816.62s
 9th804Jayden HARRIS Taupo3:28.13103:26.41917.67s
 10th738Andrew SHERRATT Waipakeurau3:21.4263:29.921021.18s
 11th846Benjamin KAMP Hastings3:34.35123:30.101121.36s
 12th675Steven PATTLE Rotorua3:43.02163:32.371223.63s
 13th886Jason GUNN Wanganui3:37.04133:34.701325.96s
 14th851Boyd GRINSTEAD Blenheim3:39.59143:41.041432.30s
 15th749Jeff HUNTER Canada3:18.9744:15.17151:06.43
 665Jarrod BANG Levin3:25.068DNF
 893Jeremy ROTHERY New Plymouth4:10.6817DNS
 668Luke DE JAGER LevinDNSDNS
 676Ben RODGERS (exp) ScotlandDNSDNS
 677David SIBLEY Old WindsorDNSDNS
 700Michael SCOTT Palmerston NorthDNSDNS
 896Jono TONKIN Palmerston NorthDNSDNS

Hardtail men  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st892Tim ADAMS (sen) Nelson4:00.6113:53.831-
emoji_events2nd897Russell GRANT-HOW Hastings4:10.7234:01.0327.20s
emoji_events3rd696Leo CALCASOLA Nelson4:04.6924:06.04312.21s
 4th855Cameron KAY Timaru4:32.2364:07.27413.44s
 5th884Luke BRINDLE Wellington4:26.1454:32.81538.98s
 6th760Ricky CLIFT Wellington4:21.3745:31.0061:37.17
 7th878Matt LAWTON Tauranga6:30.9976:13.7572:19.92
 698Regan BANG WellingtonDNSDNS

30-39 men  dialpad Finish spread

10 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st690Derek WINWOOD Nelson3:18.7813:15.711-
emoji_events2nd854Ewan BARON Featherston3:36.5633:39.19223.48s
emoji_events3rd814David ENGLISH Queersville3:39.4643:39.30323.59s
 4th687Kevin ENGLISH Nelson3:51.8053:46.74431.03s
 5th862Zach PAULIN Christchurch4:06.3083:55.83540.12s
 6th803Cameron BISSET Cave3:32.9724:01.22645.51s
 7th863Jason NARAN Wellington3:53.6564:12.20756.49s
 8th895Rich SEATON Palmerston North4:30.01104:21.6081:05.89
 9th753Shaun HODGES Hastings4:19.5594:34.1191:18.40
 10th856Andrew WAA Porirua3:56.0274:34.66101:18.95

40+ men  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st691Dave HAMILTON Rotorua3:33.2413:29.121-
emoji_events2nd693Luke SIMMONS Lower Hutt3:48.8423:48.28219.16s
emoji_events3rd692Graeme HUNT New Plymouth4:11.0934:08.44339.32s
 4th840David ROSE Rotorua4:20.7644:17.98448.86s
 5th694Vince LANGFORD Wellington5:12.8855:16.6151:47.49

Sweeper men

1 competitor found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st999Luke DE JAGER Levin4:09.3314:02.441-

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st52Harriet HARPER Blenheim3:34.4113:34.511-
 772Rita LANGLEY Takaka4:31.522DNF
 55Gabrielle MOLLOY RotoruaDNSDNS

Open women  dialpad Finish spread

8 competitors found

PosBib Name Area Seed Race Diff
emoji_events1st630Madeline TAYLOR Napier4:06.0314:06.621-
emoji_events2nd631Sophie TYAS Auckland4:23.4334:13.0526.43s
emoji_events3rd627Sophie-Marie BETHELL Auckland4:28.0444:15.6939.07s
 4th732Veronique SANDLER Auckland4:19.4024:26.43419.81s
 5th628Kaytee CAMPBELL Ngaruawahia4:39.7564:36.16529.54s
 6th626Sarah ATKIN Lower Hutt4:36.3754:52.09645.47s
 7th788Baylee JACKSON Rotorua5:03.8874:58.66752.04s
 686Alice KEVERN RotoruaDNSDNS
Advertise here
Advertise here
Chat with us