shopping_cart0Basketmenu

New Zealand National Champs '07 at Fringed Hill, Nelson

view_listResults (208)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

The original results are available at http://www.bikenz.org.nz/Resource.aspx?ID=1716

Notice

info

Since this was a championship race, which let non-championship riders take part, the top Championship-eligible riders are highlighted like this.

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

28 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st3Kieran BENNETT NelsonIron Horse Bikes4:06.7834:02.161-
emoji_events2nd852Fabien PEDEMANAUD France4:06.9544:03.5021.34s
emoji_events3rd6Cam COLE HamiltonAnimal / Fox / NZRide4:16.1574:06.0133.85s
 4th1Nathan RANKIN LevinLevin MTB Club4:06.6924:07.7745.61s
 5th2Glenn HADEN Wanganui4:12.1754:08.0155.85s
 6th23Hayden LEE Tauranga4:17.67104:10.3468.18s
 7th4Des CURRY Rotorua6:29.98264:11.5879.42s
 8th7Wyn MASTERS New PlymouthSanta Cruz4:19.42124:11.6289.46s
 9th14Tom HOLLAND Rotorua4:19.12114:12.18910.02s
 10th9Sam BLENKINSOP Wanganui4:03.8214:13.001010.84s
 11th20Mike SKINNER Auckland4:20.20134:14.011111.85s
 12th28Michael DAVIS AucklandIron Horse Bikes4:32.73204:15.231213.07s
 13th25Hayden MCKAY Nelson4:16.6984:15.351313.19s
 14th742James DODDS Rotorua4:17.2094:17.241415.08s
 15th5Scott SHELDON Christchurch4:22.42144:18.911516.75s
 16th16Tim MACKERSY DunedinBike Fix4:30.20184:19.741617.58s
 17th31Joe BARNES (elt) Scotland4:54.80254:23.311721.15s
 18th21James BARON Auckland4:41.42244:25.011822.85s
 19th18Craig PATTLE Rotorua4:29.05174:25.331923.17s
 20th22Reon BOE LevinLevin MTB Club4:33.85214:26.492024.33s
 21st29Daniel AITKEN Wanaka4:35.25234:30.012127.85s
 22nd30Dan SIMS Auckland4:34.93224:31.422229.26s
 23rd27Joseph ALLEN ChristchurchThor Clothing4:23.63154:35.002332.84s
 24th26Jeffery BRYSON Canada4:32.45194:46.872444.71s
 10Byron SCOTT AucklandAnimal / Fox / NZRide4:15.096DNF
 799Gaetan REILHAN France4:26.8016DNF
 32Alex STOCK UkDNSDNS
 19Sean KENNEDY ChristchurchDNSDNS

U15 boys  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st809Reuben OLORENSHAW Nelson4:59.9524:50.161-
emoji_events2nd656Lachie WATSON Wanganui4:55.8514:51.3321.17s
emoji_events3rd651Zach BAKER Auckland5:19.3345:10.61320.45s
 4th653George DIVER Christchurch5:06.7035:11.86421.70s
 5th830Jackson CARTER-SMITH Christchurch6:02.8275:44.23554.07s
 6th903Cody REES Christchurch5:44.8165:53.7361:03.57
 7th921Rasmus TANDER Nelson6:24.8986:24.4971:34.33
 8th658Jake ROBINSON Rotorua6:26.7997:12.4482:22.28
 655Keegan LAWRENCE Wellington5:32.625DNF

U17 boys  dialpad Finish spread

45 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st278Vaughan WOOLHOUSE NapierIron Horse Bikes4:31.3124:17.781-
emoji_events2nd251Aari BARRETT Havelock North4:31.9034:23.9526.17s
emoji_events3rd261Ethan HELLIWELL Nelson4:30.4114:27.4639.68s
 4th269Josh MILLER Nelson4:36.9854:28.96411.18s
 5th264Richard LEACOCK WellingtonDunlop, Penny Farthings4:41.2974:31.95514.17s
 6th253Cameron BRUCE Rotorua4:35.4944:32.78615.00s
 7th277Michael VINK Christchurch7:08.83364:34.20716.42s
 8th250Sam BAKER AucklandIron Horse Bikes4:39.8464:36.68818.90s
 9th260James GILMOUR Christchurch4:46.1484:36.91919.13s
 10th268Nicholas MCCONACHIE Christchurch4:57.5494:50.461032.68s
 11th252Phillip BERRYMAN Christchurch5:09.58164:54.301136.52s
 12th849George BRANNIGAN Hastings5:08.37144:57.981240.20s
 13th266Tom MATTHEWS Christchurch5:03.62114:58.871341.09s
 14th254Johnny CASEY Rotorua5:06.49124:59.791442.01s
 15th272Adrian RETIEF Auckland5:00.04105:00.441542.66s
 16th743Brad WARREN Havelock North5:07.00135:01.061643.28s
 17th280Dominic STULEN Rotorua5:12.36195:02.951745.17s
 18th282Mitchell MCDIVITT Tauranga5:08.75155:02.991845.21s
 19th848Daniel PAHL Nelson5:14.65215:03.071945.29s
 20th267Lawrence MCBREEN-SMITH Christchurch5:11.35175:07.412049.63s
 21st281Steven PATTLE Rotorua5:37.15255:13.422155.64s
 22nd257Matthew CLOUSTON Waimauku5:26.98235:15.162257.38s
 23rd850Michael MCKEE Oamaru5:13.92205:23.64231:05.86
 24th259Nicholas FISHER Christchurch5:45.64295:24.94241:07.16
 25th923Ashley COOK Nelson5:46.24305:27.62251:09.84
 26th900Brandon RICHARDS Wellington5:38.89265:30.59261:12.81
 27th909Kieran HOWDEN Kaikoura5:28.24245:38.79271:21.01
 28th791Guy ALEXANDER Havelock North5:41.93285:41.40281:23.62
 29th845George PRATLEY Havelock North5:41.74275:48.28291:30.50
 30th258Bryn DICKERSON Porirua6:00.03325:48.30301:30.52
 31st792Patrick MCINNES Havelock North5:50.36315:49.67311:31.89
 32nd276Nick TAYLOR (1) Christchurch6:05.56335:50.54321:32.76
 33rd904Elliot KELLY Tauranga6:19.78345:51.07331:33.29
 34th890Max CARTER-SMITH Christchurch7:07.77356:26.80342:09.02
 35th255Cory CHAMMEN Levin7:25.123710:18.10356:00.32
 36th892Basil FARMER Wellington5:25.782217:46.573613:28.79
 760Campbell ROBERTSON Auckland5:12.2618DNF
 256Rupert CHAPMAN ChristchurchDNFDNS
 263Freddie KING ChristchurchDNSDNS
 262James HOGGAN ChristchurchDNSDNS
 265Brook MACDONALD NapierAnimal / Fox / NZRideDNSDNS
 271Nathan PETRIE ChristchurchDNSDNS
 273Sam SHAW RotoruaDNSDNS
 275Senn William STEEL Central OtagoDNSDNS
 922Dylan BENNETT-SURTEES NelsonDNSDNS

U19 men  dialpad Finish spread

41 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st312Matthew SCOLES AlexandraBike Fix4:13.4124:06.881-
emoji_events2nd308Joseph NATION ChristchurchThor Clothing4:24.7374:13.4926.61s
emoji_events3rd311David SCANDRETT Christchurch4:15.7134:13.8837.00s
 4th306Daniel MEILINK WellingtonDunlop, Penny Farthings4:23.4064:14.7347.85s
 5th294Peter COOPER BlenheimAnimal / Fox / NZRide4:11.7114:16.8459.96s
 6th863Josh BRYCELAND England4:19.6644:17.31610.43s
 7th307Reuben MILLER Nelson4:21.8954:17.98711.10s
 8th305Eddie MASTERS New Plymouth5:59.70294:19.41812.53s
 9th295Joel DANIELS Wanganui8:04.67334:20.61913.73s
 10th897Troy MURDOCH Oamaru4:34.22124:21.021014.14s
 11th304Michael LANGFORD Porirua4:27.5384:22.141115.26s
 12th291Scott BEDFORD Taranaki4:30.96114:24.251217.37s
 13th296Dave DU PLESSIS Nelson4:30.94104:26.831319.95s
 14th318Braedan TROMPETTER Dobson4:39.63134:29.601422.72s
 15th309Tom OSKAM Wanganui4:28.6194:32.251525.37s
 16th317Ian THURLOW Hastings4:45.97164:35.671628.79s
 17th314James SHIRLEY Scotland4:48.96174:44.961738.08s
 18th299Andrew HIGGINS Nelson4:43.21154:47.081840.20s
 19th313John SHEARER Christchurch16:22.77344:48.381941.50s
 20th895David BALDERSTONE Whakatane5:03.12204:58.642051.76s
 21st319Oliver KNIGHT Palmerston North5:01.34194:58.772151.89s
 22nd315Antony SNODGRASS Hamilton4:58.65184:58.852251.97s
 23rd822Matthew WALKER Kaweran4:40.48145:00.512353.63s
 24th300Matt HOLLOWAY Bay Of Plenty5:11.78215:02.292455.41s
 25th293Brock COOLEY WellingtonDNF5:05.242558.36s
 26th298Jayden HARRIS Taupo5:16.77235:07.33261:00.45
 27th914Orion DALEY-COERS Nelson5:18.59245:09.42271:02.54
 28th316Lars Vind THOMSEN Christchurch5:15.21225:17.18281:10.30
 29th290Warwick BARRATT Wellington5:25.27255:20.06291:13.18
 30th832Sam ROWLEY Tauranga6:08.37305:23.51301:16.63
 31st898Michael ARMSTRONG Christchurch5:30.55275:23.90311:17.02
 32nd918Fraser MCEWAN Nelson5:28.74265:29.78321:22.90
 33rd292Ricky CLIFT Wellington20:25.57355:40.43331:33.55
 34th894Vincent BATTEN Christchurch6:17.92316:06.12341:59.24
 35th899Connor HORGAN Lower Hutt5:40.51286:09.63352:02.75
 36th896Nic SULLIVAN Greymouth8:02.67327:59.91363:53.03
 915William MOYNIHAN South CanterburyDNFDNS
 297Paul GRAY RotoruaDNSDNS
 302Henry HUNT DannyvirkeDNSDNS
 303Reuben JOEL WellingtonDunlop, Penny FarthingsDNSDNS
 320Stefan GARDNER LevinDNSDNS

Senior men  dialpad Finish spread

41 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st347Hayden MCGREGOR Tauranga4:28.3324:19.891-
emoji_events2nd352Sam REED MarlboroughPeak Fuel4:30.0444:23.1523.26s
emoji_events3rd361James RENNIE Palmerston North4:29.7234:24.4134.52s
 4th759Leighton NEAL Blenheim4:26.8014:25.4145.52s
 5th343Kurt LANCASTER LevinLevin MTB Club4:32.1264:26.3156.42s
 6th360Zac WILLIAMS DunedinBike Fix4:30.5454:28.4968.60s
 7th341Brad INESON Christchurch4:40.45114:30.06710.17s
 8th778Sam TOWNSHEND Christchurch4:35.3674:31.73811.84s
 9th349Morgan MOORE Te Puke4:52.22164:33.60913.71s
 10th334Kai CROW Auckland4:39.4694:36.941017.05s
 11th333Jeff CRAIG Auckland4:41.81124:40.271120.38s
 12th738Caleb WARRENDER Wellington4:50.02154:40.471220.58s
 13th902Farryn GOODMAN Nelson4:47.08144:41.741321.85s
 14th364James HAMPTON Christchurch4:36.5284:42.701422.81s
 15th339Tysen HALEY Levin4:39.94104:43.651523.76s
 16th355Craig SCOTT Christchurch4:58.49194:44.831624.94s
 17th353Nathan RYDER Nelson4:57.27174:51.281731.39s
 18th348Peter MILLER Invercargill4:59.56204:53.251833.36s
 19th330Graeme ADRIAENS Christchurch5:05.50224:57.541937.65s
 20th358Jerym SOAMES Hamilton4:41.90134:58.162038.27s
 21st901Tim MACKENZIE Christchurch5:08.56235:03.812143.92s
 22nd336Luke DE JAGER Levin5:02.26215:10.312250.42s
 23rd877Andrew PECK Ashburton5:58.57315:18.142358.25s
 24th338Sam GOTHORP Wanaka5:16.70255:18.842458.95s
 25th917Jayden WELSH Nelson5:43.34275:29.87251:09.98
 26th332Gavin BARBER Lower Hutt5:47.75285:34.78261:14.89
 27th916René VAN WONDEREN Auckland5:48.87295:35.39271:15.50
 28th864Boyd GRINSTEAD Christchurch4:58.27185:45.36281:25.47
 29th766Simon SMITH England6:45.20326:53.41292:33.52
 335Nicholas DANIEL Christchurch5:10.8524DNF
 735Fraser EMPSON New Plymouth5:57.6930DNF
 912Christian VOIGT Rotorua6:59.2233DNF
 337Peter FUTTERUP Auckland5:19.0626DNS
 867Cam EMPSON New PlymouthDNSDNS
 913Rex SIMSON ChristchurchDNSDNS
 331Jarrod BANG WellingtonDNSDNS
 344Hadley MACKAY WyndhamBike FixDNSDNS
 350Jimmy POLLARD OtagoDNSDNS
 356Michael SCOTT Palmerston NorthDNSDNS
 359Mat WEIR ScotlandDNSDNS
 363Seb KEMP UkDNSDNS

Hardtail men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st381Hayden MORTIMER 5:08.9914:58.961-
emoji_events2nd380Cam JOHNSTON Alexandra6:01.8335:40.84241.88s
emoji_events3rd787Tim ADAMS (sen) Nelson5:52.9825:44.05345.09s
 4th920Lewis STIRLING Nelson6:04.7545:53.79454.83s
 5th905Ryan MCMAHON Nelson8:05.3575:53.93554.97s
 6th919Sam BANE Nelson6:28.1456:21.2261:22.26
 7th908Roy DE HAMEL Nelson6:30.6666:29.8971:30.93

30-39 men  dialpad Finish spread

11 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st376Campbell WILSON Lower Hutt4:50.3934:38.761-
emoji_events2nd375Arran TANDY Nelson4:42.8824:40.9422.18s
emoji_events3rd377Jarrad WINTER Nelson4:26.2114:41.8533.09s
 4th372Dale CRAGG Auckland4:58.9744:52.67413.91s
 5th373Aaron FERNANDEZ AucklandAnimal / Fox / NZRide5:04.1854:53.25514.49s
 6th906Dave SMITH Christchurch5:36.7075:11.19632.43s
 7th893Stephen FOOTE Wanaka5:25.6265:16.60737.84s
 8th391Sean COX Nelson5:39.1285:27.45848.69s
 9th374Kerry HALSE Auckland5:51.2295:49.4791:10.71
 10th910Bruce WHITE Christchurch9:47.90117:49.86103:11.10
 853Brian TINDALL Auckland6:09.1810DNS

40+ men  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st390Shane BAKER Auckland5:08.8615:02.011-
emoji_events2nd394David VIEGLAIS Wellington5:24.7135:06.1324.12s
emoji_events3rd393Mark STIRLING Nelson5:10.0025:11.4439.43s
 4th392Peter OSKAM Wanganui7:32.9848:03.5043:01.49
 395Eddie SPEARING WanakaDNSDNS

Sweeper men  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st997Jeffery BRYSON Canada4:41.301-
emoji_events2nd996Dan SIMS Auckland5:41.7121:00.41
 999James DODDS Rotorua4:32.631
 998Wyn MASTERS New Plymouth4:37.292

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

9 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st55Scarlett HAGEN Queenstown5:18.7144:50.201-
emoji_events2nd53Amy LAIRD ChristchurchIron Horse Bikes5:32.7455:19.28229.08s
emoji_events3rd57Olivia JOHNSTON ChristchurchThor Clothing5:13.9335:21.41331.21s
 4th61Harriet HARPER Christchurch5:08.3025:22.42432.22s
 5th51Jennifer MAKGILL AucklandSanta Cruz5:00.0915:23.08532.88s
 54Vanessa QUIN TaurangaDNFDNS
 52Lauren CAMPBELL QueenstownBike FixDNSDNS
 58Hannah LATTA WellingtonDunlop, Penny FarthingsDNSDNS
 60Misty LEE AucklandDNSDNS

U15 girls

1 competitor found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st600Charlotte CLOUSTON Waimauku8:03.3618:24.331-

U19 women  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st401Holly KERNOHAN-SMITH Christchurch6:06.3215:58.781-
emoji_events2nd402Shannan MILLER Invercargill9:31.2729:44.8023:46.02
emoji_events3rd400Katherine JONES Nelson10:34.21311:40.6235:41.84

Senior women  dialpad Finish spread

4 competitors found

PosBib Name Area Sponsors Seed Race Diff
emoji_events1st407Keli FINCH Nelson6:14.8835:51.371-
emoji_events2nd408Amanda PEARCE Nelson6:01.4516:03.94212.57s
emoji_events3rd409Hayley ROBERTSON Upper Hutt6:12.0426:16.89325.52s
 4th911Dawn DALEY-COERS Nelson6:45.4846:29.52438.15s
Niner RIM 9 RDO
Niner RIM 9 RDO
Chat with us