shopping_cart0Basketmenu

New Zealand National Champs '08 at Long Gully, Wellington

view_listResults (224)photo_libraryPhotos (0)movieVideos (0)dialpadFinish spread

The original results are available at http://www.bikenz.org.nz/Resource.aspx?ID=1778

Notice

info

Since this was a championship race, which let non-championship riders take part, the top Championship-eligible riders are highlighted like this.

Results format By category

Gender Both

Elite men  dialpad Finish spread

28 competitors found

PosBib Name Area Race Diff
emoji_events1st5Glenn HADEN Wanganui2:37.701-
emoji_events2nd3Cam COLE Christchurch2:39.9622.26s
emoji_events3rd8Wyn MASTERS New Plymouth2:40.9233.22s
 4th26Daniel MEILINK Wellington2:42.0444.34s
 5th11Mike SKINNER Auckland2:42.6154.91s
 6th25Hayden MCGREGOR Tauranga2:43.1365.43s
 7th30Matthew SCOLES Alexandra2:43.8376.13s
 8th4Nathan RANKIN Levin2:45.5287.82s
 9th1Kieran BENNETT Nelson2:46.4398.73s
 10th19Daniel AITKEN Wanaka2:46.66108.96s
 11th35James DODDS Rotorua2:47.26119.56s
 12th37Michael LANGFORD Porirua2:47.721210.02s
 13th32Dan SIMS Christchurch2:47.981310.28s
 14th33Kurt LANCASTER Levin2:48.381410.68s
 15th12Michael DAVIS Auckland2:48.541510.84s
 16th27Reuben MILLER Nelson2:48.851611.15s
 17th23Samuel REED Marlborough2:49.101711.40s
 18th31Eddie MASTERS New Plymouth2:50.311812.61s
 19th17Craig PATTLE Rotorua2:50.391912.69s
 20th39Scott SPENCE Canada2:52.112014.41s
 21st22Joel DANIELS Wanganui2:52.242114.54s
 22nd29James RENNIE Palmerston North2:54.082216.38s
 23rd24Nathan HOCH Usa2:55.142317.44s
 24th34Berend BOER Australia2:55.832418.13s
 25th40Chris KILMURRAY Ireland3:01.052523.35s
 26th13Hayden MCKAY Nelson3:01.582623.88s
 27th21Joseph ALLEN Christchurch3:10.572732.87s
 28Tom OSKAM WanganuiDNS

U15 boys  dialpad Finish spread

15 competitors found

PosBib Name Area Race Diff
emoji_events1st572Louis HAMILTON Rotorua2:56.031-
emoji_events2nd505Harry MCDONALD Wellington3:03.5327.50s
emoji_events3rd553Jay BARRETT Hawkes Bay3:03.9337.90s
 4th300Zach BAKER Auckland3:11.99415.96s
 5th525Louis DONNITHORNE Christchurch3:15.79519.76s
 6th570Jacques VOSLOO Rotorua3:20.68624.65s
 7th569Jake ROBINSON Rotorua3:22.07726.04s
 8th535Kurt SUMMERFIELD Auckland3:23.28827.25s
 9th578Thomas ROSE Rotorua3:34.12938.09s
 10th457Zach ROWE Papakowhai3:39.051043.02s
 11th301Leo SANDLER Auckland3:44.501148.47s
 12th571Dan LAWTON Tauranga4:41.51121:45.48
 13th500Sam EAGLE Wellington4:51.95131:55.92
 14th456Daniel LAULU Papakowhai5:04.80142:08.77
 15th520Brendan FALVEY Wellington7:31.09154:35.06

U17 boys  dialpad Finish spread

44 competitors found

PosBib Name Area Race Diff
emoji_events1st322Vaughan WOOLHOUSE Napier2:44.341-
emoji_events2nd304Sam BAKER Auckland2:48.9624.62s
emoji_events3rd310Rupert CHAPMAN Christchurch2:51.4837.14s
 4th307George BRANNIGAN Hastings2:51.7947.45s
 5th564Lachie WATSON Wanganui2:54.1559.81s
 6th311James HOGGAN Christchurch2:58.29613.95s
 7th504Michael DODDS Wellington2:59.29714.95s
 8th526Jimmy WILSON Christchurch2:59.83815.49s
 9th531Simon BARRATT Wellington3:00.25915.91s
 10th552Ricky HAMILTON Blenheim3:01.831017.49s
 11th518Kipp NICHOLSON Christchurch3:03.921119.58s
 12th315Nathan PETRIE Christchurch3:05.501221.16s
 13th313Reuben OLORENSHAW Nelson3:06.591322.25s
 14th320Matt SILCOCK Lower Hutt3:08.231423.89s
 15th309Johnny CASEY Rotorua3:09.121524.78s
 16th510Brandon RANSFIELD Havelock North3:11.061626.72s
 17th546Jared QUINN Upper Hutt3:12.621728.28s
 18th550Mitchell TOWNSEND Wanganui3:13.161828.82s
 19th305Dylan BENNETT-SURTEES Nelson3:13.441929.10s
 20th547Brandon RICHARDS 3:13.822029.48s
 21st316Cody REES Christchurch3:15.192130.85s
 22nd308Jackson CARTER-SMITH Christchurch3:15.472231.13s
 23rd314Corey PENNEY Auckland3:15.712331.37s
 24th541Nathan SHEPPARD Wellington3:16.332431.99s
 25th321Nick TAYLOR (1) Christchurch3:16.422532.08s
 26th544Jacob BROWN Palmerston North3:20.762636.42s
 27th588Anzac RILEY Hawkes Bay3:21.132736.79s
 28th542Shaye FREEMAN Wellington3:21.212836.87s
 29th595Desmond JONES Wellington3:22.502938.16s
 30th568Rogan YOUNG Auckland3:24.773040.43s
 31st523Geraint BREESE Wellington3:29.633145.29s
 32nd596Brandon LUMSDEN Lower Hutt3:31.053246.71s
 33rd318David ROBBINS Wellington3:31.273346.93s
 34th317James ROBBINS Wellington3:35.843451.50s
 35th461Seb CHAPMAN Levin3:38.483554.14s
 36th587Jimmy ELLIS-JONES Hawkes Bay3:40.243655.90s
 37th507Dayne SCOTT Wellington3:40.433756.09s
 38th589Sam CROFT Kapiti3:43.463859.12s
 39th306Tom BRADSHAW Wellington3:56.93391:12.59
 40th554Max OLSON Wellington4:02.46401:18.12
 41st462Maih STRATFORD Papakowhai5:02.24412:17.90
 312Lawrence MCBREEN-SMITH ChristchurchDNF
 548Reece TOWNSEND WanganuiDNF
 319Jed ROONEY OamaruDNS

U19 men  dialpad Finish spread

53 competitors found

PosBib Name Area Race Diff
emoji_events1st556Richard LEACOCK Wellington2:42.771-
emoji_events2nd538Aari BARRETT Hawkes Bay2:44.4421.67s
emoji_events3rd562Matthew WALKER Kawerau2:44.8932.12s
 4th341Brook MACDONALD Hawkes Bay2:50.9048.13s
 5th328Peter COOPER Blenheim2:51.6458.87s
 6th333Daniel HEADS Tauranga2:52.7269.95s
 7th332Jayden HARRIS Taupo2:55.47712.70s
 8th574Cameron BRUCE Auckland2:55.49812.72s
 9th345Josh MILLER Nelson2:57.40914.63s
 10th349Campbell ROBERTSON Auckland2:59.631016.86s
 11th331James GILMOUR Christchurch2:59.711116.94s
 12th352Evan THOMAS Levin3:00.171217.40s
 13th348James PROUSE Levin3:00.591317.82s
 14th537Jamie LYALL Kapati Coast3:00.931418.16s
 15th558Dominic STULEN Rotorua3:01.141518.37s
 16th343Tom MATTHEWS Christchurch3:01.621618.85s
 17th575Steven PATTLE Rotorua3:02.451719.68s
 18th329Bryn DICKERSON Wellington3:03.181820.41s
 19th344Nick MEAD Auckland3:04.111921.34s
 20th503Daniel KAMP Napier3:04.932022.16s
 21st561Tom HUMPHRIES Wanganui3:05.002122.23s
 22nd543Stefan GARDNER Levin3:06.232223.46s
 23rd330Kane ELLIOT Wellington3:07.162324.39s
 24th515Henry HUNT Danniverk3:11.312428.54s
 25th563Connor HORGAN Wellington3:11.382528.61s
 26th517Ricky CLIFT Wellington3:14.082631.31s
 27th524James HUNTER Tauranga3:16.002733.23s
 28th347Tyler PERRIN Palmerston North3:16.332833.56s
 29th340Adrian LOO Invercargill3:16.682933.91s
 30th581Shea BARNES Gisborne3:16.903034.13s
 31st512Conor WILLERS Wellington3:17.253134.48s
 32nd346Tourley MUNRO Auckland3:19.503236.73s
 33rd325Phillip BERRYMAN Christchurch3:19.663336.89s
 34th529Matthew COBURN Wellington3:20.413437.64s
 35th527Ben TYAS Auckland3:21.383538.61s
 36th326Max CARTER-SMITH Christchurch3:22.333639.56s
 37th350Sam SHILLSON Wellington3:22.993740.22s
 38th339Cameron JOHNSON Alexandra3:23.183840.41s
 39th586Henry ROBERTS Lower Hutt3:24.963942.19s
 40th336Ben HOBBS Levin3:27.024044.25s
 41st600Bruno DAX Gisborne3:31.464148.69s
 42nd585James CHARLESWORTH Wellington3:31.504248.73s
 43rd511Callum DUNN Wellington3:33.344350.57s
 44th334Alexander HEFFIELD Wellington3:38.914456.14s
 45th338Adin JOHNSON Kapiti Coast3:53.02451:10.25
 46th514Tom IVES Wellington4:52.90462:10.13
 351Senn William STEEL DNF
 327Brock COOLEY WellingtonDNS
 335Ethan HELLIWELL DNS
 337Reuben JOEL WellingtonDNS
 342Conor MACFARLANE DNS
 501Jamie EAGLE WellingtonDNS
 516Hamish MACDONALD WellingtonDNS

Senior men  dialpad Finish spread

39 competitors found

PosBib Name Area Race Diff
emoji_events1st536Scott BEDFORD Taranaki2:48.741-
emoji_events2nd557Joseph NATION Christchurch2:50.4221.68s
emoji_events3rd576Jimmy POLLARD Alexandra2:50.4531.71s
 4th463Hadley BOYCE Wellington2:50.8042.06s
 5th528Jeff CRAIG 2:52.9154.17s
 6th365Nathan SHARRATT Christchurch2:54.3265.58s
 7th597Thomas SINCLAIR Wellsford2:54.3875.64s
 8th559Jayden CARRICK Wanganui2:55.7887.04s
 9th366Antony SNODGRASS Hamilton3:00.76912.02s
 10th354Jarrod BANG Wellington3:02.061013.32s
 11th364Michael SCOTT Palmerston North3:02.631113.89s
 12th539Farryn GOODMAN Christchurch3:03.181214.44s
 13th560Travis BILTON Canada3:04.211315.47s
 14th358Dave DU PLESSIS Nelson3:04.351415.61s
 15th566Kai CROW Auckland3:05.061516.32s
 16th565Clément JENTE France3:07.191618.45s
 17th356Andrew CLELAND Palmerston North3:07.261718.52s
 18th555Brice LAFFIN Australia3:07.591818.85s
 19th522Luke MCCARTHY Napier3:08.101919.36s
 20th545Jeremy JONES Wellington3:08.672019.93s
 21st355Gavin BARBER Lower Hutt3:09.042120.30s
 22nd509Benjamin STEPHENS Wellington3:09.202220.46s
 23rd551Robin SCHMID Wellington3:09.452320.71s
 24th363Nathan RYDER Nelson3:11.902423.16s
 25th530Tom WINWOOD Nelson3:12.802524.06s
 26th357Luke DE JAGER Levin3:15.092626.35s
 27th361Oliver KNIGHT Palmerston North3:16.852728.11s
 28th598Quinton FELDBERG Lower Hutt3:19.092830.35s
 29th549Greg TURNER Christchurch3:19.342930.60s
 30th591Zach PAULIN Christchurch3:32.153043.41s
 31st513Robert CHAPPELL Palmerston North3:43.423154.68s
 32nd460Joe COLLINS Masterton3:58.81321:10.07
 33rd506Juan Martin CARRIDO VELEZ Colombia4:19.08331:30.34
 34th360Matthew HEATH Johnsonville10:53.03348:04.29
 359James HAMPTON ChristchurchDNS
 502Benjamin KAMP WellingtonDNS
 532Brett COSTELLO WellingtonDNS
 577Boyd GRINSTEAD BlenheimDNS
 580Rufus WENLOCK ChristchurchDNS

Hardtail men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Area Race Diff
emoji_events1st382James PRITCHARD Nelson3:08.821-
emoji_events2nd381Nick BYGATE Nelson3:21.53212.71s
emoji_events3rd594Basil FARMER Wellington3:26.79317.97s
 4th464Johnny LOVELL 3:27.12418.30s
 5th579Brad GROGAN Gisborne3:35.64526.82s
 6th380Tim ADAMS (sen) Nelson3:46.14637.32s
 7th508Jacob PURSER Upper Hutt14:10.91711:02.09

30-39 men  dialpad Finish spread

14 competitors found

PosBib Name Area Race Diff
emoji_events1st573Dave HAMILTON Rotorua2:53.201-
emoji_events2nd372Hamish KAY Wellington2:53.5520.35s
emoji_events3rd533Derek WINWOOD Nelson2:58.1334.93s
 4th521Andrew MARTIN Wellington3:01.9448.74s
 5th583Ewan BARON Featherston3:11.13517.93s
 6th373Matthew VIRCAVS Auckland3:13.21620.01s
 7th593Stephen HUMPHRIES (mas) Wellington3:14.86721.66s
 8th590Jason NARAN Wellington3:16.25823.05s
 9th519Kevin KENNEDY Ireland3:16.66923.46s
 10th374Andrew WAA Porirua3:19.751026.55s
 11th459Stu FISHER Stokes Valley3:20.761127.56s
 12th599David CASSON Stokes Valley3:35.661242.46s
 371Sean COX NelsonDNS
 375Campbell WILSON Lower HuttDNS

40-49 men  dialpad Finish spread

7 competitors found

PosBib Name Area Race Diff
emoji_events1st378Luke SIMMONS Lower Hutt3:01.591-
emoji_events2nd376Craig MADSEN Tauranga3:19.51217.92s
emoji_events3rd567Eric PHIPPS Wellington3:29.93328.34s
 4th584David ROSE Rotorua3:33.50431.91s
 5th592Lloyd MOUTTER Wellington3:51.19549.60s
 6th458David CARLYON Wellington4:45.7861:44.19
 377Mark SIMMONS DNS

50+ men  dialpad Finish spread

2 competitors found

PosBib Name Area Race Diff
emoji_events1st582Vince LANGFORD Wellington5:02.481-
 379Peter OSKAM WanganuiDNS

 

 

Elite women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Race Diff
emoji_events1st60Sheryl MACLEOD Dunedin3:04.731-
emoji_events2nd54Harriet HARPER Blenheim3:10.0425.31s
emoji_events3rd51Scarlett HAGEN Queenstown3:11.4336.70s
 4th61Helene FRUHWIRTH Austria3:12.1647.43s
 5th52Amy LAIRD Christchurch3:12.3257.59s

U15 girls

1 competitor found

PosBib Name Area Race Diff
emoji_events1st303Chelsea MUNRO Auckland5:38.511-

U17 girls  dialpad Finish spread

3 competitors found

PosBib Name Area Race Diff
emoji_events1st323Charlotte CLOUSTON Auckland3:41.361-
emoji_events2nd540Sophie-Marie BETHELL Auckland4:05.50224.14s
emoji_events3rd324Veronique SANDLER Auckland4:08.37327.01s

U19 women

1 competitor found

PosBib Name Area Race Diff
emoji_events1st353Katherine JONES Blenheim6:04.311-

Senior women  dialpad Finish spread

5 competitors found

PosBib Name Area Race Diff
emoji_events1st534Dawn DALEY-COERS Nelson3:40.861-
emoji_events2nd368Rita LANGLEY Wellington3:42.0421.18s
emoji_events3rd370Amanda PEARCE Nelson3:57.26316.40s
 367Dawn DALEY-COERS NelsonDNS
 369Shannan MILLER InvercargillDNS
Advertise here
Advertise here
Chat with us