The official results can be found here.
Male: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 5 | Glenn HADEN | Wanganui | 2:37.701 | - | ||
2nd | 3 | Cam COLE | Christchurch | 2:39.962 | 2.26s | ||
3rd | 8 | Wyn MASTERS | New Plymouth | 2:40.923 | 3.22s | ||
4th | 26 | Daniel MEILINK | Wellington | 2:42.044 | 4.34s | ||
5th | 11 | Mike SKINNER | Auckland | 2:42.615 | 4.91s | ||
6th | 25 | Hayden MCGREGOR | Tauranga | 2:43.136 | 5.43s | ||
7th | 30 | Matt SCOLES | Alexandra | 2:43.837 | 6.13s | ||
8th | 4 | Nathan RANKIN | Levin | 2:45.528 | 7.82s | ||
9th | 1 | Kieran BENNETT | Nelson | 2:46.439 | 8.73s | ||
10th | 19 | Daniel AITKEN | Wanaka | 2:46.6610 | 8.96s | ||
11th | 35 | James DODDS | Rotorua | 2:47.2611 | 9.56s | ||
12th | 37 | Michael LANGFORD | Porirua | 2:47.7212 | 10.02s | ||
13th | 32 | Dan SIMS | Christchurch | 2:47.9813 | 10.28s | ||
14th | 33 | Kurt LANCASTER | Levin | 2:48.3814 | 10.68s | ||
15th | 12 | Michael DAVIS | Auckland | 2:48.5415 | 10.84s | ||
16th | 27 | Reuben MILLER | Nelson | 2:48.8516 | 11.15s | ||
17th | 23 | Sam REED | Marlborough | 2:49.1017 | 11.40s | ||
18th | 31 | Ed MASTERS | New Plymouth | 2:50.3118 | 12.61s | ||
19th | 17 | Craig PATTLE | Rotorua | 2:50.3919 | 12.69s | ||
20th | 39 | Scott SPENCE | Canada | 2:52.1120 | 14.41s | ||
21st | 22 | Joel DANIELS | Wanganui | 2:52.2421 | 14.54s | ||
22nd | 29 | James RENNIE | Palmerston North | 2:54.0822 | 16.38s | ||
23rd | 24 | Nathan HOCH | Usa | 2:55.1423 | 17.44s | ||
24th | 34 | Berend BOER | Australia | 2:55.8324 | 18.13s | ||
25th | 40 | Chris KILMURRAY | Ireland | 3:01.0525 | 23.35s | ||
26th | 13 | Hayden MCKAY | Nelson | 3:01.5826 | 23.88s | ||
27th | 21 | Joseph ALLEN | Christchurch | 3:10.5727 | 32.87s | ||
28 | Tom OSKAM | Wanganui | DNS |
Male: Senior Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 536 | Scott BEDFORD | Taranaki | 2:48.741 | - | ||
2nd | 557 | Joseph NATION | Christchurch | 2:50.422 | 1.68s | ||
3rd | 576 | Jimmy POLLARD | Alexandra | 2:50.453 | 1.71s | ||
4th | 463 | Hadley BOYCE | Wellington | 2:50.804 | 2.06s | ||
5th | 528 | Jeff CRAIG | 2:52.915 | 4.17s | |||
6th | 365 | Nathan SHARRATT | Christchurch | 2:54.326 | 5.58s | ||
7th | 597 | Tom SINCLAIR | Wellsford | 2:54.387 | 5.64s | ||
8th | 559 | Jayden CARRICK | Wanganui | 2:55.788 | 7.04s | ||
9th | 366 | Antony SNODGRASS | Hamilton | 3:00.769 | 12.02s | ||
10th | 354 | Jarrod BANG | Wellington | 3:02.0610 | 13.32s | ||
11th | 364 | Michael SCOTT | Palmerston North | 3:02.6311 | 13.89s | ||
12th | 539 | Farryn GOODMAN | Christchurch | 3:03.1812 | 14.44s | ||
13th | 560 | Travis BILTON | Canada | 3:04.2113 | 15.47s | ||
14th | 358 | Dave DU PLESSIS | Nelson | 3:04.3514 | 15.61s | ||
15th | 566 | Kai CROW | Auckland | 3:05.0615 | 16.32s | ||
16th | 565 | Clément JENTE | France | 3:07.1916 | 18.45s | ||
17th | 356 | Andrew CLELAND | Palmerston North | 3:07.2617 | 18.52s | ||
18th | 555 | Brice LAFFIN | Australia | 3:07.5918 | 18.85s | ||
19th | 522 | Luke MCCARTHY | Napier | 3:08.1019 | 19.36s | ||
20th | 545 | Jeremy JONES | Wellington | 3:08.6720 | 19.93s | ||
21st | 355 | Gavin BARBER | Lower Hutt | 3:09.0421 | 20.30s | ||
22nd | 509 | Benjamin STEPHENS | Wellington | 3:09.2022 | 20.46s | ||
23rd | 551 | Robin SCHMID | Wellington | 3:09.4523 | 20.71s | ||
24th | 363 | Nathan RYDER | Nelson | 3:11.9024 | 23.16s | ||
25th | 530 | Tom WINWOOD | Nelson | 3:12.8025 | 24.06s | ||
26th | 357 | Luke DE JAGER | Levin | 3:15.0926 | 26.35s | ||
27th | 361 | Oliver KNIGHT | Palmerston North | 3:16.8527 | 28.11s | ||
28th | 598 | Quinton FELDBERG | Lower Hutt | 3:19.0928 | 30.35s | ||
29th | 549 | Greg TURNER | Christchurch | 3:19.3429 | 30.60s | ||
30th | 591 | Zach PAULIN | Christchurch | 3:32.1530 | 43.41s | ||
31st | 513 | Robert CHAPPELL | Palmerston North | 3:43.4231 | 54.68s | ||
32nd | 460 | Joe COLLINS | Masterton | 3:58.8132 | 1:10.07 | ||
33rd | 506 | Juan Martin CARRIDO VELEZ | Colombia | 4:19.0833 | 1:30.34 | ||
34th | 360 | Matthew HEATH | Johnsonville | 10:53.0334 | 8:04.29 | ||
532 | Brett COSTELLO | Wellington | DNS | ||||
577 | Boyd GRINSTEAD | Blenheim | DNS | ||||
359 | James HAMPTON | Christchurch | DNS | ||||
502 | Benjamin KAMP | Wellington | DNS | ||||
580 | Rufus WENLOCK | Christchurch | DNS |
Male: Hardtail Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 382 | James PRITCHARD | Nelson | 3:08.821 | - | ||
2nd | 381 | Nick BYGATE | Nelson | 3:21.532 | 12.71s | ||
3rd | 594 | Basil FARMER | Wellington | 3:26.793 | 17.97s | ||
4th | 464 | Johnny LOVELL | 3:27.124 | 18.30s | |||
5th | 579 | Brad GROGAN | Gisborne | 3:35.645 | 26.82s | ||
6th | 380 | Tim ADAMS (sen) | Nelson | 3:46.146 | 37.32s | ||
7th | 508 | Jacob PURSER | Upper Hutt | 14:10.917 | 11:02.09 |
Male: U15 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 572 | Louis HAMILTON | Rotorua | 2:56.031 | - | ||
2nd | 505 | Harry MCDONALD | Wellington | 3:03.532 | 7.50s | ||
3rd | 553 | Jay BARRETT | Hawkes Bay | 3:03.933 | 7.90s | ||
4th | 300 | Zach BAKER | Auckland | 3:11.994 | 15.96s | ||
5th | 525 | Louis DONNITHORNE | Christchurch | 3:15.795 | 19.76s | ||
6th | 570 | Jacques VOSLOO | Rotorua | 3:20.686 | 24.65s | ||
7th | 569 | Jake ROBINSON | Rotorua | 3:22.077 | 26.04s | ||
8th | 535 | Kurt SUMMERFIELD | Auckland | 3:23.288 | 27.25s | ||
9th | 578 | Thomas ROSE | Rotorua | 3:34.129 | 38.09s | ||
10th | 457 | Zach ROWE | Papakowhai | 3:39.0510 | 43.02s | ||
11th | 301 | Leo SANDLER | Auckland | 3:44.5011 | 48.47s | ||
12th | 571 | Dan LAWTON | Tauranga | 4:41.5112 | 1:45.48 | ||
13th | 500 | Sam EAGLE | Wellington | 4:51.9513 | 1:55.92 | ||
14th | 456 | Daniel LAULU | Papakowhai | 5:04.8014 | 2:08.77 | ||
15th | 520 | Brendan FALVEY | Wellington | 7:31.0915 | 4:35.06 |
Male: U17 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 322 | Vaughan WOOLHOUSE | Napier | 2:44.341 | - | ||
2nd | 304 | Sam BAKER | Auckland | 2:48.962 | 4.62s | ||
3rd | 310 | Rupert CHAPMAN | Christchurch | 2:51.483 | 7.14s | ||
4th | 307 | George BRANNIGAN | Hastings | 2:51.794 | 7.45s | ||
5th | 564 | Lachie WATSON | Wanganui | 2:54.155 | 9.81s | ||
6th | 311 | James HOGGAN | Christchurch | 2:58.296 | 13.95s | ||
7th | 504 | Michael DODDS | Wellington | 2:59.297 | 14.95s | ||
8th | 526 | Jimmy WILSON | Christchurch | 2:59.838 | 15.49s | ||
9th | 531 | Simon BARRATT | Wellington | 3:00.259 | 15.91s | ||
10th | 552 | Ricky HAMILTON | Blenheim | 3:01.8310 | 17.49s | ||
11th | 518 | Kipp NICHOLSON | Christchurch | 3:03.9211 | 19.58s | ||
12th | 315 | Nathan PETRIE | Christchurch | 3:05.5012 | 21.16s | ||
13th | 313 | Reuben OLORENSHAW | Nelson | 3:06.5913 | 22.25s | ||
14th | 320 | Matt SILCOCK | Lower Hutt | 3:08.2314 | 23.89s | ||
15th | 309 | Johnny CASEY | Rotorua | 3:09.1215 | 24.78s | ||
16th | 510 | Brandon RANSFIELD | Havelock North | 3:11.0616 | 26.72s | ||
17th | 546 | Jared QUINN | Upper Hutt | 3:12.6217 | 28.28s | ||
18th | 550 | Mitchell TOWNSEND | Wanganui | 3:13.1618 | 28.82s | ||
19th | 305 | Dylan BENNETT-SURTEES | Nelson | 3:13.4419 | 29.10s | ||
20th | 547 | Brandon RICHARDS | 3:13.8220 | 29.48s | |||
21st | 316 | Cody REES | Christchurch | 3:15.1921 | 30.85s | ||
22nd | 308 | Jackson CARTER-SMITH | Christchurch | 3:15.4722 | 31.13s | ||
23rd | 314 | Corey PENNEY | Auckland | 3:15.7123 | 31.37s | ||
24th | 541 | Nathan SHEPPARD | Wellington | 3:16.3324 | 31.99s | ||
25th | 321 | Nick TAYLOR (1) | Christchurch | 3:16.4225 | 32.08s | ||
26th | 544 | Jacob BROWN | Palmerston North | 3:20.7626 | 36.42s | ||
27th | 588 | Anzac RILEY | Hawkes Bay | 3:21.1327 | 36.79s | ||
28th | 542 | Shaye FREEMAN | Wellington | 3:21.2128 | 36.87s | ||
29th | 595 | Desmond JONES | Wellington | 3:22.5029 | 38.16s | ||
30th | 568 | Rogan YOUNG | Auckland | 3:24.7730 | 40.43s | ||
31st | 523 | Geraint BREESE | Wellington | 3:29.6331 | 45.29s | ||
32nd | 596 | Brandon LUMSDEN | Lower Hutt | 3:31.0532 | 46.71s | ||
33rd | 318 | David ROBBINS | Wellington | 3:31.2733 | 46.93s | ||
34th | 317 | James ROBBINS | Wellington | 3:35.8434 | 51.50s | ||
35th | 461 | Sebastian CHAPMAN | Levin | 3:38.4835 | 54.14s | ||
36th | 587 | Jimmy ELLIS-JONES | Hawkes Bay | 3:40.2436 | 55.90s | ||
37th | 507 | Dayne SCOTT | Wellington | 3:40.4337 | 56.09s | ||
38th | 589 | Sam CROFT | Kapiti | 3:43.4638 | 59.12s | ||
39th | 306 | Tom BRADSHAW | Wellington | 3:56.9339 | 1:12.59 | ||
40th | 554 | Max OLSON | Wellington | 4:02.4640 | 1:18.12 | ||
41st | 462 | Maih STRATFORD | Papakowhai | 5:02.2441 | 2:17.90 | ||
312 | Lawrence MCBREEN-SMITH | Christchurch | DNF | ||||
548 | Reece TOWNSEND | Wanganui | DNF | ||||
319 | Jed ROONEY | Oamaru | DNS |
Male: U19 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 556 | Richard LEACOCK | Wellington | 2:42.771 | - | ||
2nd | 538 | Aari BARRETT | Hawkes Bay | 2:44.442 | 1.67s | ||
3rd | 562 | Matt WALKER | Kawerau | 2:44.893 | 2.12s | ||
4th | 341 | Brook MACDONALD | Hawkes Bay | 2:50.904 | 8.13s | ||
5th | 328 | Peter COOPER | Blenheim | 2:51.645 | 8.87s | ||
6th | 333 | Daniel HEADS | Tauranga | 2:52.726 | 9.95s | ||
7th | 332 | Jayden HARRIS | Taupo | 2:55.477 | 12.70s | ||
8th | 574 | Cameron BRUCE | Auckland | 2:55.498 | 12.72s | ||
9th | 345 | Josh MILLER | Nelson | 2:57.409 | 14.63s | ||
10th | 349 | Campbell ROBERTSON | Auckland | 2:59.6310 | 16.86s | ||
11th | 331 | James GILMOUR | Christchurch | 2:59.7111 | 16.94s | ||
12th | 352 | Evan THOMAS | Levin | 3:00.1712 | 17.40s | ||
13th | 348 | James PROUSE | Levin | 3:00.5913 | 17.82s | ||
14th | 537 | Jamie LYALL | Kapati Coast | 3:00.9314 | 18.16s | ||
15th | 558 | Dominic STULEN | Rotorua | 3:01.1415 | 18.37s | ||
16th | 343 | Tom MATTHEWS | Christchurch | 3:01.6216 | 18.85s | ||
17th | 575 | Steven PATTLE | Rotorua | 3:02.4517 | 19.68s | ||
18th | 329 | Bryn DICKERSON | Wellington | 3:03.1818 | 20.41s | ||
19th | 344 | Nick MEAD | Auckland | 3:04.1119 | 21.34s | ||
20th | 503 | Daniel KAMP | Napier | 3:04.9320 | 22.16s | ||
21st | 561 | Thomas HUMPHRIES | Wanganui | 3:05.0021 | 22.23s | ||
22nd | 543 | Stefan GARDNER | Levin | 3:06.2322 | 23.46s | ||
23rd | 330 | Kane ELLIOT | Wellington | 3:07.1623 | 24.39s | ||
24th | 515 | Henry HUNT | Danniverk | 3:11.3124 | 28.54s | ||
25th | 563 | Connor HORGAN | Wellington | 3:11.3825 | 28.61s | ||
26th | 517 | Ricky CLIFT | Wellington | 3:14.0826 | 31.31s | ||
27th | 524 | James HUNTER | Tauranga | 3:16.0027 | 33.23s | ||
28th | 347 | Tyler PERRIN | Palmerston North | 3:16.3328 | 33.56s | ||
29th | 340 | Adrian LOO | Invercargill | 3:16.6829 | 33.91s | ||
30th | 581 | Shea BARNES | Gisborne | 3:16.9030 | 34.13s | ||
31st | 512 | Conor WILLERS | Wellington | 3:17.2531 | 34.48s | ||
32nd | 346 | Tourley MUNRO | Auckland | 3:19.5032 | 36.73s | ||
33rd | 325 | Phillip BERRYMAN | Christchurch | 3:19.6633 | 36.89s | ||
34th | 529 | Matthew COBURN | Wellington | 3:20.4134 | 37.64s | ||
35th | 527 | Ben TYAS | Auckland | 3:21.3835 | 38.61s | ||
36th | 326 | Max CARTER-SMITH | Christchurch | 3:22.3336 | 39.56s | ||
37th | 350 | Sam SHILLSON | Wellington | 3:22.9937 | 40.22s | ||
38th | 339 | Cameron JOHNSON | Alexandra | 3:23.1838 | 40.41s | ||
39th | 586 | Henry ROBERTS | Lower Hutt | 3:24.9639 | 42.19s | ||
40th | 336 | Ben HOBBS | Levin | 3:27.0240 | 44.25s | ||
41st | 600 | Bruno DAX | Gisborne | 3:31.4641 | 48.69s | ||
42nd | 585 | James CHARLESWORTH | Wellington | 3:31.5042 | 48.73s | ||
43rd | 511 | Callum DUNN | Wellington | 3:33.3443 | 50.57s | ||
44th | 334 | Alexander HEFFIELD | Wellington | 3:38.9144 | 56.14s | ||
45th | 338 | Adin JOHNSON | Kapiti Coast | 3:53.0245 | 1:10.25 | ||
46th | 514 | Tom IVES | Wellington | 4:52.9046 | 2:10.13 | ||
351 | Senn William STEEL | DNF | |||||
327 | Brock COOLEY | Wellington | DNS | ||||
501 | Jamie EAGLE | Wellington | DNS | ||||
335 | Ethan HELLIWELL | DNS | |||||
337 | Reuben JOEL | Wellington | DNS | ||||
516 | Hamish MACDONALD | Wellington | DNS | ||||
342 | Conor MACFARLANE | DNS |
Male: 30-39 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 573 | Dave HAMILTON | Rotorua | 2:53.201 | - | ||
2nd | 372 | Hamish KAY | Wellington | 2:53.552 | 0.35s | ||
3rd | 533 | Derek WINWOOD | Nelson | 2:58.133 | 4.93s | ||
4th | 521 | Andrew MARTIN | Wellington | 3:01.944 | 8.74s | ||
5th | 583 | Ewan BARON | Featherston | 3:11.135 | 17.93s | ||
6th | 373 | Matthew VIRCAVS | Auckland | 3:13.216 | 20.01s | ||
7th | 593 | Stephen HUMPHRIES (mas) | Wellington | 3:14.867 | 21.66s | ||
8th | 590 | Jason NARAN | Wellington | 3:16.258 | 23.05s | ||
9th | 519 | Kevin KENNEDY | Ireland | 3:16.669 | 23.46s | ||
10th | 374 | Andrew WAA | Porirua | 3:19.7510 | 26.55s | ||
11th | 459 | Stu FISHER | Stokes Valley | 3:20.7611 | 27.56s | ||
12th | 599 | David CASSON | Stokes Valley | 3:35.6612 | 42.46s | ||
371 | Sean COX | Nelson | DNS | ||||
375 | Campbell WILSON | Lower Hutt | DNS |
Male: 40-49 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 378 | Luke SIMMONS | Lower Hutt | 3:01.591 | - | ||
2nd | 376 | Craig MADSEN | Tauranga | 3:19.512 | 17.92s | ||
3rd | 567 | Eric PHIPPS | Wellington | 3:29.933 | 28.34s | ||
4th | 584 | David ROSE | Rotorua | 3:33.504 | 31.91s | ||
5th | 592 | Lloyd MOUTTER | Wellington | 3:51.195 | 49.60s | ||
6th | 458 | David CARLYON | Wellington | 4:45.786 | 1:44.19 | ||
377 | Mark SIMMONS | DNS |
Male: 50+ Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 582 | Vince LANGFORD | Wellington | 5:02.481 | - | ||
379 | Peter OSKAM | Wanganui | DNS |
Female: Elite Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 60 | Sheryl MACLEOD | Dunedin | 3:04.731 | - | ||
2nd | 54 | Harriet HARPER | Blenheim | 3:10.042 | 5.31s | ||
3rd | 51 | Scarlett HAGEN | Queenstown | 3:11.433 | 6.70s | ||
4th | 61 | Helene Valerie FRUHWIRTH | Austria | 3:12.164 | 7.43s | ||
5th | 52 | Amy LAIRD | Christchurch | 3:12.325 | 7.59s |
Female: Senior Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 534 | Dawn DALEY-COERS | Nelson | 3:40.861 | - | ||
2nd | 368 | Rita LANGLEY | Wellington | 3:42.042 | 1.18s | ||
3rd | 370 | Amanda PEARCE | Nelson | 3:57.263 | 16.40s | ||
367 | Dawn DALEY-COERS | Nelson | DNS | ||||
369 | Shannan MILLER | Invercargill | DNS |
Female: U15
Female: U17 Finish spread
Pos⇧ | Bib | Name | Area | Run 1 | Diff | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1st | 323 | Charlotte CLOUSTON | Auckland | 3:41.361 | - | ||
2nd | 540 | Sophie-Marie BETHELL | Auckland | 4:05.502 | 24.14s | ||
3rd | 324 | Veronique SANDLER | Auckland | 4:08.373 | 27.01s |
Female: U19
Key: DNS - did not start DNF - did not finish DSQ - disqualified DNQ - did not qualify DNP - did not proceed NTR - no time recorded CUT - did not make the cut-off TBC - to be confirmed N/C - not classified